Nyomtatás

Madarász Mia Rába-túra emlékei! 

Evezgetve
Sebes csermelyen evezgetve kellemes lett „Sebesen-sebesen” egylettel.
Szeszelde kertben szerte felvert fekhelyek,
melyekben lelkes egyedek elhenteredtek.
Reggelente csendesen neszezve eszegettek,
Delente nevetve eveztek, rettegve szertereppentek,
bele sebes csermelybe. Ezen esetekben nem nevetve.
Delejes esteken epedve lestek bele cseberbe, lesz-e eledel? 
Eledel lett rengeteg, emberek s egy fekete eb belseje rettenetesen megtelt.
Ezen kedves esetek nem lesznek elfeledve.
Eleget csevegtem nektek,
szerencse legyen veletek!

Nyomtatás

Nyomtatás

Lóri mesélte az utolsó túrán:

Miután a falu kocsmájában nagy mulattság volt éjszaka, a legények kiitták a kocsma készletét. Két székely öregember reggel bement a kocsmába, és kérdezték, hogy mi van inni? A kocsmáros azt mondta, hogy már csak tojáslikőr van. Az öregurak kissé feljebb tolták a kalapjukat, és azt mondták, kérnek.

Miután akkurátusan lehajtották a felest, megszólal az egyik:

- Kend ivott mán fingot?

- Nem. Mé?

- Mee e, a!

Nyomtatás

Rába-túra élménybeszámoló
2007. 08. 02.

 Újkeletű ismertősünk avatott be bennünket a kalandtúrák világába. Azóta is hol imába, hol szidalmazásba foglalom a nevét. Tőle hallottunk a vízi túrákról is. Rába? A mindent elsöprő, már nem habzó, kanyargós, izgalmas folyó. Miért nincs ezen élmények forrása közelebb hozzánk? Debrecen-Szentgotthárd térképen is messze van egymástól. Két hétig gondolkoztam, hogy megéri-e odáig vonatozni. Még kártyát is vetettem, pedig nem hiszek benne, csak magamban. Ildi mindenféle alternatívákkal próbálkozott, de győzött a RÁBA. Az ország K-Ny hosszát átutaztuk 511 km-nyi vasúton. Bár az út hosszú volt, izgalmas várakozással telt. Az út hosszúságát figyelembe véve 1 nappal hamarabb érkeztünk, mert Én Hármashatárt nem szerettem volna kihagyni. Pénteken kerékpárt béreltünk és 37 km tekeréssel eseménytelenül sikerült a megtekintett helyek sorában kipipálni.

Este már gyülekeztek az emberek a következő napi vízi próbára. Reggel ért az első meglepetés: első Rába-túrázó lévén nem tudtam, hogy 3 csapatra vagyunk osztva és versengeni kell egymással. Ráadásul a hovatartozást jelképező kendőt éjjel-nappal, földön-vízen viselni kell.

Bővebben...

Nyomtatás
 
Bihari csúcstámadás, ahogy én láttam
 … Hogyan is kezdődött…
 A Patai Palócnapi Bakancsos Barangolás utáni közgyűlésen gondolkodtam el, és vetettem fel az ötletet, mi lenne, ha csinálnánk egy könnyebb, vezetett túrát. Megbeszéltük, majd úgy döntöttünk, ha mindenki megszavazza, akkor neki is vághatok a szervezésnek.
Neki is kezdtem a szervezésnek, kiválasztottam az időpontot, elkészítettem a túra távját, a bemutatóanyagokat. Majd hosszas keresgélés és telefonálgatás után végre meglett a szállás is. Sajnos a szállás az első időpontban már foglalt volt, így keresnem kellett egy új időpontot. Lefixáltam a szállás foglalását, és már mehetett is ki a javított verzió a honlapra.
Rövid idő múlva jöttek is az érdeklődő e-mailek, hogy miként s hogyan lesz a túra megtartva, miért annyi a nevezés amennyi. De sajnos a jelentkezők nem akartak gyülekezni, aztán egyszer csak hirtelen 3 ember jelentkezett. Visszatért a hitem, hogy talán mégis lesznek jelentkezők, igaz Attila mondta, hogy mivel nyakunkon a Salgó, így addig ne is várjak nagy jelentkezési özönt. Mivel a jelentkezők nem gyűltek, a buszt nem mertem megkockáztatni így a közös utazást el kellett felejtenem. Majd lassan mikor még mindig nem jött össze a szállás összege, erősen kezdtem gondolkodni, hogy az egész túrát lesztornózom úgy, ahogy van. Átalakítottuk a szöveget hátha a kevesebb több címén többen lesznek kíváncsiak a túrára.
Lassan elkövetkezett az, az idő, amikor már a telefonhoz akartam nyúlni és lemondani a szállást, ám ekkor hirtelen megugrott a jelentkezők száma, és rá kellett jönnöm, hogy tényleg mindenki az utolsó pillanatban jelentkezik (itt kiemelném a Supercsapat tagjait…).
Összejött végül egy 24 fős csapat, akik mind az én első nagy projektemet akarták kipróbálni. Sokan jöttek kocsival, de nem akart szerveződni a mindenki vigyen el még egy embert, azaz a telekocsi rendszer. Persze a túra napjára szerencsésen sikerült mindenkit elhelyezni.
Már úgy éreztem minden rendben van, mikor Lacsi felhívott, hogy a hétvégén eltört a torziós rugója, és lehet, hogy nem lesz kocsi. Mivel bevállaltuk, hogy 3 embert elviszünk, így még jobban húzott az ideg, hogy végül hogyan is fogom megoldani, de mikor már minden veszni látszott, jött az isteni megváltás, a telefonhívás Lacsitól, kész a kocsi mehetünk.
…Mi történt csütörtöktől vasárnapig…
Hajnali 3 óra április 16. Lacsi felkel és elindul hozzám, hogy felvegyen engem és mehessünk a szállást átvenni. Nem is volt egyáltalán probléma az úton sem leszámítva, hogy kicsit beragadtunk egy kukás és egy betonszállító mögé, ami visszavetette a haladási sebességünk.
Magyar idő szerint 10-10:30 tájban érkeztünk meg a szállásra, átvettük a kazánt begyújtottuk, hogy legyen meleg víz, majd irány meglátogatni a hegyet, vajon mekkora a hó, hol járható a terep. Szerencsére elég jók voltak a viszonyok és mind e mellé sütött a nap. Kb. olyan 16 óra körül értünk vissza a szállásra, majd rövid ebéd és pihenő után irány vissza magyarba, Biharkeresztesre a beígért fuvarért. A lányok este 9-re értek a megbeszélt helyszínre, majd fél 10-kor indultunk vissza a szállásra. Kicsit túl az éjfélen értük el a szálláshelyet, ami azért volt sok, mert nem aludtunk sokat az elmúlt napokban. Vacsora és egy felettébb alfa közeli állapotban való beszélgetés után, elmentünk aludni.
Másnap 11-re volt megbeszélve a találkozó a szálláson, persze senki nem volt ott 11-re a hely eldugottsága miatt, így sok mindenkit a faluban kellett összeszedni, majd innen együtt mentünk vissza bevásárlás után a házhoz.
Délután verőfényes napsütésben elindultunk a Rozsda-szakadék felé, mivel előző nap bejártuk a másik utat, így arra számoltam nem lesz hó a Rozsdánál, tévedtem. Mikor felértünk mindenkit vonzott, hogy kimenjen a szélére, persze vissza kellett rendelnem a társaságot legalább fél méterrel. Mikor mindenki megcsinálta a fényképeket, amiket szeretett volna, kicsit tovább mentünk egy nagy mezőre, ahol nyaranta áfonya Kánaán van, most hófödte volt a táj e része. Pöti rögtön el is kezdett ugrálni benne szaltók előre, több-kevesebb sikerrel, majd hassal előre ugrált. Ekkor jött a rossz hír, melyet az időjárás hozott, beborult, és kis idő múlva elkezdett esni az eső, igaz nem nagyon csak szemerkélt, de egy ilyen helyen bármi lehetett volna belőle. Vissza egy másik úton közelítettük meg a szállást, útközben találkoztunk a medvék rémével, egy igen termetesre megnőtt kaukázusi juhászkutyával, szerencsére elég barátságos volt.
Este a jóleső Ciuc mellett megtartottuk a bemutatkozást, rendhagyó módon, mindenkinek a mellette lévőt kellett bemutatni, sajnos néhányan ismerték a mellette lévőt, így ott elveszett a kreativitás, de alapjában véve nagyon jól ment a dolog. Természetesen később mindenki saját maga is bemutatkozott, és végül egész jó lett a hangulat. Egy kis activity után, és hosszas sörözés után mindenki elment aludni, mert tudta, hogy holnap, ha nem is túlélőtúra nehézségek, de egy nehezebb terep fog következni.
Másnap reggel 9-re rendeltem az ébresztőt, hogy minél hamarabb a csúcsra tudjunk érkezni, igaz reménykedtem, hogy egyáltalán ki tudunk e menni, mert egész este esett az eső. Nagy szerencsénkre elállt reggelre és ragyogó időben tudtunk nekivágni a csúcsra vezető útnak. Kicsit szétszakadva hosszas gerincen való fel-le séta után elértük a csúcsot. A panoráma, ami addig tárult elénk, amíg a csúcsra tartottunk csodálatos volt. A hó mennyisége egy kicsit több volt, mint amit becsültem, de az eső sokban megkönnyítette a haladásunkat, mivel nem mindenhol volt szakadós. Felérve sajnos megint elkapott minket egy hófelhő, de itt nem esőt hanem hungarocell golyó nagyságú jeget hozott. Egy kisebb csapat már nagyon fázott és el is indultak, így utánuk kellett mennem a ködben, addig a csapat többi tagját Janira és Lacsira bíztam. A néhol méteresnél mélyebb hóban a lefelé haladás egyrészt izgalmas másrészt veszélyes is volt. Mindamellett igen gyorsan tudtam haladni, végül több veszélyes részt kikerülve, vagy éppen elkerülve utolértem a korábban elindult 5fős gárdát. Mikor megtaláltam őket, szerencsére mindenki épségben volt, az egyetlen halálos kimenetelű balesetet Peti farmer nadrágja szenvedte el, amikor egy mélyebb repedésben Peti egyik lába merült csak el. Rövid séta után leértünk a faluba, és innen szinte véget nem érőnek tűnő aszfalttaposás következett, ami megviselte kis csapatunkat. Mikor odaértünk a szállásra, kiderült, hogy Juciék előtte süvítettek el mellettünk és már el is kezdték táplálni a tüzet az esti vacsorához. Miután beértünk a házba megszabadultunk a bakancstól, mehettem vissza kocsival megnézni ki az aki esetleg nem bírja a betonon való gyaloglást, szerencsére csak egy fuvart kellett emiatt megtennem, és Bandiékat felhozni a faluból, ahol jó barátságra tettek szert a helyi italkimérőben, azután mehetett az esti vacsora készítés, tűzrakás, és az elmaradhatatlan activity. Én személy szerint fél 2 felé elmentem aludni, de a többség 5-ig meg sem állt a játékkal. Másnap már csak egy takarítás és a Vercsorog-vízesés volt hátra. Az esti beszélgetés közben Pöti, Jani és Lacsi megbeszélték, hogy kipróbálják milyen a vízesésben megfürödni.
Elérkezett a vasárnap, mindenkit hagytam, hogy aludjon egy kicsit tovább, mivel elég fárasztó volt az előző nap, mikor megérkezett Tamás a szállás tulajdonosa, kitakarítottuk a szobákat és szép rendben átadtuk a házat, a kulcsokkal együtt. Mindenki csinált még egy közös csapatfotót, majd autóval elindultunk a vízeséshez vezető ösvény aljához. Ez oda-vissza egy 7km hosszú barangolást jelentett a csapat számára. Szerencsére az időjárás megint kedvezett nekünk és megint napsütésben indultunk el, azzal a kivétellel, hogy most a visszaút is hasonlóan szép időben történt meg.  A vízesésnél Pötiék megcsinálták, amit bevállaltak, és ki-ki rövidebb hosszabb ideig a vízesés alá állt. Megszárítkozás után a résztvevőkkel a lent hagyott kocsik felé vettük az irányt, majd ezt követőleg egy piknikszerű ebéd, és szépen lassan elköszöntünk mindenkitől.
 Hazaindulás…

Szaszkó István
HATE tag

2009-04-21

 
Nyomtatás

Tébolygó Tévelygők Társaságának
beszámolója
a 2009. évi TTTTT-ről

 

Az előző 5T-n elért 5. helyezésen felbuzdulva (meg mert jó a móka) elhatároztuk, hogy most is elindulunk. Döme idén nem vállalta be (mivel tavaly ciki volt a szilveszteri buliba járókerettel mennie :o)) így új tagok után kellett nézni. Végül ketten csatlakoztak hozzánk 4 főre duzzasztva csapatunkat.

Aztán a túra előtti nap majdnem meghiúsult az indulásunk. Mikulás kitalálta, hogy a légútjait a vírusok rendelkezésére bocsátja. Ironmannek meg halaszthatatlan elintéznivalója akadt és egyáltalán nem volt biztos, hogy időben oda tud érni Sátoraljaújhelyre. Ketten meg ugye nem indulhattunk. Legalábbis mi úgy tudtuk. Aztán kiderült, hogy mégis volt olyan csapat, akik két fővel mentek végig, pedig a kiírásban elég határozottnak tűnt a felszólítás, hogy két fős csapat nem indulhat. Így utólag visszagondolva, ha tudjuk, hogy a szabályzat igencsak ilyen rugalmasan értelmezendő, akkor nem izgultunk volna annyira, hogy odaér-e időben a harmadik csapattársunk. Végül fél 12-kor legnagyobb megkönnyebbülésünkre befutott Ironman, aki azért is volt fontos számunkra, mert Ő állítólag Zemplén térképpel a kezében született.

A libegőzés kellemes  (bár várt) meglepi volt, fölfelé még egy kis elemózsiát is gyömöszöltünk magunkba. A starthelyre érve Lazy még elszaladt a kilátó közelében lévő geoládát begyűjteni, ezt később még hárommal eljátszotta. Rövid kupaktanács, bejelöltük a térképen a fakultatív pontokat és együtt elindultunk Rudabányácska felé. A végén már sajnáltuk, hogy nem csináltunk egy hármas szétválást a Bornemissza-forrás és a Libegő alja begyűjtéséhez, hiszen az időbe belefért volna. Az eredményeket látva ezt nagyon is meg kellett volna tennünk a még jobb helyezésért, de egy év múlva okosabbak leszünk. Haladtunk szépen, a fiúk mentek mint a golyó, én meg arra gondoltam, a csapat nőtagjaként, hogy ha ezt így folytatják akkor most fogom lekocogni utánuk a maratont. De erre nem került sor, mert a Fekete-hegy előtt szétváltunk, Lazy elugrott Vágáshutára a pontokért, no meg az újabb geoládáért. Ketten meg lazára vettük a figurát, s kényelmesebb tempóban haladtunk a csúcs felé, mert számításaink szerint így is előbb fogunk odaérni a Fekete-hegyi kilátóhoz, mint társunk. Ez végül is bejött, de leesett az állunk, amikor 15 perccel a nyitás előtt jött szembe az első (1.) csapat.

Mi van?? Így benéztük az időpontot, a fenébe is!!! Később „megnyugodhattunk”: nem néztünk el semmit Az ellenőrző pont felé haladva legnagyobb megdöbbenésünkre több csapat is jött velünk szembe. Aztán az ep-hoz érve kiderült, hogy a pontőrök szabály ide, szabály oda, idő előtt kinyitottak és néhány csapatot továbbengedtek. Többen szóvá is tettük, mert ez így nem tisztességes, már csak azért sem, mert a csapat stratégiája is másképp alakult volna, ha tudjuk, hogy a nyitva tartás is ilyen lazán kezelendő. Még jó, hogy a többi pontnál a pontőrök betartották a nyitvatartási időket. Sőt Józsit, meg Attilát külön megdicsérjük, mert ők még létszámellenőrzést is csináltak a Várhegyen. Hát így kellett volna másutt is…

Közben gyűltek szépen a fakultatív pontok is, bár nem volt ez mindenhol olyan egyszerű! Volt, amelyik nehezen volt olvasható, vagy éppen nem volt mit olvasni, esetleg birtokháborítást kellett bevetni, de a Cirkáló tanya méretes négylábú ház- és udvarőrzője is megdobta Ironman adrenalin szintjét. Végül is túlélő túra, vagy mi??? Szóval a fakultatív pontok szerintünk elég gyenge pontja volt ennek a túrának. Jó lett volna közvetlenül a verseny előtt is egy pályabejárás.

Az sem volt szimpatikus, hogy az egyik csapat tagjai faggatták az arra járókat, hogy jártak-e ennél vagy annál a fakultatív pontnál, lehet, hogy így is össze lehet gyűjteni ezeket? A kupáért?? Biztosan emlékeztek: a Forró kutat kérdeztétek a Várhegy aljában!

Sátoraljaújhelyen még begyűjtöttük a maradék pontokat és viszonylag hamar beértünk a célba és már csak a forralt bor lebegett a szemünk előtt. Az első korty jólesett, a másodiknál éreztük, hogy valami nem stimmel, a harmadiknál el kezdte csípni a torkunkat. Aztán megvilágosodott. Bors. Na, azt kár volt ennyit beletenni – szerintünk. A leves viszont nagyon finom volt.

Aztán másnap, vagy aznap?? izgatottan vártuk az eredményhirdetést. Megcsíptük a harmadik helyet, két hellyel jobb, mint a tavalyi. Csak van egy kis szépséghibája: a tavalyi ötödiknek jobban örültünk. Miért gondoljuk ezt leírni?

Miért is jöttünk?      

                1. Mert imádjuk a természetet.

                2. Mert szeretjük a kihívásokat

Ok, szerintem ez minden csapatnál megvan, egyébként mit keresnénk itt? És persze, hogy ezek a legfontosabbak!

Nálunk volt még egy harmadik szempont is: versenyezni jöttünk. S mert mások is vannak, akik így gondolják, van kivel versenyezni!

Nem az számít, hogy harmadikak, vagy ötödikek, vagy tizedikek leszünk. Hanem a verseny, a megmérettetés, de ennek vannak szabályai is.  És ha vannak szabályok, akkor az legyen érvényes versenyzőre és szervezőre egyaránt!!

Azért összességében élveztük és a túrát, a kihívást, a gyönyörű csillagos éjszakát. Köszönjük a rendezést. Jövünk még, az biztos. A Mecsekbe nem, mert a MÁTRABÉRC szent és sérthetetlen, de 2010. december 28-ra már megvan a programunk.

Nyomtatás

Nyomtatás

GYEREKEK, KICSÍRÁZOTT  A  KILÉPŐS  SZANDÁM ! ! !  
Laughing
No, igen.

A hazaérkezés és a holmik kirámolása között eltelt röpke 5 termésnövelő nap, ami a jelek szerint épp elég volt ahhoz, hogy a már-már modell értékű szanda-, víz-, hő-, fűmag-, szatyor rendszerben megfoganjon az élet, és a kényelmesen beágyazódott fűmagvak egyszer csak növésnek iramodjanak. . .
Persze ezt a folyamatot olyan szörnyen büdös mellékhatás kíséri, hogy inkább visszacsomagoltam.
Hát nem tudom ...
Lehet, hogy ma már ebihalak is vannak ...
Lehet, hogy orrcsipesz használata mellett adok magunknak még egy esélyt ...
De lehet, hogy megválunk.
Nem lesz többé szandám.    Kilépős.   Rába menti.    Csírás.

Lehet, . . .
(    Laughing    )

Nyomtatás

Így történt… röviden a III. Hamahama kalandtúra

  Szólj hozzá a fórumban! 

A történelmi helyzet úgy hozta, hogy a tavaly megválasztott, és megkoronázott királyt, Sanyi királyt, aki Feri, letaszajtották a trónjáról, és az idén három királyság kezdte meg az öldöklő harczot a Hamahamák királya címért.

A Kék királyság vezére, a folyón úsztatva, majd kimentve, dobokkal, és alaposan megtöltött kondom-országalmával megkoronázva Lóri királyként vonult be a történelembe.

Zöld ország vezére a letaszított Sanyi király, aki Feri, profilt váltott, és Marlon Brandóra hajazó stílussal Don Sanyiként választatta magát főfejjé.

Az arisztokrácia mintapéldánya, a mobiltrónnal kiszolgált Barna vezér, az ifjú Csaba király koronázatott meg Csákánydoroszló szent füvén, a lapátőrség vigyázó karjai alatt.

Csaba király, a barnák vezére Lóri király, a kékek vezére Sanyi, aki Feri a zöldek uralkodója

Bővebben...

Nyomtatás

Idén még nagyobb izgalommal készültünk a szélkakas kupára, mint tavaly. Új menetlevelet készítettünk új helyszínekkel, érdekes kérdésekkel. Az őrzött pontok számát 4-re emeltük, hogy több lehetősége legyen a csapatoknak a vetélkedésre és pontszerzésre.

Ildi megtáncoltatta a csapatokat. A táncokhoz jellegzetes kellékeket használva polkáztak, balettoztak, csárdásoztak, vagy flamenko tudásukat mutatták be a csapatok. Anitánál növényismeretből tettek bizonyságot, mivel május 10. a Madarak és Fák napja. A Békás-tó pontőreinél ügyességi feladat következett. Egy darab kötélen kellett átbújni az egész csapatnak. Csabi és Lajos a legnehezebb feladatokat adta a fiataloknak. Térképet rajzoltak, és megyénk nevezetességeit helyezték be a megfelelő helyre. Minden csapat ötletesen, ügyesen oldotta meg a feladatokat.

Transzfer feladatnak városismereti feladatsort kaptak. Majd terméseket kellett gyűjteniük és a célba beérkezés előtt 1 taggal lehetett növelni a csapat létszámát. A plusz ember egy dobókockával és némi szerencsével még néhány pontot is szerzett a vetélkedőknek.

A rutinosabb csapatok egyenpólóban vagy zászlóval jöttek nevezni. Sőt egy csapatnak még saját menetlevele is volt képekkel illusztrálva. A Kiskertészek Guszti kutyával növelték a nyerési esélyeiket. Sajnos a kutyus a pontok felkeresésében nem gyújtott elég segítséget az első hely megszerzéséhez.

Minden csapat élvezte a májusi napot és a közös élmények örömét.
A visszajelzések idén is megerősítették a szervező csapatot abban, hogy szükség van az ilyen jellegű versenyekre Debrecenben.

A nyereményeket köszönjük:

Kristály 99 Kft-nek, Deni Halasbóttyának, Vozzy Kerékpárboltnak

A belépőket:
Déri Múzeumnak, Debreceni Állatkertnek, Hortobágyi Génmegőrző KHT-nak,

Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságnak

Köszönet a Tourinformnak a remek rajt-cél helyének biztosításáért.

Tehát jövőre, veletek újra SZÉLKAKAS!

Barna Böbe és Kozma Ildi
szervezők
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Nyomtatás

Téli tüdőtisztító túlélőtúra – avagy hogyan adjunk le 11 óra alatt pár kilót

Mivel az őszi aggteleki Hamahama túlélőtúrára nem tudtunk elmenni, semmi esetre sem akartuk kihagyni az idei 5T-t. Az elsők között neveztünk, hogy ott lehessünk. Persze megint egy harmadik ember hiányával küszködtünk, de Fitos Józsinak hála hamar rátaláltunk a tuti emberre. De még milyen emberre! Na szóval nagyon készültünk testileg-lelkileg és alig vártuk, hogy 28-a legyen. Aztán hétfőn végre felkeltünk 6-kor és Debrecenből elindultunk Sátoraljaújhelyre.

Gyönyörű idő volt ahhoz képest, hogy december vége van. Sütött a nap és nem esett az eső! Ez volt a legfontosabb! Elfoglaltuk a szállásunkat a jó kis tornateremben, aztán hamarosan eligazításra mentünk. Aztán pedig lassan elrajtoltunk. A menetlevelünkbe csak az első két ep helyét adták meg a szervezők az ötből, a többit majd szépen lassan a többi ep-n kaptuk meg. Rajt előtt egy jót libegőztünk, ami felvitt minket az 514 m magas Magas-hegyre. A libegőnél kolbászolt egy szép állapotban lévő labrador kutyus. Nagyon megtetszett nekem, hazavittem volna szívesen, de sajnos nem tehettem. Felcaplattunk hát  a rajthelyre, ahonnan le kellett lemenni Rudabányacskára.

Én már, ahogy elindultunk a hegyről lefelé elcsúsztam vagy 3x. A zöld-piroson, aztán a piros-zöldön, azután pedig az Északi zöldön elértük a kedves kis falut. Ott a templomnál meg kellett nézni egy évszámot, aztán az őrzött ponthoz érkeztünk, ami az emlékműnél volt. Kaptunk egy helyes kis pecsétet a menetlevelünkre, aztán megkaptuk a 3. ep. helyét is és továbbindultunk. Az útközben utunkba eső Smaragd-völgyi pihenőparknál valami horgászós kérdés volt, de nem nagyon láttunk semmi táblát, úgyhogy továbbmentünk a kék jelzésen a Fekete-hegyi kilátó felé. Útközben már kezdett sötétedni. De még mindig nagyon jó idő volt. Mire felértünk a hegytetőre nem is fáztunk, ott viszont már elkezdett hűlni a levegő és fújt a szél is. Pecsételés, kis energia bevitel, a 4. ep. helye, aztán irány a piros jelzésen le egészen Gyökér-kútig. Ide kicsit hamar érkeztünk, az őrzött ep még nem volt nyitva, bár már elég sokan összegyűltünk. Vártunk-vártunk, aztán megkaptuk a pecsétet és az 5. ep. helyét.

A közelben volt a Nyúl-kút, mint fakultatív pont vagy micsoda, hát megkerestük. Nem tudom hányszor süllyedtünk bokáig a hideg vízbe, de szerencsére kitűnő bakancsunk volt, így nem éreztük. Miután megtaláltuk, mentünk tovább a sötétben a piros jelzésen egészen a Megyerhegyi malomkőbányáig. Na, itt már az én térdem nem nagyon bírta a megpróbáltatásokat, és még volt hátra pár km. De azért küzdöttem. Ezt a tengerszemet én egyszer már bejártam, igaz akkor világos volt. Most szinte csak a  korlátot láttam az egészből. Itt is pecsétet kaptunk, aztán lassan elindultunk a cél felé. Útközben Károlyfalván mentünk át, ahol több fakultatív pontot is megfogtunk. A Bányi-nyereg elágazásnál a piros-kék jelzésen haladtunk tovább. Több őrizetlen pont is lett volna még, de a térdem miatt úgy döntöttek a srácok, hogy csak ami útba esik, azt fogjuk meg. A kácsárdi ifjúsági háznál egy táblát kellett volna találnunk, de mi nem találtuk meg. Lehet pont akkor vitték el. Ja! A túra alatt nagyon sokat beszélgettünk új társunkkal, Tomival, akitől nagyon sok dolgot tanultunk, amit ezúton is köszönünk neki. Reméljük máskor is velünk tart. Neki biztosan lassú volt a mi – főleg az én – tempónk, de tán nem bánja. Nem kell mindig rohanni a túrákon. Szóval jól eldumáltuk az időt és már lassan a célhoz érkeztünk, azaz a túra végéhez.

A Várhegy alatt elváltam a srácoktól. Azt mondták, maradjak lent, míg ők felmennek a pecsétért. Ők felmentek az őrzött pontra, én bevártam őket a hegy lábánál, mert a térdem akkora már nagyon fájt. Mivel ketten is befejezhetik a túrát, így nem kellett attól félnünk, hogy kizárnak bennünket. A szervezők aranyosak voltak, hiányoltak fent a hegytetőn. Robi, a párom mondta, hogy nagyon szép volt fentről a kilátás. Hát sajnos nem nézhettem meg. Ha felmegyek, talán nem bírtam volna lejönni a hegyről és nem tudtam volna befejezni a túrát. Miután a srácok leértek a hegyről, igyekeztünk azért valamennyire befelé a célba. A városközpontban volt egy kérdés, hogy a városháza milyen stílusban épült és mikor, hát erre nem találtuk a választ, illetve a táblát az épület oldalán. Vagy tippelős kérdés volt??? Mire beértünk a célba, azaz a bázisra, már nagyon éhesek voltunk. Mikor megéreztük a frissen főtt frankfurti leves illatát, erőre kaptunk. Salgó! Nagyon fincsi lett a kajcsika!!! Ittunk forralt bort, aztán irány a tusoló. És volt meleg víz!!! Ez már élményszámba megy a Hamahamás túrákon. Pedig már felkészültem a hideg vizes zuhanyozásra, ahogy tavaly is. Én alig vártam, hogy vízszintesben legyek. Fél év alatt egy túrán voltunk csak, szóval nem nagyon voltam edzésben. A srácok bezzeg kemények voltak, még bírták volna.

Miután aludtunk egy jót – majdnem jót, ugyanis most nagyon meleg volt a tornateremben – (jaj hát már minden jó dolog baj, kérdeznék a szervezők), a reggeli mosakodás után megtámadtuk a reggeliző asztalt. Zsíros kenyér, hagymás kenyér, lekváros kenyér és TEPERTŐ! Ezek a hideg ételek ilyenkor nagyon jól tudnak ám esni! Nagyon fincsi volt az is, frissen sülve, sercenősen. Húúú, de jól esett. És persze az elronthatatlan Hamahamás tea! Utána vártuk már nagyon az eredményhirdetést. Pár mókás beszólás és viccmesélés után megtudtuk az eredményeket. Mi a 43 csapatból a 20. helyezést értük el. Hát lehetett volna jobb is, ha a térdem is úgy akarta volna, és edzésben lettem volna. Na de az igazi túrázó annak örül, ha erdőben van, van pár jó csapattársa és kalandozhat a friss levegőn. Ez mind teljesült, sőt, nem esett az eső, ragyogó idő volt, libegőzhettünk, volt meleg víz a célban, finom volt a vacsora, hát kell ennél több??? Bár volt azért hiányérzetem is.

Hiányoltam azt a túrakollegát, akinek a csapata véletlenül mindig mellénk telepszik le a bázison, és akivel a túra előtt és után szarvaskólázni szoktunk. Miki, azért ott voltál velemJ A szervezőknek én személy szerint megint csillagos 5-öst adnék a szervezésért, ha megtalálnám a gépemen a csillagjeletJ Salgónak a finom vacsiért és reggeliért szintén csillagos 5-ös jár. És hát Tomi! Neked a leg-leget adom! Köszönjük a részvételt és a jó társaságot! A hazaúton még élveztük az autóban a napsütést, aztán irány a házikónk és a jól megérdemelt pihenés!!! Köszönjük Hamahama!

Jövőre ismét veletek leszünk! És a kérdésre a válasz: Mecsek! De mi is a kérdés? Hát, aki ott volt Sátoraljaújhelyen az tudja: jössz a tavaszi Hamahama túlélőtúrára? A válasz a Mecsekben van!:) BUÉK Hamahama!!!

Nyomtatás

XIV. Hamahama túlélőtúra avagy az eltévedések krónikája
Ostojin Olivér facebook-os bejegyése

Történetünk 2013. október 25-én, péntek éjszaka veszi kezdetét. 23:30-kor indultunk el a rengetegbe. A megadott őrzött és őrzetlen pontok bejelölésével a bázison különösebb gondunk nem akadt, az előző túrákon már elsajátítottuk a dolog algoritmusát. Igaz, idén tettek bele még egy-két csavart, de pár percnyi -káromkodásokkal tarkított- fejvakarást követően rájöttünk a logikájára. Úgy éreztük megállíthatatlanok vagyunk (ez az érzés kb. fél óráig tartott). Térkép a kézbe,lámpa a fejre...go Johnny go-go-go!

Az elejétől kezdve elég vad tempót diktáltunk, hagytuk el az előttünk induló csapatokat sorban egymás után. Azt szokták mondani,hogy akinek nincs a fejében, annak van a lábában. Ez ránk halmozottan érvényes volt a túra első szakaszában (tele voltunk energiával...mit nekünk egy kis hegy?). Két irányból közelíthettük volna meg az első őrzött pontunkat: a hegy lábánál haladva illetve a hegy gerincén. Na, mit gondoltok melyiket választottuk? Amikor már jócskán elhagytuk a hegy lábához vezető elágazást (és fölfogtuk mit tettünk), azzal vigasztaltuk magunkat, hogy így a durvábbik szakaszt választva legalább lesz egy "grátisz" őrzetlen pontunk, épp útba fog esni. Nincs vissza, csak előre, föl a hegyre.

A csapatból mindenkinek volt fejlámpája, vagy legalábbis valami annak tűnő tárgy. Tudjátok, az a jóféle kínai ami ha olyan kedve van csökkenti a fényerejét vagy kikapcsolódik random időközönként. Éjszakai túrák alkalmával külön hangulatot ad a dolognak, főleg ha szakadék szélén ugrálod át a méteres átmérőjű kidőlt fákat. Szerencsére az egyik csapattársam rendelkezett egy leírhatatlanul nagy fényerejű jószággal. Egyszer-kétszer amikor az ég felé világítottunk Batman szerintem azt hitte, hogy Gothamban jelenése van. Volt rajta stroboszkóp funkció is, az elején még vicces volt, de később nem használtunk közös megegyezés és a retináink védelme érdekében.

Eddig többé-kevésbé még minden úgy történt, ahogy terveztük. Ezután viszont arra lettünk figyelmesek, hogy az erdő közepében vagyunk, jelzés sehol, csapás sehol, semmi sehol. Egy rossz horror filmben is így kezdődik az akció. Miután ez tudatosult bennünk, valahogy senki sem akart az utolsó lenni a sorban. Végül abban maradtunk, hogy menni kéne valamerre, mert nem jó dolog elveszve lenni a hegyen. Kelet irányában indultunk el, ezzel esélyt adva magunknak, hogy ne egyen meg bennünket a medve-disznó-ember vagy a jeti.

Egy jó fél óra bolyongás után rátaláltunk egy földesútra, nyomokból ítélve rendszeresen közlekedtek rajta terepjáró készülékekkel. Ráálltunk erre a nyomkövetős témára, mint az indiánok, ebből már csak nem lesz baj. Rövidesen találkoztunk pár magaslessel is, minden egyes lépéssel biztosabbak voltunk benne, hogy jó helyen járunk és nem nyelt el bennünket a bermuda háromszög vértesi változata. Egyszer azonban figyelmesek lettünk egy eléggé érdekes jelenségre. Vagy 20 kiló alma volt összegyűjtve egy kb. 2 méter átmérőjű körben. Igen, ekkor már le kellett volna esnie nekünk is, hogy éppen minek a kellős közepén állunk, de a felismerés még váratott magára. Pedig ott volt minden jel: almák, magasles...de nem, még nem volt heuréka. Amikor jobban szétnéztünk pár méterre ugyanilyen alakú és mennyiségű rakást találtunk csak épp kukoricából. Ekkor már lehetett hallani egyikünknél-másikunknál, hogy  veszettül kattognak a fogaskerekek...de a végső felismerés akkor jött, amikor a lámpa fényében feltünt az itató. 6 ember egyszerre fogta föl, hogy per pillanat egy ingyen konyha közepén áll amit vaddisznóknak szántak...és a nyomokból adódóan azok szerettek is itt fogyasztani. 3 másodperces hatásszünet, majd mindenkinek az arcára kiült az a "baaaaaaaaaazm*g" kifejezés.

Észrevehetően hangosabban kezdtünk el kommunikálni. Hirtelen nem az eltévedéssel voltunk elfoglalva hanem, hogy minél gyorsabban jussunk minél messzebbre. A nagy hangeffektusokkal tarkított enyhén gyors gyaloglás közepette feltűnt mellettünk egy kerítés. Az volt ezzel a gond, hogy nem tudtuk eldönteni ez most jó nekünk vagy sem. Végülis miért ne kövessük, valahova tán elvezet. Amikor valaki monotonul művel valamit - a mi esetünkben fél óráig bandukol egy kerítés mellett - annak elkezd más dolgokkal foglalkozni az agya. Minek ide ez a kerítés? Miért csinálták? Ki csinálta? ... és jöttek az értelmes megoldások. Zombik vannak elkerítve vagy vaddisznó rezervátumban vagyunk, esetleg mindkettő.

Éppen a tippmix kellős közepében voltunk, amikor pislákoló fényekre lettünk figyelmesek úgy 30 m-re tőlünk. Eszeveszetten elkeztünk rohanni feléjük. Emberek! A megmentőink túrázók voltak, olyanok mint mi...csak nekik még rendben volt a pulzusuk. Mellesleg lehet megijedtek tőlünk amikor nagy csörtögés közepette kiugrottunk a fák mögül. Szótlanságuk miatt ismét kezdett teret hódítani a zombi elmélet, de mivel látszólag minden testrészük megvolt és nem hörögtek ezt elvetettük. Azért pár percig tartottuk a távolságot, tudjátok, biztos ami biztos.

u.i.: Pár órával az eset után, nappal találkoztunk vaddisznókkal. Úgy 50 m-rel előttünk kelt át egy família az úton. Végül de nem utolsósorban a "XIV. Vértesi Hamahama Túlélőtúrán" kicsi csapatunk kb. fél tucatszor tévedt el, nálunk ez új rekord. Büszkék vagyunk rá, hogy ennek ellenére is sikerült 4. helyen beérnünk profi kategóriában (meg is szenvedtünk érte). Egy ideig biztos, hogy a fiktív piros L-ekkel és a kiszántott sárga útvonal jelölésekkel fogok álmodni. Jövőre újra hamahama túra, kéne már egy olyan köcsög amit a dobogósok kapnak (:{jcomments on}

Nyomtatás
Válaszút előtt állunk.
A szandám. És én.
Vagy megválunk, vagy megtisztítjuk és kifényesítjük az utat egy közös
jövő felé, vagy szaglóideg elleni terrorra számítva folyamatosan
fejlődő, fajteremtő mikro-ökoszisztémát tartok fenn egy éven át
kiélezve a kísérletet a szanda mozgásképességének kifejlesztésére,
vizsgálására ...

Bővebben...

Nyomtatás

 
Jád völgyi téli túra 2008. február 9-10.

Marcsi szemszögéből:

Szombaton reggel négyen Gyomaendrődről indultunk autóval, a határnál találkoztunk a debreceni csapattal és száguldottunk a sárga kisbusz után a szállásig. A kis csapat harci díszben nekivágott a barlangfelfedező túrának. A fiúk lestoppoltak egy traktort, Salgó és Hornok Sanyi felültek a homlokrakodó kanálba, Szaszkó Pisti és Patrícia, pedig hátulra kapaszkodott föl és így folytatták útjukat a pisztrángos tóig. Mi a napsütésben gyalogoltunk tovább és közben kankalint is fényképeztünk. A pisztrángos tónál a barlangászok feltöltötték karbiddal és vízzel a lámpáikat és indultunk az első barlanghoz. A barlang alsó járatából nem volt egyszerű a kijutás (legalábbis nekem), mert fel kellett mászni az óriási köveken. A fiúk alulról a bokámat tartották felülről, pedig húztak

Teljes cikk >>>  

Nyomtatás

Sanyi király avatása


Fiúk ,lányok jőnek
Csákánydoroszlóra
Bátor kamerádok
Feri hívására.

Rábán leevezni
Királyt ünnepelni
Sanyi királyt újra
Győzelemre vinni.

Háromszor lendült a
Csapatunk versenybe
Háromszor is nyer majd
Sanyi nemzetsége.

Így lesz a Rábának
Újra fejedelme
Örökös királynak
Koronát fejére.
 

 Készült a 2008. évi Királyválasztó Hamahama Kalandtúrán
Nyomtatás

TÉLI TÜDŐTISZTÍTÓ TÚLÉLŐTÚRA - MÁTRA
CSAK CSAJOK, AVAGY A HARCITANGA KÜLDETÉS
Dream Team - 2008. 12. 27-28

Itthon ülök a jó meleg szobában, forró teát szürcsölök. Gondolataim próbálom a jövő heti munkára hangolni.

 

És egyszer csak megszólal a rádióba ACDC: High way to hell !!! Unalmasra szűkült szemem tágra pattan, arcom kipirul, légzésem felgyorsul. Ez az Hamahama! Gyerünk skacok!

 

Szemem előtt turista emlékek lobognak a bükki túlélőről, és az 5T-ről. Számomra ez a szám egybeforrt a Legyen béke a szívetekben! fogalommal, valamint az iszonyat izommunkát igénylő, szivatós, kontrol nélküli teljesítménytúrákkal (amikor tényleg a Hülyeség szorgalommal párosul!).

 

Nagy sebességgel tollat ragadok hát, hogy az 5T-s élményeimet papírra vessem:

 

Már a bükki kalandozások után tisztázódott, hogy bizony megyünk Patára túlélni.

 

Nagy mellénnyel indultam neki a dolognak, épp csak a karácsonyt felejtettem ki a számításból. A fincsi kis bejgli szezont. A mézeskalácsok, szaloncukik és egyéb finomságok csipegetését. A kilók pedig láthatatlan szellemként rakodtak a „nemesebbik felemre”. Éreztem, hogy ebből bizony nem jövök ki jól, így 26-án már nem ettem annyit! Lélekben készültem 27-re!

 

Szombaton reggel berakodtunk az autóba, majd elindultunk. Majd visszafordultunk, mert otthon maradt a telefonom. Gyöngyösön felvettük Györgyit. Majd elindultunk, és visszafordultunk egy fontos csapattagért. A neve: Jéger. Ezért valóban vissza kellett fordulni!

 

Na, szóval kis tekergésünk után autóztunk Gyöngyöspata felé, ahol az iskolában, vagyis a tornateremben volt a bázis. A megfelelő alvórészleg kiválasztása után regisztráltattuk magunkat, és aláírtuk, hogy csakis saját felelősségünkre veszünk részt a túlélésen. Megcsodáltuk a pólót is. Nekem jobban tetszik, mint a tavalyi!

 

Fél 12 felé elkezdte a szervezők gyöngye, Attila az eligazítást. Mminden elismerésem az övé, és csapatáé. Ilyen kaliberű dolgot összehozni nem semmi!!! A tőle megszokott sebességgel röpködtek a fontos mondatok és diák: 5 őrzött pont van, fontos az idő, fakultatív pontok vannak, bedöglött a fénymásoló…

 

Utána pedig szélnek eresztett minket. Az iskola udvarán megkaptuk a menetleveleket. Csapatfotó most nincs?! Kár!

 

Nekünk is okozott kb 3 másodperces fejtörést a Világosvár kontra Nagy – Kopasz elnevezés egyesítése. Ekkor éreztük egy kicsit a Cartographias térkép hiányát. De megoldottuk! Rövid taktikai megbeszélés után nekivágtunk az útnak.

 

Begyűjtöttünk bónuszpontokat: Bolyatanya, Máspataka. Dóri bevállalta a Mulató-hegyet. Az épp arra tébláboló helyiek biztos díjazták, hogy ennyi vallásos ember felment a dombra, ahol főhajtással tisztelegnek a feszület előtt. Pedig csak az évszámot próbálták kibetűzni a talpazatról. Hármas vagy nyolcas a vége? 

 

Györgyi és én a Kis-dombi erdészház oszlopait csodáltuk, és közben vártuk Dórit, akivel itt volt megbeszélve a találkozó. De csak nem jött. Majd telefonon szólt, hogy lett egy kis elkavarodás, bozótharc, kerítésmászás, GPS jel az életében, de várjuk meg kicsit feljebb. Találka után felpörgettük a motort, ötödikbe kapcsoltunk, füstölt a túrabakancs talpa, és padlógázzal nyomultunk a vár felé.

 

És számomra itt következett be a túra legmélyebb pontja. Egy darabig még bírtam a tempót, amit a csajok diktáltak, mindenkit megelőzve, majd talán a Disznós-part után elfogyott a szuflám. Magamba szálltam, hátha újra erőre kapok, de egyre csak meredekebb lett az út, és egyre csak lemaradtam. Gondolataimban a szokásos mondat fogalmazódott meg: „Soha többé nem megyek teljesítménytúrázni!”, emellett fogadkoztam, hogy kevesebbet eszem, és egy vastüdőért kiáltottam. Az nem lehet, hogy még az első ponthoz se érjek fel, én, nem eshetek ki… Aztán valahogy csak felértem! Persze a fantasztikus panoráma kárpótolt egy kicsit a szenvedésért. A többiek addigra ki is pihenték magukat. Megtaláltuk a pontot a legnagyobb bozótba és megkaptuk, hogy a harmadik őp. a Hidegkúti th lesz. Itt mondtam azt, hogy: „Gyerekek, János váránál én kiszállok!”. Nem akartam visszahúzó erő lenni. 5 perc pihenő alatt igyekeztem a legtöbb csokit és vudu löttyöt magamba tölteni. Aztán indulás!

 

János várát jelöletlen úton próbáltuk meg befogni. Keringtünk egy darabig, jöttek mentek mellettünk az emberek, és a dózer út csaknem akart elfogyni. Nekem az volt az érzésem, hogy mindig csak körbe-körbe megyünk. Közben csatlakoztak még páran hozzánk, akik szintén csak kb-ra tudták, hogy hol lehetünk. Kalandozásunk végén, csodával határos módon elértük a S – jelet, majd a Hidegkúti th-at. Forró tea volt a menü, aminek én baromira örültem. Mivel János várához csak nem értünk el, így mit volt, mit tenni, nyargaltam tovább a többiekkel a Kaszala- vagy Kaszab-rét felé (ahány térkép, annyi név!).

 

Györgyi ment elöl kemény tempót diktálva, utána Dóri, majd én. Itt már javában sötét volt, és egyikünk sem szólt semmit, csak a kilométerekre koncentráltunk. Elég hamar odaértünk a ponthoz, ahol szintén egy kis életmentő teát ihattunk a puttonyból. Útvonal megbeszélés, csoki evés, majd nyomás a Várhegyre!

 

Volt egy kis jeges szakasz a Z +-on, ahol nem győztünk a fákba, bokrokba és elemlámpánkba kapaszkodni. Visszaértünk Hidegkúti th-hoz, ahol – mákunkra – kaptunk megint forró teát. Nagy sebességgel elindultunk a sárga úton, majd Nagyparlagnál bejött a zöld négyzet, és mintha János vára lett volna előttünk. Utána a hosszú, unalmas szőlők között meneteltünk. És lassan felértünk a várhoz.

 

Itt Attila és Józsi volt a pontőr, de nem ez volt a meglepő, hanem a Főgurunk nyárias viselete. Egy szál pulóverben pontőrködött. Nem semmi, kemény legény!!! Kaptunk pár biztató szót és egy adó-vevőt. Ha már úgyis a Kecske-kő felé megyünk, legalább vigyük el a pontőröknek! Dóri nem vállalta az utolsó küldetést. A térde.

 

Így hát nem maradt más hátra, mint előre! Időben még jók vagyunk, biztattuk egymást Györgyivel. Találkoztunk az Alföldi Logaritmusok nevű csapat egy részével. Szegényeket jól megfuttattuk. 40 percbe telt felérni a kőre, és 30 percbe leérni. Nem gondoltam, hogy végigmegyek!

 

Visszaérve Patára gyorsan leadtuk a menetlevelet (én úgy szerettem volna rajzolni a csapattagokról egy kis képet!), és leállítottuk a motort. Vége!

 

Később nekiálltunk kajálni. Nekem továbbra is az egyik kedvencem a Salgó-féle paprikás krumpli forralt borral. Egyesek már az uszodába csobbantak, mások törölközőbe tekeredve vártak a szaunára. Ez jó ötlet volt a szervezőktől! Én annak örültem a legjobban, hogy volt még melegvíz, és egy jót tudtam zuhanyozni! Lefekvés előtt még kártyáztunk egyet, majd befordultunk a hálózsákba és alvás. Soha nem aludtam még egy légtérben kb. 200 emberrel. Megvan ennek is a varázsa! Volt, aki a kapuba horkolt, és volt, akire a szertárajtót csuktuk rá. De ilyenkor még ez is jó. A tornaterem közepén pedig dolgoztak. Kis asztalka, notebook, enyhe lámpafény. Utóbb kiderült, hogy a technika ördöge közbeszólt, és újra kellett rangsorolni a csapatokat.

 

Másnap reggel mi más, mint az ACDC szólalt meg ébresztőként, persze csak Enya után. Mindegy! Fanatikus lettem! Összepakoltunk egy kicsit, aztán mentünk jelképes reggelinket elfogyasztani. Pár szelet lekváros kenyér, és forró tea. Nincs is ettől jobb!

 

9 körül kezdődött az eredményhirdetés, de előtte polgármesteri köszöntő (szombaton elmaradt). Majd a végéről kezdve sorolták a csapatokat. Hoppá, benne vagyunk az első 20-ban. Yee, benne az első 10-ben! És a vége az lett, hogy 9. helyen végeztünk. Nos, igen, talán egy kicsit bíztam a jobb helyezésben, de azért az első tízben lenni sem rossz dolog!

 

Pár nappal később nézem a honlapot. Rajta vannak az eredmények! Nem hagyott nyugodni a dolog, hiszen nem mentünk lassan. Sőt!!! És ekkor vágott belém a dolog. Eltaktikáztuk! Nem kicsit, nagyon! Az 5 őp. gyors érintése volt a lényeg, és nem a minél több bónuszpont begyűjtése.

 

Hát igen, nem hiába fontos az eligazítás és a szabályzatra való figyelés.

 

Na de majd Salgóba!

 

Gedei Katalin

Kékes Turista Egyesület

Nyomtatás

Oak csapat a Hamahama Túlélő Túrán (2013)

A XVIII. Romániai Felsőoktatási Túlélő Túra első helyezettjének, a Lost csapatnak az a lehetőség adódott, hogy ingyen részt vegyen a partner szervezetünk túlélő túráján Magyarországon. Tekintettel arra, hogy objektív okok miatt nem éltek ezzel a lehetőséggel, a második helyezett OAK csapatnak kínálódott fel a lehetőség, akik szerencsésen is sikeresen részt is vettek.

Magyarországi Hamahama Túlélő Túrán Marton Györgyi, Barok Botond és Tamás Levente képviselték Erdélyt. Barok Botond beszámolója következik:

Csütörtök 18:30

Vitos (a csere emberünk) hív telefonon, hogy stoppal megérkezett Csíkból, de a sofőr nem hozza be Kolozsvárra. Ott van az autópálya végén, az OMV kútnál. Egy haverral hamar kimentem érte. Igyekeztünk mert én és Györgyi még nem pakoltunk be.

Csütörtök 22:30
Hívtunk egy taxit a közelünkben levő taxiállomásra, mert nem volt ott egy sem. Azzal robogtunk le a Napoca hotel-hez, ahonnan indult a busz. Kár volt sietni, az egyik utas otthon felejtette a buletinjét...

Péntek 05:15
Megérkeztünk a Népligetbe. Nem sikerült aludni az úton, a mikrobusz eléggé rázott.

Péntek 05:30
Megérkeztünk a Keleti pályaudvarra. Innen indult a vonat 08:10-kor. Lett volna 06:10-kor is, de még néhány pesti baráttal megittunk egy kávét. A magyar igazolvány nagyon jó dolog. IC-vel utaztunk egy ezresért.

Péntek 11:15
Megérkeztünk Szombathelyre. (Ez a harmadik bejegyzés amit azzal kezdek, hogy megérkeztünk, a következőt másképp fogalmazom) Gyalogosan elsétáltunk az arborétumba. Naná, hogy mi érkeztünk meg elsőnek. Volt már ott néhány szervező, útbaigazítottak minket (szerintem akkor még nem tudták, hogy mi vagyunk az erdélyiek).

Péntek 20:00
Próbáltunk mostanig pihenni, változó sikerrel, de hát nem is ezért jöttünk. Az eligazításon külön felszólítottak minket, mint legmesszebbről jött csapatot és megtapsolt mindenki.

Péntek 23:00
Tervezés, rajt, gyaloglás, eső, eltévedés, gyaloglás, eltévedés, térd sérülés, gyaloglás, napfelkelte, gyaloglás, eső, gyaloglás, eső, gyaloglás, gyaloglás

Szombat 15:30
Utolsó őrzött pont meglátógátasa. Érkezési időnek előzőleg 16:00-t írtunk a menetlevélbe.
Dilemma:
1. Várjunk 25 percet még 10 pontért (ha jól tippelted meg az érkezési időt, bónusz pont járt érte) és marad csak 16:00-18:30-ig időnk visszaérni a bázisra (már tudtuk, hogy nem érünk időben <17:30-ig> vissza, ezért a cél az volt, hogy egy órán belül késsünk)
2. Nem várunk, bukjuk a 10 pontot, de nyerünk még kb 20 percet.
3. Én feladom (a térdem miatt én voltam a leglassabb a csapatban, gyakorlatilag visszafogtam a többieket), így gyorsabbak lesznek.

Végül az lett, hogy megvártuk a 10 pontot, én feladtam, a többiek pedig visszaértek egy óra késesen belül és csak 10%-ot veszítettünk a pontokból. A késést már akkor tudtunk, amikor eldöntöttük, hogy a negyedik őrzött pontot is meglátogatjuk. Matek: ha érintünk még egy őrzött pontot akkor késünk (egy óránál kevesebbet), és veszítjük a pontjaink 10%-át. Úgy számoltuk, hogy ez nagyjából 40-50 pont lesz, ami kevesebb egy őrzött ponton kapható pontszámnál (50-100), tehát érdemesnek találtuk a negyedik pont érintését a késés ellenére is. Az egyedüli dolog amiről megfeledkeztünk, hogy a feladó ember miatt 100 pontot levonnak (ezt már csak itthon, Kolozsváron konstatáltuk, amikor megnéztem az eredmények táblázatát).

Szombat 18:30
Beérkezett a csapat a bázisra, kaja, pia, alvás.

Vasárnap 08:00
Reggeli, eredményhirdetés, legjobb külföldi csapat különdíj (más külföldi nem is volt), 25. helyezés az 54-ből. Ha emlékeztünk volna a szabályzatra hogy 100 pont mínusz jár egy veszített főért, akkor úgy döntünk volna, hogy nem adom fel, viszont késünk még egy órát (összesen tehát kettőt, ami 20%-os levonást jelent), de így is 40-50 ponttal többet kaptunk volna, amivel 5-6 helyezéssel jobbak lettünk volna... de sebaj, majd next time.
http://www.hamahama.hu/xiii-tulelotura/719-vegeredmeny-koszeg-2013
Elbuszoztunk az állomásra.

Vasárnap 12:10
Gyors vonattal indultunk a budapesti déli pályaudvarra (magyar igazolvány jó dolog, 400 HUF/fő). 15:35-re kellett volna Budapestre érkezni, sajnos sokat késett a vonat

Vasárnap 17:00 - a buszunk indulásának időpontja
A metróból "rohantunk" fel a népligetbe (a hármas metró pont lerobbant egy szakaszon, szerencsére nem a miénken). A lényeg hogy éppen csak, de elértük a buszt.

Hétfő 02:00
Itthon az ágyban :))

Szóval így telt ez a néhány nap. Minimális alvással és rengeteg utazással, gyaloglással. Az egész csapat nevében mondhatom, hogy nagyon jól éreztük magunkat, és köszönjük a lehetőséget. A következő ROFTT-on is majd mindenképp szeretnénk részt venni, addig is kívánunk nektek kitartást a különböző programok szervezéséhez.

Köszi mégegyszer,
az Oak csapat

Gratulálunk az Oak csapatnak! :)

forrás: Asociata RITTE Egyesület facebook-os oldala

Nyomtatás

Már egy hete csak a Szandára gondolok,

Mindig meg-meg állva…

Viruló flórával remélten

Ment a Rábára, ment merészen.

 

Bővebben...

Nyomtatás

II. Szélkakas kupa

 
Kellemes őszi reggelre ébredtünk szeptember 22-én. Az előző napi készülődés és a támogatókkal való találkozás, vásárlás, utolsó simítások elvégzése után izgatottan vártuk a csapatokat. A Tourinform Iroda által rendelkezésünkre bocsátott információs pavilon remek helynek bizonyult a verseny rajtjának és céljának. Sok turista is felkeresett bennünket, több nyelven érdeklődtek Debrecen nevezetességei felől. Margó hősiesen állta a rohamokat, míg én a csapatok papírjait készítettem elő. Közben Ildi, Salgó, Szabi felállította a sponzori sátrat, ahol Vivi őrizte a kiadványokat, molinókat, a nyeremény tengerimalacot és az aranyhalat. A kisállatoknak köszönhetően sikerült néhány családot versenybe hívni annak reményében, hogy ők nyerik meg valamelyiket. A sátorban a kisebb gyerekek rajzolhattak, a legügyesebbeket láthatóság mellénnyel jutalmaztuk. Józsival és Marcsival teljessé vált a rendezői csapat, eligazítása után vártuk az érdeklődőket.

Bővebben...

Nyomtatás

Mese hab nélkül

írta: Fitos Józsi a II. Hamahama Rába Kalandtúráról

 az előző részek tartalmából:

soha nem voltam még kenutúrán. Egyszer a Velencei tavon eveztem nyolcadikos koromban osztálykiránduláson úgy ímmel-ámmal, majd Somogyi Tibi barátommal a Gyilkos tavon eveztünk egy fél órácskát kb. 4 éve. Keresztapám az örvényektől óvott, mikor megtudta, hogy a Rábára jövök (ő elég jól ismeri, hiszen Rábahídvégi születésű), Anyukám hallani se akart a Rábáról, míg Édesapám szóhoz sem jutott. A habzásos mizériáról már nem is beszélve. Mindig is gyalogos elvtárs voltam, az Egyesületben is leginkább a gyalogos túrákba ütöm bele az orrom. Úszni viszont kitűnően tudok. Hát ennyit a kezdetekről… Ezekhez képest fantasztikusan éreztem magam a Kalandtúrán, életem egyik legjobb hetét töltöttem el a többi turistával egyetemben.

Péntek estére ékeztünk Marcsival Szentgotthárdra az Alpokalja kempingbe.

Böbe és Ildi elénk jöttek a vasúti megállóhelyhez. Hál Istennek Ildinek nem lett komolyabb baja, amikor a sínek rezgéséből szerette volna megtudni, hogy jön-e a vonatunk. A szerelvény Ildi szerint nem jött, Böbe szerint viszont nagyon is. J Az egyébként is megállni készülődő vonat jól ráijesztett a lányokra. (mindez egy beláthatatlan kanyarban történt)

 A szállás nagyon jól felszerelt, turistabarát. Voltunk bevásárolni, vettünk sört, szalonnát, jégkrémet, majd megnéztük a Rábát. Békés volt, tiszta, hab, szennyezés sehol.

Visszamentünk a kempingbe, szalonnát sütöttünk és üdvözöltük a Kalandtúra többi résztvevőjét. Közben Misi is befutott Dorkával, Rőzsével és Rékával. A túravezető fel is tette a keresztkérdést, hogy „Izgultok-e”. – „Nem jobban mint általában” J

 Misi be akart fogni királynak, de jól hárítottam a dolgot. Gondoltam ráérek én még ezzel. Ha már van Sanyi király, aki Feri, akkor miért ne lehetne egy Feri király, aki Sanyi. Hát így lett Hornok Sanyiból Feri király. Remélem nem bánta meg! ;-)

Tíz óra után Sanyi is meghozta háremét: Zizkát, Ágit, Moncsit és Olgit.

Reggel érkezett Sanyi király, Don Szityu és Szabi a kenukkal. Ujjjjjjjéééé!

 Megválasztottuk királyainkat és ki lett sorsolva a két királyság is. Így jött létre a Pöttyös és a Kockás királyság (hovatartozásunk bizonyítékául pöttyös és kockás zoknit kellett viselnünk az egy hét alatt). Megkaptuk az első feladatokat is: koronázási szertartást kell elkövetni Csákánydoroszlón, és a különböző tisztségeket is meg kell választani.

Kezdődhetett az evezés! Először hajó és legénységválasztás volt soron. Én Bencével és apukájával szövetkeztem, Marcsi Zsuzska hajóját választotta, mivel Zsuzska gyakorlott kormányos. A tapasztalt evezősöknek voltak aggályaik, amikor elmeséltem, hogy milyen felállásban fogunk evezni, ugyanis Bence koma tuti kormányozni szeretett volna, én meg bekerültem a csónak közepére, így labilissá téve a kenut.

Gondoltuk, kipróbáljuk így (mivel cserelehetőség nem volt), aztán ha gubanc lesz, akkor módosítunk a felálláson. Misi tartotta az evezős tanfolyást, persze egy részéről erőteljesen lemaradtam, így kezdtem el életem első komolyabb kenutúráját.
Végül vízre szálltunk. A mi hajónk volt az első. Teljesen átmentünk libegősbe, amikor csak egy picit is megmozdultam. Bence parázott, hogy nem ússzuk meg borulás nélkül. Hittem neki.
J Úgy tűnt, nem lesz jó ez az ülésrend.

Közben megvolt az első borulás is (hihetetlen, de nem mi!), így 150 m-rel az indulás után ki is kötöttünk. A mellettünk partra vetődött lányoknak sikerült rábeszélniük, hogy üljek át hozzájuk kormányosnak, mert egyikük sem biztos a dolgában, és teljesen tanácstalannak látszottak. Így Zizka átült Bencéékhez, én pedig Moncsihoz és Ágihoz.
Érezhetően stabilabban hasított a hajó. Bence arckifejezése is simább lett hirtelen.
Éreztem, jó lesz a túra!!!
Csákánydoroszlóig háromszor álltunk meg pihenni, plusz még egyszer, amikor Janóékat kellett összekaparni a fa alól. Szerencsére mindenki meglett, többet ők sem borultak.

A folyó gyönyörű, változatos, izgalmas, remek. Evezni pedig kifejezetten kellemes. Csákányig kicsit fárasztó volt az út, de nem volt túl vészes.

 Kikötés után sátrat állítottunk, fürödtünk, majd irány a Kati étterem. Misiék a babgulyást részesítették előnyben, mi viszont egy Kati tálat rendeltünk, plusz nekem egy tárkonyos pulykaragu levest. Nagyon finom volt minden, egy kevés rizst hagytunk a tányérban. Egy rántott hús szelet is maradt, de azt elcsomagoltattuk másnapra.
Szűcs Dani egyedül ette meg a Kati tálat, ami egyébként 2 személyes. Állítólag azon a napon addig a reggelin kívül nem evett semmit. Így kilenc óra tájt akkor illet már táplálkoznia.

A következő nap a bevásárlással kezdődött. Reggel 8-kor nyit a bolt. Mi voltunk az első vásárlók.
A társaság a kempingben készült a koronázási szertartásra. Nálunk, Pöttyösöknél Gabinak indult be legjobban a fantáziája, így az ő általa kitalált cselekménysorozaton haladtunk végig.

Feri király, aki Sanyi a következőképpen került a trónra:

 Miután Sanyi király, aki Feri az eltelt egy évben csak sanyargatta népét, no meg csökkent a dzsídípí, lassult a gazdaság növekedése és drágább lett a kenyér, a népe letaszajtotta trónjáról.
A trónfosztás híre a csúf, gonosz sárkányhoz is eljutott, így az támadásba is lendült a Rába királysága ellen. A Sarki másik nem titkolt szándéka volt a főváros szüzének, akit Timinek hívtak, elbitorlása.
Don Szityu és Sanyi, aki később Feri király lészen, a rossz hírek hallatán elmentek a kocsmába lerészegedni. Timi, a szűz itt dolgozott, mint a pultosok gyöngye.
Verus Sárkány közeledett a Kék turista útvonalon, szorgalmasan pecsételgetett OKT füzetébe. Aki útjába állt, azt eltiporta.

Don Szityu és Sanyi már jól álltak a kocsmában, hajnalra lerészegedtek. Sanyi szokásához híven fülsiketítően horkolt. Persze a környék lakói már tudták, hogy ez csak Sanyi lehet. A Sárkány is megérkezett a kocsmához, hogy elrabolja Timit. A hős hadvezér, Don Risziboy sem tudta megakadályozni a vízokádót.

A sárkány kinyitotta a kocsmaajtót és egy nagyon nagyot ordított. Sanyi ekkor még mindig aludt és nagyban horkolt. Az éktelen horkolást nem volt képes a vízokádó sárkány elviselni, ezért gyorsan elviharzott. Don Risziboy felkiáltott: Feri megmentett minket!!! Mint később kiderült Risziboy nem volt tisztában a hős horkoló nevével, de ekkor már mindegy volt.

 Feri királyt felültették a trónra, megkoronázták, és fellocsolták egy vödör vízzel, mivel még mindig az alkohol hatása alatt volt. Feri király, aki Sanyi felkelt, és amikor megtudta, hogy ő az új király, kinevezte hű szolgáját Don Risziboyt hadvezérnek.

Sajnos Feri király allergiás a vízre, így kiütések jelentek meg rajta. Így lett a királyságunk Pöttyös királyság. Közben Sanyi királyt is megkoronázták. Erről a koronázási szertartásról nem sok minden maradt meg, maximum annyi, hogy a kockás lányok eldobták a melltartójukat és Böbe mellei lettek az országalmák. J

A koronázási szertartást követően Szabi szólt: Turisták, sátor lebont, cucc elrak, Hamahama! Indulás!

12 km-t eveztünk. A körmendi gátnál elkapott minket az eső. Élmény volt esőben evezni és átemelni a hajókat. A gát után pár száz méterre meg is érkeztünk a táborba. Hajó kiemel, táborba felvisz, Hamahama! Sátorállítás! Ekkor már nem esett az eső, sőt a nap is kisütött és fel is szárította a terepet. A két király és a két hadvezér focizott egymás ellen. A gátnál lett volna egy feladat, de az az eső miatt elmaradt. Marcsival ketten jelentkeztünk arra a feladatra, amit Réka adott nekünk. Előre nem tudtuk, mi lesz az, de volt egy halvány sejtésem, hogy lehet, cigánykereket kell hánynom! Juhhééé!!! J

 Végül tökre szerencsénk volt, mert csak Rockis táncot kellett betanulnunk. J Az este jó buli volt! Pizzát rendeltünk, söröztünk, kártyáztunk, beszélgettünk.

Éjszakára behúzódtunk a házba, mivel rendesen el volt borulva. Esett is az éjszaka, és nem is hagyta abba másnap délutánig. Közben a Rába vízszintje másfél métert emelkedett.

Tehát pihenőnap következett. Timit bevittük a kórházba, mert megütötte a lábát és nehezen tudott járni. Szerencsére semmi komolyabb elváltozás nincs – állapította meg a doki. Közben hárman Timi segítségével kigyúrtuk magunkat, mivel kézben vittük a kocsitól az ambulanciáig, majd a rendelőbe, aztán a röntgenre, vissza a rendelőbe végül vissza a kocsihoz. Idővel szereztem egy tolókocsit hamahama, és azzal rallyztunk a kórház területén. ;-)

Feri királyom, aki Sanyi szerzett a nagy Tesóban egy drapp zoknit, meg fekete alkoholos zoknit, mivel Olgi királylány elcsente tőle az eredetit. Mivel a zoknit hordani kellett a játékban – a zoknicsenés szabályos, és a játék része volt – cselhez folyamodtunk és jól bepöttyöztük alkoholos filccel a sima drapp zokkent. Király lett! Nem a királyom hordta, hanem én, hogy ne legyen feltűnő.

Feri királynak szülinapja volt, kapott is két tortát és megültük a szülinapját. A játék folytatódott. Totemoszlopot eszkábáltunk fából, teniszlabdából, meg műanyag flakonokból. ;-)

 Az este folyamán mindenkinek volt egy-egy feladata.
A zsűri visszavonult értékelni, a buli folytatódott, az eső elállt. Marcsival meglátogattuk a Halászcsárdát. Harcsapaprikást és kapros fogas-filét vacsoráztunk.

A bandával megterveztük a következő napot is: leevezünk Molnaszecsődig.
Páran a szárazföldöt választották, mivel sok hordalékot hozott a folyó, és nem volt biztos, hogy az egyik S kanyaron szárazon át tudunk menni, az esetlegesen feltorlódott hordalék miatt. Borulás esetén viszont nincs lehetőség visszaszállni a csónakba a magas vízállás miatt.

Szecsődöt hamar elértük, a táj szép volt, jót eveztünk. Feri király az utolsó száz méteren látványosat borult gépházával, a nem szerencsés útirány választás következményeként. Mi ezt a napot is megúsztuk szárazon.

 Molnaszecsőd szintén frankó hely, itt közös főzés következett. Paprikáskrumlpit ettünk savanyúsággal, majd buli következett a kocsmában. A kockás királyság azt a feladatot kapta tőlünk, hogy rendezzenek reggeli tornát, amire meghívják a falu lakóit is. Nekünk viszonzásul Ódát kellett írni Sanyi királyhoz, néhány megadott mondatot kötelezően felhasználva. Így lett Ódánk refrénje az Ó fehér dudákat okádó, sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

Másnap Szecsődön:
Reggeli, majd a reggeli torna feladat a kockásoknak. A kockások remekül végeztek a feladattal. Megvolt az öt helybéli tornász, no meg a postás is tíz másodpercre. Szegény postás annyira zavarba jött, hogy miután elviharzott zöld autójával, öt perc múlva vissza is jött, hogy az ajánlottakat elfelejtette.

Majd cucc elrak, hordó bezár, Hamahama! Irány Rum az előzetes tervek szerint.

 Rábahídvég a vízreszállástól 8 km-re volt, gyorsan le is csorogtunk Moncsival és Mariannal. Szuper gépházam volt! Kikötöttünk, irány a Viking büfé, hami, hami, burkolás!

Risziboy beállt segíteni a büfés csókának, hogy gyorsabban készüljön a hami. Én sült krumplit ettem, amit lefojtottam egy full-extrás hambival. Fenséges volt. Királyomnak besegítettem megenni a főtt csülköt. Az is nagyon bejött.

Majd fürcsi a Rábában, napozás és inkább visszamentünk Molnaszecsődre, hogy a játékokra is legyen még időnk.

Végjáték Molnaszecsődön:

 Fél órácska alatt dobtuk össze Gabi vezérletével Sanyi király éltetése című Ódát. Majd a jöttek a feladatok: fiúlábszépségverseny, ruhacsere, népdalok éneklése idegen nyelven, királyok lábának megmosása, királynő imitáció a fiúk részéről körömlakk segítségével. Jó buli volt!

A következő reggel pedig búcsúzkodás. Nekünk el kellett indulni korábban, mivel vonattal mentünk haza, így ahhoz voltunk kötve. Így Ildi, Böbe, Kriszti, Gabi, Marcsi és én elviharzottunk Körmendre.

A többiek még eveztek egy jót.

Viszont indulás előtt mindenki kapott egy címet, melyet egy évig viselhet, és az eredményhirdetés is ekkor volt. Néhány cím ami megmaradt a fejemben: Feri király a „Mit nekem a hárem” címet kapta. Marcsi annak örömére, hogy legyőzte félelmét a Rábával szemben, az Irány a Tenger! címmel büszkélkedhet. Móni most volt először nyaralni, ezért a Hurrá! Nyaralunk! címet vihette haza.

Én „Szimpla-Színpad-Romboló” lettem, miután Körmenden kültéri színpadon adtuk elő Marcsival a Réka által betanított táncot.

  Végül az eredményhirdetés:
Három ponttal maradtunk le a Kockás-királyságtól.

Szuper társaság jött össze, rendkívül örülök, hogy ott lehettem a 2008-as Kalandtúrán!

Misinek mondtam is az első napon – az O SOLE MIO eléneklése után, hogy nekem soha senki nem tudta azt elmesélni, hogy a Rába-túra ennyire fantasztikus! Több évnyi rángatás után álltam kötélnek, és lementem a Rábára! Nem bántam meg!
Életem egyik legmeghatározóbb élménye volt a Kalandtúrán evezni. A folyó teljesen tiszta volt, nagyon jókat fürödtünk benne!

Köszönöm szépen a lehetőséget! Mindenkinek szívből ajánlom a Rábát!

Ezt át kell élni!

 Fitos Józsi

Nyomtatás

 Beszámoló a 2008-as 5T-ről!
Vagyis, amikor a hülyeség tényleg szorgalommal párosult!


Az őszi bükki teljesítménytúrán felbuzdulva alig vártuk már, hogy mehessünk a TTTTT-re, vagyis az 5T-re. Igaz, én akkor fél távnál kiszálltam (éjféltől reggel 7-ig bírták a térdeim), de a két fiú a csapatunkból tovább ment és a 20. helyezést érték el. Nagyon büszke voltam magunkra, rájuk, hiszen első Hamahamás túránkon rögtön 20-nak lenni szerintem nem kis dolog. Tehát nagyon – nagyon akartunk menni a következő túrára, de sokáig nem tudtunk összeszedni egy harmadik embert, hogy egyáltalán benevezhessünk. Aztán mégiscsak rábeszéltük az egyik barátunkat és a lelkesedésünket átragasztva együtt vártuk a dec. 27-ét, hogy végre indulhassunk. Már előző nap is nagyon hideg volt itt nálunk Debrecenben is, így számítottunk rá, hogy a Mátrában, a hegyekben még hidegebb lesz. Vigasztalás gyanánt rendesen felkészültünk jagerügyileg és hp-ügyileg. Viszonylag korán érkeztünk meg Gyöngyöspatára, ahol rajtunk kívül akkor talán még 3-4 csapat foglalta el a legjobb helyeket a tornateremben. Mi is letelepedtünk egy radiátor közeli helyre, és vártuk a többieket. Jöttek – jöttek a túrázni vágyók, lassan megtelt a nagy tornaterem. 11 körül a főszervező közölte, fél órát csúszni fog a megnyitó. Sebaj! A szarvaskóla társaságában elütöttük az időt Nem bántuk a csúszást, bár már nagyon mehetnékünk volt az erdőbe. Szerencsére gyönyörűen sütött a napocska, igazi szép idő volt. Ki is kellett élvezni, amíg lehetett. Aztán egyszer csak eljött az idő és elrajtoltunk! Itt jegyzem meg, hogy a csapatfotózást hiányoltuk!

Már az első ep-hez való elindulás gondot okozott. Először elindultunk arra, amerre a legtöbben mentek, gondolva, az első ponthoz csak mindenki ugyanúgy tudja az utat. Igen ám, de a mi térképünkön nem volt olyan, hogy Nagy-világos hegy. Több túrázót megkérdeztünk, hogy hova is kell menni, mert kissé pánikba estünk, hogy már az első ponthoz sem jutunk el. Aztán a beazonosítás után derült ki, hogy a mi térképünkön úgy szerepel a Nagy-világos hegy, hogy Világosvár. Ezek után mentünk az első ep. felé, a Bódicstanya felé vezető úton. Túratársunk Misó már pár km után elővette a hátizsákjából a fél literes üvegbe töltött, féltve őrzött hp-t, hogy kortyoljunk bele! Mondtam neki, hogy még melengesse kicsit, majd később rámegyünk, most még süt a nap, jó idő van, ne kapkodjuk el! Amikor rátaláltunk a zöld keresztjelzésű turistaútvonalra, mi nem mentünk a biztos zöld háromszög jelzésű út felé, hanem letértünk egy erdészeti útra és úgy akartuk megközelíteni a Nagy-világos hegyet. A többiek mondták, hogy á biztosan nem a hegytetőn lesznek a pontőrök, csaknem mászatják meg velünk ezt a 709 m-es hegyet. Én meg mondtam, hogy de szerintem képesek és megmászatják velünk! Így elindultunk felfelé. Rendesen öt-hat lépésenként meg kellett állni levegőt venni, annyira meredek volt a hegyoldal. Elég soká tartott, míg felértünk. Közben csatlakozott hozzánk vagy két csapat, ők sem a biztonságos turistaútvonalat választották, hanem megindultak felfelé ott, ahol mi. Csak tényleg reméltük, hogy nem lesznek fent, bár akkor feleslegesen másztunk volna fel. De még az, hogy fent voltak! De a legbozótosabb, legszúrósabb részbe kellett megállniuk! Gyors menetlevél bejegyzés, aztán irány a következő ep, ami a János vára volt. Légvonalban a két ep. csaknem 5,7 km-re volt egymástól. Hát nincs mit tenni, irány előre! Azért mielőtt lemásztunk volna erről a magas hegyről, szántunk pár percet a panorámára, ami nagyon megérte.

És mivel is folytathattuk volna utunkat, minthogy megint rossz utat választottunk! A Nagy-világos hegyről a zöld háromszög jelzésen lefelé jövet a biztonságos zöld négyzet vagy háromszög jel felé kellett volna mennünk északnak, mi ennek ellenére pedig a hegy lábánál rátértünk egy ösvényre, hogy majd a Nyugatra lévő sárga keresztjelzésnek úgyis nekimegyünk, így időt és jó sok métert spórolunk. A sárga jelzésű utat el is értük. Igen ám, de a Závóz feletti kereszteződésnél mi nem lefelé Délnek, a sárga háromszög jelű út felé indultunk tovább, hanem egy erdészeti úton haladtunk tovább Nyugatnak. Páran meg is álltak az úton, hogy ahol a kerítés megy lefelé Délnek a sárga jelű úton, ott mennek tovább, hiszen a János vára felé vezető úthoz arra kellett volna menni, de mi is, az Olajbogyó nevű team is és a Rába-különítmény is utánunk folytatta útját, mert mi annyira biztosan megindultunk előre. Na és ott valahol a Rigó-kúti vágás és a Csepegő-vágás közötti területen úgy elkavartunk, hogy csak na. Olajbogyóéknak volt navigációs ketyeréjük, de az sem tudta egészen pontosan belőni, hogy hol is vagyunk. Mérgünkben elő-elővettük a hp-s palackot, bánatunkat orvosolva. A másik csapatból egy Saci nevű lánnyal próbáltuk beazonosítani a helyet, ahol lehetünk, de nem igazán sikerült. Mindig csak oda lyukadtunk ki, hogy: szerintem itt vagyunk és akkor erre kéne menni. Mentünk, aztán megint csak nem tudtuk hol vagyunk. Ekkorra már igencsak ránk sötétedett. Az egyik erdészeti úton pár őzike kíváncsian figyelte, mi a fenét kóválygunk az erdőben, aztán továbbszaladtak. Aztán mivel továbbra sem tudtuk, hogy hol a csudában lehetünk, azt találtuk ki, hogy kövessük a patakot, előbb utóbb valahova kilyukadunk. Közben az Olajbogyók úgy döntöttek ők mégiscsak más irányba sejtik a közeli turista utat, így elszakadtak tőlünk. A Rába-különítmény maradt velünk. Sacival ketten vezettük hát a bandát előre, a vak sötétbe, de folyamatosan a patak mellett haladva. Aztán már hirtelen két patak is volt. Egyik dombon le, a másikon felmentünk, a másik csapatból pár embernek ekkor ment el a kedve az egész túrától. A mi csapatunk töretlenül ment előre, bár nekem meg a bal térdem mondta fel a szolgálatot, de azért mentem tovább. Ja, és sokat segített, hogy közben azért elég sűrűn elővettük a hátizsákból a hp-t! Nagy sokára kilyukadtunk egy útra, de fogalmunk sem volt, hogy hol vagyunk. Pár perc múlva két világítós embert elkaptunk, kiderült a Szupercsapat tagjai voltak. Ők megmutatták kb. hol lehetünk. Hát kicsit „elkalambóztuk” a János várát, úgyhogy számoltuk az időt, és megállapodtunk, hogy ezt a pontot kihagyjuk, mert nem tudnánk időben teljesíteni. Így továbbmentünk a Hidegkúti turistaház felé, amit mi Could Mounten-nek hívtunk. Mi sem mentünk lassú tempóban, de a Szupercsapat úgy eltűnt a szemünk elől, hogy csak na. Egyébként nagyon nem mentünk rossz irányba, mert a 3. ep, ami ugye a Hidegkúti turistaház volt, kb. 1,5 - 2 km-re volt tőlünk. Azt hamar megtaláltuk. Ott iszonyatosan jól esett a forró tea. Közben felhívtuk a főszervező Attilát, hogy a büntipontról érdeklődjünk egy kicsit, ha már a János várát kihagytuk. Elmondta, hogy a büntipont Gyöngyöspata alatt található, megkaptuk az időintervallumot is, amikor lesz is ott valaki. Ekkor már kb. olyan fél 7, hét óra körül járhatott az idő. Saci mindenáron szerette volna folytatni a túrát, de a csapattársai már a forralt bor társaságát szerették volna élvezni, így ők ott maradtak az ep-n, mi pedig folytattuk utunkat a Kaszab rét felé.

A zöld keresztjelzésen haladtunk tovább. Idő közben a csapattagok szépen lassan kezdtek elcsendesedni. Talán fáradtunk? Amúgy, ha egyfolytában mentünk és nem álltunk meg, teljesen elviselhető volt az idő. Ezen az útszakaszon pedig nagyon sok helyen frissen hullott hó ropogott a bakancsunk talpa alatt. Nagyon jó érzés volt beletaposni és hallgatni a ropogását. Néha – néha fel is néztünk az égre, mert az pedig olyan csodálatos volt, hogy a lélegzetünk is elakadt. Az a rengeteg csillag! Nagyon szép tiszta volt az ég. De inkább a lábunk alá figyeltünk, mert a turista út, ahol haladtunk igen csak göröngyös volt egy-egy szakaszon. Sőt! A turista úton volt egy fenyves erdős szakasz. Na ott aztán rajtam kívül mindenki seggre ült. Ugyanis az úton a hó mellett, nagyon jeges volt egy rész. Vissza felé már jött pár csapat, akik már az utolsó pont felé igyekeztek, és ugyanott jöttek vissza, ahol mentek a Kaszab rét felé. Ők is figyelmeztettek, hogy óvatosan haladjunk, mert nagyon csúszik a jég, és könnyen el lehet esni. Hát a többieknek sikerült párszor. Ezen az útszakaszon nem tévedtünk el, mondjuk elég könnyű is volt, végig a zöld keresztjelzésen kellett menni, letérés nélkül. A Kaszab réthez közeledvén már messziről láttuk a sok villogó mellényes emberkét. Megtaláltuk a Volvo-s pontőröket, akik készségesen kínálták a már picit kihűlt teát, de az íze az valami csodás volt! Szegényeken tényleg látszott, hogy nagyon fáztak! Csapattársunk gyors zokni cserét eszközölt. Közben kiterítettük a térképet a kocsira, hogy megnézhessük, merre is kell bemenni a bázisra. Majdnem dobtunk egy hátast mikor megláttuk a távolságot! Iszonyú soknak tűnt. Vagy nem? A zokni cserés támadás kb. 10 perc volt, de meg is éreztük a hatását, picit lehűltünk vagy kihűltünk vagy hogy is mondjam. Utána mikor továbbindultunk kellett pár száz lépés, mire újra bemelegedtünk. Na, de mit sem számított ez már. Lélekben már a forralt bor és a jó meleg hálózsáknál jártunk, miközben ugyanott folytattuk utunkat, ahol jöttünk, a zöld keresztes, havas, csúszós, jeges úton.

A zöld keresztes út után kissé már megviseltebben haladtunk a sárga keresztes turista út felé. Nem igazán tudjuk melyik település lehetett, de valami eszméletlen szép látvány tárult elénk, ahogy megpillantottuk az esti fényekben úszó kis falut vagy várost. Ahogy haladtunk az úton még a sötétben is képesek voltunk ráébredni arra, hogy ma már ezen az útszakaszon jártunk egyszer. És igen! Itt esett le, hogy itt csesztük el! Mert nekünk még itt lefelé kellett volna menni ugye a kerítésnél, ahogy a jel is mutatta, de mi ott a jól járható erdészeti utat választottuk. Most nem tévedhettünk! Lementünk a kerítés mentén az erdőbe a sárga keresztet követve. Közben persze szidtuk magunkat, hogy milyen kis buták voltunk! A závózi útelágazásnál mi nem a sárga keresztjelzésen haladtunk tovább, hanem sárga háromszögű jelzésen. Hát lehet nagy hiba volt! Ez is. Egy ideig szépen haladtunk lefelé Gyöngyöspata irányába. Volt pár méter, ahol mintha elvesztettük volna jelet és csak a megérzés szerint választottunk utat, de végül is mindig jó irányba próbáltunk haladni. Lefelé Aztán elértünk egy elég széles utat, amit még a fagyott idő előtt traktor járt ki, elég rendesen. Na az az út nem volt semmi! Egyrészt nekem már a térdem akkora olyannyira fájt, hogy így is alig bírtam menni, nem hogy egy olyan földúton, ahol meg volt fagyva az út, a traktor nyomai követhetetlenek voltak, faágak, kövek hevertek szétszóródva az úton. Másrészt már mindenki alig állt a lábán, nagyon el voltunk már fáradva, így néha keresztbe akadtak a lábaink. Na, de továbbra is az éltetett bennünket, hogy ez már tényleg a vége, nem sok lehet már hátra és vár minket a forralt bor! Korán örültünk. Az az út olyan iszonyatosan hosszú és végtelenül unalmas volt, hogy már nagyon, de nagyon elegünk volt. Már egyikőnknek sem volt semmi kedve beszélgetni sem. Már a palackos hp sem nyújtott vigaszt. Most mikor nyugodtan, a meleg szobában nézegetem a térképen, hogy hol is jártunk, lemértem: légvonalban csaknem 10,7 km volt az utolsó előtti pont és az utolsó pont közötti távolság. Szinte az egész túra 1/3-a volt ez az unalmas traktoros út. Aztán végre elértük a falu szélét. A pataknál a párom, Robi azt tanácsolta, hogy sétáljak el a bázisra, mert az utolsó pontot is a hegytetőn sejtette, és joggal gondolta, hogy nem bírnék nemhogy fel, de le sem jönni. Így Sacival elindultunk megkeresni a bázist, Robi és Misó pedig az utolsó ep-t. Később felnézvén a hegytetőre, láttuk is a fejlámpáikat, elég hamar felértek. Mi viszonylag hamar megtaláltuk a bázist, de izgatott minket az a forralt bor, így átsétáltunk a pár méterre lévő Nandi Magdi Vendégházhoz. Illetve Saci sétált, én meg Hook kapitány módjára, mint aki a fél falábát húzza maga után próbáltam sétálni. Na ezt az ötletet viszont mind a ketten igencsak kitörő örömmel díjaztuk. Ugyanis nagyon fincsi volt a forralt bor, és az a finom, enyhén sós, sajtos kis sütemény, amit a vendéglős hölgy sütött. Frissen kisülve hozta pont, mikor ott voltunk, így még melegen kóstolhattuk meg! Le a kalappal! Alig bírtam otthagyni a kosarat. Aztán már lassan zártak is a pontőrök, át kellett menni a bázisra. Ekkor találkoztunk össze csapattagjainkkal, akik elújságolták, hogy az utolsó ponttól akartak ugye menni a büntetőpontra, de Attila a főszervező az utolsó ponton azt tanácsolta, hogy meg se próbálják, mert talán két óra is kevés lenne, hogy oda és visszaérjenek. Így ők is bejöttek a bázisra. A lencsefőzelék már készen volt, így megszavaztuk, hogy előbb eszünk csak utána megyünk zuhanyozni. Miután megvacsiztunk, lezuhanyoztunk, alig vártuk már, hogy ágyba, illetve mit is beszélek, hálózsákba essünk.
Ekkortájt kapcsolhatta be Attila a laptopján Enyát. Hát bármikor szívesen elhallgattam volna a kedves énekesnő csodás hangját, de most nagyon nem hiányzott! Egy ideig próbáltam aludni, de nem sikerült, utána csak szóltam az egyik szervezőnek, hogy ha lehet, zárjuk már el a zenét. Utána szinte azonnal beájultam. Hajnaltájt arra keltem, hogy jön a hátamra a hideg. Körbenéztem, mindenki vízszintesen volt, egy álló alakot sem láttam a tornateremben. Jobbról-balról horkolás hallatszott. Attila a laptopját ütögette csendesen. Mire legközelebb felkeltem már megint csak a zene szólt.
Aztán elérkezett a várva várt pillanat: kiderült, hogy ki hogyan teljesített, és vajon a Szupercsapat ismét nyert-e? Megkezdődött a visszaszámlálás. 62, 57, 43, 34, 25, 20. Itt már kezdtünk örülni. Megsaccolni sem tudtuk, hogy hol végeztünk. A 14. hely környékén már kezdett gyanús lenni, hogy minket csak nem akarnak említésre méltatni. Már épp eldöntöttem, hogy ha kiderül ki lett az első, megtámadom Attliát, hogy mi hova vesztünk el a menetlevelünkkel, mikor a 12. helyen a Zöld alakulat csapatnevet említette. Megnyugodtunk. Mégiscsak ott vagyunk. És milyen jó helyen vagyunk! Nagyon büszkék voltunk magunkra! Kibicegtem az oklevelekért és a kitűzőért. Legszívesebben visszafelé egy hó emberkét is magamhoz öleltem volna, de sajnos azt csak az első három helyezett kapott. És ki lett a győztes? Hát persze, hogy a Szupercsapat. Nekik is és a többi sikeres csapatnak is ezúton gratulálunk! Ahogy Gyöngyöspata polgármestere is elmondta, igazán tiszteletreméltó, hogy vannak az országban páran, akik ilyen időben is bevállalnak egy igencsak nehéz, nem kezdőknek való túrát! Bár büszkén elmondhatom, hogy pl. Misó csapattársunk életében először volt ilyen túrán, és végig bírta az iramot és a terhelést. Reméljük máskor is számíthatunk rá, mint kitartó csapattársra! Hozzánk csapódott Saci túratársunknak pedig ezúton is köszönjük a kellemes társaságát. Ő ugyanazt az iramot és tempót diktálta, amit mi is, így nagyon jól összetalálkoztunk. Az én két drága térdecském igencsak a végét járta már. Az éjszaka nem is aludtam valami jól, mert minden egyes mozdulat iszonyú fájdalmat jelentett. De mit számít már, mikor megcsináltuk!!!!! Mellesleg a térképünk 2005-ös kiadás, tehát most ennek tudjuk be a sok tévedést

A szervezőknek köszönjük ezt az igencsak emlékezetes túrát, a jó szervezést, a nagyon finom teát, a jó hangulatot! Attilának ezúton is üzenjük: nagyon sajnáljuk, hogy kabát nélkül indult el az ep-re pontőrnek! Átérezzük, amit átélt, immár innen a jól befűtött, meleg szobából.
Ahogy most nézegettük a térképet számolgattuk vajon mennyit is mehettünk. Kb. 35 km-t mentünk 12 óra alatt, az eltévelygésekkel együt. A szintkülönbséget meg már meg sem nézem!

Mindenkinek jó pihenést, az új évre pedig legalább ugyanilyen jó hangulatú túrákat kívánunk!

Ismét nagyon nagy buzgalommal várjuk a következő Hamahamás túrát, ami Salgón kerül megrendezésre. Reméljük, megint vagy 10 helyet csúszhatunk előre! Vigyázz Szupercsapat, mert egyszer még befogunk benneteket!

Szilvia, Róbert, Misó: azaz a Zöld alakulat.
Írta Nagy Szilvia – Zöld alakulat.

Nyomtatás

(sárga keresztekkel bőven ellátott, cenzúrázott változat)

A bázis helye 2012 őszén: Répáshuta. Kicsi település a Bükk-fennsík szélén, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Egy főutcája van néhány leágazással, rendelkezik minden szükséges közcélú intézménnyel, na meg egy valószínűsíthető elsőséggel bír Magyarországon, az egy lakosra jutó erdészeti célú járművek (UAZ kisteherautó, lánctalpas traktorok) terén. Megközelítése Eger vagy Miskolc felől szerpentinúton: a Bükköt kettészelő megyehatáron, ki tudja milyen megfontolásból, csak vasárnapi napokon halad át menetrend szerinti autóbusz (és ezt a Cartographia térképe is emberemlékezet óta így jelöli). Ennek megfelelően a kora esti Miskolcról induló járat az egyetlen utazási lehetőség, és tömve van Hamahamás népekkel. Sötétben utazunk (minden bizonnyal a törzsutasok így szokták meg), de ez talán nem is baj. Szoktatjuk magunkat az erdő képéhez, az éjszakához…

A tornateremben miénk az egyik sarok, Dani már gondoskodott róla. Ő most kivételesen nem lesz „vaddisznó”, könnyedebb túrára vállalkozik csak egy csapatot alakítva Rékával, és az előző héten a MATT-ot megjárt Annával és Zsolttal. Hosszú idő után először lesz tehát úgy, hogy azzal a felállással rajtolunk majd el (bár az átvariálást már rutinból megkezdjük szervezni, aztán mégsem lesz rá szükség), ahogy azt az előnevezés során is megadtuk. Nálunk én már sokadszorra vagyok résztvevő, Árpádnak sem ez az első túrája, Balázs viszont új csapattag. Ő azt mondja, nem szeretne nagyon sietni, én viszont elégedetlen lennék, ha az első húszba nem kerülnénk be. Ezzel a tudattal szaladunk át a (szerencsére megcsúszó) megnyitó előtt egy korsó sörre a Vadászba. És akkor Hamahama-dal, szabályismertetés, és jöhet is a térkép fölé görnyedés, pályamegadás…Daniék hamar elrajtolnak, mi még hezitálunk egy kicsit az útvonalat illetően. Nem mondjuk ki, de cél az öt örzőtt pont begyűjtése. Bükkszentkeresztnek indulni tűnik elsőre a leglogikusabbnak, csak arra körözve a jávorkúti őrzött, vagy Bánkút térsége kiesne. Kábé ugyanez lenne, ha Olaszkapunak mennénk. Már cihelődnénk, mikor elöjövök egy, az unortodoxia jegyében született megoldással: induljunk el úgy mintha Bükkszentkeresztnek mennénk, de…

Rajt 23:31-kor. Negyedóra múlva kint vagyunk a faluból, az országúttal félig-meddig párhuzamos turistautat követjük. Az első pont egy barlang, utána egy szekérúton kikeveredünk az aszfaltra, pont egy őrszolgálatosnak tűnő terepjáró mellett…A rejteki kutatóházig haladunk együtt a többi csapattal. Ahol aztán mindenki nagyon keres egy bizonyos sárga táblát. De úgy tűnik senki sem leli. Mi is csak akkor találjuk meg, mikor a telek hátsó kapuján át a tanösvényre lépnénk, ami a térképünk szerint jelzett átkötést tartalmaz a sárga kereszt irányába. Nos, a kezdeti pár jel után csak csörtetünk felfelé, és egyszer csak megvan a sárga kereszt (az újabb térképen visszanézve: azon már szó sincs erről az összeköttetésről, a tanösvény rövidebb, valahol elfordul). Változik a terep jellege, ritkás fenyőkkel borított rétre érünk, melyet éppen kezd megülni a köd. Elveszítjük a jelzést, percekig próbáljuk magunkat egy vonulat mögül kibukkanó adótoronyhoz pozicionálni. Vissza az utolsó, jelzést adó fáig. Pár perccel később ismét jelzés nélkül, irányt tévesztve állunk. Esélytelen követni a sárga keresztet adott körülmények között. Talán próbáljunk meg az úgyis (látszólag) egyenesen északnak tartó úton haladni amin vagyunk, és mihamarabb elcsípni a bükki kék széles dózerútját? Ez lesz, fakitermelések csapásain érünk pár perc múltán újra nyílt terepre, mindkét oldalon ködbe vesző lejtő fogad, és vele a totális eltévedtség érzése. Nézzük a térképet, irányba talán a nyugat felőli lesz a jó, teszünk pár lépést, mikor feltűnik hogy mintha a mező északi szélén valami útszerűség húzódna. Csak nem ezt keressük…? Hurrá, megvan a kék! Innen biztosan találunk el Jávorkútra, ahol éppen egy csapat tartózkodik, távolról látjuk lámpáik fényét – ki más mint barátaink, akik más útvonalon haladva, már jó ideje odaértek, csak a pihenőt vették hosszabbra. (Az éjjel csak két sor született meg a „Kicsiny falum” című műdal átírásából, folytatásra vár az alábbi dalkezdet):

Bükk hegysége, ott túráztam én

Nem volt gyertya, csak fejlámpafény…

A mi lemaradásunk a tervezett menetidőhöz képest egyébként: valami másfél óra körüli. Messze még a hajnal, három óra húsz…Árpi nekiáll az „agyműtét” névre hallgató, dió óvatos feltörésére irányuló feladatnak. Pontozás? Ja, hogy a bél egyetlen törése már fele pontszámot jelent (tudatosítja a pontőr, mikor már megtörtént a baj)? Végül is jogos, agyműtétnél elvileg a legkisebb hiba se lenne elfogadható, másfelől viszont ez  eltérő pontozás a „szokásos” 10-20 pontos levonásokhoz képest. Távozunk is gyorsan, kissé csalódottan. Csikótelep, Nagy-mező a sötétben (milyen jellegtelen is így), a monoton menetelésben kissé felőrlődünk, egyre álmosabbak vagyunk, így megváltásként jön el a hajnal, ami a Zsidó-réten ér minket. Az Olasz-kapuhoz közeledve lassítunk egy kicsit, hogy a 6 óra 55 percre (Kossuth rádió, Útinform műsor kezdete) megszabott érkezési időpontot tartsuk. Szaszkó a pontőr, a fák közé kifeszített kötelekhez vezet minket, és magyarázza a feladatot. Nehezen értem meg, de utána lelkesen kezdünk bele, Árpáddal együtt. Remegő lábakkal (pedig még nincs is bennük annyi kilométer) feszülünk egymásnak a széttartó köteleken egyensúlyozva, haladnánk rajta előre amíg bírunk. Alkatilag sajnos nem egyezünk, amikor ez tudatosul, onnantól kezdek elbizonytalanodni, melynek vége így csak 30 pont az elérhető 50-ből. Nem baj, legalább az érkezés időponját jól eltaláltuk, csak így tovább! A sárga jelzésen ballagunk tovább Bánkútnak, és azt vesszük észre, mennyire más hőmérsékleti viszonyok uralkodnak az erdős, és a nyílt terepen.

A fák között kábé öt fokkal lehet melegebb, de meglepetésünkre attól szinte függetlenül, hogy völgyben, vagy magaslaton járunk. Mire a Bálványt megmásszuk, már fent van teljesen a nap, hamar lekerül rólunk a nagykabát, a pulóver. A kilátó legfelső szintjére azért felmászunk, a kilátás pazar. És ezt nem csak mi mondjuk, több csapattal találkozunk itt. Aki már fent van, lelkendezve hívja a társait, a legfelső szintre vezető, „már nem emlékszem mennyi fokos fakultatív pontot érő létra”, és a tériszony leküzdésére. A Tátráig ellátni, de a Bükk északi lábának völgyeiben még megül a köd. Bánkúton a turistaháznál üldögélve reggelizünk. A sárga keresztről (félve térünk rá, de végül nem okoz gondot) kis letéréssel begyűjtünk egy fakultatív pontot egy forrásnál, aztán egy biciklis jelzéssel jelölt erdészeti úton kaptatni kezdünk felfelé, vissza a bánkúti műútra. Alig akar elfogyni a kis emelkedő odáig (mintha nem pöttyni 100 méteres szintkülönbségről lenne szó), érezhetően fáradunk. A csapategység egyébként látszólag nincs meg: Árpáddal egymást előzgetjük a menet élén, Balázs viszont mindig messze lemaradva, de látótávolságban halad. Nos, igazából az egységgel semmi probléma, de Balázs csak akkor gyorsít, ha nagyon lemaradva érzi magát. Ismerjük jól évek óta, az evéssel-ivással is csak akkor lehet siettetni, ha már körülötte bontják az asztalt. A kolostor romjainál vetünk számot az idővel: kevéssel több mint egy óra múlva  a piros kereszt és a bánkúti elágazás közelében lévő őrzött pontra kellene érkeznünk, menetrend szerint.

A döntés az, hogy nem maradunk a piroson, 10 pontos fakultatívokat begyűjtve de biztosan kicsúszva az időből, inkább a sárga kereszt-négyzet útvonalakat használva megpróbálunk pontosak lenni, és így minél több pontot szerezni. Nagy a rohanás, a sárga kereszten (hogy itt micsoda dzsindzsa van, éjjel tuti eltévednénk) járva szinte fel sem tekintünk a hegyoldalba, ahol kedvenc bükki „alvós barlangunk”, a sólyom-kői bújik meg a sűrű cserjés felett. Bőven időben sikerül végül megérkezni (a túra pontőreit ezúton illeti köszönet, hogy mindenhol elfogadott volt a csapat órája szerint számolni az időt). A feladat: ecetes vizet szivattyúzni egyik pohárból a másikba, szívószállal, úgy hogy közben két kézzel támaszkodsz az asztalon, és a csapattagok tartják a lábad. Hogy milyen a folyadék, arról szerencsére nem szerzek tapasztalatot, én csak a tartásban működök közre…de 40 pontot itt is begyűjtünk az 50-ből, és ez elsősorban Árpádunk érdeme. A bemondott időpont a következő pontra 14:20 lenne. Ebbe nem számolom bele, hogy ezen az őrzött ponton végül több mint háromnegyed órát pihengetünk, igaz ebbe beletartozik az eddig kapott transzferek kitöltése is (rajzolás, logika, miegymás). Úton újra, jó hosszú ez a Garadna-völgy…Kibukkan a Palotaszálló, már a Hámori-tó partján haladunk, mikor felvetem egy pihenő lehetőségét, mielőtt nekivágunk a meredek emelkedőnek a Fehérkő-lápára. A csapat lerogy egy padra, és szinte azonnal lecsukódik a szemünk. Az arra sétálók nem érdekel hogy éppen mit gondolnak rólunk…Húsz percet állunk így, aztán rohanunk tovább. Nem kerül meg az Anna-barlang fakultatív pontja, de az emlékházé sem biztos, összpontosítunk az őrzöttre. Bízhatunk-e abban hogy felérünk? Kezdődik a kapaszkodás, fel a csúcsra, hasonló durvulás jön amit már átéltem a Karancson, a Zengőn.

A zihálva, meg-megállva, külvilágot kizárva mászás. Végre szintbe fordul az ösvény, a szemből jövők megerősítenek hogy pár száz méterre várnak a pontőrök. Megkönnyebbülve, feledve hogy elfogyott az erőnk, beesünk a pontra, két perccel az időbónusz lejárta előtt. Lábunk alatt terül el a Garadna-völgye, na meg egy szobai mérleg. Hány kiló lehetsz hátizsákkal együtt – így  kérdés. Ráállok, ötvenkilencet mutat. A mindenit. Nem is tudtam, hogy egy teljesítménytúrán tizensok kilót is le lehet adni. Kombinálnék, mi a szivatás tárgya. Csak nem valami más mértékegységben mér? A pontőrök mulatnak a helyzeten. Balázs megfogalmazza, szerinte legjobb az lenne ha kidobnák a mérleget. Aztán valahogy mégis 50 pont. Az eszköz rendellenes (terepi) használat miatt nem működött, és nem volt más megoldás, mint maximumra pontozni…? Király! Döntünk az utolsó őrzöttről is: menjünk Bükkszentkeresztre is, még ha ezzel a 18 órás szintidőből biztosan ki is csúszunk. Biztatom magamat és Balázst, hogy bőven lesz időnk egy fröccsöt bedobni a szentkereszti kocsmában (pálinka és whisky az van nálunk, de az frissítőnek nem az igazi). Fél négy előtt kicsivel már a falu felett járunk. Olyan békés, és a hangulatunk meg már olyan, mintha ez lenne a cél. Senki nem mer az utolsó szakaszra, a bázisra visszajutásra gondolni. Sajnos nincs elég idő egy borozós pihenőre, az őrzött ponton így is mi vagyunk az utolsó látogatók, a hivatalos zárás előtt pár perccel érkezünk, meglepve a pont őrzőit. A feladat, hogy szlengben használt kifejezésekkel tarkított pár mondatból állapítsuk meg, mely irodalmi mű rövid leírását tartalmazza. Szerintem itt már mindhármunk agya zokni, egyik cetli helyett újat is húzunk. Itt mondjuk szerencsém van, a „félszemű és a haverjai” asszociációra felrémlik Jumurdzsák, Gárdonyi regényalakja...A másik megoldás a Kis herceg, de az is csak jó nehezen lesz meg, úgy érzem hogy igen baráti a pontozás így is (35).

Szusszanás, közben még fotó is készül rólunk (köszönjük), újabb transzferekkel bíbelődés, és 16:20 körül nekirugaszkodunk a visszaútnak. Tervezett érkezés a bázisra? Egy óra késéssel a szintidőhöz mérten. Ami nekünk 18:31-et jelent. A távolság? Nagyjából tíz kilométer körülre teszem…Nehéz visszaadni ezt a bő két órát: ahogy lassacskán fogy a fény, és kezd hűvösebb lenni. A legkisebb emelkedő is zavar, megállni szóba se jöhet. Hollóstető után a műutat váltogatjuk a párhuzamos sárga jelzéssel, és már csak a láthatósági mellény előhalászására van erő, felvételére nem. Pénzpatak előtt maradunk az úton, nincs kedvünk lemászni a völgybe, és a répáshutai elágazás előtt újra fel. Útkanyarulat, a térképet nézem, és örvendezek hogy mindjárt ott leszünk az elágazásban. Elhagy minket a járatos busz, és a következő kanyar után még bal kéz felől, a másik oldalt látszanak a fényei az erdőben: kész sokk, még nem tartunk ott ahol sejtettem, és már fél óra alig van. Én megyek most elől, az elágazásnál órámra pillantva 15 percnyi megmaradt időt látok. Utolér Balázs és Árpi, együtt trappolunk le a faluba vezető lejtőn, felszisszenve húzzuk a lábunk, és majdnem hasraesve a bázis előtt parkoló kocsikban, lihegve adjuk le a menetlevelet, még éppen egy órás késésen belül. Nagyon örülök hogy bent vagyunk, nem sokáig bírtuk volna tovább a gyaloglást, pláne ebben a feszes tempóban. Nemsokára kész a vacsora, a kocsmában még forralt bor is akad, egyedül talán a zuhany hiányát feledném, de az este során végül nem kísérlek meg odaférni…

És a végeredmény másnap reggel, zsíroskenyér után? Kilencedik helyezés. Szerintem nem rossz...

És a Vidám Vaddisznók csapata az utolsók közt távozik a bázisról, kihasználva a hosszú hétvégét, és kóborol még kicsit a Bükk fennsíkján, talán megnézné nappali fényben is a Nagy-mezőt…

A beszámolót a Vidám Vaddisznók csapat nevében írta:

Pásti Tamás

ui.: Hiányoltam egy, az aszfaltozáshoz, aszfaltutak építéséhez kapcsolódó elméleti vagy gyakorlati feladatot…

Nyomtatás
Kamerádok! Hamahamák népe!

 

Szomorkásak vagyunk, hogy vége az idei szezonnak, de klassz dolog emlékezni a történésekre!

Bővebben...

Nyomtatás

Agrár gólyatábor 2007 Debrecen

A HAMAHAMA Természetjáró Egyesület a Debreceni Agráregyetemi
Gólyatábor városismereti vetélkedőjének szervezője volt

 A Gólyatábor képeiért kattints!
2007. májusában kaptuk meg a felkérést a DE-ATC hallgatói Önkormányzat tagjaitól, hogy rendezzünk a gólyáknak Debrecenben egy vetélkedőt.

A rendelkezésre álló pár hónap alatt előkészítettük a leendő versenyzők számára a pályát, és kitaláltuk nekik a feladatokat.

 A verseny rajtja és célja a Kossuth Lajos Tudományegyetem főépülete volt.
A verseny útvonalát úgy terveztük meg, hogy Debrecen legszebb és legrégibb részeit érintsék a csapatok. Utjaik során olyan helyeken járhattak, melyekre egyébként nem fordítunk kellő figyelmet a napi rohanás közepette. Próbáltunk érdekes kérdéseket feltenni, törekedtünk arra, hogy a városismerettel kapcsolatos feladatok ne legyenek szokványosak.

Szerettük volna, ha a célba érve sok új ismerettel érkeznének a fiatalok, másképp néznék az épületek tetejét, falát, udvarát, a szobrokat, kicsit több helyismerettel rendelkeznének.
Célunk volt, hogy lássák másként Debrecent, fedezzék fel értékeit, ismerjék meg történetét, és közben érezzék jól magukat, és persze mindezt nem asztal mögött egy teremben, lexikális tudásukat felmérve.

A csapatok bejárták az általunk kijelölt pályát, összegyűjtötték a lehető legtöbb pontot, megoldották a feladatokat, megismerték egymást és önmagukat.

A feladatok készítése közben mi már átéltük mindezt. Debrecenben útikönyvvel másként láttuk a szobrokat, utcákat, tereket, épületeket, emléktáblákat. Mindegyikhez egy-egy érdekes történet kapcsolódik.

Reméljük a csapatok az utjaik során felfedezték, megismerték Debrecent és jól éreztük magukat!

Gratulálunk minden résztvevőnek a vetélkedőn elért teljesítményéhez!

Fitos József

HAMAHAMA

Nyomtatás

Élménybeszámoló a 2008. július 11-17-ig tartó Kalandtúráról

Írta: Zizka a Kockás királyságból

Eljött a nyár, itt a jó idő, ez sokak számára a várva-várt Hamahama Kalandtúrát is jelentette egyben.

Akadt olyan, aki a királyi cím megvédésért tért vissza, a bátrak a további kalandokat keresték és nem utolsó sorban voltak, akik az első ilyen túrára jelentkeztek.

Szombat reggel első órái nagy izgalommal teltek. Az eligazításon szembesültünk a sok új „hamahamázóval”, a bátor Marcsival, aki nem tud úszni és nekivág a Rábának. Megismertük a vezetőinket, a nagy bölcs Szabit, a mindig hátul takarító Miszit és kislányát Rékát.

Megválasztottuk a két királyt: Sanyi királyt, aki Feri és Feri királyt, aki Sanyi. Tudom ez egy kicsit furcsán hangzik, és megkérdezed, hogy „-Mi van?”, - de ne aggódj mi is belekavarodtunk egyszer-kétszer. Kisorsolták a csapattagokat és Sanyi király, aki Feri lett a kockás csapat vezére, nekünk fekete-piros kockás zoknit kellett viselnünk egy héten keresztül. Feri király, aki Sanyi csapatának pöttyös zoknit kellett hordania a túra idején.

Az eligazítás után következett a Rába és a kenuk megismerése. A túrakenuk gazdagabbak lettek kormányosukkal és evezőseikkel. Majd a nagy okítást Miszi megtartotta a hideg Rába vizén.

A 32 km-es szakaszt kezdte meg a csapat a többször elhangzott „HAMAHAMA INDULÁS!”-sal. Az alacsony vízállású folyón csodáltuk a természetet, ismerkedtünk egymással, az evezőlapáttal és még a sodrással is (már akinek sikerült).

Az evezés fárasztó végét Csákánydoroszló jelentette. Itt akadtak első túrázók, akik döbbenten figyelték a zuhanyozási lehetőséget és bátran, nem meghátrálva beletörődtek, hogy ez egy ilyen túra és nem összkomfortos sátorral érkeztek. A Kati Csárdában elfogyasztott kellemes vacsora elfelejtette mindenkivel az aznapi vállfájdalmakat, izomlázat.

A vasárnap reggeli evezés előtt a királyok túlestek a koronázáson, ami vicces történeteket ölelt fel. Itt ismertette meg Sanyi király csapata a két országalma történetét. (Ez 18-as karikát igényel, ezért, hogy ezt a sztorit megtudd, el kell jönnöd egy túrára!)

Ezek után „cucc elrak, sátor lebont, hamahama indulás” hangzott el és jöhetett a következő 14 km-es táv Körmendig. Pihenés ürügyén megálltunk egy kis bátorságpróbára is. A feladat az volt, hogy egy 3 m magas stégről kellett leugrani a mély vízbe. Persze ezt is pontokért cserébe tettük meg. A Nap sütött ránk, pirította sajgó vállainkat, majd a körmendi gátnál egyszercsak elkezdődött a nem várt esőzés, amit akkor még nem tudtunk, de izgalmassá tette a további napjainkat. A kellemetlen esőzés miatt a csapat egy nap kényszerpihenő tartott Körmenden, aminek a legnagyobb előnye, hogy négy lány megihatta élete legfinomabb mézes barackpálinkáját a Halász Csárdában. (Ajánljuk figyelmetekbe!)

Mindenki kipihente az előző napi fáradalmait és eközben az eső csak esett és esett. A Rába ez idő alatt kb. 2 métert emelkedett. Kedd reggelre az égiek kegyesek lettek hozzánk és újra evezőlapátot ragadhattunk. A bátrabbak eveztek, de többen turistaútvonalon Marcsi gyors tempójában gyalogolták le a távot. Az áradó Rábán nagyon jó sodrásban 1,5-2 óra alatt elértük a molnaszecsődi táborhelyet. Sanyikán és gépházán (Olgi, Vera, Attila) kívül minden kenus borulás nélkül evezte le a távot. Ők az adrenalin reményében jöttek és a borulással meg is kapták ezt az érzést.

Felejthetetlen élmény volt az áradó Rábán evezni, közben figyelni a természet hatalmas erejét. Uszadékok között, 5-6 méteres farönök mellett ellapátolni. Hú! Ez nagyon jó volt, ezt át kell élni!

Az estét egy jó kis bográcsolással tettük hangulatosabbá. A túra utolsó éjszakáit ezen a helyen töltöttük, mert Szabi kis kocsmája meggyőzően hatott mindenkire. A kenuzást azért folytattuk, csak végre nem kellett sátrat bontani és állítani. A szerda reggel, a Feri király által kiadott feladat szerint, egy jó kis reggeli tornával indult. Voltunk olyan energikusak, hogy több helyi lakost bevontunk a mozgásba. A jó kis bemelegítés után evezőlapátot ragadtunk, vízre raktuk a kenukat és leeveztünk Rábahídvégre, ahol egy jó kis csülökpörkölttel jutalmaztuk magunkat. A kellemes délutánt napozással, beszélgetéssel töltöttük el és erőt gyűjtöttünk az esti játékokhoz. Napnyugtától Miszi és Réka által kitalált bohémságok következtek, amik összekovácsolták a csapatokat. Mindenki küzdött a királyáért. Jókat énekeltünk, meghallgattuk az „Óda Sanyi királyhoz” című remekművet. Megmostuk királyaink lábát, új királynőket ünnepeltünk. A lényeg, hogy jól éreztük magunkat.

Sajnos minden véget ér egyszer és elérkeztünk a közösen együtt töltött reggelhez is, ami sok izgalmat tartogatott számunkra, mert megtudhattuk, hogy melyik királyság győzött. Mindenki megkapta saját, névre szóló oklevelét, egy címet, amit egy évig viselhetünk. Dobpergés híján az eredményhirdetés is elérkezett. Minimális pontszámkülönbséggel a királyságot Sanyi király, aki Feri és kockás népe nyerte el. Búcsúzkodások közepette akadtak, akik, az utolsó 8 km-es szakasz leevezéséhez készülődtek, sokak sajnos elindultak otthonuk felé.

Egy jó társasággal eltöltött túra minden perce feledhetetlen maradt minden ember számára.

Búcsúzóul üzenem azoknak, akik még nem voltak ilyen kalandtúrán, hogy itt a nyár és lesznek még Rábatúrák. Haverok, buli, hálózsák, sátorpróba és indulás a Rábára evezni! Miszi és Szabi vár titeket!

 „Legyen béke a szívedben” és találkozunk jövőre is!

 

                                                                                                              Zizka

Nyomtatás

Térkép elő, starthoz beáll. Hamahama, indulás!

 Téli TüdőTisztító TúlélőTúra
avagy: amikor a hülyeség szorgalommal párosul

 másképpen:
Tébolyult Túrázók Tömeges Téli Tévelygése

Mindez a Mátrában, december végén, Gyöngyöspatáról indulva - meg remélhetőleg vissza is érkezve. Ja, és nagyrészt sötétben. A jelszó pedig: Hamahama! Illetve… Legyen béke a szívedben! Ez az ő jelszavuk - a Hamahamásoké. Szóval már a miénk is. :-)

A kiírást még december elején olvastam a neten. Túlélőtúra. Hm… izgalmasan hangzik… ilyenen még nem voltam. Menni kéne… de kivel? Mert ez csapatverseny. Persze mindjárt Krisztiánra gondoltam - hiszen tavasszal a Vértes Túramaratonon nagyon jól mentünk együtt.

De kéne még valaki… Nézd csak, Györgyiék beneveztek! A Dream Team… a lelkes ifjú túravezetőink. Talán mehetnénk együtt… aztán megbeszéltük… és együtt indultunk. Igaz, Dóri nem tudott jönni… sok a munkája. Szóval a csapat így állt össze: Györgyi, Kati, Krisztián és én.

Eljött a nap… a szombat délelőtt. Tetszett a megnyitó - persze, hogy tetszett. Hiszen Molnár Józsi, a patai polgármester bennünket dicsért: milyen jó teljesítménytúrát rendeztünk itt másfél hónapja. Azért voltak ott hibáink is… de egy egyszeri rendezésnek induló túrán 436 résztvevő… azért az nem rossz. :-) Jött néhány ismerős csapat is még Gyöngyösről: A GYTK-s tájfutók (szerintem győzelemre esélyesek), Urbán Andiék és Barta Zsoltiék is. Hogy mi mire számítottunk? Nos, én abban bíztam, hogy az összes kötelező pontot érintjük, a többit meg majd meglátjuk… és jó lenne valahol a középmezőnyben végezni.

A megnyitó közben kivetítették néhány másodpercre az érintőpontos térképet - nem volt nehéz gyorsan leolvasni róla a kötelező érintőpontokat: Havas, Világos, Hidegkút, Muzsla, János vára. El is könyveltem magamban ezt a sorrendet… vagy a fordítottját.

Pont délben indulás… majd a kempingben egy gyors csapatfotó, ahol megkaptuk a fakultatív érintőpontokat is. Első pont a János vára. Kettőig kell odaérni, ez sima ügy. Közben fogjuk meg a Puskaporost… mert ez egy bónuszpont. Nem is a turistaúton, inkább a Danka-patak melletti földúton mentünk tempósan. Bő egy óra alatt el is értük a forrást, majd onnan az igen kopott sárga kereszten (sajnos majd minden térképen rosszul is van rajta) váltottunk ki az Úrráteszire, 13.40-kor pedig már ott voltunk a János váránál. Pár perc pihenő, következő pont a Hidegkúti turistaház lesz. Hú, jól megkeverik itt a sorrendet - gondoltam.

 A lányok keményen diktálták a tempót, a Prédikáló-tető kicsit meg is tréfált - nem emlékeztem rá, hogy ilyen meredek. Nagyparlagtól viszont meglepően jólesett ez az iram is, pedig az eddig zúzmarától fehérlő táj fokozatosan egyre vastagabb hótakaróra váltott. A Korlát-kútnál szusszantunk egyet, így is sok csapatot elhagytunk, és (alig akartam elhinni) bő egy óra alatt felértünk a Hidegkúti turistaházhoz. Itt már egy komolyabb pihenőt tartottunk, akárcsak mások, kaptunk meleg teát és pótoltuk az elégetett energiát is.

A "tankolás" és a bónuszpont levadászása után indultunk a következőhöz, a sokak által rettegett Muzslára. Egyre jobban sötétedett, így ezen a szakaszon is jócskán kiléptünk, ropogott lábunk alatt a tíz centis hóréteg. A Szalajkás-tető és a Vörös-kő-bérc gerincén kanyargó utunkon zúgó bükkösök és csontig hatoló hideg kísért minket, félelmetes és egyben csodálatos volt ez a most kietlennek és zordnak tűnő mátrai táj. A Muzsla csillagokat rabló hegytömege meglepően könnyedén nyújtotta nekünk kezét, de az utolsó emelkedőt így is leszegett fejjel, mintegy tisztelegve Őnagysága előtt kellett megtennünk.

Következő cél a Havas, aki - bár sokkal kisebb 805 méteres testvérénél - legalább olyan marasztaló mumus tud lenni. Kicsit tartottam a Sóbánya-patak völgyétől is, de kegyes volt hozzánk: a jelzés és a patakot számtalanszor keresztező út is korrektül követhető volt, még így, éjszaka is. A völgy felső harmadában találkoztunk pár szembejövő csapattal, akik ezen a zergefingató emelkedőn küzdöttek fölfelé a nagy hegyre. Azt hiszem, kicsit elnézték a térképet - lehetnek akár gyémánt-kőszikla kemények, de Hidegkúttól a Muzsláig bevállalni ezt a hegyen-völgyön, úttalan utakon bukdácsolást… több volt részükről, mint merészség.

A vadregényes patakvölgy után elhagytuk Nagyparlagot is, és épp a sárga sávról váltottunk a már ismert útra a Puskaporos felé - hiszen a Havast errefelé kell megközelíteni. Itt jött szembe egy GPS-es csapat, akik az ellentétes irányban keresték ugyanazt a kutat. Hogyhogynem, néhány perc múlva mégis utánunk fordultak. Itt el is követtem egy hibát, vagyis egy elágazásnál rossz ösvényt választottam, és istentelen sűrű dzsindzsába kerültünk. De makacs voltam, nem akartam visszafordulni, mert az irányunk nagyjából megfelelő volt, így hát jó húsz perces dzsungelharc után csak elértük a forrást. Szusszannunk is kellett, mert ez bizony kivett belőlünk némi naftát - mondtam is a minket követő csapatnak, hogy a neheze még csak most jön, erre érdemes rápihenni. Persze ez nem érdekelte őket, elviharzottak, mondván: van GPS-ük. A Gyepes-völgy aljánál mégis utolértük őket, épp a völgy túloldalán másztak fel valahová, amerre nem igazán kellett volna. Ezt ők is érezték, és ahogy megláttak minket, hangos üdvrivalgással csatlakoztak mögénk. Persze az éjszaka leplében, az alig jelzett csapást sikerült elvétenem, de nem estem pánikba: iránymenet, föl a csúcsig. Nem mertem balra kitérni, pedig tudtam, hogy az ösvény valahol ott megy, de nem tudtam: mennyire látható ilyen körülmények között és féltem, hogy esetleg elvétenénk, ezért maradtam az "egyenesen fölfelé" elvnél. Gyakorlatban azért nem volt annyira egyenes, mert a sűrű bozótosban szüntelenül hullott nyakunkba az ágakon ülő vastag zúzmara, hiába próbáltam jobbra-balra kikerülni egy-egy bokrot. Itt hallottunk mögöttünk a GPS-esektől egy azóta közöttünk már szállóigévé vált mondatot: "… van jel… nincs jel… van jel… nincs jel… Nagyjából ennyivel nyugtáztam is a GPS mély völgyekben való használhatóságát, és tudtam: jól tettem, hogy nem hoztam magammal, mert számomra ezzel a tájékozódás varázsa veszik el. Szerencsére elértük az ösvényt, még mielőtt a többiek meglincseltek volna a zúzmarás bokorkúszás szűnni nem akaró ismétlése miatt - bár azt hiszem, nem sokon múlott. :-) Nem kicsit könnyebbültünk meg, amikor megláttuk a Havas csúcsát jelző háromszögelési pontot.

Akárhogy is van, ezzel a Havas-kalanddal a tervezettnél jóval több időnk ment el, így a Világos (utolsó kötelező pont) meghódítására szintidőn belül már csak halvány reményünk maradt. A lejtőn lefelé a feszülő inak, sajgó ízületek ezt az esélyt nem növelték, sőt… így a Havas aljában Gyöngyöspata, vagyis a cél felé vettük az irányt. Addig már csak két "intermezzonk" volt: néhány láncra vert kutya hangos és közeli csaholása keltett bennünk némi riadalmat, majd a faluközpontban lepődtünk meg, ahol egy másik csapat Szűcsi felől közeledve jött a cél felé - pedig arra nem volt semmilyen pont.

 Fáradtan, de jó érzésekkel, 36 km-rel és 1200 m szintemelkedéssel a lábunkban érkeztünk a Bázisra: amit tudtunk, megtettük, bíztunk benne, hogy legalább a középmezőnyt elértük. Fürdés (isssteni meleg víz volt!), evés, ivás, beszélgetés után nyugovóra tértünk a kényelmes matracokon, bár én a fáradtság miatt alig-alig tudtam aludni.

Az ébredés és a reggeli zsíroskenyér-parti után kíváncsian vártuk az eredményhirdetést, ahol a 25. csapattól visszafelé kezdték el sorolni az eredményeket. Csak sorolták, csak sorolták… tapsoltunk és tapsoltunk… aztán amikor már magunk is azt hittük, hogy valami véletlen folytán kihagytak minket, mert nem létezik, hogy ennyire előre végeztünk… egyszer csak nekünk tapsoltak, mármint a negyedik helyünknek, amit életünk első túlélőtúráján elértünk. Hm, nem rossz kezdés, ugye? :-) A túra nehézségére jellemző, hogy mind az öt kötelező pontot csak két csapatnak sikerült begyűjtenie, természetesen ők lettek az elsők és másodikak. Mi pedig szoros versenyben, jó menetidőnkkel és sok bónuszpontunkkal szereztük meg ezt az igen kedves negyedik helyet, ami… ami azt hiszem, valaminek a kezdetét jelenti.

 Ez pedig a Hamahama életérzés :-)
Legyen béke a szívedben!

 Simon Péter
Kékes Turista Egyesület

Nyomtatás

Nagyon fogadkoztunk már egy jó eredményben a túra előtt. Frodó ilyen formán toborozta a nevezőket levelében:

Aki jönne, mennyire tenné oda magát a túrán?

- "Lájtosan mászkálna egyet az erdőben, a hecc kedvéért, plusz két éjszaka ennyiért, és még meleg kaja is? Höjj, ott a helyem" - alapon?

- Menne, ahogy tudna, de nem halna meg a hegyen?

- Nagyon keményen megnyomná, felesleges pihenőket nem téve, taktikusan, a jó eredményre törekedve, apait-anyait magából kihozva, ha már jubileumi a túra? (szeretnék egy ilyen csapatot:)

Ha másként nem is, de szavakban többen is megfogadtuk, a legutóbbi mód szerint fogunk eljárni. És ha már „Brutál Mátra” lett a túra neve, ezúttal Vidám Vaddisznó mivoltunkat megtoldottuk egy „brutális” előtaggal. A benevezett ötfős létszám persze szokás szerint nem lett teljes. Zsolti nem jött, Frodó pedig (szintén létszámproblémák miatt) átigazolt Lakaték kimondhatatlan nevű, kémiai vegyületről elnevezett (Tri-oxo mittoménmicsoda) csapatába. Aztán a két csapat majdnem veszített még egy főt, bár azt már az érkezéskor, és egészen más körülmények között. A faluba érkezve eggyel hamarabb szálltunk le a buszról, és a létszámellenőrzést követően megállapítottuk, hogy Petrát bizony ottfelejtettük a járművön. Már kezdhettünk volna egy csapatösszevonáson gondolkodni, de végül negyed órával később csak előkerült, és azt állította, hogy a központban lévő kocsma szimpatikus. Lehetséges hogy így volt, de mi végül csak a bázistól néhány háznyira lévő egységig kirándultunk el, az eligazítás előtt. Jól tippeltünk mikor előzetesen azt gyanítottuk, ha már tizedik alkalom, akkor tíz őrzött pont lesz. Ugyanakkor a szabályváltozás lényegét ügyesen sikerült titkolni az első előre megadott, őrzött pontig.

Eligazítás után hamar elkészültünk, még várnunk is kellett a rajtra. Csak a megadott pontokat figyelembe véve eltérő útvonalötleteket fogalmaztunk meg. Én egy „nyolcas alakú” pályabejárást képzeltem el, ami a Sas-kővel kezdődik, és Recsken végződik. Danit jobban foglalkoztatta, hogy lesz-e őrzött pont a Kékestetőn, vagy hogy mennyi esélyünk van eljutni a galyatetői őrzött pontig. Abban értettünk egyet, hogy Parádsasvár-Galyatető felé nem indulunk, mivel azt az „enyhén” emelkedő útvonalat én hírből, Dani pedig már tapasztalatból is ismerte. Amint a fotózás lezajlott (Szervezők! Legközelebbre szerezzetek már egy fixre beállított állványt!), megvolt a menetlevél, és vele az első információk a pontok nyitvatartási időiről. Hogy ezek után miért indultunk Recsk felé, arra nem emlékszem, nem tudok logikus magyarázatot adni. Most utólag, tulajdonképpen kedvem lenne leteremteni a csapattársakat, hogyan juthatott ilyen eszünkbe? Hiszen Parád zárt a legkorábban, és így akartunk mégis körbemenni Recsk-Galyatetőnek?

No de így történt, úgyhogy „elvonatoztunk” Recskig, ahol a „Struccfarm” című fakultatív ponttal gyűlt meg a bajunk. Percek óta kutyagoltunk a sötét mellékúton, semmi fény ami telephelyre utalna, a térkép sem így jelzi…Hátra arc! Vissza a feltételezett helyre, ahol aztán csak nem túl megnyugtató távolságban megkötött őrkutyát láttunk, struccok legcsekélyebb jelenléte nélkül. Mínusz öt pont eltérés a tervtől, nem érünk rá, gyerünk tovább! Furcsa, de én talán egész éjszaka ekkor voltam a legálmosabb, a túra második órájában, amíg felértünk a recski táborhoz.

A pontőrök egy autóban ültek, a szélvédőn valami térkép volt (Lehet az, hogy jobban meg kellett volna nézni?), feladat semmi. Két percig csak álltunk ott, mint valami kistelepülés, azaz tanácstalanul. Aztán a pontőrök megkérdezték: Kanázsváron vagy Oroszlánváron akarunk feladatot teljesíteni? Egyik csábítóbb mint a másik… Kérdeztünk mi is: A Kanázsvárra bármikor mehetünk ha azt kérjük, vagy csak most azonnal? A válasz utóbbi módit erősítette meg, így rossz kedvvel átvettük az Oroszlánvár matricát. Dani dühöngött: „Ez innentől olyan mint az 5T, mindenki ugyanarra fog menni…”. Aztán szerencsére még a kocsitól nem messze álltunk, mikor a pontőrök utánunk szóltak, tévesen mondták, bármikor elmehetünk a túra során a Kanázsvárra. Nosza egy gyors elhatározás, legyen inkább így! Legalábbis Dani nagyon nem akart az Oroszlánvárra menni, és igazából engem is vonzott az, hogy próbálkozzunk a többi csapattól inkább eltérő stratégiával. Árpi nem mondott véleményt. Bár úgy igazából a túra közben sohasem…

Itt váltunk el Frodó, Lakat és Petra csapatától, és a piros kereszten indultunk tovább. Volt egy kísérteties hangulatú gyertyános, majd kikötöttünk egy erdészháznál, ahol a női wc-ket kellett megszámolni. A jelekből ítélve odabenn egy nagyobb csoport mulatott, még szerencse hogy lámpákkal mozgolódásunkra nem jöttek ki. Még józanul se nagyon lehetett volna nekik feldolgozni egy olyan információt, hogy három srác éjjel kettőkor előbukkan a sötétből, és a női wc-t keresi..:-)

Továbbálltunk hát, és a szebbik nem tematikáját követve hamarosan a Csiklósd-kúthoz értünk. Onnan pedig bejutottunk az Ilona-völgy felső részébe. Innentől Daninak meg nekem ismerős volt a terep, hiszen tavasszal a sárga jelzést követő a Rákóczi jelvényszerző túráról egy kis kitérőt téve már jártunk itt. És igen, sötétben is szép volt a vízesés. :-)

Folyamatos volt az emelkedő a Sas-kőig, de elég jól bírtuk. Az országos kék jelzés jól kitaposott, enyhe emelkedőjén alig-alig pihentünk meg. A Sas-kőn fagyos szél fújt, és a turista emlékmű tövében megleltük a pontőrök sátrát. Csapatunk nevéhez méltó vidámsággal köszöntöttem a bent lévőket, a fogadtatásunk azonban minden lelkesedést nélkülözött. Gondolkodás nélkül választottunk egy matricát a Szent István csevicéhez (másik az Oroszlánvár lett volna), és sietve magukra is hagytuk a két, hidegben elgyötört pontőrt. Lejjebb ereszkedtünk, a fák között jobb idő volt. A Petőfi-forrásnál behúzódtunk a „kisebbik” esőházba, lehunytuk egy kicsit a szemünket. Ezt követően komoly vitát folytattunk arról, menjünk-e egyből a Szent István csevicéhez feladatozni, vagy inkább menjünk el Parádóhutára, hogy onnan hová kapunk matricát. Titkon nagyon reménykedtünk egy feladatos őrzött pontban valahol Parád környékén, de a turistatérképre pillantva azért ki lehetett logikázni a valószínű kimenetelt: Egyik valahol Galyatető felé, másik pedig talán Parádsasváron. És ahogy később kiderült, ez így is volt…

A döntés végül a Szent István csevice lett, oda ereszkedtünk le, közben lassacskán ránk virradt. Aggteleki feladat várt ránk, mi lehet ez? Vasúti pálya építése, igen! A vonat feleúton lemászott a pályáról, de mivel a balesetvizsgálók úgy határoztak, hogy ebben annak megépítői nem hibásak, nem vontak le pontot miatta. Itt megtudtuk, mindössze negyedikek vagyunk akik náluk járnak. Sokan jöttek erre Parád felől, matrica nélkül. Milyen jó hogy mi nem futottunk bele ilyen helyzetbe sehol a pályán…

Parádóhuta felé indultunk tovább, az ifjúsági tábort azonban nem leltük meg. Hacsak a feltúrt építési területtel körülvett házikó nem az lett volna. Hangulatjavítónak ekkor került elő a konyakos üveg, tele hamis vagy eredeti, de mindenképpen fogyaszthatónak ítélt Szkander bég konyakkal.(Ez az albán szeszipar előszeretettel hamisított remeke, kár hogy idehaza nem forgalmazzák.)

Eseménytelen kilométerek következtek, és benne jártunk már a délelőttben, amikor Parád központjába értünk. Megkerestünk pár fakultatív pontot, aztán elkezdtük az őrzöttet keresni, amiről azt tudtuk hogy egy emlékműnél van. Már néhány perce a téren tébláboltunk, gondolkodva hogy másik emlékművet kéne keresnünk, vagy esetleg nézzünk be a kocsmákba, mikor egyik pontőr kijött a déli oldalon álló műintézményből, méltatlankodva hogy mi még ezt se vagyunk képesek megtalálni, pedig még írásos tájékoztatót is hagytak. Nos, egy oszlopon lévő, sárga reklámplakátra ragasztott sárga színű lappal nagyon ki voltunk ám segítve! Na de mindegy, itt igazolódott be balsejtelmünk, hogy Parádsasváron lenne még feladat. 50 pontért kell-e nekünk egy jó kis betonutas oda-vissza gyaloglás, ez volt a kérdés. Hosszasan néztük a térképet. Nehéz döntés volt, de nem vállaltuk be. Még bőven volt a szintidőből, és már el is indultunk visszafelé a bázisra, kicsit szomorúan, hogy a pálya így kitolt velünk. Parádfürdőt elhagyva a nap során már harmadszor jártunk az Ilona-völgyben, és megint egy újabb szakaszát érintettük két fakultatív pont kedvéért. Amit lehetett még útközben, azt összegereblyéztük, csak a volt bányaüzemnél a fenyőre erősített tábla nem került elő. Ezen a túrán vagy a csapatunk volt nagyon figyelmetlen, vagy tele volt a pálya olyan fakultatív pontokkal, ahol a válasz a „nem létezik a megjelölt tereptárgy” lett volna. (Apropó, tábla: Még induláskor, Mátraderecskén egyik utca elején láttunk egy tiltó táblát, amire az volt írva „5t”, szóval itt ne rendezzetek téli túrát!)

Még volt vagy három óránk a szintidőből, amikor megérkeztünk a kúp tövébe, ahol a Kanázsvár magasodik. Az őrzött pont is ott volt, nem kellett hozzá megmászni a csúcsot, mi ettől függetlenül azért megtettük, ha már volt időnk. De előbb felidéztük a mecseki horgászás emlékét. Sikerrel, ráadásul az én kezemben volt a bot! Ezt követően a csúcson ejtőztünk egy kicsit, és fél ötkor, ismét együtt az egészen a Vörösmarty turistaházig elkalandozó Tri-oxo izé csapattal, besétáltunk a bázisra. (Persze előtte az udvaron még elszórakoztunk azzal, hogy „kimatekozzuk” a betűs rejtvény megfejtését, amiből egy alkotóelem még hiányzott. Találkoztunk ám a túra során gonosz rossz pontőrrel, aki kérés nélkül írta fel nekünk azt a betűt a menetlevélre, amire semmi szükségünk nem volt!) Lezöttyentem a hálózsákomra, de nem volt a lábamban az a megszokott kegyetlen fáradtság. És még álmos sem voltam. Nem számolgattunk időtúllépésől származó büntetőpontokat, és ráadásul még világosban érkeztünk vissza. Olyan szokatlan volt így…A vacsorával, sörözéssel, beszélgetéssel persze szépen eltelt aztán az idő. A társaságból utolsók között hunytam le a szememet, kilenc óra körül.

A 23. helyezést sikerült megcsípnünk, ami a mindössze 6 érintett őrzött pontot, és a túra végének kényszerű ellazázását tekintve, talán nem is olyan rossz eredmény. Otthon kiszámoltuk, 49 kilométert gyalogoltunk. És abban mindannyian egyetértettünk, hogy az őrzött helyeken kevés pontot lehetett szerezni, kevesebbet mint az előző túrákon, és ez a rendszer nem igazán jött be nekünk.

Köszönjük tehát a túra ismételt megszervezését, és kíváncsian várjuk, Szegeden milyen pálya, és milyen pontrendszer vár ránk. Remélem lesz egy őrzött pont a tápéi kompon, mivel nagyon szeretek kompozni… :-)

 

A Brutálisan Vidám Vaddisznók csapat nevében a beszámolót írta:
Pásti Tamás

Nyomtatás
Ej, mi a kő ! Óriás, kend
Aztán jól megadta a módját!
Csak takarítunk, eveztetünk,
Mi pedig a vizet nyeljük!


Bővebben...

Nyomtatás

BEAC-Maxi élményeim 2007-ben

 Idén XX. alkalommal került megrendezésre a BEAC-MAXI nevű teljesítménytúra. Sokat nem kell róla mesélni, aki már forgatta a teljesítménytúrázók kézikönyvét, és esetleg megbarátkozott már a Mátrabérccel vagy a Kinizsivel, az tudhatja miről szól. Akinek ismeretlen, azoknak íme a túra adatai:

 Táv:109,8 km
Idő: 27 óra
Szintemelkedés: 4200 m
Tájegység: Börzsöny - Visegrádi hegység – Pilis - Budai hegység

Aki még MTSZ pontokat is képes gyűjtögetni, sikeres teljesítés esetén 248,5 pontot kaphat!

Előzmények.
A Kinizsin való felkészületlenségemet nehogy megismételjem, már augusztus eleje felé elkezdtem futni….rendszerességet mellőzve…de azért heti 2-3 este mindig megvolt…..ha nem, akkor gondoltam rá. A túrát megelőző hétvégén még megtettem 3 egymást követő kéktúra szakaszt, összesen 54 km-el. Legutóbb a Kinizsin 50 km-ig tudtam lépést tartani Keresztes Robi barátommal, mivel most is úgy döntöttünk, hogy együtt indulunk, ezért egy kicsit normálisabban kezdtem felkészülni…

Hogy futni tudjunk, megint depózást vállaltunk, ami azt jelenti, hogy a lányok autóval követnek minket, és az előre megbeszélt fontosabb ellenőrző pontokon várnak minket. Így csak egy futó övtáskát kell vinnem magammal, a mindenkori frissítő, meleg ruha zseblámpa a kocsiban van.


Bővebben...

Nyomtatás

TTTTT élménymorzsa 

Részlet Czifi blogjából

"... Feltöltöttük magunkat üzemanyaggal (Hubi, pálesz, stb.) majd belevágtunk az erdőbe. Mélyen be volt fagyva minden, fehérlettek a fák a kis zúzmaralevelektől és minden csendes és gyönyörűen szikrázó volt. A lépteinket nem hallottuk mert elnyelte a hó és felfogta a levegő. Nem tudom szavakba foglalni, hogy mennyire szép és fenséges ez a rideg tél az erdőben. Belépsz és tiszteletet adsz a terészetnek. Tiszteli mindenki a hideget, mert ő az úr! A madarak nem énekelnek, a fák nem susognak. Utánna pedig észreveszed az élet nyomait. Az apró lázadásokat, amiket egy egy lábnyom jelent, vagy a patak halk pimasz csobogását a jég alatt. No szóval ilyen szerintem a téli erdő.

Bővebben...

Nyomtatás

Óda Sanyi királyhoz

Írta: A Pöttyös Királyság, a Kockás Királyság kívánságára

Sanyi király, kockás király evez zöld kenuján,
Évek óta a Rábát járja a hős kapitány,
Előtte Don Szityu navigál.
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

Kullancsként tapad a lányokra,
Miközben királynője elhagyta.
De nem csügged miatta a Sztár.
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

Kolbászos sóletet vacsoráz,
Hogy másnap bírja a forgatást.
Ő a felnőtt filmek csillaga, a Sztár,
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

Népe szeretve imádja,
A híres kockás zokniját hordja.
A pöttyösöket legyőzi, úgy ám!
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

Erényben annyira bővelkedik Ő,
Hogy minden ujjára jut egy nő.
Évek rutinjával az oldalán,
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

Udvara körülrajongja,
Hadvezére ajnározza,
Büszke népe küzd az oldalán,
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

A Pöttyösök népét a földbe tiporja,
Zoknijukat a fekükre húzza.
A szerencse mindig az oldalán,
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

Orrukat jól megcsavarja,
Evezőjüket a Rába sodorja,
Kenujuk a fába áll,
Ó fehér dudákat okádó, Sárkánytól szüzeket megmentő hős Sanyi király!

De amikor korán reggel,
Sanyi király álmosan felkel,
Tudja, az álma a múlté már!
Ó bolond álmokat kergető Sanyi király!

Molnaszecsőd, 2008. július 16.
Rába kalandtúra, amikor Sanyi Király harmadszor is a Hamahamák királya lett

 

 

Nyomtatás

Ezüstérmes a Biharite csapata!


2010. október 22-24 között került megrendezésre a VIII. Hamahama túlélőtúra, melynek az Őrség adott otthont. A Bihari Természetbarát Egyesület által indított 5 fős csapat (Bálint Zoltán, Balogh Tamás, Hegedűs Csaba, Hegedűs Zoltán, és Varga Zsolt) embertelen küzdelemben, 70 km-es erőltetett gyaloglással, az induló 97 csapat közül a második helyezést érte el, pillanatok alatt felkeltve az érdeklődést Berettyóújfalu, illetve a Biharite iránt.

 

Mi is az a túlélőtúra?


Egy vándortúra, melyet évente két alkalommal rendeznek meg, mindig más és más tájegységben. A 3-5 fő közötti csapatok 23 órakor rajtolnak el, majd a saját stratégiájuknak megfelelően igyekeznek minél több őrzött és őrzetlen pontot gyalogosan felkeresni, útközben pedig minél több menet közbeni (ún. „transzfer”) feladatot megoldani. Az a csapat győz, amelyik a rendelkezésre álló 18 óra alatt a legtöbb pontot gyűjti be.

Városunkban, Berettyóújfaluban is találkozhattunk hasonló rendezvénnyel, hiszen a Biharite minden évben megrendezi a Bihari Természetbarát Kupát, mely a két órás menetidővel, és a városban kijelölt pályával kellemes, könnyed kikapcsolódást, egyben szórakozási lehetőséget nyújt bármely korosztálynak, családoknak, baráti, munkahelyi társaságoknak.

 

A sikerről.


Talán nem is volt olyan csapat az országban, akik messzebbről érkeztek Szentgotthárdra, mint mi. A fél napos utazást követően gyorsan elfoglaltuk szálláshelyünket a sportcsarnok egyik félreeső folyosóján, majd a gondosan előkészített ruházatot felöltve az eligazításra siettünk.

Büszkeség töltött el bennünket, hogy sokakhoz hasonlóan egységes csapatruhában (póló, sapka, láthatósági mellény, passtartó, kamásli, mindegyik feliratozva) jelentünk meg a rajthelyen, mely az egyesületünk sok éves sikeres működésének egyik apró hozadéka.

Éjfél előtt, amikor más édes álmát alussza meleg szobájában, mi nekivágtunk a sötét erdőnek, a fagyponttal barátkozó hidegnek, hogy a holtidőkkel együtt 19 órásra bővülő tortúrán megmérettessük magunkat.


Mivel minden csapat más erőnlétben áll rajthoz, más stratégiát, útvonalat választ, a hosszú gyaloglás során csak néha futunk össze egy-egy csapattal pár pillanat erejéig, minden más pillanatban egyedül bolyongunk a sötét erdőben, hegyekben.

A túra első harmadában az álmossággal kellett megküzdeni. A munkával, majd utazással eltöltött nap után erős fáradtság tör ez emberre éjfél után. Bár most mindannyian tartani tudtuk magunkban a lelket, nem felejtjük el azt a Bükki túlélőtúrát, ahol a Bélkő tetején a fáradtság győzött, és fél órára lefeküdtünk aludni a nyirkos, vizes kavicsútra a kora hajnali hidegben.


Az álmosság holtpontja után a napfelkelte előtti lehűlés teszi próbára az embert. Itt még van erőnk gondolkozni, hogy miért nem választunk inkább egy meleg szobát, egy kényelmes ágyat? A kérdés minden alkalommal felmerül, a választ viszont soha nem tudjuk. Pityerszer alatt végül megérkezik a várva-várt hajnal, magával hozva az enyhülést adó napsugarakat, és megmutatva az addig rejtett Őrséget, annak minden csodájával. Gyakori Erdélyi túrázóként leginkább a Királyerdőre emlékeztetett bennünket az ország legnyugatibb vidéke, melyet nyugodt szívvel ajánlunk mindenkinek.


Őriszentpéteren, mely tervezett útvonalunk felén található, egy kisebb pihenéssel igyekeztünk feltölteni megcsappant energiakészletünket. Késlekedni nem lehetett, hiszen a rendelkezésre álló idő minden pillanatban apad, és tudtuk, a táv legnehezebb szakasza vár ránk.

Az Őrségben nincsenek nagy szintkülönbségek, 50 km megtétele után viszont már minden lépés fájdalmas. Elértünk hát a túra harmadik, egyben legnehezebb harmadát, ahol már nem a természettel, hanem önmagunkkal küzdöttünk. Hosszú, végtelenek tűnő lankák, lassan gyarapodó kilométerek, gyorsan gyarapodó vízhólyagok, egyre jobban fájó talp.

Néhányunk bakancsa már átázott, akié nem, az belülről izzadt át. Fokozódik a fáradtság, már minden porcikánk töretlen fájdalomingert küld az agyba, ráadásul rengeteg feladatot kell megoldani, airsoft fegyverrel lőni, futás, fekvőtámasz, térképismeret, meseírás kötött szavakból, logótervezés, betűmozaik, amőba, perselyürítés időre, kő-papír-olló, tovább, tovább, tovább, a sokszor dagonyázóra gyúrt sárban, pocsolyában.


Valahol itt veszítettük el a realitás fonalát. Eltompulnak az érzékelések, elveszítjük az idő, hő és éhségérzetet. Csak azt érezzük, hogy fáj, és hogy egymásra vigyázva menni kell, senkit hátra nem hagyva, gondosan figyelve az útvonalra, hogy beérjünk szintidő előtt a célba.

Sikerült. A regisztrációs asztal előtt félig álomban, félig holtan összerogyva úgy éreztük, a kereken 70 km legyaloglásával nagyjából az 5-15. helyre futja majd.

Másnap, az eredményhirdetésen jött a meglepetés, a csapatnevünk csak nem akart elhangozni a visszafelé induló eredményhirdetéskor. Majd a még nagyobb szenzáció, dobogósok vagyunk, sőt, másodikak lettünk 97 csapat közül!

Szerintem a túlélőtúrák történetében nem örült még úgy senki helyezésnek, mint mi a dobogó középső fokának.


Az elmúlt évek alapos felkészülése, és szakmai képzése meghozta a gyümölcsét. A csapatban idén három fő bronz fokozatú gyalogos túravezető (B.Z., B.T., V.Zs.), valamint egy ezüst fokozatú gyalogos, és bronz fokozatú kerékpáros túravezető (H.Z.) tett sikeres elméleti és gyakorlati vizsgát, mely nagyban megalapozta a verseny sikerét. A megszerzett bizonyítványhoz a fentiek mellett gratuláció illeti Nagy Attila tagunkat is, aki szintén gyalogos szakágban szerzett bronz fokozatú túravezetői képesítést.
 


Bár a küzdelem emberfeletti volt, valódi harc a túlélésért, már most tudjuk, biztosan ott leszünk a következő versenyen is. Cél a dobogó legfelső foka, hogy az ország legjobb csapata a berettyóújfalui Biharite legyen!

 

További képek, élménybeszámolók: www.biharite.hu

 

Hegedűs Zoltán
elnök
Bihari Természetbarát Egyesület

Nyomtatás
A délutáni focit a drappok nyerték, de a Kékek voltak az elszántabbak, amit az is bizonyít, hogy Ibi a reggeli bokaficama ellenére ismét pályára lépett. Meg is lett az eredménye, estére teljesen feldagadt a lába. Még szerencse, hogy volt aki  ezek után a tenyerén hordozza….vagyis a nyakában. Smile

Bővebben...

Nyomtatás
De szeretnék Szanda lenni,
Újra Rába vizet nyelni,
Csírák között járni, kelni,
Egy hétig csak gazdit verni.

Míg a Rábát kortyolgatnám,
Csíráimat borogatnám,
Kilépnék én minden fára,
Büszke lennék Zitácskára!
Nyomtatás
Kinizsi helyett Adambrau!
Avagy én is ittam Kinizsi egészségére!

 
Élménybeszámoló 2007. május 19-20-án megrendezett Kinizsi Százas teljesítménytúráról

Első dolog, ami Kinizsiről eszembe jut az, hogy ő a magyar történelem egyik kiemelkedő alakja. A történetet ismeri mindenki...

A másik dolog, ami eszembe jut, az egy nagyon régi rádiókabaré szám, amit Boncz Géza írt és adott elő a Magyar Rádió Kabarécsütörtökében. A kabarészám arról szól, hogy Boncz Géza egy feltalálót alakít, és őt, mint riportalanyt kérdezte a Nádas Gyurka.


Bővebben...

Nyomtatás

Hamahama VII. – Mecsek

A Vidám Baszk Vaddisznók csapat csörtetésének krónikája.

 

Bonyhádon a kilences kocsiállásnál várakozva találkozom az első túrás arcokkal. A „falujáró” várható menetideje Hosszúhetény, kultúrház megállóig körülbelül egy óra lesz. Váralja, Máza, Szászvár, Kárász –figyelik a mögöttem ülő versenytársak a településeket jelző táblákat. Látványos szerpentinen érjük el Zobákpusztát, ami után már lassan készülődni kezdünk a leszálláshoz.

 

A busz elmegy, nekem meg a nevemet kiáltják. A szemben lévő oldalon ott áll Dani, a Vidám Vaddisznók csapat egyik alapembere, egyenesen Szegedről. Nagyon fel van dobva, mert stoppal jött, és sikerült valahol Mórahalom környékén egy olyan szerencsés fuvart találnia, aki némi kitérővel ugyan, de a faluig hozta. Most a többi szegedi kollégát várja, akik hamarosan meg is érkeznek a Pécs felől jövő, zsúfolt busszal. Vonulás az iskolához, még találunk helyet az egyik bordásfal mellett, ahol egy vékony szőnyeg is jut, extra gyanánt. „Tudtam én hogy nem kell polifoamot hozni.” :)

Kirándulást szervezünk a „Tavernába”, ahol ugyan nincs Szalon sör, de van ingyen csocsó, az udvaron parkoló Ikarus 266-os (laprugó-ráncajtó mindhalálig…), és elvetemült földrajzos és biológus társaimmal rögtönzött térképet készítünk az asztalon a poharak és üvegek segítségével arról, hogy ki melyik részéről érkezett ide az országnak. Ahogy sötétedik, visszaballagunk. Befut Zsolti is a következő busszal, illetve Frodó és a „másik” Zsolti is, autóval.

 

Közben kiderül, hogy két háromfősre tervezett csapatunkból (a Vidám, és a Baszk Vaddisznókból) hiányzás miatt egyetlen ötfős csapatnak kell alakulnia. Így áll össze az új csapat: „Vidám Baszk Vaddisznók”.

 

Az eligazítás kint az udvaron. Előzőleg azt találgattuk odabenn, merre lesznek a pálya határai. Kint meglátjuk a kivetített térképet, ami alapján nem jön be az a tippünk, hogy a hegység keleti és északi fele alkotja majd zömmel a pályát. Nem tűnik túl jónak, mert az Árpádtetőn túli területekkel kevés út köti össze a hozzánk közelebbi részt. Ráadásul Komló belterületén nincs pont, számomra ez csalódás. Ha rajtam múlt volna…talán a szénosztályozó előtt lett volna egy őrzött pont...:)

 

Az „itinier” először csak nagyon kicsiben látszik a kivetítőn. De akárhogy is nézem, a Koszonya-tetőnél bizony 04:00 van írva a zárás időpontjának. És tényleg. Mesteri szivatás, jobb mint amikor a Karancs csak reggel nyitott ki a múlt tavaszi túrán. Elsők között startolunk 22:58-kor, a csapatfotó elkészítése után.

 

Abban állapodunk meg, hogy először irány Koszonya, aztán majd talán a Tubes. A Köves-tető (ahol a busz is átjött) bő félórás út, a kezdeti friss erővel. Innen egy kis dzsungelharc is emeli a hangulatot a turistaösvényen, de kisvártatva rajta vagyunk a Koszonya felé vezető úton. A sötétben is érezzük, az itteni úthibákkal valami nincs rendben. Túl hirtelenek, túl egyenletesen futnak egy törésvonal mentén. A Béta-akna tömedékelése itt alighanem kicsit rosszabbul sikerült…

 

Elérjük a pontot fél egy fele, ahol a standard kérdés után („Az autót lehet asztalnak használni?”) gyorsan kitöltjük a tesztet, és még bizonytalanul válaszolunk Attilának, a pontőrnek is, aki stratégiánk felől érdeklődik. Ami tényleg nincs még kialakítva. Tempózunk a betonon Árpádtető felé, jó az út, itt még csukott szemmel is lehet haladni. Mert úgy kezdek már álmosodni. Pedig még alig két órája jövünk, és az éjszaka jó része még hátra van. A Mecsextrém Parknál extrém pihenőt tartunk – a bobpálya indító állomásán, ahol egyébként minden tárva-nyitva, ha akarnánk, a fél berendezést elvihetnénk. „Mennyibe kerül egy meganyúl?” – így a kérdés. Hát, én ilyen névből meg kell mondjam, először valami édesség nevére tippelek, már kezdek is valami büfészerű építményt keresni, aztán derül ki hogy ez a játszópark-belépő neve…Van világítás, így itt nézegetjük meg a térképet. Végül is Mánfa mellett döntünk, több okból is. A 66-os úton gyalogolni éjszaka még elmegy, a csak hajnal felé nyitó Tubesig nincs elég pont, kavarogni kéne az erdőben sokat, Mánfa felé pedig sorban van több is.

 

Nem jutunk messzire, a következő 51-es számú tereppont egy éjjel-nappali büfé a főút mellett. Itt a többiek bevágnak egy hamburgert, én csak egy fröccsel frissítem magam. A rádióból meg szól a zene: „Tonights gonna be a good night…”. És kint is vagyunk a 66-oson. A magyar 66-os ugyan nem olyan hosszú mint USA-beli megfelelője, de azért híres-hírhedt, leginkább baleseteiről. A jól autózható-motorozható, de azért éles kanyarokban ember-alakú fekete plakátok jelzik, nem árt ésszel vezetni ezen a szakaszon.

 

A TV-torony mint egy világító szemű óriás robot, vigyázza Mánfát. Csönd van a faluban, egy róka oson el előttünk, szájában erősen baromfinak tűnő zsákmányával. Fél négykor ott is vagyunk a második őrzött ponton. A halandzsa-vers jópofa, a második versszakot én vállalom, nem okoz gondot. Mikor a feladatot elmondták, azt hittem hogy minimum 20 sor lesz egy versszak :)

 

Haladunk tovább, és már oldódik a sötétség, mikor a Kőfejtő-kutat keressük egy szűk szurdokvölgyben. Dagonya, végre otthonos környezet a vaddisznó-csapat számára…Ha már átjöttünk a patakon , akkor nincs miért visszatérnünk a Nagy-Mély-völgyben futó útra, hanem a piros kereszt jelzést választjuk, ami Vágottpusztára vezet. Annak ellenére, hogy a völgyben megsűrűsödnek körülöttünk a csapatok, nincs aki a mi példánkat követi. Jelentkezzen az, aki járt Vágottpusztán, kíváncsi lennék mennyi csapat követte a miénkéhez hasonló stratégiát a pályának ezen szakaszán…Ami ugye abból állt, hogy a legnyugatibb útvonal mentén sűrűsödő fakultatív pontokat érintettük, a helyett hogy a Mánfa és Tubes közötti területet középen taroltuk volna le, kitérőket téve jobbra-balra egy-egy forrás kedvéért.

 

Kicsit bealszunk amíg a közel szintben haladó sárga jelzést követjük, a Büdös-kútnál tartjuk a következő pihenőt, ahol kapásból három fakultatív pont is van. Szép szakasz jön, a Remete-rét felé, és a Sós-hegyen „három óra elhagyatottság” után találkozunk egy másik csapattal. Itt még van erőnk kilátót mászni, már csak azért is, mert az itteni 10 pontos kérdés válaszát fent kell keresni. Ez után másszuk a Tubest, ahol is medvehagymától illatozik az egész erdő. Nyolc után érünk a harmadik őrzött pontra. Zsolti jól horgászik, meg vagyunk elégedve a zsákmánnyal. A pontőrök itt jelzik, alig néhány csapat van aki harmadikként érkezett hozzájuk – azaz nem állhatunk túl rosszul. És észrevétlenül repül el a délelőtt. A Misina alatti sípályán tapossuk a füvet, majd a Kantavár felé vesszük az irányt. Itt sem futunk össze csapattal, egészen amíg az Árpádtetőt a Tubes aljával összekötő útra nem érünk, ahol viszont tömegek mozognak mindkét irányba. Itt tartunk egy következő, reggelizős pihenőt. Ha még azt akarjuk hogy a Cigány-hegy és a Zengő is meglegyen, akkor innen hajtani kell. Ráadásul betonozni fogunk, ami ennyi megtett út után már elég rossz…

 

Nincs más hátra, beszélgetünk hogy azért valahogy elteljen az éjszaka már érintett útszakasz Árpádtetőtől Béta-aknáig. Én Danit tartom szóval (és közben diktáljuk a tempót), a többiek picivel mögöttünk szintén elmélyülnek valami témában. Néha-néha órámra nézek, próbálom megbecsülni, teljesíthető-e a tervünk. A megtett kilométerekkel arányosan csökken a bizodalmam benne. Zobákpuszta előtt kisebb esőt kapunk, fülledt a levegő, fogy az erő. Pont előttünk bezárják a boltot – pedig egy sör jól esett volna. Kisebb pihenés után már érzem is az utóbbi műutas kilométereket. Alig bírok talpra állni, fáj mindenem. Házi pálinkát dobok le fájdalomcsillapítónak és hangulatjavítónak, így megyünk tovább. Megpróbálom énekléssel feldobni a hangulatot, ez időlegesen sikerül is. „Ifa megy a hegyen”, aztán a Hétköznapi Csalódások Komlóról szóló dala is sorra kerül…

 

Egyre többször nézek a térképre, egyre rövidebb távok tűnnek egyre hosszabbnak. A vadászház körül leszek először pesszimista – és mondom, hogy nem biztos hogy odaérünk. A kéken mászunk a Cigány-hegyre, mintegy bemelegítésképp a Zengő előtt. Egy lendülettel megy, de nagyon kiveszi az erőmet. Az őrzött ponton kábé úgy nyúlok a tea után, hogy azt remélem, cukor van benne, pótolja valami elszállt erőmet. 14:45 múlt, az előttünk lévő csapatból mondják, át lehet érni négyre, a pont zárási idejéig a Zengőre. A térkép alapján pontatlanul becsüljük mennyi odáig a távolság, mint kiderült bizony majd’ 5 kilométer volt. Talán ez így jó, mert 3-3,5 kilométernél mi nem tippeljük ott és akkor messzebbre…

 

A csapatom rohanni kezd (amint meglátjuk a Zengőt, a maga teljes életnagyságában), keresztül a felé vezető nyergen. Kivagyok már, egyszerűen nem bírok velük futni. Szerencsére a nagy lépteim megteszik a magukét, így nem maradok le nagyon. Közben elhagyjuk az előttünk lévő csapatot – mint később megtudjuk, ez kisebb lelki törést okozott nekik. (De azért ők is még időben értek a Zengőre.) Azt mondom a többieknek: Menjetek, mindegy mi lesz, ha beledöglök is, de 15:59-re fent leszek a tetőn. Fél négy körül állok meg ott, ahol a sárga jelzés egy meredek ösvénybe vált, és toronyirányt vezet a csúcsra. Talán elsősorban a lelkierőt kell összegyűjtenem. És nekivágok. Sok a kiálló fagyökér, szerencsére olyanok mintha lépcsőn mennék. De attól még szenvedek. Egy szem kekszet rágok el két perc alatt, meg-megállok, megint haladok, kicsit szédelegve, valamivel a csapattársaim mögött. 15:50 körül már látom a tornyot, laposodik az emelkedő is. Igen, meglesz most már! Szerencsére elég sokan vannak, sok a holtidőnk is lesz ez által, így lehetőségem van kicsit összeszedni magamat. Mint egy éve a Karancson, ott is gyilkos volt az emelkedő, és ott sem volt aztán erőm a kilátóba felmászni. Frodó és Dani megoldják a labdás feladatot. Itt tényleg medicinlabdát is kellett volna adni, úgy viccesebb lett volna. Amúgy éjszaka biztos még jobb móka lehetett…::)

Innen már lassan ereszkedünk. Idő van, egyszer még el is tévedünk majdnem. Az iskola előtt még kitöltjük a transzferek maradékát, és még szintidőn belül, beérünk.

 

Nagyon álmos vagyok már, a vacsoráért is szinte csukott szemmel állok sorba. Gyorsan elköszönök a két Zsoltitól, akiknek még az este Budapestre kell érniük (merész vállalkozás) – aztán alvás is…

 

Reggel már úgy ébredek, hogy azért nem fáj minden lépés, mint előző este. Ez határozottan pozitívan érint, két kört is teszek a zsíros kenyeres asztal felé. Az első húszba mindenképpen tippeljük magunkat az eredményhirdetés kezdetekor. Aztán amikor már az első öt helyezettet állítják fel, és köztük vagyunk, egyre hihetetlenebbnek tűnik a dolog. X pont ebből, Y abból, nem ezek nem mi vagyunk! Ezek sem! Dobogót mászhatunk, noha a Dobogó-tető kimaradt a pontjaink közül…Nos, elég valószínűnek tűnik hogy ezt a rekordunkat se fogjuk egyhamar megdönteni…

 

Jó stratégia, jó csapat, kis rohanás, némi szerencse – ezek kellettek a harmadik helyezéshez. Hazaútban még Frodóval elbuszozunk Komlóra (szeretne benyomást gyűjteni a városról), onnan ütemes menetrendű vasúti/vonatpótló közlekedés híján Sásdig stoppolunk (a helyiekkel történő beszélgetés hiányzott volna, szocio-élményekkel is gazdagodunk). Sásdon jól csúszik a pécsi sörgyár remeke, itt szállunk fel végül a hazafelé tartó vonatra, fél tizenkettő körül.

 

A szervezésben most sem kellett csalódnunk, a mecseki táj is tetszett, jó időnk volt –  így ahogy Dani fogalmazott, most csak magunkat kellett legyőznünk, nem az elemekkel küzdöttünk. Az ötbetűs feladvány megfejtését jelentő helyen pedig szeretnénk ősszel ott lenni…

 

Pásti Tamás
Vidám Baszk Vaddisznók csapat

Nyomtatás
A nagy Kaland már az utazás során elkezdődött.

Kis csapatunk a Déli pályaudvaron találkozott:Rita és Tibi után megérkeztem én is Imivel. Jegyvásárlás helykeresés után megérkezett Miszi is Ibivel.

Még egy kört rohantunk ennivaló után aztán már indultunk is a vonattal.

Bővebben...

Nyomtatás

Lassan megindulnak a fényképek is az arhivumunkba, így a kellemes őszi időben már megkedzhetjük az emlékezést, és hamarosan a felkészülést is a következő nyárra. 

Továbbra is biztatunk arra, hogy küld el a fotóidat, élménybeszámolódat!

 

Nyomtatás

VII. Hamahama Mecsek – ergo:
Hogy tévedhetsz el egy ismeretlen erdőben!


Nagyon vártam már ezt a túrát, mint ahogy az eddigi hamahamás túrákat is, mert nagyon jó volt a szervezés, nagyon jó volt a hangulat, szépséges helyeken jártunk és hát egy egészséges elfáradásnál nincs jobb egy túrázó számára. Mi a párommal, Robival már csütörtök este lezavartunk egy Debrecen-Budapest oda-vissza utat, autóval, éjfélkor értünk haza, szóval nem sokat aludtunk. Pénteken vártuk Tomi bajtársunkat, hogy felvegyen minket, aztán mentünk Misó túratársunkért és irány a nagy Mecsek!

Szerencsére egy olyan szuper járgánnyal mentünk, hogy meg sem fájdult a derekunk és a hátunk a hátsó ülésen egész úton. De azért ezt leszámítva is iszonyú hosszú volt az út. Fél 11-kor indultunk el és olyna fél 5 körül értünk a bázisra. Szinte csak pár szervező volt még ott. Kinéztük a tornaterem bejárati ajtajával sréen szemben található sarkot (értitek nem?) és letáboroztunk, próbáltunk pihenni. Hát Tominak sikerült is, füldugóval és kendővel a szemén nem volt nehéz.

Lassan telt az idő, de a tornaterem annál gyorsabban telítődött. Az eligazítás iszonyú későn volt, már minden bajunk volt, annyira mehetnékünk volt. Ráadásul mind a mellett, hogy egy óra késésben voltak a srácok, a hangtechnikával is gondok voltak. Aztán egyszer csak hirtelen megkaptuk a feladatot, amit felrajzoltunk újonnan vásárolt térképünkre és irány a naaaaagy sötétség a naaaagy ismeretlen erdőkbe. Előtte még egy gyors csapatfotón is pózolhattunk, bár sehogy sem értettük minek kell előre ölelgetni a nyereményes köcsögöt.

Ahogy kimentünk az iskola kapuján rögtön jobbra fordultunk, majd ki a falucska főútjára és utána szintén jobbra tartottunk. Aztán kiérkeztünk a főútra, ahol is akkora hibát követtünk el, hogy csak na. Nem jobbra fordultunk, hanem balra. Kb. 2 km után valahogy feltűnt Tominak, hogy valami nem stimmel, mert még mindig a bázisfalu határánál járunk. Persze én mondtam azt, hogy tuti, hogy jó felé megyünk, bízzanak bennem. Bíztak. Ez volt a vesztük. Utána az enyém is. Gyorsan megfordultunk és mint akit kergetnek belehúztunk az amúgy sem lassú tempónkba és immár a jó irány felé vettük az utunkat.

Nem sokkal ezután ismét eltévelyedtünk. Utólag már tudjuk, nem vettük észre azt a fránya jelet az út mellett a patkára festve, mi balgák a fák oldalán kerestük. Ezért – mint utólag a világosban kiderült – egy elhagyott bánya melletti műúton tettünk meg ismét pár km-t, feleslegesen. Ekkora már ideges volt a kis csapatunk minden tagja. Valahogyan elkolbászoltunk a Koszonya-tető tetejére, ahol megkaptuk a tippelős feladatot. Felderült az arcom, hogy én kinyomtattam az okosságokat a Mecsekről (amiben talán azokra a kérdésekre is benne vannak a válaszok), amiket a szervezők tettek fel a túra honlapjára, derültségem azonban hamar alábbhagyott, mert sehol sem találtam a puskát. Hát tippeltünk. Utána megkerestük azt a Kőszegi-forrást, amihez az út a medvehagymákon vezetett. Hát az egész túrán talán ez az egy igazi élményem volt. Az az illat! Majdnem belefeküdtem. És én tudom milyen a medvehagyma leves íze is, mert vagy két hete azt főztem otthon. Hát az is isteni! Ajánlom mindenkinek.

Így utólag elárulom, mi szedtünk egy szatyor medvehagymát – úgy tudom nem védett növény – és ismét főzök egy jó krémlevest belőle. Miután megtaláltuk a forrást, tovább indultunk Budafa felé. Hajnal fél 6 körül értünk oda azt hiszem. Egy édes kis templom és a fázós pontőrök vártak bennünket. No meg egy jól szituált versike. A pontőrök végig sem tudták mondani mi a feladat, annyira izgatott lettem, hogy meg kell tanulni a kifüggesztett vers első két versszakát, arra alapozva, hoyg irodalomból mindig ötös voltam, verset tanulni kifejezetten szerettem. De amikor elolvastam az első két sort, megkérdeztem, hogy biztos, hogy nem az Anyám tyúkja-t kell elszavalni? Ez a vers – ha az volt az egyáltalán – borzalmas volt. Tomi bevállalta a második versszakot – halkan jegyzem meg én lefotóztam a verset és nem egyezik a második versszak a honlapra feltettel – mi hárman pedig az elsőt. Mondanom sem kell, talán 20 percig tanultuk, az istennek nem bírtuk megjegyezni. Tominak sikerült valahogy, bár a 2. versszak talán könnyebb volt mint az első.

Hát igen. Mit is gondoltak a szervezők? Hát azt, hogy hajnali fél 6-kor, csaknem 7 óra túrázás és esetleg pár kilométeres eltévedés után talpán vagy inkább bakancsán legyen az a túrázó, aki ezt szó szerint elszavalja. Az egész versből egy szó maradt meg igazán nekünk: a mamsi plény. Mi a fene az a mamsi plény? Ezen gondolkoztunk az egész hátralévő túra alatt. Mindjárt fel is rajzoltam a menetlevélre, én akkor, ott egy amőbának gondoltam. Szóval ennél az ep-nél nagyon lefáradtunk. Ráadásul kiváló túratársunk, Misó egész éjjel fárasztott bennünket a favicceivel. Pl. hogyan lesz fából vaskarika. Hát ezt nem tőlem fogjátok megtudni! Miután elhagytuk a mamsi plényes ep-t, átmentünk a Mánfa nevű falun és útközben azt döntöttük el, hogy megfogjuk az útba eső őrizetlen pontokat és szépen visszamegyünk a bázisra. Talán csak miattam, de talán a sok eltévedés miatt is, elment a kedvünk ettől a túrától. Az volt a legnagyobb szívfájdalmunk, hogy nem voltunk olyan ponton, ahol legalább egy szép kilátás lett volna a mecseki hegyekre.

Most, hogy már olvastam egy túrabeszámolót és láttam pár fotót tudom, hogy a Zengőről volt szép kilátás, de oda már nem nagyon akaródzott nekünk felmenni. Szóval iyen rosszul még nem teljesített a Zöld alakulat. De ilyen messzire nem is jövünk mégegyszer túrázni, az is biztos. Hosszú is volt az odautazás, hosszú volt a várakozás a rajtig. Fáradtak voltunk. Persze, ha én nem nyavalygok a fiúk biztosan mentek volna még több ep-hez is, de elhagyni meg nem akartak, amit becsülök bennük. Most a változatosság kedvéért nem a térdem ment gallyra, hanem a combbelsőmben meghúzódott egy ínszalag, ami már a végére iszonyatos fájdalmat okozott. Sajnos. Amúgy a mecseki erdőségek nagyon szemetesek, mi jártunk olyan helyeken, ahol több konténer sem lett volna elég, annyi szemét volt, így nem volt nehéz egy szemeteszsáknyit bevinni a bázisra. Miután leadtuk a menetlevelet – én egy frankó versikét is költöttem, amit már nem tudok, hogy leadtunk vagy elhagytam túra közben -, megkaptuk a színes és érdekes kitűzőnket, lezuhanyoztunk, aludtunk pár órát, majd olyan fél 5 körül, 6 órás autózás után hazérkeztünk a mi kis városkánkba éjjel fél 11 környékén.

 

Nagy Szilvia
Sziszó
Zöld alakulat

Nyomtatás
Visz a vonat, s ex-turisták utálnak,
(Szanda lelkek ha megtalálnak),
Talán kezdődik az új harc,
Talán ismét enyém egy boldog arc,

Csobog a Rába víz, fürödj meg!
Újra egy túra, szárítkozz meg!
Vegyél fel, s vigyázom lábad!
Ahol én csírázom, az a sátrad.
Nyomtatás

Élménybeszámoló a 2007 évi Téli Mátráról

Én ott voltam 2007-ben Mátrafüreden a Téli Mátrán!
36 km-t tettem meg 8 óra alatt hóviharban, fagyban!
Az út csúszott, mint a jégpálya, dermesztően hideg volt, de megcsináltam!
Ez teljesítmény a köbön!

Írta: Fitos József
Dátum: 2007. 01. 27.
Összes résztvevő: kb. 2.000 fő

Ebben az évben január 27-én rendezte meg a Hanák Kolos Természetjáró Egyesület az ország egyik legnagyobb teljesítménytúráját.Már 2006–ban készülődtünk a túrára. Baráti társaságommal úgy terveztük, hogy már 26-án pénteken elutazunk Füredre és Gyöngyössolymoson vacsorázunk a Solymos borozóban a sokéves hagyományainkhoz híven.Mivel tervemmel nagyrészt egyedül maradtam, az általam még decemberben lefoglalt szállást a verseny előtt 1 héttel visszamondtam, és teljesen átszerveztem a hétvégét. A debreceni Navigátor Túra Klub tagjai is jelezték, hogy szívesen részt vennének a túrán, ezért ezen a szálon indult el a további szerveződés. Viski Sanyi felajánlotta, hogy ő hozza a VW kisbuszt, amiben heten elférünk. Közben Blaskó Margó is jelezte, hogy tud jönni autóval, így ő 3 személyt tud hozni. A túra előtt Szegedről hívtak telefonon, hogy hárman még velünk tartanának a Mátrába. Ekkor került képbe Bóka Csabi, aki vállalkozott a szegedi társaság elfuvarozására. Így Debrecenből összesen tizenöten indultunk szombat reggel, igaz különböző időpontokban.
A Navigátor Debreceni Túra Klub tagjai közül a túrán indult: Barna Böbe, Viskiné Kozma Ildi, Blaskó Margó, Kállai Judit, Hornok Marcsi, Mester Kitta, Viski Sanyi, Rácz Gabi, Bóka Csaba és én. Javaslatomra 5 órakor indultunk Debrecenből, és 7 óra 20 percre érkeztünk Füredre. Megérkezésünket követően ettem egy szendvicset és ittam pár korty teát, hogy legyen egy kis kezdő energiám a túra első szakaszaira.Gyorsan beneveztem a 36 km-es távra, és gyorsan szétosztogattam az I. HAMAHAMA Túlélőtúra ( www.hamahama.hu ) szórólapjait a sorban állók között.

Bővebben...

Nyomtatás
VII. HAMAHAMA TÚLÉLŐTÚRA - MECSEK
2010. május 07-09.
Az eddigi legszebb túlélőtúra

Eljött hát a nagy nap, hogy egy újabb őrületes túlélőtúrán vegyünk részt. Szokott módon nagy lendülettel, reményekkel telve indultunk útnak.
Száguldásunkat az M6-os autópályán egy baleset miatti elterelés törte meg. De mi nem adtuk fel ilyen könnyen! A régi 6-os főúton továbbhaladva lassan megérkeztünk a szálláshelyünkre: Hosszúhetény, Általános Iskola. Mivel az eligazítást és az indítás első felét lekéstük, így gyorsan megkerestük a szervezőket, elintéztük a szokásos adminisztrációt. Közben megkaptuk a pályakiírást, melyet Öcsi azonnal kezelésbe vett, és elkezdte a térképen a megadott pontokat bejelölni.

Mire befejezte rájöttünk, hogy ez az útvonal nekünk most kicsit nagy falat, ezért megbeszéltük, hogy csak a felét teljesítjük, és a bázis környékét járjuk be. Utólag visszagondolva ez egy nagyon jó döntés volt. A csapatfotó után rögtön el is indultunk az első őrzött pont felé a Koszonya- tetőre.

tovább a teljes cikkre

Nyomtatás

Megmondom, hogy mi volt a különbség a tavalyi és az idei MATE Kalandtúra között. Semmi. Akkor is, és most is mindenki remekül érezte magát! Egy apróság azért mégis akadt: most kánikula volt!

Nézzük mi is történt... legalábbis az első két napon... Aztán folyt. köv.

Bővebben...

Nyomtatás
Ej, te Szanda mit nem mondasz!
Megfoglak és megraklak!
Vizet nyelni, járni, kelni ...
NO DE
Egy hétig csak gazdit verni?

Zacskóban érleltelek sokáig, igaz,
De indirekt tiszta lettél, nincs több gaz!
Jól viseld magad én azt mondom,
Különben nem lesz Rába, vigalom!
Nyomtatás

I. Szilveszteri Hamahama túráról
élménybeszámoló

Nagy-nagy örömmel vettük tudomásul, hogy 2006. december 13.-án nagy várakozásaink közepette sikerült megalakulnia hőn várt egyesületünknek, a HAMA-HAMA-nak. Ezidőtájt már javában szerveződött a 2006-os szilveszteri bulink, melyet nem is tölthettünk volna jobb helyen, mint Várkút-on. Forró Niki tervei alapján december utolsó három napját, és a január első napját társaságunk a Bükkben tölti el, ahol már jópárszor sikerült remekül érezni magunkat.

Somogyi Tibi, Niki, Hornok Sanyika, Sajti, Dobos Jocó, Judit, Tímár Dani, Melcsi, Réka, Imi, Dömper és Krisztofer ( Dönci és Krisz kutyusok) már 29.-én délután megérkeztek a turistaházakhoz. Vacsorára Robi a turistaház szimpatikus házigazdája rántott gombával és rántott karfiollal várta a vendégeit. Este a Sanyika és Dobos Jocó által a Szépasszony völgyben vásárolt borocskát és Sajti által hozott mézes pálinkát kóstolgatták a többiek szép sikerrel. :-)

Másnap a késői reggeli után a csapat egyik része Dobos Jocóval és Sanyikával közreműködve csiszolhatta íjásztudását a kemping mögötti sportpályán. A köd miatt sikerült jópár íjvesszőt elveszíteni, míg a környékbeli sziklák miatt pedig néhányat eltörni. :-)

A társaság másik fele pedig a környék látnivalóit vette szemügyre: Tibiék a Kövesdi kilátót és a Vár-hegyen található földvárnak a maradványait keresték fel.

Marcsi és én az elmúlt évekhez hasonlóan 30-án részt vettünk az immár sokadjára megrendezett mezőtúri Szilveszteri Tófutáson. Büszke vagyok rá, hogy a kezdetektől fogva minden év szilveszterén lefutom az 5 kört (5,5 km) a bányató körül. Ha jól számolom ez lehetett a hetedik, vagy talán a nyolcadik? A szervezőség biztosabb számot tudna mondani, de az is segíthetne nekem, ha összeszámolnám a futások után ingyen kapott pólóim számát. :-) Kb fél órába tellett a kis kocogás, kellemesen elfáradtunk, ezek után indultunk Várkútra.

Somogyi Tibi hívott útközben (Tiszafürednél járhattunk), hogy ők mennek Egerszalókra fürcsizni. Kérdezte, megvárjanak-e, de inkább nemmel válaszoltam, had menjenek nyugodtan, ugyanis akkor mi még kb. egy órára lehettünk a célunktól, ráadásul óriási volt a köd a Tisza mellett, nem tudtam mikor is fogunk megérkezni pontosan.

Persze amikor megérkeztünk Várkútra, a fürdőzni induló csapat még javában csak készülődött, ugyanis Sajti komának kerestek úszónadrágot. :-) Felajánlottam az enyémet, de mintha nem lennénk egy súlycsoportban. :-)

Körbeüdvözöltünk mindenkit, puszi, puszi, ölelés, pacsi, stb. Előttünk érkezett meg Aba és Lóri is. A ház urát is üdvözöltük, megmutatta a szobánkat, kaptunk ágyneműt, kipakoltunk, és át is öltöztünk játszós ruhába, mert Réka és Imi invitáltak minket egy kis esti sétára (olyan 8 óra lehetett). Indulás előtt még megvacsoráztunk a Dobos Jocó által hozott fácánból és vaddisznóból. A menü fácánleves és disznópörkölt volt fejedelmien elkészítve.

Imivel és Rékával, nomeg a két kutyával elindultunk a Kövesdi kilátó felé. A zseblámpát alig kellett használni, ugyanis volt egy kevéske hó, és ha jól emlékszem a hold is világított megfelelően. Persze lehetett sejtetni, hogy a kilátást elfelejthetjük a sűrű tejfelnek köszönhetően, a kilátónál található sziklákon és padokon kívül semmit nem fogunk látni. De mi bizakodó turisták vagyunk, és persze vágytunk már egy kis erdei sétára is. Útközben jókat beszélgettünk, Marcsi Rékával, én pedig Imivel mentem. Na persze jó vicc, a kilátónál tényleg nem láttunk semmit. :-)

Úgy gondoltuk kicsit még sétálunk a következő útkereszteződésig. Az út végig lefelé vitt, kis idő múlva elérkeztünk az út végéhez, ahol a térkép szerinti esőbeállót meg is találtuk, sajnos elég rossz állapotban. Körülnéztünk, majd visszaindultunk a házakhoz. Aznap éjfélig beszélgettünk és hallgattuk a zenét. Sanyika, Jocó, Sajti, Judit hajnal ötig buliztak, majd Sanyika lefekvés előtt, hogy jól és izgalmasan végződjön, és majd kezdődjön a nap, Danit meglepte az ágyában egy marék hóval. Dani „rendkívül” örült Sanyikának, gondolta most nem viszonozza jóbarátja önzetlen ajándékát, de reggel biztos ő is meglepi majd valami aprósággal.

 
2006. december 31.
I. Szilveszteri Hamahama túra napja

Reggel fél 9-kor volt ébresztő, ugyanis 9 órára rendeltük meg Robitól a reggelit. Úgy gondoltuk 10 órakor lesz a túrának az indulása. Persze mondani se kell, egy órával később indultunk.

Dani elérkezettnek látta az időt 9 órakor, hogy ellentámadást hajtson végre Sanyika hajnal ötórási hógolyója ellen. Ehhez Melcsit hívta segítségül nyakában a fényképezőgéppel, hogy megfelelően dokumentálhassa a gaztettet. A terv a következőképpen domborított: mivel Sanyika túlcsordulásig itta előző este a szeszt, gondolta Dani, hogy egy kis pálinka biztos jót tesz majd Sanyikának a bajszára kenve. Felérve a folyosóra óriási nagy horkolással találtuk szembe magunkat. Tudtuk: ez csak Sanyika lehet. Igaz, még jó 15 méter volt az ágyáig, meg egy nagy ajtó bezárva, de aki egyszer együtt alszik Sanyikával, az sosem felejti el azt az estét. :-), ugyanis minden horkantásra emlékezni fog.

Benyitottunk a szobába, Sajti fején látszott, hogy kínkeserves volt az éjszakai koncert, ráfért volna egy Saridon az óvodai zenekaros reklámból :-). Dani fogta a pálinkás üveget, lecsavarta a kupakját, majd az ujját bemártotta a nedűbe, majd szépen Sanyikának az orra alá kente a cuccost. Ez a reggel is jól kezdődött, nyugtázta Dani mosolyogva. :-) Sanyika reakciója jelen esetben nem publikus. :-)

Az esetet követően megreggeliztünk, majd gyülekezőt fújtunk össze a turistaház előtt. A szedelőzködés, és felszerelés-igazítás után végre sikerült elindulnunk a Marcsi és én általam kiötlött és meghirdetett túrán. Sanyika, Jocó, Judit és Sajti otthon maradtak íjászkodni és segíteni az ebéd elkészítésében. Négy óra körülre ígértük magunkat.

Elsőnek megmásztuk a Vár-hegyet, melyet még elég sokan nem láttunk, annak ellenére, hogy Vár-kúttól tényleg csak egy hangya......nyira van, és állítólag nagyon szép a kilátás is. Nos a lehetséges kilátásnak csak egy töredékét élvezhettük, ugyanis a köd elég sok mindent eltakart.

A Vár-hegy közepén üdvözöltük a társaságot Egyesületünk első túráján. Tibi szokásos kiselőadást tartott a hegy tetején található nemzeti parkos ismertető tábla alapján. „Feszülten” végighallgattuk, majd folytattuk utunkat.

Kiírásunk szerint a Bükki Kék túristaút felé vettük az irányt, de útközben az egyik kereszteződésben a csapat meglátott egy fán egy zöld barlangjelzést (), ami persze nem volt a térképen jelölve. A társaság hangosabbik része szívesen megnézte volna a barlangot, ezért módosítottuk útvonalunkat és a szekérúton megkerestük a barlangot (Arnót kői barlang): a 2-3 kisebb lyukból álló barlangot körbenéztük, szokás szerint viccelődve megállapítottuk, hogy ki, kivel, hányszor, miért, hogyan is költözne be a lakosztályba: „gyere csak szivem! Itt a konyha. Jó lesz? Itt a helye a tűzhelynek.” :-)

Utunkat azimut menetben folytattuk az egyik szekérútig, majd a szekérútról megkerestük az előzőleg elhagyott zöld jelzést, majd becsatlakoztunk a Bükki Kék turistaútba. Élveztük az erdő csendjét, a mozgás örömét, egymás társaságát. Kis idő múlva elértük a Tiba-kutat.

Az idő rendesen elszaladt, és a forrásnál döntenünk kellett, hogy megnézzük-e még a Dobó István kilátót, vagy visszakanyarodunk Vár-kút felé, ugyanis feltétezhettük, hogy lassan kezd majd sötétedni. A társaság döntött: az útvonalat módosítva visszaindultunk Várkútra. Megállapodtunk, hogy a Dobó István kilátót a következő alkalommal fogjuk megnézni.

A Bikk-bérc és a Gallas-bükkös érintése után délután három órára visszaérkeztünk a turistaházhoz. Sanyikáék nagy helllóóóóó-val és integetéssel már messziről fogadtak minket. Már nagyon éhesek voltunk, töltöttkáposzta várt ránk.

Gyors fürdés után elfogyasztottuk az ebédünket, majd sziesztát kürtöltünk szét a társaság tagjai közt. A vacsora sült ponty és csuka volt, éjféltájt az újévben fincsi lencsefőzeléket és virslit ettünk. Pezsgővel kívántunk egymásnak Boldog Új Évet az újév első perceiben.

Az Egyesület újévi köszöntője a következőképpen hangzott:

Túrákban gazdag, Jólevegőszívós, Hegymászos, Boldog,
Sikerekben Gazdag Új Évet kívánunk minden túratársunknak!

 A buli egészen három óráig tartott részünkre Marcsival, a többiek még húzták egy kicsit, volt aki már éjfél után nemsoká lepihent.

A következő nap már az összepakolással és a hazautazással telt. Kb. délután egy órakor köszöntünk el, jól éreztük magunkat, legközelebb Mátrafüreden találkozunk 2007. január 27.-én a Téli Mátrán.

Mindenkinek minden jót kívánunk!

A szilveszteri túra résztvevői voltak: Somogyi Tibor, Forró Nikolett, Tóth Aba Levente, Tóth Eleonóra, Kristóf Réka, Sztasák Imre, Tímár Dániel, Korcsok Melinda, Hornok Mária, Fitos József, Dönci kutya és Krisztofer kutya

Hornok Mária és Fitos József
Hamahama Természetjáró Egyesület
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

Bővebben...

Nyomtatás
SZÖSSZENETEK EGY TÚLÉLŐRŐL,
AVAGY "AZ ESŐ A BARÁTUNK!"
Dream Team beszámolója a VI. Hamahama Túlélőtúráról
 
Mikor ez a jelmondat született, nem gondoltuk, hogy így bejön. Mármint, hogy lesz majd egy olyan túlélő, ahol a barátunk lesz estétől reggelig, vagy még tovább, és velünk túrázik. Vagy minket „túráztat”?

Azt szokták mondani, hogy az idő megszépíti az emlékeket! Egy hónap kellő idő ahhoz, hogy a „sohatöbbé”-ket átkonvertálja a „csakmégegyszer”-re.

Recept a túlélésre:
- Végy egy csapatot. Minimum 3 fő, mindenre elszánt, lehetőleg nem „beszari” embereket. Jó, ha van köztük olyan, aki ismeri a térképet, és a tájolót is tudja használni.
- Végy egy mottót. Ez csak fűszeresebbé teszi a lényeget. Nem szükséges, de a jó hangulat miatt elengedhetetlen.
- Végy néhány csapatpólót és zászlót. Szintén nem szükséges, de talán ez varázsolja eggyé a csapatot. És még plusz pont is jár érte.
- Végy egy csipet hangulatjavítót. Hogy mi legyen? Rád bízom. Mi az ágyas pálinkára esküszünk, de te döntesz!

Nos, ha ez mind együtt van, akkor indulhat a móka! Vagy épp az aggteleki túlélőtúra!
 
Nyomtatás

Kalandtúrás Kamerádok!

Küldjétek el nekünk a fotókat!

A legegyszerűbb megoldás a Yousendit-en keresztül (http://www.yousendit.com/)

Itt az első pontba beírod a címünket (This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., vagy This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) a másodikban kijelölöd a zip-be, vagy arj-be becsomagolt képeket, a harmadikra meg kattintasz egy egészségeset, aztán már mehet is a buli! Feltölti, mi meg letöltjük. A rendszer 1 GB anyagot képes közvetíteni, és 7 napig tárolja.

Ha beérkezett az összes kép, nálunk lehet igényelni a másolatokat cd-n! 

Nyomtatás

 
 
A csalán - latin nevén Urtica dioica - igazán közönséges növény, szinte mindenütt megterem. Tudja ezt az a turista is, aki Csalánkirálynő néven vonult be a Rába-túrák történetébe…

Bővebben...

Nyomtatás
Krémestúra Karancslapujtőn,
avagy V. Hamahama Túlélőtúra - 2009. április 3-5.

www.hamahama.hu


Karancs-Medves. Rémlik valami túravezetői tanulmányaimból (nem, a gimnáziumi földrajzórákról nem), de inkább a térkép segítségét kérem, mielőtt belőném valahova délnyugatra. Áhá. Szlovákiától délre, Salgótarjánnál. Ide indulunk hát le nagy és kisebb hátizsákokkal (ugye, a fiúknak mégis több ruha kell, ki tudja, milyen rémségekkel kell megküzdeniük a túrán- erős szél, zuhogó eső, szikrázó napsütés). Óriás zsákjaik ellenére Zolinak a váltócipő, Zsoltnak pedig a törülköző még így is kimarad. Miután a busz berobog Salgótarjánba, tátott szájjal csodáljuk a szocializmus megannyi, máig funkcionáló vívmányát. Gyárkémények, lakótelepek; szerencsére legközelebb csak éjjel fogunk ezekkel találkozni, amikor a város valódi arcát majd jótékony homály borítja.

Családias hangulatban érkezünk meg a szálláshelyet biztosító (senki sem tudja a nevét) iskola elé, és miután lehömpölygünk a buszról, még ruganyos lépteinket a tornaterem felé irányítjuk. Itt már a hálózsákok anarchiája fogad minket, mi pedig betagozódunk a káoszba, és halászunk magunknak három kiváló helyet (amelyeknek később ugrásszerűen felmegy az értékük). És ekkor kezdődik az idegek próbája, ugyanis aludni nem nagyon lehet, viszont várni kell, még nincs meg az útvonal sem, szóval úgy teszünk, mintha pihennénk, hogy legalább a vízszintes testhelyzet egy órával kevesebbet hiányozzon majd. Azután fél fülünkben a magas irodalmi Hamahama-dal duruzsol, a másikban az eligazítás bölcs szavai visszhangoznak, és már az ideális pályán törjük a fejünket, ami nem hagy sokkal több alternatívát, mint az 1990 előtti választások. A fiúk térképet, tájolót ragadnak, a faluból kifelé caplatva már kigyúlnak a fények a (z ideális esetben fej) lámpáinkon (értsd: a hagyománytisztelőbbje régi jó bringalámpát lóbál), és már el is tévedtünk. Sebaj, sokakat félrevezetve – ez a mi taktikánk, lefárasztjuk az ellenfeleket -, kisebb kerülő úton mégis megleljük a helyes irányt jelző, hosszan elheverő illegális szemétlerakót. És most már fel is út, le is út, nyílegyenesen haladunk az első őrzött pont, Pécs-kő felé. Csakhogy nem mindig az egyenes út a legrövidebb… Egyszer csak feltűnően rossz oldalon van a hegy hozzánk képest, így nincs mit tenni, csúcstámadásba kezdünk. Szinte belefekszünk a koromfekete hegyoldalba, úgy kapaszkodunk egyre lassabban, már csak araszolunk, és végül a gerincen egyensúlyozunk. Majd valamivel gyorsabban lesznóbordozunk a bokáig érő avarban, és a bányából hazatérő törpék fényeit követve ismét az úton állunk. Lelkiismeretesen begyűjtjük az útba eső fakultatív pontokat, átvágunk az éjszaka is aktív, kisebbségiek által családi életet élő Salgótarjánon, Proust nyomán megcsodáljuk az eltűnt időt, és visszafelé járjuk végig a Kálváriát, így kerüljük el a primér szenvedéstapasztalatot. Az aszfaltot csokievéssel ellensúlyozzuk, és újra az erdőben találjuk magunkat. Mintha pásztortűz ég a kopár szik… ja nem, a tölgyerdő közepén, ide vezet az ösvény is, aminek a végén sorszámot téphetünk, egy pillanatra az okmányirodában érzem magam. De az érzést megcáfolni látszik a tény, hogy földre ülünk, és hamarosan már lelkesen ugrándozom felfelé, a feladathoz, amit egyedül kell megoldanom, de közös pontokért.

Üres kézzel haladunk tovább, ráadásul hajnali fél kettő múlt, és a fiúk amolyan fiús lelki támaszt nyújtanak, igyekszem a saját nyelvemre lefordítani a vigasztalásukat. Az idő lassan megszűnik, már csak az ágak, az avar, az éjszaka zajai férnek a tudatunkba. Néha keresgélünk, néha kérdéseket válaszolunk meg, de lassan ritkulni kezd a sötétség. A hajnali derengésben összefolynak a fák, már mindenhol fiktív madarakat és még fiktívebb árnyakat látok, ólomlábakon tévelygek jobbra-balra, csak egyenesen nem, le-lecsukódik a szemem. Ez kezd durva lenni. A tökéletesen utolsó pillanatban megállunk, és a kalória bevitel mellett döntünk. Eddig jó a terv, de én most lefeküdnék aludni, Zoli ellenben ötösbe vált, és irracionális sebességgel felszáguld egy emelkedőn. Egy túratársnak nyulazunk, fel is húzzuk szépen, hogy a következő emelkedőn már versenyt futhasson Zolival. Mi van?! Én örülök, hogy újra járok, a futásra kivételesen a legkisebb késztetést sem érzem. De a következő őrzött pontra, Szilvás-kőre már mindhárman frissen és fitten (na jó, ilyen durva túlzásokba azért ne essünk) érkezünk, ahol kiemelkedő tehetséggel megoldjuk a zokni párosítást, egyértelműen a legjobbak közé sorol az időnk. A nap egyre magasabbra hág, még fázom az álmosságtól, de már van remény. Főleg, mikor belebotlunk a tájfutó ob rendezvényébe, és arra gondolok, hogy inkább túrázom még tíz órát, minthogy időre, versenyt fussak a déli hőségben. Pláne vaddisznókkal. Ilyesmire szerencsére nem is kényszerít senki, szóval felvidulva folytatom az utamat. És már kacsingat is felénk a következő őrzött pont, Somoskő. Mivel nem nyerni jöttünk, végigjátsszuk a feladatot, úgyis szeretünk várakban elrejtett kincseket (é.:betűket) keresni, és míg egy nem várt válasszal zavarba hozzuk a rendezőséget (ugye Ki a fene az a Sárbogárdi Jolán?), ők rávezetnek minket a szerintük helyes és hatalmas meglepetést okozó megoldásra, ami a Hamahama induló. Na szóval. Ha legközelebb esetleg mégis nyerni mennénk, nem fogjuk végigszórakozni a feladatot, kérdés nélkül is rávágjuk, hogy a helyes válasz a Hamahama induló, és max ponttal mehetünk majd tovább, időveszteség nélkül. Így azonban egy kis pihenés, felfrissülés után a nem is oly távoli Salgóvárat célozzuk be, és egyik lábunk itt, a másik ott, már kapaszkodunk is felfelé a vár köves, murvás útján. A fiúk
lenyűgöző lelkesedéssel párosítják a transzfer feladat vonatait az útvonalakkal, örülök, hogy megkapták a nekik való játékot, igazán nem szeretnék belekontárkodni. Majd tabukártyákkal harcolunk a pontokért, több-kevesebb sikerrel. És bár túrázni jöttem, igen nagy örömmel konstatálom, hogy az utolsó őrzött pont van már csak hátra. Megint jöhet egy-két fakultatív pont, de most már csak amolyan rutinból, ha már útba esik, miért is ne gyűjtsük be. Egy darabig erdőben caplatunk, de aztán elérjük a somoskőfalui vasútállomást. Ennek örömére az evés mellett döntünk, és nyilván a vonatnál, hol máshol, két MÁV-os társaságában (mármint Zoli és Zsolt). A csokik és kekszek csoportosan tűnnek el a barlangokban, én pedig próbálom közben likvidálni a gondolatot, hogy Zoli Karancsra, eddigi legnagyobb egybe szintünkre is a már tapasztalt sebességgel kíván feljutni. Persze, végül is lemaradhatok, nem történik semmi, igaz, szétválni tilos, de öt perc belefér. De nem is az zavar, hogy lemaradok, hanem hogy nem fogom bírni. Márpedig ha nem megyek felfele egy jó tempót, akkor mi fog megakadályozni abban, hogy fél percenként megálljak pihenni? De legalább ott van mögötte a tudat, hogy onnan már csak „haza” kell jutni.

És nekivágunk.

Vicces hely ez a Karancs, de április elseje már elmúlt. Így nehezemre esik értékelni, hogy az első csúcs csak Kis-Karancs. A határsávon kapaszkodunk fölfelé, egyik lábunk Szlovákiában, a másik itthon, és az egyetlen, ami elterelheti a figyelmünket a mászásról az, hogy tényleg patakokban folyik rólunk a víz. Meg a só. Csak nehogy megbontsuk az élővilág biológiai egyensúlyát. Zsolt gondol egy merészet, és felrohan(!) az előttünk tornyosuló emelkedőn. Furcsán nézek, és a saját lassú, ám igen kiegyensúlyozott tempómban fejcsóválva haladok, így még pont meglátom az elkínzott arckifejezését, ahogy észreveszi, hogy ez nem az a csúcs. De már Közép-Karancsnál járunk, innen csak egy 100 méter körüli meredek választ el minket a tetőtől, és szép lassan mindhárman fenn vagyunk. Egy pont veszteséggel teljesítjük a feladatot, ami stopperelés vakon, a szálak Zoli kezében futnak össze, de kompromisszumos csapatmunka születik.
A fiúk kinyúlnak a tűző napon, hát engem nem igazán vonz ez az opció, és egyébként is, végre túl vagyunk a nehezén, most már semmiféle pszichikai nyomás nem nehezedik rám, tőlem aztán mehetünk is. Megegyezünk, hogy érdeklik a fenét a pontok, mi mostantól a lehető legkényelmesebben jutunk vissza a tornatermünkhöz, úgyhogy nem spórolunk sem az üldögéléssel, sem a jókedvvel, a szilárd só réteget meglazítjuk magunkon egy patak segítségével, és végre tényleg frissen már a cél lebeg a szemünk előtt. Ami nincs is messze, és még van erőnk a faluban megcsodálni a kerítésre aggatott tiszta(?) ruhát, egy vizslát, akit a gazdája lelkesen ajánlgat elvitelre, valamint a helység két társadalmi centrumát, a cukrászdát és a sörözőt. A fiúkat jobban vonzza a beígért meleg kaja, de végül hajlandóak a tisztálkodást is beiktatni az ütemtervbe. Én élvezem a mosdófüggöny nélküli zuhanyzóban a hideg víz és a meleg, késő délutáni napsütés keverékét, mintha csak a Balatonban lennék. De szólít a lebbencsleves, még repetázni is lehet belőle, azért én legközelebb valami haraphatóra szavaznék. És most jön a nap fénypontja: fellendítjük az idegenforgalom éves bevételét, vagyis több kör sütit eszünk a már kinézett nagyszerű cukrászdában. Csak üldögélünk, örülünk az életnek, és legfőképp annak, hogy nem kell egyhamar felállnunk a székből. Közben csapatok szállingóznak a bázis felé, mi jóindulatú mosollyal szemléljük őket, lám-lám, ti is végigcsináltátok valahogy, de hiába, a legjobb sütik már elfogytak. Aztán kidőlünk. Na, persze nem a fáradtságtól, hanem a 300 pár illatos bakancs aromája segít az ellazulásban. Még félig sincs a tornaterem, mikor eltűnünk a hálózsákunkban, és csak másnap hajnali ötkor látom, hogy teljes kapacitásban működik a szállás, párszáz horkoló, szuszogó, mocorgó ember tölti meg élettel a termet. Az eredményhirdetés is fontos, persze, de a reggeli sokkal inkább leköti az érzékszerveinket. Egy hosszabb túra után a teák aromája kifinomultan keleties, a zsíros kenyér hagymával fenséges, a lekváros kenyér pedig mennyei. Kritikai érzékünket valahol hajnaltájt hagytuk el, de igazságtalan vagyok, tényleg nagyon finom minden. Irány haza!
Nyomtatás
HOGY MINDEN JÓBAN BENNEVAGYUNK,
AZ EGYSZER BIZTOS!

Most is, mint minden kis túlélős kalandunkat hosszas levelezgetés és eszmecsere előzte meg. A legfájdalmasabb az volt mindezek közül, mikor Peti keresett, hogy azt hiszi, ez neki nem fog menni! Túl sok az elfoglaltság, mi vagyunk a második legfontosabb az összes közül, de van tőlünk sokkal fontosabb is, amit mindenki megért, amit úgy hívnak: család! 

Ezek után már csak egy hét volt az előkészültetekig, amiben benne volt április elseje is és ezt nem tudtam kihagyni! Bánatos levelet írtam a többieknek, hogy este elmentem rambósodni és egy kutyus velem tartott, vagyis azt hittem futni akar velem, de nem futni akart, hanem enni és megharapott. Először Robi, aztán Peti terveket kezdtek kidolgozni gondolatban, mi lesz, mit tegyenek, Kati csak este reagált, de a lényeg, akármilyen tréfa is, de hatásos volt, vagyis számítanak rám!  

A pénteki elutazás hamar megtörtént. Elmentem Gyöngyösre, ahol felvett egy kocsinyi csapat. Már 5 órára a karancslapujtői tornateremben voltunk, matracot foglaltunk, pizzát rendeltünk, előtte kaptam egy meglepit, nagyon-nagyon köszönöm kis csapattársaim, imádlak benneteket, öntöttünk a gyomrunkba egy kis nedűt és vártunk, hogy jöjjön a rajt. 

Eligazítás után megkaptuk a menetlevelet, gyors reagálással berajzoltuk a pontokat, az összeset és nem duplán, ahogy a Bükkben tettük, csapatfotózáshoz kiosontunk, majd közel az éjfélhez elrajtoltunk. Salgótarján felé vettük az utunkat, az aszfalton. Ez elég egyértelmű volt, hiszen a Karancs csak reggel nyitott ki, meg egyébként, a térkép és a valóság az előzetes hírek alapján nem teljesen értelmezhető, így sötétben inkább a biztos utat választottuk, tehát: aszfalt starjánba, barnult buliarcokkal fűszerezve. 

Itt felhajtottunk a Kálváriára, volt egy fakultatív pont, amit nem találtunk meg egyértelműen, de ehhez csak le kellett másznunk az aljába és a tábláról kicsemegéztük a megoldást! Az első őrzött pont a Pécs-kő volt, amit beterveztünk. Oda viszonylag simán eljutottunk, nem ért minket meglepetés útközben, de a pontnál annál inkább. Robink, mint egyetlen fiúnk, felrohant feladatot megoldani, a csúcsra, de nem oda kellett volna. Csak kicsit kellett volna felrohanni. Aztán visszarohant, de mi-nek?! Azért, hogy bedühödjön? Maradt volna inkább velünk! Na de a becsület és a kíváncsiság, hogy milyen feladat lesz, meg hogy mindent megpróbálunk megoldani! Hegymászó, vagy sziklamászó, vagy nemtom cuccokat kellett felismerni, ennyi erővel egy borzot is felküldhettünk volna! Ezt erősen diszkriminációnak éreztük, de a végén kiderült, másoknak sem ment a dolog!  

Erős véleménykifejtés után elviharoztunk Szilvás-kőre, ami nem is volt szívás! Közben az Inászó-bánya és Hosszú-bérc szakaszon olyan hideglelés jött ránk, a láthatósági mellényt már mindenhova magamra csavartam, egyetlen kis reményem volt a nefázásra, de hát annyira hideg volt, hogy még ilyet nem szenvedtünk. A nagy fázásban, a Bányász-körút után egyszer elkavartunk, de ez nem volt jelentős, szerény kis véleményem szerint! Kezdett virradni, Robi totál elaludt, szerintem azt sem tudta hol van! Bagó-kőnél kért időt, kávét, aztán már türelmet… majd feltekeregtünk a Szilvás-kőre! Zokni bugyolálás volt a feladat! Kati ment és jött, hogy kész a feladat! Közben megkaptuk a transzfert, egy rab ki akart jutni a cellájából, de annyi esze nem volt, hogy a vizet egyedül kimérje, nekünk kellett méricskélni, azt hiszem megoldottuk. Csendes bandukolások közepette agyaltunk, és egy-egy gondolat felvillanását rögtön papírra vetettük. 

Szilvás-kő után tehát nyomás a Salgó-vár, de előtte beiktattuk a Boszorkány-követ. A piros várrom jelzés, hm… élményekben hasonló az Ódor mászáshoz, de itt égetett a nap, szóval kínzó volt és maradandó. Egy piros pólós csapat megkért, hogy örökítsem meg őket, sok fiú piros pólóban, szépek voltak, jól mutattak a kövön.

Salgó-vár gyönyörű panorámája után fel is mentünk hozzá! Feladat: egy ember körülírja a szót, mi meg találjuk ki. Tetszett! És ami még tetszett, hogy időben nagyon el vagyunk eresztve, vagyis annyi az időnk, mint a tenger! De ami még jobban tetszett, a transzfer feladat! VONATOK, hangsúlyozom vonatok, kicsit másképp! És hogy ez csak a mi kedvünkért van… az egyszer biztos. Az üzifalra egyszer írtam, hogy ha nem lesznek vonatok legközelebb, komoly csalódás éri csapatunkat! És lettek vonatok, vagyis megállók és vasúti társaságok párosítása! Ez a feladat ért mindentől a legtöbbet, ez éltetett, vonatok nélkül nem élhetünk, nem mehetünk el a Salgó-vártól úgy, hogy ott rögtön meg ne oldjuk! 

A Vonatkatarzis után kényelmesen elindultunk Somoskő felé, de itt történt velünk egy komoly trauma. Tájfutó bajnokság volt Somoskő határában és a Losonczy-forrástól visszafelé sikolyt hallottak a többiek az erdőben. Mikor láttam, hogy elrohantok, kiáltottam, mi van, aztán rohantam oda, láttam, hogy Dórira támaszkodik egy csaj, Robi elfut, odarohanok a csajhoz, együtt lefektetjük, Kati rohan Robi után, hogy orvos kell, megnézem a csaj lábát, kicsit felhajtottam a nadrágját, ahol véres volt, hatalmas űr és vér, azonnal mentő kell, zihálva hívom őket, közben Robi visszaér, orvossal, aki messziről kiabál még ekkor viccesen, de mi már tök idegek voltunk, mit bratyizik ez itt, vérzik a csaj, mint állat, az orvos megnézvén legyint egyet... És mindezek közben tájfutók rohangálnak körülöttünk! Mi ekkor, azt hiszem, rájöttünk, egy csapat vagyunk, a szó szoros értelmében. Nem kell más, csak az, hogy Veletek legyek és akkor minden rendben!

Vaddisznó kontra tájfutó lány kaland után jött a Petőfi kunyhó, Miszivel! Betűket kellett hajkurászni a Somoskői-várban, egy híján mind meglett. Katival a vár lábánál egy szlovák házaspárral beszédbe elegyedtünk, kérdezték hova megyünk, mondtuk, hogy még a Karancsot megmásszuk. Annyit kérdeztek: még ma? Tehát ezekből a betűkből idézetet kellett kovácsolni. Már mindenre gondoltunk, persze kitől származtathattuk volna az idézetet, ha nem Petőfitől. Jaj, de hogy lehettünk ilyen naivak? Nem kérem, idézet miből lehet egy hamahama túrán? Teljesen egyértelmű: a hamahama dalból! Kati tudja a szöveget, mormolta és lám csodát, hát itt van a megfejtés. Kis csalafinta szervezők, hamahama rajongókkal nem lehet tréfálni! 

Ekkor már a nap keményen simogatta az arcunkat. Már csak a Karancs van, csak. Somoskőújfalu kis fakultatív pontjait bezsebeltük, és a vasútállomáson megpihentünk, vagyis rápihentünk a Karancs mászásra. Taktikai megbeszélés alatt a sárga keresztet választottuk, de annyira nem találtuk az elején, hogy kezdtük feladni. Ez annyira ideális útnak tűnt! Robi aztán útkeresésbe fogott, nem hiába. Voltak lábnyomok útközben, ezek szerint más csapat is próbálkozott ezen a szakaszon. Lassan közeledtünk a Karancshoz, a források útközben életet mentettek, de még mennyit! Ilyen meleget… az arcomat, a hajamat bevizeztem, teljesen megtáltosodtam, majd szippantottam párat és hajrá Karancs. Felértünk. Mátrabátrai adták a feladatot, sapiban a kéz, kézben az óra, majd egy gombnyomás 60 másodperc múlva. Robi nyomott és mentünk a Kápolnához. Ezt a mászást már nem kívántuk, de kihagyni sem tudtuk. 

És jött a várvavárt zöld kereszt, ereszkedhettünk le, közben kezdtünk szemetet gyűjteni, és berobogtunk  a célba, persze ez nem volt ilyen rövid, mint ez a mondat, mert a lefele út hosszú és fárasztó volt, de valahogy mégis jó volt, annyira szép volt ez a túlélés, kicsi kalandunkat leszámítva, hogy még bandukoltam volna, bárhova, ahova mondják. Nem tudom igazán elmondani mivel lettem gazdagabb a túlélés alatt és után, de a lelkem mélyén igazi felüdülés, nyugalom, boldogság, varázslat lapult, hogy ezt kívánom mindenkinek! 

És jött az este, a vacsi, az élmények rágcsálása, mert a lebbencsből nem szívesen rágcsáltam, ez nekem nem jött be. Ágyas barátunk hamar kiapadt, az üveg alján kiterült gyümiket bezsákmányoltuk, majd Dórival eléggé bátran kiruccantunk a helyi könyvtárba, de még előtte  a „szexi dögék” megkérdezték: kilométer hiányunk van? Itt végem lett. A krimóban artikulálva előadtuk igényünket, ezerért kérünk szilvát…

Aztán Katival most már tényleg bátran, csapatokat hajkurásztunk a tornateremből, persze azokat szólítottuk meg, akik még nem aludtak és meglepően lelkesek voltak, vagyis kijöttek néhányan az udvarra. Köszi mindenkinek. Bátor zölccségek felfedezni vélték bennem a zempléni túlélő második helyezett csapat egyik tagját, kétkedve kérdezték, én voltam az a fekete domina? Miért olyan meglepő ez? Itt próbáltam az elkövetkező túlélőre, ami már kicsit nem ide vág, de időben el kell kezdeni szervezkedni, társat keresni, mert a Dream Team teljes harci létszámban nem volt vevő a kalandra! 

A végeredmény: legsegítőkészségesebb csapat különdíj, 11. hely és felejthetelen élmények, pálya, emberek, szóval ezt érezni kell. Mindörökké Hamahama, és Dream Team, együtt meghódítjuk Aggteleket is! ...

cikk folytatása:www.tulelesrejetszunk.hu

Dream Team forever

Dream Team Györgyi
as Rambó
as Domina

Nyomtatás
 V. HAMAHAMA TÚLÉLŐTÚRA - SALGÓ
2009.04.03-05
AZ ÁGYASPÁLINKA AKCIÓ

Előkészületek

 

Már-már szokásosan hosszas előkészületek előzték meg az aktuális Hamahama túlélőtúrát. Kezdtünk januárban egy évnyitó Kékes TE mulatsággal, amit megfűszereztük egy markazi borospince látogatással, majd folytattuk ezt februárban egy összevont Dream Team közgyűlés és MTBT hagyományőrző est keretein belül. Itt Gyurka barátunk egyszemélyes stand-up-show-t tartott nekünk, amelytől aztán abszolút jókedvűen vártuk a Salgót, mivel témája a következő volt: „Amikor is a csirkelábak segélykérően állnak ki a kuktából”. Időközben elkészült a 2009-es „formaruhánk”, valamint csapatzászlónk is, valamint március 30-án beindult új honlapunk, a www.tulelesrejatszunk.hu is.

 

Az előkészületek során hosszas verselésbe kezdtünk, így született egy-két remekmű (bár lehet, hogy ez csak nekünk tetszett ott és akkor annyira, de azért egy részét megosztom most a nagy nyilvánossággal is). Szóval az első még a bükki túlélő emlékeiből idézett fel mozzanatokat, íme:

 

Itt a tavasz... mert már egy hete csak a Hamára gondolok...

 

Már egy hete csak a Hamára

Gondolok mindíg, meg-megállva.

Nyikorgó vonattal sötétben,

Ment ki a tájra, ment serényen.

 

Én még őszinte ember voltam,

Ordítottam, toporzékoltam.

Hagyja a Bélkő-mászást másra,

Engem vigyen föl ölében a Tar-kő csúcsára.

 

Csak ment és meredezett némán, bélán,

Nem szidott, nem is nézett énrám, bénán,

Csak fogyott a szintidő, suhogva, szuszogva,

Keringtek, "szép nóták" a magosba.

 

Nem nyafognék, de most már késő, megint megyünk,

Nade csak most látom, jó barátunk is eljő - ő, a nagy ő.

Hama nóta lebben az égen,

Ágyas csorgadoz az ég vizében.

 

Egyetlen sajnálatos tény került feljegyzésre az előkészületek margójára, miszerint Peti Apánk nem tudott velünk jönni egyéb elfoglaltságai miatt. Ezt nehezen viseltük, így a taktikai megbeszélést követően tollat ragadtam ismét, hiszen megihletett Peti Apu hétvégi programja:

 

Mátra szélén…

 

Mátra szélén kurta kocsma,

Ablaka nyílik a Salgóra,

Dream Team ott lohol,

Mászik a csúcsra,

Peti Apu meredten bámul

Fel, fel a magosba.

 

"Hejha én is ott lehetnék,

Felfelé oszt jól "beszívnék",

Menjenek csak tovább a lányok,

Karancsra fel berosálok,

Inkább a bokorban egyet hálok."

 

Éjjel van már, mindenki alszik,

Peti arca részegen az asztalra hullik,

Telefon csörren, "Ki az a némber,

Ki hajnalban engem költ fel?"

 

Ki lehet más, mint a Tangák,

Papírkutyát is már leszanálták,

Válasz kéne nekik gyorsan,

BZ-vonat hogyan moccan?

 

Hajtja őt a dízellötyi,

Vagy a sofőr lábbal löki?

Megy a válasz, galamb viszi,

Tisztára mint a FrédiBéni.

 

Megint hívnak, teló megint,

Kutyatárs hív, részeg megint,

Tangák őt már elhasználták,

A vadonban magára hagyták.

 

Dunsztja sincsen éppen hol van,

Délibáb is röpköd ottan.

"Hortobágyon hegyek nőttek?

Miért nem inkább fejen lőttek?"

 

"Semmi pánik, mondom neki,

Igyál ágyast, oszt eridj neki,

Nem messze van Serengeti."

 

Célból hívnak ismét engem,

Dream Team arca padlón reccsen,

Megitták az összes páleszt,

Ebből bizony "nagy répás" lesz.

 

Másnap reggel megint hívnak,

Eredményben voltak gazdag,

Elhozták a jó helyezést,

Hirdették a Kékes fényét.

 

De ez nem volt elég, az indulás napjára is jutott egy gyöngyszem, beleszőve friss tanulmányaimat a túravezetői tanfolyamról, előjelezvén a várható jó hangulatot:

 

Irány a Salgó!

 

Ma jó kedvem van, nem vitás,

Reszkessetek Csajok!

Még a tangáitokat is

Leverselem ma rólatok!

 

Távolban eMTéBéTé ülés van ma,

Sztendápot tart Gyurka úr ma,

Csirkelábak szalutálnak,

Salgó felé csárdást járnak.

 

"Uramisten mi lesz itten?

Tanfolyamos vezet éppen?

Mit szól ehhez Vizsgabiztos?"

"Szerintem meghúzzuk, ammá biztos!"

 

Térkép forog jobbra-balra,

Merre van az észak, te kutya?

Tök mindegy az nekünk éjjel,

Az irányszöget inkább mérjük kétszer!

 

Mi a szar ez, amit fogok?

Benne egy tű körbe forog,

Oldalán meg sok-sok számos,

Tán pálinka higítási arányok?

 

Ne szarozzál jó cimbora,

Tájolódat vágjad gallyra,

Menj inkább a Tangák után,

El nem tévedsz a hadak útján!

 

Node elég a verselésből, jöjjön a hétvége történése!

 

Pénteki leutazás

 

Kalandos utazásom volt, mert Pátyról a Blahára másfél óra alatt értem, innen újabb bő 15 perc az M3-as eleje volt, de itt úgy láttam, jobb lesz belehúzni, és újabb 30 perc múlva már Vámosgyörkön voltam Dóriért és Katiért, vagy ha úgy tetszik, az Ikrekért. Gyöngyösön még felvettük Györgyit (alias Rambó Domina), majd mulatószene és AC/DC kísérettel érkeztünk meg Karancslapujtőre, hogy bevegyük a szállást, ahol még csak a szervezők voltak, de már beengedtek is matracot verni. Mivel otthonhagytam a hálózsákom, így jól is jött, hogy egy nagy matracot kerítettünk magunknak, ahol egyszerre három jó csajjal hempereghettem (Pszt! Csak az asszony meg ne tudja!). Miután elrendeződtünk, megünnepeltük Rambó 18. születésnapját, amire gyorsan felnyitottuk az üveg ágyaspálinkát, mintát véve, hogy jó lesz-e az szombat estére, mikor visszaérkezünk a bázisra. Berendeltünk Salgótarjánból egy adag pizzát is, amit sokan lenyúltak volna a tornaterem bejáratánál, ha nem vagyunk elég figyelmesek. Jóllakottan, jólivottan vártuk az eligazítást, a pontok elhelyezkedését a pályán…

 

Eligazítás, pálya megszerkesztése

 

A közös agymosáson megkaptuk az érintendő pontok kordinátáit, amit átmásoltunk saját Cartographiás térképünkre, amit amúgy nyilvánosan el kéne égetni, hiszen annyira van a valóságtól mint a visszaérkezés utáni szombat esti állapotom a józanságtól. Ha Peti Apu nem lát el minket 1997-es és 2002-es tájfutó térképekkel, akkor sokkal nehezebb dolgunk lett volna, így viszont hamar képbe kerültük, hogy mit és hol, hogyan találhatunk meg. A pálya kirajzolása után látszott, hogy egy csillag egyik sarkában van a bázis, és a csillag közepét valamint a többi csúcsát is érintenünk kell majd. A fő pontokat az alábbi sorrendben terveztem meg (ezúton is köszi a Csajoknak, hogy vezethettem őket): Pécs-kő, Szilvás-kő, Salgóvár, Petőfi-kunyhó, Karancs. Peti már ekkor érdeklődött kilétünk felől, nameg hogy miből is maradt ki, majd abban maradtunk, hogy időnként helyzetjelentést kap felőlünk, hogy éppen hogyan haladunk. Kb. fél 12-kor úgy döntöttünk, hogy itt az ideje elrajtolni…

 

Karancslapujtő – Pécs-kő

 

Salgótarjánig a kalandos műutat választottuk, mivel a Karancs felé nem akartunk átkelni a hegyen. Útközben egy-két érdekes beszólás autóból, kocsma előtt, és csak úgy spontán az út széléről, de nem törődve velük hamar beértünk a városba, hogy némi helyismeret árán felmásszunk a Kálváriához az első fakultatív pontokért. A városban utána egy-két segítőkész ember irányba tett minket, így megfogtuk még a hotelt, valamint a templomot is. Innen felmásztunk a Pécs-kő nyeregbe, ahol a pont első fele várt minket, igazolást kaptunk, valamin útbaigazítást, hogy egy fő a csapatból menjen fel a pontra a feladatot megcsinálni. Na igen, ez nálam annyit tett ki, hogy irány a csúcs a jelzett úton... Hát majdnem, hiszem mint kiderült, egy ösvényen kellett volna elindulni, nem a jelzett úton… Így viszont felmásztam a csúcskőig, igaz már gyanúsak voltak a biztosítóhurkok a sziklába ágyazva, de megérte, mert meseszép panoráma nyílt előttem. Visszafelé megláttam, hogy hol van a feladat pontja, ahol egy nagy NULLA volt az elért eredményem, mert még a mai napig is halvány lila …-om sincsen, hogy mi az a biléj-sling, meg mászógép…stb. Nem vagyok hegymászó, egy karabinert még felismerek, de húsz hegymászócuccból ilyen ismeretlen megnevezéseket felismerni, na az nem megy. A kitérőmet a csúcsra nem honorálta a pontőrség, így gyorsan elhúzva a nótámat továbbálltunk, bár kissé dühösek voltunk, mert a csúcson való körbenézésem cirka 15 percünkbe került pluszban, mindez pont nélkül.

 

Pécs-kő – Szilvás-kő

 

Ez egy „unalmasabb” szakasz volt, hosszas éjszakai meneteléssel, útközben mindössze három fakultatív pont megfogásával, némi keveréssel-kavarással. A lányok csodálom hogy kibírtak engem hajnalban, mert bizony igen nehézkesen éltem meg az „ébredést”. Ezen kívül rövidgatyában bizony fagyosak voltak a csülkeim hajnaltájt, az összes létező ruhadarabomat magamra kaptam, de még az is kevés volt.  Józsiéknál az Ikrek jól szerepeltek, hiába, háziasszonyoknak való zoknipárosítás volt a feladat, amiben nem hibáztak, ellensúlyozva a hegymászós bénaságomat.

 

Szilvás-kő – Salgóvár

 

Na ez már kalandosabb szakasz volt. Először is a Medves-fennsík csodás látványa kápráztatott el minket, majd a Zagyva-forrás után úttalan utakon, de pontosan betájolva (szóval érted, betájolva!!!) az útirányt megérkeztünk Boszorkány-kő alá. Itt Rambó és Dóri robbantott, én hátramaradtam Katival, erősítve a lassan járj tovább érsz örök igazságot. Hát bizony, megizzadtunk mire feltoltuk a bevásárlókocsit, azt hiszem, ez az emelkedő bekerült valahova a Top 5-be a gyűjteményemben. Innen már csak egy ugrás volt a Salgóvár, ahol Tabuztunk egyet, ami elég jól sikerült. Kis pihenés, és a transzferfeladatok megoldása után továbbálltunk, célba véve a határt.

 

Salgóvár – Petőfi-kunyhó

 

Erről a szakaszról igazából a fakultatív pontok begyűjtésén kívül más nem maradt volna meg, hiszen könnyű és egyértelmű szakasz volt, azonban volt egy kalandos mentőakciónk, amit az alábbiak szerint éltünk meg (bemásolt levél, az első papírra vetett gondolataim, amit az ismerőseimnek írtam):

 

„Szombat dél körül voltunk Somoskőnél (itt volt most a tájfutó HOB), a Losonczy-forrást kerestük, útban a Petőfi-kunyhó felé. Ekkor egy nagy sikítás az erdőből (fiatalos, nagyon benőtt dzsindzsa), Dóri kiveszi a hangokból, hogy valaki azt sikította hogy SEGÍTSÉG... Futás a hang felé az úton, de a domboldalban semmit nem látunk, olyan sűrű, és további hang nem jött. Ekkor meglátunk egy tájfutó csajt, ahogy sántikálva megy az úttal párhuzamosan tőlünk vagy 30-40 méterre. Gondoltuk elesett valamiben...stb, de jól van, mert megy. Ekkor visszafelé indultunk mi is, de látjuk valami mégsem stimmel, és elindultunk felé, ő pedig felénk. Ekkor a látvány: deréktól lefelé vérben a lány. Futás közben kereste a pontját, és nem vett észre egy vaddisznót (nyilván bevackolta magát valahova a dzsindzsában). Felzavarta és nekiment a kan vaddisznó! Úgy tűnt, még el tudjuk vinni a futóközponthoz (600-800 méter), de én a többiektől elrohantam előre orvosért. Futók senki nem állt meg segíteni, de legalább akik éppen nem versenyeztek és elértem őket a pihenőnél, elfutottak dokiért (ők tudták hol az orvosi sátor), én közbe vissza, és látom, hogy a lányok (Dóri, Kati, Györgyi) már lefektették és hívtak mentőt. A jobb lábán a combjából jókora darab hiányzott, a bal sarkáról a cipő és a fél sarok hiányzott, valamint az agyarával még meg is bökte a lányt a disznó. Megint visszarohantam, hogy hol van már az orvos, jött is már, eleinte kérdezte, miért hívtunk mentőt amíg ő nem látta, de utána az első mondata az volt, hogy nagyon jól tettük, hogy már jönnek a mentők. Mi ekkor továbbálltunk, mert volt aki ellássa, valamint jöttek a mentők, mi pedig többet nem tehettünk. Annyit tudunk, hogy 15 perc múlva ott voltak érte, Salgótarjánba bevitték kórházba... Gyerekek! Életem meghatározó élménye, teljesen padlót fogtunk... Ha ott nem vagyunk mi négyen EGY CSAPAT, és nem hozunk pillanatok alatt jó döntéseket, akkor a csaj ott vérzik el az erdőben, mert a többi futó nem foglalkozott vel e, nem látta meg, hogy bajban van valaki. Ha minket nem lát meg, és nem indul el felénk, akkor még 40-50 métert megy valamerre (pont rossz irányban, nem a központ felé) múlva összeesik a sűrűn benőtt részen, és ki tudja, hogy mi lett volna vele (valószínű el is vérezhetett volna, mert dőlt belőle a vér...). Kemény volt, nagy szerencséje volt a csajnak... A túlélős szervezőktől kaptunk egy különdíjat, mint a LEGSEGÍTŐKÉSZEBB CSAPAT. Ez az elismerés sokkal többet ér minden eddigi eredményünknél és a kupáknál. Vigyázzatok az erdőben és máshol is, hiszem porszemek vagyunk a világ nagyságához képest!”

 

Utólag már tudjuk, hogy a tájfutó lányt megműtötték Salgótarjánban, 10 napot volt kórházban, és már a gyógyulás útjára lépett, igaz hosszadalmas lesz, mert a vádlijából bizony vannak hiányok, de örüljünk, hogy „csak” ekkora baja esett szegénynek, és nem történt ennél komolyabb baleset.

 

Visszakanyarodva a túrához, a kunyhónál Miszi adott nekünk feladatot, amit majdnem nem tudtunk megoldani, de a végén jött az „isteni szikra”, és megkértem Katit, a Hama-dal tudósunkat, hogy lökje a rizsát, és bejött! Meglett az idézet, maximális pontszám!

 

Petőfi-kunyhó – Karancs – Karancslapujtő

 

A történtek után már nem tudok miről beszámolni, mentük az utunkon, és folyamatosan a vaddisznós esetről beszélgettünk. Nem tudtunk a gondolattól szabadulni, hogy mi lehet a lánnyal. Útközben még begyűjtöttük a fakultatív pontokat, felmásztunk a Karancsra (a vége már kicsit nyögvenyelős volt ugyna), majd összestopperoltam 40 pontot. Lezúgtunk még a Kápolnához, ami gyönyörű volt, és célba vettük a célt, ahová egész korán beértünk magunkhoz képest.

 

Szombat esti matiné

 

Gyorsan rendbe szedtük magunkat a jéghideg zuhany alatt, majd betápoltunk Salgó lebbencséből (Sorry Salgó, ez most nem jött be!), és elkezdődött a móka. Vaddisznófelejtésnek indult, irdatlan móka lett belőle. Az elején benyomtuk az üveg ágyaspáleszt négyen vagy 20 perc alatt, majd a Csajok szereztek még egy üvegcsével a helyi krimóból. Közben Györgyi és Kati összecsődítette a népet, így vagy 20-an összejöttünk a suli udvarán a jobb szélső padnál. Aki ott volt, annak nem kell mesélni, aki nem tartott velünk, az bizony hatalmas élményekkel lett szegényebb!

 

Vasárnap reggeli ébredés, eredményhirdetés

 

A fejem nem fájt, de dörgésem nem volt hajnal 4-kor, hogy hol a fenében ébredtem fel. Körbenéztem, egy tornateremben sok ember durmolt, mellettem három csaj húzta a lóbőrt… Hova kerültem? Lassan összeraktam a történteket, a telefonomat is megtaláltam magam mellett vagy fél óra keresgélés után, és még visszaaludtam az ébresztőig. Bereggeliztünk, eredményhirdetést izgultunk, különdíjat kaptunk és 11. helyet zártunk, hazamentünk. Vámosgyörkön még kaptam egy ebédet az Ikreknél, amire még otthon rákontráztam, hiszem Hajni is gőzölgő terítékkel várt itthon.

 

Összegzés

 

Jó volt, mi több, talán az eddigi legjobb túlélőtúránk! Szuper, csodálatos, látványos pálya, hatalmas kalandok, nagy mászások, jókedv és irdatlan nagy party szombat este… Mi kell ennél több? Semmi! Hamasrácok, csak így tovább!

 

Petinek köszönjük az igulást és a térképeket, valamint köszönöm a Csajoknak, hogy bíztak bennem, és rám bízták az útvonaltervezést, a navigálást!

 

Hikerworm

Nyomtatás


V. Hamahama túlélőtúra - Salgó 2009.

Pénteken négy óra autókázás után érkeztünk meg a bázisra Karancslapújtőre. Ahogy a polgármester úr is elmondta a túra megnyitóján, ha eddig nem tudtuk, hol van ez a kis település, most már tudni fogjuk. Igaza volt! 22.47-kor elrajtoltunk és a Z jelzésű úton akartunk lefelé megindulni Pécs-kő irányába, de valahogyan a sok Z+ jelzésű utakon úgy eltévedtünk, mint a huzat. Azt sem tudtuk hol vagyunk. Közös megegyezés után visszabandukoltunk a bázisra. Többen értetlenül néztek ránk, hogy miért is visszafelé megyünk. Megvan a templom, főút, na akkor induljunk neki újra, most már a biztos úton haladva előre Salgótarján felé. Jó kis séta volt így lassan már éjfél felé járva, viszont nagyon kellemes idő volt. Viszonylag hamar beértünk a városba, ahova többen is ezen az útvonalon mentek.

Kis városnézés, egy-két őrizetlen pont felkeresése, majd a PS jelű út megtalálása után nekiveselkedtünk felmászni Pécs-kőre (542 m). Itt már elég sokan várakoztak, pihentek. Menetlevél igazolás után várnunk kellett picit. Viszont, ahogy meghallottuk a többiektől az 50 pontos kérdések témakörét, úgy döntöttünk haladjunk csak tovább. Nem vagyunk otthon a hegymászós alkatrészes témákban. Viszont! Ha valami klímaszerelős kérdés lett volna, nyert ügyünk lett volna! Na mindegy! Ezt buktuk!

Előbb a S majd a K turista útvonalon haladva tovább ismét jó kis séta elé néztünk. Próbáltam diktálni a jó kis tempót, de Robi - mivel aznap hajnal 4-kor már Pest felé tartott melóügyben - elég fáradt volt, mindenáron aludni akart volna legalább egy órácskát. Nagy nehezen rábeszéltem, hogy legalább várja meg, amíg felkel és sütni kezd a nap, kb. addigra elérünk a Szilvás-kői ep-hez és ott majd kollektíve alszunk egy keveset. Persze közben Misónak és nekem is jöttek - mentek a holtpontok, már a végén én is azon kaptam magam, hogy csak megyek lassan lecsukódott szemekkel, monoton tempóban.

Ezen a szakaszon nem is nagyon beszélgettünk. Végigbotorkáltunk a K jelű úton, át a Hosszú-bércen, fel a Hosszú-bérc-tetőre, át a Kis-Őr-hegyen, és a Bányász körúton az Őr-hegy lába alatt megérkeztünk Szilvás-kőre (625 m). Megtaláltuk a Bagó-követ és a sziklahasadékokat is, de a pontőröket nem. Már vagy 10 perce bolyongtunk a hegytetőn, közben többen is odaértek, de nem találtuk a Hamahamásokat. Aztán jött egy csapat a hegy egyik oldalán és ők mondták, hogy teljesen a másik végében vannak a pontőrök, kissé el vannak bújva. Kis keresgélés után rájuk találtunk. F.J. fiatalkorú lazán feküdt a sátorban és úgy osztogatta a feladatot, ami nagyon testhezálló volt: zoknikat kellett összepárosítani! Nem is kellett egy perc a feladathoz, 50 ponttal gazdagabbak lettünk! Viszont, ha már közben feljött a csodálatos napocska, megpihentünk kicsit, Robi is alhatott végre egy órácskát. Misó a transzferfeladatként kapott barlangba zárt turistás feladaton törte a fejét. Hát nehéz volt így hajnaltájt, csaknem 7 óra gyaloglás után. Én zoknit cseréltem, majd sütkéreztem a hajnali napsütésben.

Miután Robi magához tért, nekivágtunk lefelé a hegyről a S jelű úton. Rónabányát elhagyva, Rónafalu alatt folytattuk utunkat a műúton. Megérkeztünk Zagyvarónára. Azt hiszem itt volt az a feladat, ahol össze kellett számolni, hány Angyalt áldoztak fel a helyiek a világháborúban. A PL jelű úton haladtunk tovább. Buta módon így utólag lehetett volna annyi eszünk, hogy jobban megnézzük a térképet. Mert valahogyan csak ki lehetett volna hagyni a Kis-Salgó megmászását is, de mikorra erre rájöttünk, már a csúcson voltunk! Ezt a cselt! Le kellett ülnünk szuszanni és rákészülni arra, hogy a Salgóra is fel kell mászni.

Úgy tűnt ez majd beletelik egy kis időbe. Pár fotózás és kajaügyileg való feltankolás után nekiláttunk a le- majd felmenetelnek. Lefelé menet fogtunk megint egy őrizetlen pontot. Csodával határos módon kevesebb, mint 10 perc alatt feljutottunk a Salgó csúcsára. A kilátás itt is csodálatos volt és milyen szépen sütött a nap! Itt Tabuztunk egy jót, bár nem sok pontot szereztünk, ismét pár fotókészítés és irány tovább a Petőfi kunyhónál lévő ep-hez. Útközben megszereztünk pár őrizetlen pontot, ivós zsákunkat megtöltöttük a Bodzás kút friss, hűs vizével, pár km. műúton való séta, és viszonylag jó tempóban megérkeztünk Somoskőre. Találkozás egykori tájfutós szakosztályvezetőmmel (mert még ifjú leánykoromban én is tájfutó voltam), akiknek akkor volt valami nagy tájfutóversenyük épp ott Somoskőn és környékén. Elérjük a Petőfi kunyhót. Nem úsztuk meg.

Csak felküldtek minket a pontőrök a somoskői várba a feladat gyanánt, amit szintén buktunk, mert nem bírtunk rájönni, hogy a 14 betűből álló idézet honnan is volt. Mivel a Petőfi kunyhóban voltunk, azt gondoltuk, hogy valamelyik Petőfi versből van az idézet. Persze azt nem árulták el a kedves pontőrök, hogy ez a Hamahama Dalból van. Persze gondolhattuk volna, hiszen általában, ha idézet, az csak a Hamahama Dalból lehet. Most már megtanulom kívülről a szövegét! Kevés pihenő után elindultunk a somoskői műúton Somoskőújfalu irányába. Megérkeztünk a vasútállomásra, ahol többen ültek a padokon és nézték az előttük álló utolsó ep-t, a Karancs csúcsán található kilátót. Mi is leültünk, kissé nekivetkeztünk és lélekben felkészültünk. Nagy levegő és irány fel a csúcs! A Kis-Karancsra (660 m) való felmenetel során is többször meg kellett állni. Egyrészt, mert azért ez is elég meredek volt felfelé, másrészt annyira meleg volt már ilyenkor, hogy csak na.

Én diktáltam a tempót (általában minden túrán én diktálom), nem mentem lassan se, de azért ez a rész nekem is sok volt, pláne így 16 óra gyaloglás után. A vizünk fogyóban volt és már a kajánk is elfogyott. Felfelé menet két fiú csapatot is lehagytunk. Aztán előttünk is volt már a Karancs meredek oldala. Nem volt mit tenni, neki kellett vágni. Egyszer csak felérünk! És felértünk! Itt is sokan napoztak, pihentek már. Menetlevél igazolás után elvégeztük a feladatot, pihentünk egy kicsit, aztán elindultunk a bázis felé. Biztosan nagyon szép volt a kilátás a kilátó tetejéről, de ekkora már olyan szinten görcsölt az egyik ínszalag a lábamban, hogy nem bírtam volna felmászni még olyan magosba. Amilyen tempóban jöttünk, olyan tempóban indultunk el a bázis irányába a Z jelzésű úton haladva, ami kezdetben nagyon meredek volt lefelé is.

Ezen a szakaszon kezdtük el megtölteni a korábban az egyik ep-n kapott szemeteszsákot is. Hát volt mivel! Valamikor fél 5 körül érkezhettünk meg a bázisra. Éhesen, fáradtan, kimerülten. Alig vártuk, hogy a hálózsákot magunkévá tehessük. Rákészültünk, hogy a zuhanyozás során a meleg vízről csak pusztán elképzeléseink lehetnek! Ez bejött. De jól esett még a hideg víz is, bár teljesen én sem álltam a tus alá, de azért jól esett végre megtisztálkodni.

A vacsora az egyenesen isteni volt!!! Többszörös dicséret a szakácsnak. Szerintünk ez volt a legjobb vacsi, legalábbis mióta mi Hamahamások lettünk azóta. Fél 6-kor már vízszintesben voltunk és úgy bealudtunk, hogy legközelebb mire felébredtem már sötétség borult a tornateremre. Visszafogott, halk horkolások és szuszogások közepette eszméltem rá, hogy talán már éjszaka lehet. Jól bealudtunk. Abból a zajból sem vettem észre semmit, amit a visszaérkező csapatok csaphattak, ha csaptak. Próbáltam visszaaludni, de egy kissé illuminált állapotban lévő fiatalember hangosan kezdte osztani az észt a mellette lévőknek. Eltelt pár perc mire rászóltak a szervezők, hogy nem itt kéne hangoskodni, ahol körülötte pár száz ember szeretne aludni! Hogy erre magától miért nem jött rá???

Összességében ismét egy nagyon jól megszervezett, csodálatos időben lezajlott túrán vehettünk részt. Az első Hamahamás túra után, ami a Bükkben volt, megfogadtuk, hogy amennyiben módunkban áll, minden rákövetkező túrán ott leszünk. Nagyon megfogott minket a túrák hangulata, a szép helyek, ahová a szervezők akarva-akaratlanul elkalauzolnak minket, és az a nagyon jól eső fáradtság és kimerültség, ami 17-19 óra gyaloglás után ránk tör! Ez talán a legjobb dolog, ami teljesen kikapcsol a mai zűrös világban. Nagyon jó látni, hogy több száz túratársam osztja ezt a véleményt, hiszen ők is eljöttek és végig csinálták! Ahogy látom, túráról túrára többen jönnek, vagy csak mert most jó idő volt? A TTTTT-n -10o-ban túráztunk, most volt, hogy +25 o is volt!

A többiek nevében is köszönöm a szervezőknek, hogy ott lehettünk, hogy ismét feszegethettük fizikai korlátainkat, hogy megszerveztétek nekünk ezt a csodás 7végét! Ha hamarabb nem Aggteleken biztosan találkozunk!
Ja! És arra a bizonyos kérdésre is tudjuk már a választ, amit ha már felkelt a nap valamikor utána tehettünk (volna) fel magunknak:

Mit keresek én itt?
Munkát adunk a Hamahama szervezőknek, nehogy ellustuljanak és a nagyszámú érdeklődésre tekintettel újabb és újabb nagyszerű túlélőtúrákat szervezhessenek!!!

Legyen béke a szívetekben!

Üdv. minden résztvevőnek a Zöld alakulatból - Nagy Szilvia

Képeket a túráról itt találtok

Nyomtatás
Parafittesek a Zemplénben
Április 11-13 között Sátoraljaújhelyen jártunk... óh a Zemplén...
Csak nem? DE!!! Hamahama túrán voltunk újfent.

A Keletiből vonatoztunk 4 órát, majdnem lekéstük a miskolci csatlakozást, szóval kaotikus volt érkezésünk, de odataláltunk.
Mire a rajt elindult éjjel 11-12 táján, addigra az eső is derekasan megeredt. Ez egy csöppet sem zavart minket, hajnali 2-ig, gyűjtögettük a pontokat. A társaság nem vízálló és vízhatlan ruhája egyaránt beázott.
Teljes cikk a weblapon
Nyomtatás

HUN-ok a BÜKK-ben

 

Utólag visszanéztem a Sátoraljaújhelyes képeket, hát lekönnyeztem rajta, eszméletlen, mennyi hülyeség volt. De most imázst váltottunk, a bükki túlélésre hat csapattal és 19 fővel jelentkeztünk, hogy most aztán igazán megcsináljuk!

Emlékezzünk vissza, hogy amaz túléléskor éjjel a hegyről lejövést alvást gyakoroltunk magunkra, amelytől nem lett szakmailag teljesen kerek a történet, most tehát azt a dicső célt tűztem ki magam elé, hogy túlélek a javából, tehát éjféltől másnap este hatig (18 órán keresztül) a Bükk-hegység oltalmában menetelek. Egyébként Felsőtárkányon volt a bázis, ahonnan különjárat kisvasúttal utaztattak fel minket a hegyre, hogy szinte in medias res kezdjük meg a talphasználatot.

Sajnos az emberek különbözősége miatt eleinte gondot okozott az értelmes haladás, mindig meg kellett állni valaki miatt, és ahogy teltek az órák, a helyzet nemigen javult, a verseny szempontjából nem sokmindent tettünk le az asztalra az éjszaka folyamán. A túra nagyrészét amúgy mérsékelt alkoholfogyasztás jellemezte, Jocót emelném ki, aki már odafelé a vonaton (délután 3-kor) kész volt, és legalább 25 órán és 40 km-en keresztül szinten tartott, ami azért valljuk be, elismerésre méltó teljesítmény! Kora hajnalban Orsi állt rá Gábor Becher-ére, csak a bizsergés kedvéért, később egy időre ő is kipontozódott emiatt.

 Nagynehezen elmúlt az éjszaka, új erőt kezdtünk gyűjteni a nap első sugaraiból, sajnos ez a fél csapatnak csak az azonnali visszafordulásra volt elég. Kora reggel kiértünk egy hegytetőre, és csodás kilátásban volt részünk: fentről a Bükk nagy részét be lehetett látni, sok-sok dombot-hegyet egymás után, a völgyekben köd húzódott vissza, és mindez az ősz tarka-barka színeiben! Eddig nem sok fogalmam volt a Bükkről, de most már mindig erre gondolok, ha Bükkről van szó... Egy jó órát pihent a csapat fent, aztán rövid vajúdás után szétváltunk egy továbbmenő és egy visszaforduló csapatra, mi persze a továbbmenőben, most tényleg ezért jöttem, mint azt már az elején leszögeztem.

Némileg feszítettebb tempóban folyattuk utunkat, de azért belefért egy-egy pihenő vagy fénykép, főleg a természetet fotóztam aznap, sajnos legtöbbször csak kutyafuttában. Közben sikerült pár pontot is szereznünk, de továbbra sem a verseny volt a lényeg, inkább most az, hogy végigérjünk, de ha így folytatjuk, akkor egyszer talán versenyezni is fogunk...

Az utolsó néhány óra mindig kritikus, kedvenc csapattársaim ezért mindig tartogatnak erre az időre némi szeszt, mindössze az Ábel nevű srác házi főzetére nem volt senki felkészülve, sokan kellettünk hozzá, hogy legyűrjük. Gáborék is lehúzták, amit kellett, ebből alakult ki a "szokásos" bakancs-nem-ázik-be próba (Made in Mariazell), Gábor nagyon kereste a pocsolyákat, de nem ettől lett vége, hanem a térde állt be, és innen kezdett ronda lenni a dolog...

Lefelé tartottunk a hegyről ugyanazon a piros úton már órák óta, az eső is elkezdett esni, mindenki egyre jobban a végét járta, monoton és már-már idegölő volt, ahogy nem jutottunk ki az erdőből, volt, aki futni kezdett kínjában, csak hogy leküzdje ezt a távot. Egyszer végre kiértünk az erdőből, ekkor jött csak a hajrá, amit Gábor magán kívül kezdeményezett, nem tűrve a fájdalmat, az utolsó kb 4 km előtt nagyot ordítva iszonyú tempót kezdett el diktálni! Alig bírtuk követni, de amikor bírtuk és ő került mögénk, akkor meg azt hitte, hogy mi diktáljuk a tempót, és újra belehúzott. De ez mind csak utólag derült ki, ott szótlanul tettük meg az utolsó km-eket, hogy aztán végül, magunkból mindent kiadva célba érkezzünk!

Teljesen nem merültem ki, mert az a tudat új erőt adott, hogy ez alkalommal meg tudtam csinálni. Éjféltől 18 óra túrázás! Ez már valami! Egy korsó sör után nyugodtan aludtam el a felsőtárkányi általános iskola egyik osztálytermének kemény padlóján... Az embernek (nekem legalábbis) szüksége van efféle megmérettetésekre, hogy lássa, hogyan áll a szénája saját magával, és egy ilyen sikerélmény után talán olyan dolgokra is képesnek tartja magát és bátran belevág, amiről eddig álmodni sem mert... :)

(...to boldly go where no man has gone before. - Start Trek)

- Józanodom, kiugrok az ágyból, egy pohár sör már vár reááám...
- Magas fák között vodkaházakban lakunk...
De a HUN-ok élete nem csak játék és mese, hallotál már a Kócosról, a csúf, kopasz Galambos Gergőről?
- Sééétálunk, sééétálunk, kiskocsmába becsücsülünk, fröccs!

Még a túra előtt teáztunk egyet Andee-val, és (véletlenül?) épp a következő üzenetet találtam a szerencsesütimben:
Amikor az önfegyelem és a türelem egyesítik erejüket, olyan állhatatossággá változnak, ami kitart hegyeken és völgyeken is túl és beteljesülésig viszi a szándékokat. A lelkesedés diktálja az iramot, de a kitartás éri el a célt.

 

 

Nyomtatás
 

Hogyan lehet egy kossal túrázni,
hogy ne menjen fejjel a fennsíknak


"...Mi azt hittük ez mind-mind őrizetlen bónusz lesz, néztük is, ez nem sok egy kicsit, de hát ki számolta azt meg???!!!! Persze a szervezők szervezője ezt tudtunkra is hozta volna, ha rájövünk mire gondol! De nem jöttünk rá! Csak mentünk, míg egy olyan pontot próbáltunk keresni, ahol feladat nem volt, de hát a térképen ott volt  a karikánk!!!!! Akkor most mi van?..."

Teljes élménybeszámoló a Dream Team csapat saját weboldalán: link
Nyomtatás
 

Dream Team csapat
és a IV. Hamahama Túlélőtúra

"...Úgy kezdődött, hogy rossz felé indultunk, de kb. 200 méter után rájöttünk és korrigáltunk, hamar megtaláltuk a PL jelzést, mellyel a Völgyfő-ház elérése volt a célunk. Innen a Török úton csörtettünk a Kövesdi-kilátó felé, hogy utána lezúghassunk a Várkúti-turistaházhoz. Hosszú volt az emelkedő, már nyögvenyelősen ment csak, de egyszer csak felértünk, majd máris a golyózós pontnál voltunk. Itt elég jól szerepeltünk, de nem időztünk nagyon, mert még le kellett érni a faluba, és már elkezdett sötétedni is..."

A teljes beszámoló elolvaható a Dream Team csapat saját weboldalán: itt

 

 


 

Nyomtatás

Patai Palóc Napi Bakancsos Barangolás

Gyöngyöspata, 2008. 06.27-29.
Dream Team csapat


Immár hagyományosan, harmadjára vesz részt a csapat a Hamahama Természetjáró Egyesület által szervezett túlélőtúrákon. Igaz, nekem ez egy kicsit másabb volt, mint a decemberi túlélő, mivel itt rögtön megadták, hogy mit is kell „túlélnünk”.

Most is 5 őrzött pont volt (ahol pontőrök és kötelező feladatok várták a csapatokat), ezek felkereséséért 20 pont járt, valamint 40 olyan pont, amit én csak „bónusz pont”-nak hívok. Ezeknek a felkutatásáért különböző értékű pontok jártak. Adott a hely és egy hozzá tartozó kérdés, pl: Hány foka van az itt meg itt található vadászlesnek, vagy milyen színű a valami kerítése? Kicsit tájékozódási, kicsit verseny, mivel 12 óra volt a szintidő. Ha valaki túllépte az időt, akkor azért pontlevonás járt. A végén az nyer, akinek a legtöbb pontja van.

A gyülekező hagyományosan Gyöngyöspatán, az Általános Iskolában volt. Miután visszatérő csapat vagyunk, már régi ismerősként üdvözöltek bennünket a szervezők. Regisztrációs lap kitöltése után feltűnt egy másik ismerős csapat, a gyöngyösi tájfutó-fiúk. Barátságos üdvözlés és az általuk kínált erjedt szőlőnedű megkóstolása után lassan kezdtünk ráhangolódni az éjszakára. A túra előtt barátságos focimeccs a Csomagolungma csapattal. A polgármesteri köszöntő és rendezvény-megnyitó után következett az útbaigazítás és a szokásos tudnivalók ismertetése. Az indulás a NANDI vendégháztól 23:00-kor volt, egy kis borkóstolás is belefért még az időnkbe. A levegő meleg volt iszonyatosan magas páratartalommal (olyan, hogy lépsz kettőt, és már egy liter vizet is meg tudnál inni). A csapatfotó után megkaptuk a menetlevelet, ahol fel voltak tüntetve az érintendő pontok. Szolíd taktikai megbeszélés után „kilőttük” magunkat.

A sárga sávon indultunk el, mert az első pont a János vára volt. Ballagunk a szőlők között, közben jókat röhögünk Sanyi viccein (-Mit mond a vak, miközben a reszelőt tapogatja? – Ezt az unalmas történetet! J) Ez olyan éjféltájt lehetett, miközben mellettünk egy traktoros bőszen dolgozik. Elfilozofáltunk ezen a dolgon, hogy miért most, ekkor, de a valós választ csak ő tudja.

János vára előtt pillanatnyi áramszünet következett be a csapatnál, majd miután „behúzódtunk a sűrűbe”, derülten tapasztaltuk, hogy másoknál is. Pár fejlámpát láttunk világítani erre is meg arra is. De azért meglettek a pontőrök. Itt a feladat egy palócos szöveg magyarul történő felolvasása volt.

Nyargaltunk tovább a Hidegkúti turistaházhoz. De előtte még megvívtunk a sok kis apró bogárszerű lénnyel, akik letérítettek minket a helyes útról. Azért csak megtaláltuk a turistaházat, bár én már azon gondolkoztam, hogy ha így megyünk végig, vasárnap el sem jövök az eredményhirdetésre. Szóval a feladat: a palóc leves összetevőjének felsorolása, valamint ki kellett találni, hogy a különböző méretű, fajtájú kerámia köcsögökben régen mit tároltak.

Rövid pihenő után Kaszab-rétre mentünk. Közben a közel eső bónusz pontokat igyekeztünk megtalálni, és felírni a jó választ a kérdésre. Hangulatfelelős Sanyi társunk ontotta magából a jobbnál-jobb vicceket. Olyan szinten, hogy alig bírtunk menni a nevetéstől. A réten a feladat az ostorcsattogtatás volt. Nem volt egy egyszerű feladat, de azért itt is bezsákmányoltuk a pontokat. Ekkor már világos volt, és kezdett melegedni az idő.

Következő megálló a Világosvár volt, de előtte még „kolbászoltunk” egyet a Tót-hegyes, Babik kút, Vaskapu-rét, Kunszállás környékén, mivel itt egyrakáson sok bónusz pont volt. Szóval reggel 7 felé értünk fel a Világosvárhoz. Találkoztunk egy csapattal, akik a panorámában gyönyörködve reggeliztek. Nekik ez volt az első pontjuk. Itt Patáról, a Mátráról és a várról volt egy kérdőív. Utána megreggeliztünk mi is – persze a viccmesélés ment tovább.

A környéken szintén sok bónusz pont volt található, így egy kicsit azoknak a keresésére indultunk. Voltunk a Sósiréten, Kisdombi erdészháznál, Fajzatpusztán… Itt viszont Peti azt mondta, hogy ő kiszáll, nem jön el velünk a Kecske-kőre. Ez a szabályok alapján megengedett.

A hőmérséklet ekkor már rég túl volt a harminc fokon. És Sándorunk viccei is elakadtak. Előkerült a tartalék víz és tea készlet. Csendben ballagtunk a Kecske-kő felé. Közben azon gondolkoztunk, hogy hogyan is juthatnánk fel oda a leghamarabb. Fűn, fán, bokron keresztül, de megmásztuk. Féltávnál lehettünk, mikor lentről füttyszóval és integetéssel jeleztek a többiek. Később megtudtuk, ez gratuláció volt, mivel ők is próbálkoztak arra, de feladták, és inkább az aszfaltot választották. Felérve egy kicsit szakadozott a beszédem és alig kaptam levegőt, de így volt ezzel Andi és Sanyi is. Egy tréfás versikét kellett volna elénekelni, de helyette inkább felolvastuk. Itt viszont már túlléptük a szintidőt.

Visszafelé már az összes vizünk elfogyott, de az a tudat vígasztalt, hogy mindjárt ott vagyunk. Peti már beért, csak minket várt. Beértünk, és utána vettem észre, hogy a karom, a nyakam és az arcom leégett a tűző naptól. Alig két óra alatt történhetett mindez. Leadtuk a menetlevelet, és leültünk megpihenni. Kaptunk ebédjegyet, ami a művház udvarában tálalt gulyást foglalta magában. Nagyon finom volt. Majd a többiek mentek haza, én még maradtam egy kicsit nézelődni, szórakozni, mivel most volt a Patai Péter-Pál napi rendezvény.

Vasárnap 9-től volt az eredményhirdetés.

Valamit lehetett sejteni a helyezésünkről, mivel az előző napi túra során azért olyan sok emberrel nem találkoztunk, de még a Szupercsapattal sem. (Általában ők az elsők.) Nem csoda, mivel kiderült, hogy kicsit lazára vették a figurát, és beiszogattak még péntek este folyamán. Azért elindultak, de útközben elfáradtak, és úgy gondolták megpihennek egy bokor árnyékában. Ledőltek, de a fejlámpát elfelejtették leoltani. Azért megnéztem volna a szituációt!

Szóval sorolják a csapatokat, hogy kinek mennyi pontja lett, és ez mire volt elég helyezés szempontjából. A vége az lett, hogy mi nyertük meg!!! Ez hihetetlen! Elhoztuk a pálma helyett a kék színű kerámia túrabakancsot. Ezt egyébként is kinéztem magamnak még pénteken! Gratulációk és fotózkodás után én lettem a bakancs őre!

Megbeszéltük, hogy a következő „nagyderbire” megyünk!
Már biztos, hogy ott leszünk a Bükki túrán!
Kati
 

Ha találkozni szeretnél velük, gyere el a turistaút-festő táborba!
Részletek!
Nyomtatás

HUN beleugrik a Zemplénben

Gábor mindig zaklatott, hogy menjek már egyszer én is túlélni, mert az milyen jó, könnyelműen azt mondtam, hogy a következőre elmegyek, hát nem szavamon fogtam magam! Így történt, hogy hirtelen a HUN beleugrik, HUN meg nem csapat színes egyéniségei (=komplett idióták) között találtam  magam, felfegyverkezve a III. Hamahama túlélőtúrára. Csupa rossz előjellel találkoztam felkészülésem során, többször bevertem a térdem, összeragasztóztam az ujjaimat pillanatragasztóval, otthon hagytam az esőcuccomat, de tántoríthatatlan voltam (lásd a 2-es számú teabölcsességet).

Sátoraljaújhelyre 4 és fél óra az út Budapesttől, és csak fejenként egy sörünk volt. Az első csapatok úgy estek ki, hogy Sárbogárdra, Sárospatakra vagy Salgótarjánra váltottak jegyet tévedésből, sokan nem vagyunk ismerősek ezen a környéken. Persze ülőhely órákig nem volt, MÁV másodosztály nemdohányzó, csúcsidőben 8-an voltunk az egyik előtérben, amely azért volt népszerű, mert az ottani ajtót nem lehetett kinyitni, nem azért mert beszorult, hanem mert be volt drótozva. A tömeg jól tartotta magát, mint kiderült azért mert mindenki túlélni jött.

Elfoglaltuk a szállást, majd elindultunk a teszkóba, csak hogy gyalogoljunk néhány kilómétert a túra este 10 órás kezdete előtt, közben megismerkedtünk a város nevezetességeivel: fás fa, véges végtelen járdák, teszkó a misztikus ködben, lesz még. A létfontosságú vodka és gumicukor megvásárlása után (szigorúan teszkó veljú) visszatértünk, beneveztünk, bejelöltük a térképen az 53 őrizetlen pontot, amiből 5 őrzött (!), majd elindultunk. Volna, de inkább vártunk másfél órát, mert leszakadt az eső, nekem eleve nem volt esőcuccom, a többieknek se fullos, később aztán elindultunk, kiválóan felszedtük a városi pontokat, majd a vasútállomásnál ért minket a második front, ami annyira visszafogott minket, hogy ráfordultunk az egyik másfélliter borra, kb egy óra múltán folytattuk utunkat. Mert Gábor szerint: Ha már egyszer eljöttünk, akkor csináljunk is valamit!

Fel az első hegyre, ami szembesített minket néhány apró problémával: bokáig érő sár van, nem lehet haladni, Gábornak ráadásul csak sima talpú cipője volt, seggén csúszott felfelé, leszállt a köd, ez megnehezítette az éjszakai tájékozódást, nincs erőnk, mert nem ettünk rendes kaját, és keserves de izgalams dagonyázás után be kellett látnunk, hogy a bor hatása is elszállt, éjszakai esélyeinkkel együtt. (Gábor szerint: Ki a f@sz találta ki, hogy feljöjjünk a hegyre? :) Visszafordultunk hát a bázisra, hogy öt órányi lötyögés/dagonyázás után aludjunk egyet, és majd nappal folytassuk a túrát.

Kicsit tovább aludtunk, mint kellett volna, verőfényes nap, innen persze csak kirándulásnak fogtuk fel a versenyt, két célt túztünk ki, melyekért nem jár pont a verseny szerint: a Tengerszem, és a kilátó a Magas-hegyen. Felkerekedtünk, és egy normális túrányit gyalogoltunk, láttunk szép helyeket, nem siettünk sehová, de azért annyi pontot felszedtünk, hogy a szabályok szerint túléljünk. A környész kollégáknak nagyon jól ment a növényfelismerés az őrzött pontnál. Kisebb dagonyázás, szélfúvás, hegy-völgyezés után felértünk a kilátóra, innen leindulva a városba értük el a hangulati maximumot a nálunk lévő összes szesz elfogyasztásával, miután a "Már úgyse érünk be időbe..." felfogás lett úrrá rajtunk. Megalkottuk a "Most mindenki dobja be középre ami kajája van!" mondást, alternatív piknik zajlott le némi hömbölgéssel és fetrengéssel megkoronázva és szédüléssel megfűszerezve.

(Intermission: Mikor éjszaka jöttünk le a hegyről, az út mellet folyt egy patak, aminek egyik ismertető jele egy vízesés volt. Másnap ugyanarra jöttünk vissza, de ez nem volt egyértelmű a Kócosnak, mutatom, hogy itt a vízesés, amit éjjel is láttunk! Ez nem az a vízesés, b@zmeg! - Kócos. Tényleg nem az volt, kicsit lejjebb volt az a vízesés, amit előző este láttunk. Esse az a vízesés, b@zmeg! - Kócos. Tényleg ez sem az volt, de már látszott a következő vízesés, lehet sejteni a folytatást, öt (!) vízesést vitatkoztunk sorra, és a hatodik lett az a vízesés, amit láttunk, ami azt jelenti, hogy éjjel ötöt nem vettünk észre, ami azért nem kis teljesítmény! :)

Ezek után tényleg késtünk több, mint két órát, jól megérdemelt babgulyás, összegeztük az elmúlt kb 22 órát: a legjobbat hoztuk ki belőle, amit ebből ki lehetett! Alvás, valahogy az jobban aludt, aki két napja folyamatosan fent volt és közben párszor elázott, reggel eredményhirdetés, a levonások után a korántsem előkelő 84. helyzést értük el a 105-ből, amúgy nagyon jól tájékozódtunk Kócosnak hála, csak hát kicsit más felfogással vettünk részt, mint a többség, de nem bánom! :)

Mi így élünk túl!

 

 


GDPR szabályzat