Nyomtatás

Nyomtatás

Nyomtatás

XIV. Hamahama túlélőtúra avagy az eltévedések krónikája
Ostojin Olivér facebook-os bejegyése

Történetünk 2013. október 25-én, péntek éjszaka veszi kezdetét. 23:30-kor indultunk el a rengetegbe. A megadott őrzött és őrzetlen pontok bejelölésével a bázison különösebb gondunk nem akadt, az előző túrákon már elsajátítottuk a dolog algoritmusát. Igaz, idén tettek bele még egy-két csavart, de pár percnyi -káromkodásokkal tarkított- fejvakarást követően rájöttünk a logikájára. Úgy éreztük megállíthatatlanok vagyunk (ez az érzés kb. fél óráig tartott). Térkép a kézbe,lámpa a fejre...go Johnny go-go-go!

Az elejétől kezdve elég vad tempót diktáltunk, hagytuk el az előttünk induló csapatokat sorban egymás után. Azt szokták mondani,hogy akinek nincs a fejében, annak van a lábában. Ez ránk halmozottan érvényes volt a túra első szakaszában (tele voltunk energiával...mit nekünk egy kis hegy?). Két irányból közelíthettük volna meg az első őrzött pontunkat: a hegy lábánál haladva illetve a hegy gerincén. Na, mit gondoltok melyiket választottuk? Amikor már jócskán elhagytuk a hegy lábához vezető elágazást (és fölfogtuk mit tettünk), azzal vigasztaltuk magunkat, hogy így a durvábbik szakaszt választva legalább lesz egy "grátisz" őrzetlen pontunk, épp útba fog esni. Nincs vissza, csak előre, föl a hegyre.

A csapatból mindenkinek volt fejlámpája, vagy legalábbis valami annak tűnő tárgy. Tudjátok, az a jóféle kínai ami ha olyan kedve van csökkenti a fényerejét vagy kikapcsolódik random időközönként. Éjszakai túrák alkalmával külön hangulatot ad a dolognak, főleg ha szakadék szélén ugrálod át a méteres átmérőjű kidőlt fákat. Szerencsére az egyik csapattársam rendelkezett egy leírhatatlanul nagy fényerejű jószággal. Egyszer-kétszer amikor az ég felé világítottunk Batman szerintem azt hitte, hogy Gothamban jelenése van. Volt rajta stroboszkóp funkció is, az elején még vicces volt, de később nem használtunk közös megegyezés és a retináink védelme érdekében.

Eddig többé-kevésbé még minden úgy történt, ahogy terveztük. Ezután viszont arra lettünk figyelmesek, hogy az erdő közepében vagyunk, jelzés sehol, csapás sehol, semmi sehol. Egy rossz horror filmben is így kezdődik az akció. Miután ez tudatosult bennünk, valahogy senki sem akart az utolsó lenni a sorban. Végül abban maradtunk, hogy menni kéne valamerre, mert nem jó dolog elveszve lenni a hegyen. Kelet irányában indultunk el, ezzel esélyt adva magunknak, hogy ne egyen meg bennünket a medve-disznó-ember vagy a jeti.

Egy jó fél óra bolyongás után rátaláltunk egy földesútra, nyomokból ítélve rendszeresen közlekedtek rajta terepjáró készülékekkel. Ráálltunk erre a nyomkövetős témára, mint az indiánok, ebből már csak nem lesz baj. Rövidesen találkoztunk pár magaslessel is, minden egyes lépéssel biztosabbak voltunk benne, hogy jó helyen járunk és nem nyelt el bennünket a bermuda háromszög vértesi változata. Egyszer azonban figyelmesek lettünk egy eléggé érdekes jelenségre. Vagy 20 kiló alma volt összegyűjtve egy kb. 2 méter átmérőjű körben. Igen, ekkor már le kellett volna esnie nekünk is, hogy éppen minek a kellős közepén állunk, de a felismerés még váratott magára. Pedig ott volt minden jel: almák, magasles...de nem, még nem volt heuréka. Amikor jobban szétnéztünk pár méterre ugyanilyen alakú és mennyiségű rakást találtunk csak épp kukoricából. Ekkor már lehetett hallani egyikünknél-másikunknál, hogy  veszettül kattognak a fogaskerekek...de a végső felismerés akkor jött, amikor a lámpa fényében feltünt az itató. 6 ember egyszerre fogta föl, hogy per pillanat egy ingyen konyha közepén áll amit vaddisznóknak szántak...és a nyomokból adódóan azok szerettek is itt fogyasztani. 3 másodperces hatásszünet, majd mindenkinek az arcára kiült az a "baaaaaaaaaazm*g" kifejezés.

Észrevehetően hangosabban kezdtünk el kommunikálni. Hirtelen nem az eltévedéssel voltunk elfoglalva hanem, hogy minél gyorsabban jussunk minél messzebbre. A nagy hangeffektusokkal tarkított enyhén gyors gyaloglás közepette feltűnt mellettünk egy kerítés. Az volt ezzel a gond, hogy nem tudtuk eldönteni ez most jó nekünk vagy sem. Végülis miért ne kövessük, valahova tán elvezet. Amikor valaki monotonul művel valamit - a mi esetünkben fél óráig bandukol egy kerítés mellett - annak elkezd más dolgokkal foglalkozni az agya. Minek ide ez a kerítés? Miért csinálták? Ki csinálta? ... és jöttek az értelmes megoldások. Zombik vannak elkerítve vagy vaddisznó rezervátumban vagyunk, esetleg mindkettő.

Éppen a tippmix kellős közepében voltunk, amikor pislákoló fényekre lettünk figyelmesek úgy 30 m-re tőlünk. Eszeveszetten elkeztünk rohanni feléjük. Emberek! A megmentőink túrázók voltak, olyanok mint mi...csak nekik még rendben volt a pulzusuk. Mellesleg lehet megijedtek tőlünk amikor nagy csörtögés közepette kiugrottunk a fák mögül. Szótlanságuk miatt ismét kezdett teret hódítani a zombi elmélet, de mivel látszólag minden testrészük megvolt és nem hörögtek ezt elvetettük. Azért pár percig tartottuk a távolságot, tudjátok, biztos ami biztos.

u.i.: Pár órával az eset után, nappal találkoztunk vaddisznókkal. Úgy 50 m-rel előttünk kelt át egy família az úton. Végül de nem utolsósorban a "XIV. Vértesi Hamahama Túlélőtúrán" kicsi csapatunk kb. fél tucatszor tévedt el, nálunk ez új rekord. Büszkék vagyunk rá, hogy ennek ellenére is sikerült 4. helyen beérnünk profi kategóriában (meg is szenvedtünk érte). Egy ideig biztos, hogy a fiktív piros L-ekkel és a kiszántott sárga útvonal jelölésekkel fogok álmodni. Jövőre újra hamahama túra, kéne már egy olyan köcsög amit a dobogósok kapnak (:{jcomments on}

Nyomtatás

Oak csapat a Hamahama Túlélő Túrán (2013)

A XVIII. Romániai Felsőoktatási Túlélő Túra első helyezettjének, a Lost csapatnak az a lehetőség adódott, hogy ingyen részt vegyen a partner szervezetünk túlélő túráján Magyarországon. Tekintettel arra, hogy objektív okok miatt nem éltek ezzel a lehetőséggel, a második helyezett OAK csapatnak kínálódott fel a lehetőség, akik szerencsésen is sikeresen részt is vettek.

Magyarországi Hamahama Túlélő Túrán Marton Györgyi, Barok Botond és Tamás Levente képviselték Erdélyt. Barok Botond beszámolója következik:

Csütörtök 18:30

Vitos (a csere emberünk) hív telefonon, hogy stoppal megérkezett Csíkból, de a sofőr nem hozza be Kolozsvárra. Ott van az autópálya végén, az OMV kútnál. Egy haverral hamar kimentem érte. Igyekeztünk mert én és Györgyi még nem pakoltunk be.

Csütörtök 22:30
Hívtunk egy taxit a közelünkben levő taxiállomásra, mert nem volt ott egy sem. Azzal robogtunk le a Napoca hotel-hez, ahonnan indult a busz. Kár volt sietni, az egyik utas otthon felejtette a buletinjét...

Péntek 05:15
Megérkeztünk a Népligetbe. Nem sikerült aludni az úton, a mikrobusz eléggé rázott.

Péntek 05:30
Megérkeztünk a Keleti pályaudvarra. Innen indult a vonat 08:10-kor. Lett volna 06:10-kor is, de még néhány pesti baráttal megittunk egy kávét. A magyar igazolvány nagyon jó dolog. IC-vel utaztunk egy ezresért.

Péntek 11:15
Megérkeztünk Szombathelyre. (Ez a harmadik bejegyzés amit azzal kezdek, hogy megérkeztünk, a következőt másképp fogalmazom) Gyalogosan elsétáltunk az arborétumba. Naná, hogy mi érkeztünk meg elsőnek. Volt már ott néhány szervező, útbaigazítottak minket (szerintem akkor még nem tudták, hogy mi vagyunk az erdélyiek).

Péntek 20:00
Próbáltunk mostanig pihenni, változó sikerrel, de hát nem is ezért jöttünk. Az eligazításon külön felszólítottak minket, mint legmesszebbről jött csapatot és megtapsolt mindenki.

Péntek 23:00
Tervezés, rajt, gyaloglás, eső, eltévedés, gyaloglás, eltévedés, térd sérülés, gyaloglás, napfelkelte, gyaloglás, eső, gyaloglás, eső, gyaloglás, gyaloglás

Szombat 15:30
Utolsó őrzött pont meglátógátasa. Érkezési időnek előzőleg 16:00-t írtunk a menetlevélbe.
Dilemma:
1. Várjunk 25 percet még 10 pontért (ha jól tippelted meg az érkezési időt, bónusz pont járt érte) és marad csak 16:00-18:30-ig időnk visszaérni a bázisra (már tudtuk, hogy nem érünk időben <17:30-ig> vissza, ezért a cél az volt, hogy egy órán belül késsünk)
2. Nem várunk, bukjuk a 10 pontot, de nyerünk még kb 20 percet.
3. Én feladom (a térdem miatt én voltam a leglassabb a csapatban, gyakorlatilag visszafogtam a többieket), így gyorsabbak lesznek.

Végül az lett, hogy megvártuk a 10 pontot, én feladtam, a többiek pedig visszaértek egy óra késesen belül és csak 10%-ot veszítettünk a pontokból. A késést már akkor tudtunk, amikor eldöntöttük, hogy a negyedik őrzött pontot is meglátogatjuk. Matek: ha érintünk még egy őrzött pontot akkor késünk (egy óránál kevesebbet), és veszítjük a pontjaink 10%-át. Úgy számoltuk, hogy ez nagyjából 40-50 pont lesz, ami kevesebb egy őrzött ponton kapható pontszámnál (50-100), tehát érdemesnek találtuk a negyedik pont érintését a késés ellenére is. Az egyedüli dolog amiről megfeledkeztünk, hogy a feladó ember miatt 100 pontot levonnak (ezt már csak itthon, Kolozsváron konstatáltuk, amikor megnéztem az eredmények táblázatát).

Szombat 18:30
Beérkezett a csapat a bázisra, kaja, pia, alvás.

Vasárnap 08:00
Reggeli, eredményhirdetés, legjobb külföldi csapat különdíj (más külföldi nem is volt), 25. helyezés az 54-ből. Ha emlékeztünk volna a szabályzatra hogy 100 pont mínusz jár egy veszített főért, akkor úgy döntünk volna, hogy nem adom fel, viszont késünk még egy órát (összesen tehát kettőt, ami 20%-os levonást jelent), de így is 40-50 ponttal többet kaptunk volna, amivel 5-6 helyezéssel jobbak lettünk volna... de sebaj, majd next time.
http://www.hamahama.hu/xiii-tulelotura/719-vegeredmeny-koszeg-2013
Elbuszoztunk az állomásra.

Vasárnap 12:10
Gyors vonattal indultunk a budapesti déli pályaudvarra (magyar igazolvány jó dolog, 400 HUF/fő). 15:35-re kellett volna Budapestre érkezni, sajnos sokat késett a vonat

Vasárnap 17:00 - a buszunk indulásának időpontja
A metróból "rohantunk" fel a népligetbe (a hármas metró pont lerobbant egy szakaszon, szerencsére nem a miénken). A lényeg hogy éppen csak, de elértük a buszt.

Hétfő 02:00
Itthon az ágyban :))

Szóval így telt ez a néhány nap. Minimális alvással és rengeteg utazással, gyaloglással. Az egész csapat nevében mondhatom, hogy nagyon jól éreztük magunkat, és köszönjük a lehetőséget. A következő ROFTT-on is majd mindenképp szeretnénk részt venni, addig is kívánunk nektek kitartást a különböző programok szervezéséhez.

Köszi mégegyszer,
az Oak csapat

Gratulálunk az Oak csapatnak! :)

forrás: Asociata RITTE Egyesület facebook-os oldala

Nyomtatás

(sárga keresztekkel bőven ellátott, cenzúrázott változat)

A bázis helye 2012 őszén: Répáshuta. Kicsi település a Bükk-fennsík szélén, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Egy főutcája van néhány leágazással, rendelkezik minden szükséges közcélú intézménnyel, na meg egy valószínűsíthető elsőséggel bír Magyarországon, az egy lakosra jutó erdészeti célú járművek (UAZ kisteherautó, lánctalpas traktorok) terén. Megközelítése Eger vagy Miskolc felől szerpentinúton: a Bükköt kettészelő megyehatáron, ki tudja milyen megfontolásból, csak vasárnapi napokon halad át menetrend szerinti autóbusz (és ezt a Cartographia térképe is emberemlékezet óta így jelöli). Ennek megfelelően a kora esti Miskolcról induló járat az egyetlen utazási lehetőség, és tömve van Hamahamás népekkel. Sötétben utazunk (minden bizonnyal a törzsutasok így szokták meg), de ez talán nem is baj. Szoktatjuk magunkat az erdő képéhez, az éjszakához…

A tornateremben miénk az egyik sarok, Dani már gondoskodott róla. Ő most kivételesen nem lesz „vaddisznó”, könnyedebb túrára vállalkozik csak egy csapatot alakítva Rékával, és az előző héten a MATT-ot megjárt Annával és Zsolttal. Hosszú idő után először lesz tehát úgy, hogy azzal a felállással rajtolunk majd el (bár az átvariálást már rutinból megkezdjük szervezni, aztán mégsem lesz rá szükség), ahogy azt az előnevezés során is megadtuk. Nálunk én már sokadszorra vagyok résztvevő, Árpádnak sem ez az első túrája, Balázs viszont új csapattag. Ő azt mondja, nem szeretne nagyon sietni, én viszont elégedetlen lennék, ha az első húszba nem kerülnénk be. Ezzel a tudattal szaladunk át a (szerencsére megcsúszó) megnyitó előtt egy korsó sörre a Vadászba. És akkor Hamahama-dal, szabályismertetés, és jöhet is a térkép fölé görnyedés, pályamegadás…Daniék hamar elrajtolnak, mi még hezitálunk egy kicsit az útvonalat illetően. Nem mondjuk ki, de cél az öt örzőtt pont begyűjtése. Bükkszentkeresztnek indulni tűnik elsőre a leglogikusabbnak, csak arra körözve a jávorkúti őrzött, vagy Bánkút térsége kiesne. Kábé ugyanez lenne, ha Olaszkapunak mennénk. Már cihelődnénk, mikor elöjövök egy, az unortodoxia jegyében született megoldással: induljunk el úgy mintha Bükkszentkeresztnek mennénk, de…

Rajt 23:31-kor. Negyedóra múlva kint vagyunk a faluból, az országúttal félig-meddig párhuzamos turistautat követjük. Az első pont egy barlang, utána egy szekérúton kikeveredünk az aszfaltra, pont egy őrszolgálatosnak tűnő terepjáró mellett…A rejteki kutatóházig haladunk együtt a többi csapattal. Ahol aztán mindenki nagyon keres egy bizonyos sárga táblát. De úgy tűnik senki sem leli. Mi is csak akkor találjuk meg, mikor a telek hátsó kapuján át a tanösvényre lépnénk, ami a térképünk szerint jelzett átkötést tartalmaz a sárga kereszt irányába. Nos, a kezdeti pár jel után csak csörtetünk felfelé, és egyszer csak megvan a sárga kereszt (az újabb térképen visszanézve: azon már szó sincs erről az összeköttetésről, a tanösvény rövidebb, valahol elfordul). Változik a terep jellege, ritkás fenyőkkel borított rétre érünk, melyet éppen kezd megülni a köd. Elveszítjük a jelzést, percekig próbáljuk magunkat egy vonulat mögül kibukkanó adótoronyhoz pozicionálni. Vissza az utolsó, jelzést adó fáig. Pár perccel később ismét jelzés nélkül, irányt tévesztve állunk. Esélytelen követni a sárga keresztet adott körülmények között. Talán próbáljunk meg az úgyis (látszólag) egyenesen északnak tartó úton haladni amin vagyunk, és mihamarabb elcsípni a bükki kék széles dózerútját? Ez lesz, fakitermelések csapásain érünk pár perc múltán újra nyílt terepre, mindkét oldalon ködbe vesző lejtő fogad, és vele a totális eltévedtség érzése. Nézzük a térképet, irányba talán a nyugat felőli lesz a jó, teszünk pár lépést, mikor feltűnik hogy mintha a mező északi szélén valami útszerűség húzódna. Csak nem ezt keressük…? Hurrá, megvan a kék! Innen biztosan találunk el Jávorkútra, ahol éppen egy csapat tartózkodik, távolról látjuk lámpáik fényét – ki más mint barátaink, akik más útvonalon haladva, már jó ideje odaértek, csak a pihenőt vették hosszabbra. (Az éjjel csak két sor született meg a „Kicsiny falum” című műdal átírásából, folytatásra vár az alábbi dalkezdet):

Bükk hegysége, ott túráztam én

Nem volt gyertya, csak fejlámpafény…

A mi lemaradásunk a tervezett menetidőhöz képest egyébként: valami másfél óra körüli. Messze még a hajnal, három óra húsz…Árpi nekiáll az „agyműtét” névre hallgató, dió óvatos feltörésére irányuló feladatnak. Pontozás? Ja, hogy a bél egyetlen törése már fele pontszámot jelent (tudatosítja a pontőr, mikor már megtörtént a baj)? Végül is jogos, agyműtétnél elvileg a legkisebb hiba se lenne elfogadható, másfelől viszont ez  eltérő pontozás a „szokásos” 10-20 pontos levonásokhoz képest. Távozunk is gyorsan, kissé csalódottan. Csikótelep, Nagy-mező a sötétben (milyen jellegtelen is így), a monoton menetelésben kissé felőrlődünk, egyre álmosabbak vagyunk, így megváltásként jön el a hajnal, ami a Zsidó-réten ér minket. Az Olasz-kapuhoz közeledve lassítunk egy kicsit, hogy a 6 óra 55 percre (Kossuth rádió, Útinform műsor kezdete) megszabott érkezési időpontot tartsuk. Szaszkó a pontőr, a fák közé kifeszített kötelekhez vezet minket, és magyarázza a feladatot. Nehezen értem meg, de utána lelkesen kezdünk bele, Árpáddal együtt. Remegő lábakkal (pedig még nincs is bennük annyi kilométer) feszülünk egymásnak a széttartó köteleken egyensúlyozva, haladnánk rajta előre amíg bírunk. Alkatilag sajnos nem egyezünk, amikor ez tudatosul, onnantól kezdek elbizonytalanodni, melynek vége így csak 30 pont az elérhető 50-ből. Nem baj, legalább az érkezés időponját jól eltaláltuk, csak így tovább! A sárga jelzésen ballagunk tovább Bánkútnak, és azt vesszük észre, mennyire más hőmérsékleti viszonyok uralkodnak az erdős, és a nyílt terepen.

A fák között kábé öt fokkal lehet melegebb, de meglepetésünkre attól szinte függetlenül, hogy völgyben, vagy magaslaton járunk. Mire a Bálványt megmásszuk, már fent van teljesen a nap, hamar lekerül rólunk a nagykabát, a pulóver. A kilátó legfelső szintjére azért felmászunk, a kilátás pazar. És ezt nem csak mi mondjuk, több csapattal találkozunk itt. Aki már fent van, lelkendezve hívja a társait, a legfelső szintre vezető, „már nem emlékszem mennyi fokos fakultatív pontot érő létra”, és a tériszony leküzdésére. A Tátráig ellátni, de a Bükk északi lábának völgyeiben még megül a köd. Bánkúton a turistaháznál üldögélve reggelizünk. A sárga keresztről (félve térünk rá, de végül nem okoz gondot) kis letéréssel begyűjtünk egy fakultatív pontot egy forrásnál, aztán egy biciklis jelzéssel jelölt erdészeti úton kaptatni kezdünk felfelé, vissza a bánkúti műútra. Alig akar elfogyni a kis emelkedő odáig (mintha nem pöttyni 100 méteres szintkülönbségről lenne szó), érezhetően fáradunk. A csapategység egyébként látszólag nincs meg: Árpáddal egymást előzgetjük a menet élén, Balázs viszont mindig messze lemaradva, de látótávolságban halad. Nos, igazából az egységgel semmi probléma, de Balázs csak akkor gyorsít, ha nagyon lemaradva érzi magát. Ismerjük jól évek óta, az evéssel-ivással is csak akkor lehet siettetni, ha már körülötte bontják az asztalt. A kolostor romjainál vetünk számot az idővel: kevéssel több mint egy óra múlva  a piros kereszt és a bánkúti elágazás közelében lévő őrzött pontra kellene érkeznünk, menetrend szerint.

A döntés az, hogy nem maradunk a piroson, 10 pontos fakultatívokat begyűjtve de biztosan kicsúszva az időből, inkább a sárga kereszt-négyzet útvonalakat használva megpróbálunk pontosak lenni, és így minél több pontot szerezni. Nagy a rohanás, a sárga kereszten (hogy itt micsoda dzsindzsa van, éjjel tuti eltévednénk) járva szinte fel sem tekintünk a hegyoldalba, ahol kedvenc bükki „alvós barlangunk”, a sólyom-kői bújik meg a sűrű cserjés felett. Bőven időben sikerül végül megérkezni (a túra pontőreit ezúton illeti köszönet, hogy mindenhol elfogadott volt a csapat órája szerint számolni az időt). A feladat: ecetes vizet szivattyúzni egyik pohárból a másikba, szívószállal, úgy hogy közben két kézzel támaszkodsz az asztalon, és a csapattagok tartják a lábad. Hogy milyen a folyadék, arról szerencsére nem szerzek tapasztalatot, én csak a tartásban működök közre…de 40 pontot itt is begyűjtünk az 50-ből, és ez elsősorban Árpádunk érdeme. A bemondott időpont a következő pontra 14:20 lenne. Ebbe nem számolom bele, hogy ezen az őrzött ponton végül több mint háromnegyed órát pihengetünk, igaz ebbe beletartozik az eddig kapott transzferek kitöltése is (rajzolás, logika, miegymás). Úton újra, jó hosszú ez a Garadna-völgy…Kibukkan a Palotaszálló, már a Hámori-tó partján haladunk, mikor felvetem egy pihenő lehetőségét, mielőtt nekivágunk a meredek emelkedőnek a Fehérkő-lápára. A csapat lerogy egy padra, és szinte azonnal lecsukódik a szemünk. Az arra sétálók nem érdekel hogy éppen mit gondolnak rólunk…Húsz percet állunk így, aztán rohanunk tovább. Nem kerül meg az Anna-barlang fakultatív pontja, de az emlékházé sem biztos, összpontosítunk az őrzöttre. Bízhatunk-e abban hogy felérünk? Kezdődik a kapaszkodás, fel a csúcsra, hasonló durvulás jön amit már átéltem a Karancson, a Zengőn.

A zihálva, meg-megállva, külvilágot kizárva mászás. Végre szintbe fordul az ösvény, a szemből jövők megerősítenek hogy pár száz méterre várnak a pontőrök. Megkönnyebbülve, feledve hogy elfogyott az erőnk, beesünk a pontra, két perccel az időbónusz lejárta előtt. Lábunk alatt terül el a Garadna-völgye, na meg egy szobai mérleg. Hány kiló lehetsz hátizsákkal együtt – így  kérdés. Ráállok, ötvenkilencet mutat. A mindenit. Nem is tudtam, hogy egy teljesítménytúrán tizensok kilót is le lehet adni. Kombinálnék, mi a szivatás tárgya. Csak nem valami más mértékegységben mér? A pontőrök mulatnak a helyzeten. Balázs megfogalmazza, szerinte legjobb az lenne ha kidobnák a mérleget. Aztán valahogy mégis 50 pont. Az eszköz rendellenes (terepi) használat miatt nem működött, és nem volt más megoldás, mint maximumra pontozni…? Király! Döntünk az utolsó őrzöttről is: menjünk Bükkszentkeresztre is, még ha ezzel a 18 órás szintidőből biztosan ki is csúszunk. Biztatom magamat és Balázst, hogy bőven lesz időnk egy fröccsöt bedobni a szentkereszti kocsmában (pálinka és whisky az van nálunk, de az frissítőnek nem az igazi). Fél négy előtt kicsivel már a falu felett járunk. Olyan békés, és a hangulatunk meg már olyan, mintha ez lenne a cél. Senki nem mer az utolsó szakaszra, a bázisra visszajutásra gondolni. Sajnos nincs elég idő egy borozós pihenőre, az őrzött ponton így is mi vagyunk az utolsó látogatók, a hivatalos zárás előtt pár perccel érkezünk, meglepve a pont őrzőit. A feladat, hogy szlengben használt kifejezésekkel tarkított pár mondatból állapítsuk meg, mely irodalmi mű rövid leírását tartalmazza. Szerintem itt már mindhármunk agya zokni, egyik cetli helyett újat is húzunk. Itt mondjuk szerencsém van, a „félszemű és a haverjai” asszociációra felrémlik Jumurdzsák, Gárdonyi regényalakja...A másik megoldás a Kis herceg, de az is csak jó nehezen lesz meg, úgy érzem hogy igen baráti a pontozás így is (35).

Szusszanás, közben még fotó is készül rólunk (köszönjük), újabb transzferekkel bíbelődés, és 16:20 körül nekirugaszkodunk a visszaútnak. Tervezett érkezés a bázisra? Egy óra késéssel a szintidőhöz mérten. Ami nekünk 18:31-et jelent. A távolság? Nagyjából tíz kilométer körülre teszem…Nehéz visszaadni ezt a bő két órát: ahogy lassacskán fogy a fény, és kezd hűvösebb lenni. A legkisebb emelkedő is zavar, megállni szóba se jöhet. Hollóstető után a műutat váltogatjuk a párhuzamos sárga jelzéssel, és már csak a láthatósági mellény előhalászására van erő, felvételére nem. Pénzpatak előtt maradunk az úton, nincs kedvünk lemászni a völgybe, és a répáshutai elágazás előtt újra fel. Útkanyarulat, a térképet nézem, és örvendezek hogy mindjárt ott leszünk az elágazásban. Elhagy minket a járatos busz, és a következő kanyar után még bal kéz felől, a másik oldalt látszanak a fényei az erdőben: kész sokk, még nem tartunk ott ahol sejtettem, és már fél óra alig van. Én megyek most elől, az elágazásnál órámra pillantva 15 percnyi megmaradt időt látok. Utolér Balázs és Árpi, együtt trappolunk le a faluba vezető lejtőn, felszisszenve húzzuk a lábunk, és majdnem hasraesve a bázis előtt parkoló kocsikban, lihegve adjuk le a menetlevelet, még éppen egy órás késésen belül. Nagyon örülök hogy bent vagyunk, nem sokáig bírtuk volna tovább a gyaloglást, pláne ebben a feszes tempóban. Nemsokára kész a vacsora, a kocsmában még forralt bor is akad, egyedül talán a zuhany hiányát feledném, de az este során végül nem kísérlek meg odaférni…

És a végeredmény másnap reggel, zsíroskenyér után? Kilencedik helyezés. Szerintem nem rossz...

És a Vidám Vaddisznók csapata az utolsók közt távozik a bázisról, kihasználva a hosszú hétvégét, és kóborol még kicsit a Bükk fennsíkján, talán megnézné nappali fényben is a Nagy-mezőt…

A beszámolót a Vidám Vaddisznók csapat nevében írta:

Pásti Tamás

ui.: Hiányoltam egy, az aszfaltozáshoz, aszfaltutak építéséhez kapcsolódó elméleti vagy gyakorlati feladatot…

Nyomtatás

Nagyon fogadkoztunk már egy jó eredményben a túra előtt. Frodó ilyen formán toborozta a nevezőket levelében:

Aki jönne, mennyire tenné oda magát a túrán?

- "Lájtosan mászkálna egyet az erdőben, a hecc kedvéért, plusz két éjszaka ennyiért, és még meleg kaja is? Höjj, ott a helyem" - alapon?

- Menne, ahogy tudna, de nem halna meg a hegyen?

- Nagyon keményen megnyomná, felesleges pihenőket nem téve, taktikusan, a jó eredményre törekedve, apait-anyait magából kihozva, ha már jubileumi a túra? (szeretnék egy ilyen csapatot:)

Ha másként nem is, de szavakban többen is megfogadtuk, a legutóbbi mód szerint fogunk eljárni. És ha már „Brutál Mátra” lett a túra neve, ezúttal Vidám Vaddisznó mivoltunkat megtoldottuk egy „brutális” előtaggal. A benevezett ötfős létszám persze szokás szerint nem lett teljes. Zsolti nem jött, Frodó pedig (szintén létszámproblémák miatt) átigazolt Lakaték kimondhatatlan nevű, kémiai vegyületről elnevezett (Tri-oxo mittoménmicsoda) csapatába. Aztán a két csapat majdnem veszített még egy főt, bár azt már az érkezéskor, és egészen más körülmények között. A faluba érkezve eggyel hamarabb szálltunk le a buszról, és a létszámellenőrzést követően megállapítottuk, hogy Petrát bizony ottfelejtettük a járművön. Már kezdhettünk volna egy csapatösszevonáson gondolkodni, de végül negyed órával később csak előkerült, és azt állította, hogy a központban lévő kocsma szimpatikus. Lehetséges hogy így volt, de mi végül csak a bázistól néhány háznyira lévő egységig kirándultunk el, az eligazítás előtt. Jól tippeltünk mikor előzetesen azt gyanítottuk, ha már tizedik alkalom, akkor tíz őrzött pont lesz. Ugyanakkor a szabályváltozás lényegét ügyesen sikerült titkolni az első előre megadott, őrzött pontig.

Eligazítás után hamar elkészültünk, még várnunk is kellett a rajtra. Csak a megadott pontokat figyelembe véve eltérő útvonalötleteket fogalmaztunk meg. Én egy „nyolcas alakú” pályabejárást képzeltem el, ami a Sas-kővel kezdődik, és Recsken végződik. Danit jobban foglalkoztatta, hogy lesz-e őrzött pont a Kékestetőn, vagy hogy mennyi esélyünk van eljutni a galyatetői őrzött pontig. Abban értettünk egyet, hogy Parádsasvár-Galyatető felé nem indulunk, mivel azt az „enyhén” emelkedő útvonalat én hírből, Dani pedig már tapasztalatból is ismerte. Amint a fotózás lezajlott (Szervezők! Legközelebbre szerezzetek már egy fixre beállított állványt!), megvolt a menetlevél, és vele az első információk a pontok nyitvatartási időiről. Hogy ezek után miért indultunk Recsk felé, arra nem emlékszem, nem tudok logikus magyarázatot adni. Most utólag, tulajdonképpen kedvem lenne leteremteni a csapattársakat, hogyan juthatott ilyen eszünkbe? Hiszen Parád zárt a legkorábban, és így akartunk mégis körbemenni Recsk-Galyatetőnek?

No de így történt, úgyhogy „elvonatoztunk” Recskig, ahol a „Struccfarm” című fakultatív ponttal gyűlt meg a bajunk. Percek óta kutyagoltunk a sötét mellékúton, semmi fény ami telephelyre utalna, a térkép sem így jelzi…Hátra arc! Vissza a feltételezett helyre, ahol aztán csak nem túl megnyugtató távolságban megkötött őrkutyát láttunk, struccok legcsekélyebb jelenléte nélkül. Mínusz öt pont eltérés a tervtől, nem érünk rá, gyerünk tovább! Furcsa, de én talán egész éjszaka ekkor voltam a legálmosabb, a túra második órájában, amíg felértünk a recski táborhoz.

A pontőrök egy autóban ültek, a szélvédőn valami térkép volt (Lehet az, hogy jobban meg kellett volna nézni?), feladat semmi. Két percig csak álltunk ott, mint valami kistelepülés, azaz tanácstalanul. Aztán a pontőrök megkérdezték: Kanázsváron vagy Oroszlánváron akarunk feladatot teljesíteni? Egyik csábítóbb mint a másik… Kérdeztünk mi is: A Kanázsvárra bármikor mehetünk ha azt kérjük, vagy csak most azonnal? A válasz utóbbi módit erősítette meg, így rossz kedvvel átvettük az Oroszlánvár matricát. Dani dühöngött: „Ez innentől olyan mint az 5T, mindenki ugyanarra fog menni…”. Aztán szerencsére még a kocsitól nem messze álltunk, mikor a pontőrök utánunk szóltak, tévesen mondták, bármikor elmehetünk a túra során a Kanázsvárra. Nosza egy gyors elhatározás, legyen inkább így! Legalábbis Dani nagyon nem akart az Oroszlánvárra menni, és igazából engem is vonzott az, hogy próbálkozzunk a többi csapattól inkább eltérő stratégiával. Árpi nem mondott véleményt. Bár úgy igazából a túra közben sohasem…

Itt váltunk el Frodó, Lakat és Petra csapatától, és a piros kereszten indultunk tovább. Volt egy kísérteties hangulatú gyertyános, majd kikötöttünk egy erdészháznál, ahol a női wc-ket kellett megszámolni. A jelekből ítélve odabenn egy nagyobb csoport mulatott, még szerencse hogy lámpákkal mozgolódásunkra nem jöttek ki. Még józanul se nagyon lehetett volna nekik feldolgozni egy olyan információt, hogy három srác éjjel kettőkor előbukkan a sötétből, és a női wc-t keresi..:-)

Továbbálltunk hát, és a szebbik nem tematikáját követve hamarosan a Csiklósd-kúthoz értünk. Onnan pedig bejutottunk az Ilona-völgy felső részébe. Innentől Daninak meg nekem ismerős volt a terep, hiszen tavasszal a sárga jelzést követő a Rákóczi jelvényszerző túráról egy kis kitérőt téve már jártunk itt. És igen, sötétben is szép volt a vízesés. :-)

Folyamatos volt az emelkedő a Sas-kőig, de elég jól bírtuk. Az országos kék jelzés jól kitaposott, enyhe emelkedőjén alig-alig pihentünk meg. A Sas-kőn fagyos szél fújt, és a turista emlékmű tövében megleltük a pontőrök sátrát. Csapatunk nevéhez méltó vidámsággal köszöntöttem a bent lévőket, a fogadtatásunk azonban minden lelkesedést nélkülözött. Gondolkodás nélkül választottunk egy matricát a Szent István csevicéhez (másik az Oroszlánvár lett volna), és sietve magukra is hagytuk a két, hidegben elgyötört pontőrt. Lejjebb ereszkedtünk, a fák között jobb idő volt. A Petőfi-forrásnál behúzódtunk a „kisebbik” esőházba, lehunytuk egy kicsit a szemünket. Ezt követően komoly vitát folytattunk arról, menjünk-e egyből a Szent István csevicéhez feladatozni, vagy inkább menjünk el Parádóhutára, hogy onnan hová kapunk matricát. Titkon nagyon reménykedtünk egy feladatos őrzött pontban valahol Parád környékén, de a turistatérképre pillantva azért ki lehetett logikázni a valószínű kimenetelt: Egyik valahol Galyatető felé, másik pedig talán Parádsasváron. És ahogy később kiderült, ez így is volt…

A döntés végül a Szent István csevice lett, oda ereszkedtünk le, közben lassacskán ránk virradt. Aggteleki feladat várt ránk, mi lehet ez? Vasúti pálya építése, igen! A vonat feleúton lemászott a pályáról, de mivel a balesetvizsgálók úgy határoztak, hogy ebben annak megépítői nem hibásak, nem vontak le pontot miatta. Itt megtudtuk, mindössze negyedikek vagyunk akik náluk járnak. Sokan jöttek erre Parád felől, matrica nélkül. Milyen jó hogy mi nem futottunk bele ilyen helyzetbe sehol a pályán…

Parádóhuta felé indultunk tovább, az ifjúsági tábort azonban nem leltük meg. Hacsak a feltúrt építési területtel körülvett házikó nem az lett volna. Hangulatjavítónak ekkor került elő a konyakos üveg, tele hamis vagy eredeti, de mindenképpen fogyaszthatónak ítélt Szkander bég konyakkal.(Ez az albán szeszipar előszeretettel hamisított remeke, kár hogy idehaza nem forgalmazzák.)

Eseménytelen kilométerek következtek, és benne jártunk már a délelőttben, amikor Parád központjába értünk. Megkerestünk pár fakultatív pontot, aztán elkezdtük az őrzöttet keresni, amiről azt tudtuk hogy egy emlékműnél van. Már néhány perce a téren tébláboltunk, gondolkodva hogy másik emlékművet kéne keresnünk, vagy esetleg nézzünk be a kocsmákba, mikor egyik pontőr kijött a déli oldalon álló műintézményből, méltatlankodva hogy mi még ezt se vagyunk képesek megtalálni, pedig még írásos tájékoztatót is hagytak. Nos, egy oszlopon lévő, sárga reklámplakátra ragasztott sárga színű lappal nagyon ki voltunk ám segítve! Na de mindegy, itt igazolódott be balsejtelmünk, hogy Parádsasváron lenne még feladat. 50 pontért kell-e nekünk egy jó kis betonutas oda-vissza gyaloglás, ez volt a kérdés. Hosszasan néztük a térképet. Nehéz döntés volt, de nem vállaltuk be. Még bőven volt a szintidőből, és már el is indultunk visszafelé a bázisra, kicsit szomorúan, hogy a pálya így kitolt velünk. Parádfürdőt elhagyva a nap során már harmadszor jártunk az Ilona-völgyben, és megint egy újabb szakaszát érintettük két fakultatív pont kedvéért. Amit lehetett még útközben, azt összegereblyéztük, csak a volt bányaüzemnél a fenyőre erősített tábla nem került elő. Ezen a túrán vagy a csapatunk volt nagyon figyelmetlen, vagy tele volt a pálya olyan fakultatív pontokkal, ahol a válasz a „nem létezik a megjelölt tereptárgy” lett volna. (Apropó, tábla: Még induláskor, Mátraderecskén egyik utca elején láttunk egy tiltó táblát, amire az volt írva „5t”, szóval itt ne rendezzetek téli túrát!)

Még volt vagy három óránk a szintidőből, amikor megérkeztünk a kúp tövébe, ahol a Kanázsvár magasodik. Az őrzött pont is ott volt, nem kellett hozzá megmászni a csúcsot, mi ettől függetlenül azért megtettük, ha már volt időnk. De előbb felidéztük a mecseki horgászás emlékét. Sikerrel, ráadásul az én kezemben volt a bot! Ezt követően a csúcson ejtőztünk egy kicsit, és fél ötkor, ismét együtt az egészen a Vörösmarty turistaházig elkalandozó Tri-oxo izé csapattal, besétáltunk a bázisra. (Persze előtte az udvaron még elszórakoztunk azzal, hogy „kimatekozzuk” a betűs rejtvény megfejtését, amiből egy alkotóelem még hiányzott. Találkoztunk ám a túra során gonosz rossz pontőrrel, aki kérés nélkül írta fel nekünk azt a betűt a menetlevélre, amire semmi szükségünk nem volt!) Lezöttyentem a hálózsákomra, de nem volt a lábamban az a megszokott kegyetlen fáradtság. És még álmos sem voltam. Nem számolgattunk időtúllépésől származó büntetőpontokat, és ráadásul még világosban érkeztünk vissza. Olyan szokatlan volt így…A vacsorával, sörözéssel, beszélgetéssel persze szépen eltelt aztán az idő. A társaságból utolsók között hunytam le a szememet, kilenc óra körül.

A 23. helyezést sikerült megcsípnünk, ami a mindössze 6 érintett őrzött pontot, és a túra végének kényszerű ellazázását tekintve, talán nem is olyan rossz eredmény. Otthon kiszámoltuk, 49 kilométert gyalogoltunk. És abban mindannyian egyetértettünk, hogy az őrzött helyeken kevés pontot lehetett szerezni, kevesebbet mint az előző túrákon, és ez a rendszer nem igazán jött be nekünk.

Köszönjük tehát a túra ismételt megszervezését, és kíváncsian várjuk, Szegeden milyen pálya, és milyen pontrendszer vár ránk. Remélem lesz egy őrzött pont a tápéi kompon, mivel nagyon szeretek kompozni… :-)

 

A Brutálisan Vidám Vaddisznók csapat nevében a beszámolót írta:
Pásti Tamás

Nyomtatás

Ezüstérmes a Biharite csapata!


2010. október 22-24 között került megrendezésre a VIII. Hamahama túlélőtúra, melynek az Őrség adott otthont. A Bihari Természetbarát Egyesület által indított 5 fős csapat (Bálint Zoltán, Balogh Tamás, Hegedűs Csaba, Hegedűs Zoltán, és Varga Zsolt) embertelen küzdelemben, 70 km-es erőltetett gyaloglással, az induló 97 csapat közül a második helyezést érte el, pillanatok alatt felkeltve az érdeklődést Berettyóújfalu, illetve a Biharite iránt.

 

Mi is az a túlélőtúra?


Egy vándortúra, melyet évente két alkalommal rendeznek meg, mindig más és más tájegységben. A 3-5 fő közötti csapatok 23 órakor rajtolnak el, majd a saját stratégiájuknak megfelelően igyekeznek minél több őrzött és őrzetlen pontot gyalogosan felkeresni, útközben pedig minél több menet közbeni (ún. „transzfer”) feladatot megoldani. Az a csapat győz, amelyik a rendelkezésre álló 18 óra alatt a legtöbb pontot gyűjti be.

Városunkban, Berettyóújfaluban is találkozhattunk hasonló rendezvénnyel, hiszen a Biharite minden évben megrendezi a Bihari Természetbarát Kupát, mely a két órás menetidővel, és a városban kijelölt pályával kellemes, könnyed kikapcsolódást, egyben szórakozási lehetőséget nyújt bármely korosztálynak, családoknak, baráti, munkahelyi társaságoknak.

 

A sikerről.


Talán nem is volt olyan csapat az országban, akik messzebbről érkeztek Szentgotthárdra, mint mi. A fél napos utazást követően gyorsan elfoglaltuk szálláshelyünket a sportcsarnok egyik félreeső folyosóján, majd a gondosan előkészített ruházatot felöltve az eligazításra siettünk.

Büszkeség töltött el bennünket, hogy sokakhoz hasonlóan egységes csapatruhában (póló, sapka, láthatósági mellény, passtartó, kamásli, mindegyik feliratozva) jelentünk meg a rajthelyen, mely az egyesületünk sok éves sikeres működésének egyik apró hozadéka.

Éjfél előtt, amikor más édes álmát alussza meleg szobájában, mi nekivágtunk a sötét erdőnek, a fagyponttal barátkozó hidegnek, hogy a holtidőkkel együtt 19 órásra bővülő tortúrán megmérettessük magunkat.


Mivel minden csapat más erőnlétben áll rajthoz, más stratégiát, útvonalat választ, a hosszú gyaloglás során csak néha futunk össze egy-egy csapattal pár pillanat erejéig, minden más pillanatban egyedül bolyongunk a sötét erdőben, hegyekben.

A túra első harmadában az álmossággal kellett megküzdeni. A munkával, majd utazással eltöltött nap után erős fáradtság tör ez emberre éjfél után. Bár most mindannyian tartani tudtuk magunkban a lelket, nem felejtjük el azt a Bükki túlélőtúrát, ahol a Bélkő tetején a fáradtság győzött, és fél órára lefeküdtünk aludni a nyirkos, vizes kavicsútra a kora hajnali hidegben.


Az álmosság holtpontja után a napfelkelte előtti lehűlés teszi próbára az embert. Itt még van erőnk gondolkozni, hogy miért nem választunk inkább egy meleg szobát, egy kényelmes ágyat? A kérdés minden alkalommal felmerül, a választ viszont soha nem tudjuk. Pityerszer alatt végül megérkezik a várva-várt hajnal, magával hozva az enyhülést adó napsugarakat, és megmutatva az addig rejtett Őrséget, annak minden csodájával. Gyakori Erdélyi túrázóként leginkább a Királyerdőre emlékeztetett bennünket az ország legnyugatibb vidéke, melyet nyugodt szívvel ajánlunk mindenkinek.


Őriszentpéteren, mely tervezett útvonalunk felén található, egy kisebb pihenéssel igyekeztünk feltölteni megcsappant energiakészletünket. Késlekedni nem lehetett, hiszen a rendelkezésre álló idő minden pillanatban apad, és tudtuk, a táv legnehezebb szakasza vár ránk.

Az Őrségben nincsenek nagy szintkülönbségek, 50 km megtétele után viszont már minden lépés fájdalmas. Elértünk hát a túra harmadik, egyben legnehezebb harmadát, ahol már nem a természettel, hanem önmagunkkal küzdöttünk. Hosszú, végtelenek tűnő lankák, lassan gyarapodó kilométerek, gyorsan gyarapodó vízhólyagok, egyre jobban fájó talp.

Néhányunk bakancsa már átázott, akié nem, az belülről izzadt át. Fokozódik a fáradtság, már minden porcikánk töretlen fájdalomingert küld az agyba, ráadásul rengeteg feladatot kell megoldani, airsoft fegyverrel lőni, futás, fekvőtámasz, térképismeret, meseírás kötött szavakból, logótervezés, betűmozaik, amőba, perselyürítés időre, kő-papír-olló, tovább, tovább, tovább, a sokszor dagonyázóra gyúrt sárban, pocsolyában.


Valahol itt veszítettük el a realitás fonalát. Eltompulnak az érzékelések, elveszítjük az idő, hő és éhségérzetet. Csak azt érezzük, hogy fáj, és hogy egymásra vigyázva menni kell, senkit hátra nem hagyva, gondosan figyelve az útvonalra, hogy beérjünk szintidő előtt a célba.

Sikerült. A regisztrációs asztal előtt félig álomban, félig holtan összerogyva úgy éreztük, a kereken 70 km legyaloglásával nagyjából az 5-15. helyre futja majd.

Másnap, az eredményhirdetésen jött a meglepetés, a csapatnevünk csak nem akart elhangozni a visszafelé induló eredményhirdetéskor. Majd a még nagyobb szenzáció, dobogósok vagyunk, sőt, másodikak lettünk 97 csapat közül!

Szerintem a túlélőtúrák történetében nem örült még úgy senki helyezésnek, mint mi a dobogó középső fokának.


Az elmúlt évek alapos felkészülése, és szakmai képzése meghozta a gyümölcsét. A csapatban idén három fő bronz fokozatú gyalogos túravezető (B.Z., B.T., V.Zs.), valamint egy ezüst fokozatú gyalogos, és bronz fokozatú kerékpáros túravezető (H.Z.) tett sikeres elméleti és gyakorlati vizsgát, mely nagyban megalapozta a verseny sikerét. A megszerzett bizonyítványhoz a fentiek mellett gratuláció illeti Nagy Attila tagunkat is, aki szintén gyalogos szakágban szerzett bronz fokozatú túravezetői képesítést.
 


Bár a küzdelem emberfeletti volt, valódi harc a túlélésért, már most tudjuk, biztosan ott leszünk a következő versenyen is. Cél a dobogó legfelső foka, hogy az ország legjobb csapata a berettyóújfalui Biharite legyen!

 

További képek, élménybeszámolók: www.biharite.hu

 

Hegedűs Zoltán
elnök
Bihari Természetbarát Egyesület

Nyomtatás

Hamahama VII. – Mecsek

A Vidám Baszk Vaddisznók csapat csörtetésének krónikája.

 

Bonyhádon a kilences kocsiállásnál várakozva találkozom az első túrás arcokkal. A „falujáró” várható menetideje Hosszúhetény, kultúrház megállóig körülbelül egy óra lesz. Váralja, Máza, Szászvár, Kárász –figyelik a mögöttem ülő versenytársak a településeket jelző táblákat. Látványos szerpentinen érjük el Zobákpusztát, ami után már lassan készülődni kezdünk a leszálláshoz.

 

A busz elmegy, nekem meg a nevemet kiáltják. A szemben lévő oldalon ott áll Dani, a Vidám Vaddisznók csapat egyik alapembere, egyenesen Szegedről. Nagyon fel van dobva, mert stoppal jött, és sikerült valahol Mórahalom környékén egy olyan szerencsés fuvart találnia, aki némi kitérővel ugyan, de a faluig hozta. Most a többi szegedi kollégát várja, akik hamarosan meg is érkeznek a Pécs felől jövő, zsúfolt busszal. Vonulás az iskolához, még találunk helyet az egyik bordásfal mellett, ahol egy vékony szőnyeg is jut, extra gyanánt. „Tudtam én hogy nem kell polifoamot hozni.” :)

Kirándulást szervezünk a „Tavernába”, ahol ugyan nincs Szalon sör, de van ingyen csocsó, az udvaron parkoló Ikarus 266-os (laprugó-ráncajtó mindhalálig…), és elvetemült földrajzos és biológus társaimmal rögtönzött térképet készítünk az asztalon a poharak és üvegek segítségével arról, hogy ki melyik részéről érkezett ide az országnak. Ahogy sötétedik, visszaballagunk. Befut Zsolti is a következő busszal, illetve Frodó és a „másik” Zsolti is, autóval.

 

Közben kiderül, hogy két háromfősre tervezett csapatunkból (a Vidám, és a Baszk Vaddisznókból) hiányzás miatt egyetlen ötfős csapatnak kell alakulnia. Így áll össze az új csapat: „Vidám Baszk Vaddisznók”.

 

Az eligazítás kint az udvaron. Előzőleg azt találgattuk odabenn, merre lesznek a pálya határai. Kint meglátjuk a kivetített térképet, ami alapján nem jön be az a tippünk, hogy a hegység keleti és északi fele alkotja majd zömmel a pályát. Nem tűnik túl jónak, mert az Árpádtetőn túli területekkel kevés út köti össze a hozzánk közelebbi részt. Ráadásul Komló belterületén nincs pont, számomra ez csalódás. Ha rajtam múlt volna…talán a szénosztályozó előtt lett volna egy őrzött pont...:)

 

Az „itinier” először csak nagyon kicsiben látszik a kivetítőn. De akárhogy is nézem, a Koszonya-tetőnél bizony 04:00 van írva a zárás időpontjának. És tényleg. Mesteri szivatás, jobb mint amikor a Karancs csak reggel nyitott ki a múlt tavaszi túrán. Elsők között startolunk 22:58-kor, a csapatfotó elkészítése után.

 

Abban állapodunk meg, hogy először irány Koszonya, aztán majd talán a Tubes. A Köves-tető (ahol a busz is átjött) bő félórás út, a kezdeti friss erővel. Innen egy kis dzsungelharc is emeli a hangulatot a turistaösvényen, de kisvártatva rajta vagyunk a Koszonya felé vezető úton. A sötétben is érezzük, az itteni úthibákkal valami nincs rendben. Túl hirtelenek, túl egyenletesen futnak egy törésvonal mentén. A Béta-akna tömedékelése itt alighanem kicsit rosszabbul sikerült…

 

Elérjük a pontot fél egy fele, ahol a standard kérdés után („Az autót lehet asztalnak használni?”) gyorsan kitöltjük a tesztet, és még bizonytalanul válaszolunk Attilának, a pontőrnek is, aki stratégiánk felől érdeklődik. Ami tényleg nincs még kialakítva. Tempózunk a betonon Árpádtető felé, jó az út, itt még csukott szemmel is lehet haladni. Mert úgy kezdek már álmosodni. Pedig még alig két órája jövünk, és az éjszaka jó része még hátra van. A Mecsextrém Parknál extrém pihenőt tartunk – a bobpálya indító állomásán, ahol egyébként minden tárva-nyitva, ha akarnánk, a fél berendezést elvihetnénk. „Mennyibe kerül egy meganyúl?” – így a kérdés. Hát, én ilyen névből meg kell mondjam, először valami édesség nevére tippelek, már kezdek is valami büfészerű építményt keresni, aztán derül ki hogy ez a játszópark-belépő neve…Van világítás, így itt nézegetjük meg a térképet. Végül is Mánfa mellett döntünk, több okból is. A 66-os úton gyalogolni éjszaka még elmegy, a csak hajnal felé nyitó Tubesig nincs elég pont, kavarogni kéne az erdőben sokat, Mánfa felé pedig sorban van több is.

 

Nem jutunk messzire, a következő 51-es számú tereppont egy éjjel-nappali büfé a főút mellett. Itt a többiek bevágnak egy hamburgert, én csak egy fröccsel frissítem magam. A rádióból meg szól a zene: „Tonights gonna be a good night…”. És kint is vagyunk a 66-oson. A magyar 66-os ugyan nem olyan hosszú mint USA-beli megfelelője, de azért híres-hírhedt, leginkább baleseteiről. A jól autózható-motorozható, de azért éles kanyarokban ember-alakú fekete plakátok jelzik, nem árt ésszel vezetni ezen a szakaszon.

 

A TV-torony mint egy világító szemű óriás robot, vigyázza Mánfát. Csönd van a faluban, egy róka oson el előttünk, szájában erősen baromfinak tűnő zsákmányával. Fél négykor ott is vagyunk a második őrzött ponton. A halandzsa-vers jópofa, a második versszakot én vállalom, nem okoz gondot. Mikor a feladatot elmondták, azt hittem hogy minimum 20 sor lesz egy versszak :)

 

Haladunk tovább, és már oldódik a sötétség, mikor a Kőfejtő-kutat keressük egy szűk szurdokvölgyben. Dagonya, végre otthonos környezet a vaddisznó-csapat számára…Ha már átjöttünk a patakon , akkor nincs miért visszatérnünk a Nagy-Mély-völgyben futó útra, hanem a piros kereszt jelzést választjuk, ami Vágottpusztára vezet. Annak ellenére, hogy a völgyben megsűrűsödnek körülöttünk a csapatok, nincs aki a mi példánkat követi. Jelentkezzen az, aki járt Vágottpusztán, kíváncsi lennék mennyi csapat követte a miénkéhez hasonló stratégiát a pályának ezen szakaszán…Ami ugye abból állt, hogy a legnyugatibb útvonal mentén sűrűsödő fakultatív pontokat érintettük, a helyett hogy a Mánfa és Tubes közötti területet középen taroltuk volna le, kitérőket téve jobbra-balra egy-egy forrás kedvéért.

 

Kicsit bealszunk amíg a közel szintben haladó sárga jelzést követjük, a Büdös-kútnál tartjuk a következő pihenőt, ahol kapásból három fakultatív pont is van. Szép szakasz jön, a Remete-rét felé, és a Sós-hegyen „három óra elhagyatottság” után találkozunk egy másik csapattal. Itt még van erőnk kilátót mászni, már csak azért is, mert az itteni 10 pontos kérdés válaszát fent kell keresni. Ez után másszuk a Tubest, ahol is medvehagymától illatozik az egész erdő. Nyolc után érünk a harmadik őrzött pontra. Zsolti jól horgászik, meg vagyunk elégedve a zsákmánnyal. A pontőrök itt jelzik, alig néhány csapat van aki harmadikként érkezett hozzájuk – azaz nem állhatunk túl rosszul. És észrevétlenül repül el a délelőtt. A Misina alatti sípályán tapossuk a füvet, majd a Kantavár felé vesszük az irányt. Itt sem futunk össze csapattal, egészen amíg az Árpádtetőt a Tubes aljával összekötő útra nem érünk, ahol viszont tömegek mozognak mindkét irányba. Itt tartunk egy következő, reggelizős pihenőt. Ha még azt akarjuk hogy a Cigány-hegy és a Zengő is meglegyen, akkor innen hajtani kell. Ráadásul betonozni fogunk, ami ennyi megtett út után már elég rossz…

 

Nincs más hátra, beszélgetünk hogy azért valahogy elteljen az éjszaka már érintett útszakasz Árpádtetőtől Béta-aknáig. Én Danit tartom szóval (és közben diktáljuk a tempót), a többiek picivel mögöttünk szintén elmélyülnek valami témában. Néha-néha órámra nézek, próbálom megbecsülni, teljesíthető-e a tervünk. A megtett kilométerekkel arányosan csökken a bizodalmam benne. Zobákpuszta előtt kisebb esőt kapunk, fülledt a levegő, fogy az erő. Pont előttünk bezárják a boltot – pedig egy sör jól esett volna. Kisebb pihenés után már érzem is az utóbbi műutas kilométereket. Alig bírok talpra állni, fáj mindenem. Házi pálinkát dobok le fájdalomcsillapítónak és hangulatjavítónak, így megyünk tovább. Megpróbálom énekléssel feldobni a hangulatot, ez időlegesen sikerül is. „Ifa megy a hegyen”, aztán a Hétköznapi Csalódások Komlóról szóló dala is sorra kerül…

 

Egyre többször nézek a térképre, egyre rövidebb távok tűnnek egyre hosszabbnak. A vadászház körül leszek először pesszimista – és mondom, hogy nem biztos hogy odaérünk. A kéken mászunk a Cigány-hegyre, mintegy bemelegítésképp a Zengő előtt. Egy lendülettel megy, de nagyon kiveszi az erőmet. Az őrzött ponton kábé úgy nyúlok a tea után, hogy azt remélem, cukor van benne, pótolja valami elszállt erőmet. 14:45 múlt, az előttünk lévő csapatból mondják, át lehet érni négyre, a pont zárási idejéig a Zengőre. A térkép alapján pontatlanul becsüljük mennyi odáig a távolság, mint kiderült bizony majd’ 5 kilométer volt. Talán ez így jó, mert 3-3,5 kilométernél mi nem tippeljük ott és akkor messzebbre…

 

A csapatom rohanni kezd (amint meglátjuk a Zengőt, a maga teljes életnagyságában), keresztül a felé vezető nyergen. Kivagyok már, egyszerűen nem bírok velük futni. Szerencsére a nagy lépteim megteszik a magukét, így nem maradok le nagyon. Közben elhagyjuk az előttünk lévő csapatot – mint később megtudjuk, ez kisebb lelki törést okozott nekik. (De azért ők is még időben értek a Zengőre.) Azt mondom a többieknek: Menjetek, mindegy mi lesz, ha beledöglök is, de 15:59-re fent leszek a tetőn. Fél négy körül állok meg ott, ahol a sárga jelzés egy meredek ösvénybe vált, és toronyirányt vezet a csúcsra. Talán elsősorban a lelkierőt kell összegyűjtenem. És nekivágok. Sok a kiálló fagyökér, szerencsére olyanok mintha lépcsőn mennék. De attól még szenvedek. Egy szem kekszet rágok el két perc alatt, meg-megállok, megint haladok, kicsit szédelegve, valamivel a csapattársaim mögött. 15:50 körül már látom a tornyot, laposodik az emelkedő is. Igen, meglesz most már! Szerencsére elég sokan vannak, sok a holtidőnk is lesz ez által, így lehetőségem van kicsit összeszedni magamat. Mint egy éve a Karancson, ott is gyilkos volt az emelkedő, és ott sem volt aztán erőm a kilátóba felmászni. Frodó és Dani megoldják a labdás feladatot. Itt tényleg medicinlabdát is kellett volna adni, úgy viccesebb lett volna. Amúgy éjszaka biztos még jobb móka lehetett…::)

Innen már lassan ereszkedünk. Idő van, egyszer még el is tévedünk majdnem. Az iskola előtt még kitöltjük a transzferek maradékát, és még szintidőn belül, beérünk.

 

Nagyon álmos vagyok már, a vacsoráért is szinte csukott szemmel állok sorba. Gyorsan elköszönök a két Zsoltitól, akiknek még az este Budapestre kell érniük (merész vállalkozás) – aztán alvás is…

 

Reggel már úgy ébredek, hogy azért nem fáj minden lépés, mint előző este. Ez határozottan pozitívan érint, két kört is teszek a zsíros kenyeres asztal felé. Az első húszba mindenképpen tippeljük magunkat az eredményhirdetés kezdetekor. Aztán amikor már az első öt helyezettet állítják fel, és köztük vagyunk, egyre hihetetlenebbnek tűnik a dolog. X pont ebből, Y abból, nem ezek nem mi vagyunk! Ezek sem! Dobogót mászhatunk, noha a Dobogó-tető kimaradt a pontjaink közül…Nos, elég valószínűnek tűnik hogy ezt a rekordunkat se fogjuk egyhamar megdönteni…

 

Jó stratégia, jó csapat, kis rohanás, némi szerencse – ezek kellettek a harmadik helyezéshez. Hazaútban még Frodóval elbuszozunk Komlóra (szeretne benyomást gyűjteni a városról), onnan ütemes menetrendű vasúti/vonatpótló közlekedés híján Sásdig stoppolunk (a helyiekkel történő beszélgetés hiányzott volna, szocio-élményekkel is gazdagodunk). Sásdon jól csúszik a pécsi sörgyár remeke, itt szállunk fel végül a hazafelé tartó vonatra, fél tizenkettő körül.

 

A szervezésben most sem kellett csalódnunk, a mecseki táj is tetszett, jó időnk volt –  így ahogy Dani fogalmazott, most csak magunkat kellett legyőznünk, nem az elemekkel küzdöttünk. Az ötbetűs feladvány megfejtését jelentő helyen pedig szeretnénk ősszel ott lenni…

 

Pásti Tamás
Vidám Baszk Vaddisznók csapat

Nyomtatás

VII. Hamahama Mecsek – ergo:
Hogy tévedhetsz el egy ismeretlen erdőben!


Nagyon vártam már ezt a túrát, mint ahogy az eddigi hamahamás túrákat is, mert nagyon jó volt a szervezés, nagyon jó volt a hangulat, szépséges helyeken jártunk és hát egy egészséges elfáradásnál nincs jobb egy túrázó számára. Mi a párommal, Robival már csütörtök este lezavartunk egy Debrecen-Budapest oda-vissza utat, autóval, éjfélkor értünk haza, szóval nem sokat aludtunk. Pénteken vártuk Tomi bajtársunkat, hogy felvegyen minket, aztán mentünk Misó túratársunkért és irány a nagy Mecsek!

Szerencsére egy olyan szuper járgánnyal mentünk, hogy meg sem fájdult a derekunk és a hátunk a hátsó ülésen egész úton. De azért ezt leszámítva is iszonyú hosszú volt az út. Fél 11-kor indultunk el és olyna fél 5 körül értünk a bázisra. Szinte csak pár szervező volt még ott. Kinéztük a tornaterem bejárati ajtajával sréen szemben található sarkot (értitek nem?) és letáboroztunk, próbáltunk pihenni. Hát Tominak sikerült is, füldugóval és kendővel a szemén nem volt nehéz.

Lassan telt az idő, de a tornaterem annál gyorsabban telítődött. Az eligazítás iszonyú későn volt, már minden bajunk volt, annyira mehetnékünk volt. Ráadásul mind a mellett, hogy egy óra késésben voltak a srácok, a hangtechnikával is gondok voltak. Aztán egyszer csak hirtelen megkaptuk a feladatot, amit felrajzoltunk újonnan vásárolt térképünkre és irány a naaaaagy sötétség a naaaagy ismeretlen erdőkbe. Előtte még egy gyors csapatfotón is pózolhattunk, bár sehogy sem értettük minek kell előre ölelgetni a nyereményes köcsögöt.

Ahogy kimentünk az iskola kapuján rögtön jobbra fordultunk, majd ki a falucska főútjára és utána szintén jobbra tartottunk. Aztán kiérkeztünk a főútra, ahol is akkora hibát követtünk el, hogy csak na. Nem jobbra fordultunk, hanem balra. Kb. 2 km után valahogy feltűnt Tominak, hogy valami nem stimmel, mert még mindig a bázisfalu határánál járunk. Persze én mondtam azt, hogy tuti, hogy jó felé megyünk, bízzanak bennem. Bíztak. Ez volt a vesztük. Utána az enyém is. Gyorsan megfordultunk és mint akit kergetnek belehúztunk az amúgy sem lassú tempónkba és immár a jó irány felé vettük az utunkat.

Nem sokkal ezután ismét eltévelyedtünk. Utólag már tudjuk, nem vettük észre azt a fránya jelet az út mellett a patkára festve, mi balgák a fák oldalán kerestük. Ezért – mint utólag a világosban kiderült – egy elhagyott bánya melletti műúton tettünk meg ismét pár km-t, feleslegesen. Ekkora már ideges volt a kis csapatunk minden tagja. Valahogyan elkolbászoltunk a Koszonya-tető tetejére, ahol megkaptuk a tippelős feladatot. Felderült az arcom, hogy én kinyomtattam az okosságokat a Mecsekről (amiben talán azokra a kérdésekre is benne vannak a válaszok), amiket a szervezők tettek fel a túra honlapjára, derültségem azonban hamar alábbhagyott, mert sehol sem találtam a puskát. Hát tippeltünk. Utána megkerestük azt a Kőszegi-forrást, amihez az út a medvehagymákon vezetett. Hát az egész túrán talán ez az egy igazi élményem volt. Az az illat! Majdnem belefeküdtem. És én tudom milyen a medvehagyma leves íze is, mert vagy két hete azt főztem otthon. Hát az is isteni! Ajánlom mindenkinek.

Így utólag elárulom, mi szedtünk egy szatyor medvehagymát – úgy tudom nem védett növény – és ismét főzök egy jó krémlevest belőle. Miután megtaláltuk a forrást, tovább indultunk Budafa felé. Hajnal fél 6 körül értünk oda azt hiszem. Egy édes kis templom és a fázós pontőrök vártak bennünket. No meg egy jól szituált versike. A pontőrök végig sem tudták mondani mi a feladat, annyira izgatott lettem, hogy meg kell tanulni a kifüggesztett vers első két versszakát, arra alapozva, hoyg irodalomból mindig ötös voltam, verset tanulni kifejezetten szerettem. De amikor elolvastam az első két sort, megkérdeztem, hogy biztos, hogy nem az Anyám tyúkja-t kell elszavalni? Ez a vers – ha az volt az egyáltalán – borzalmas volt. Tomi bevállalta a második versszakot – halkan jegyzem meg én lefotóztam a verset és nem egyezik a második versszak a honlapra feltettel – mi hárman pedig az elsőt. Mondanom sem kell, talán 20 percig tanultuk, az istennek nem bírtuk megjegyezni. Tominak sikerült valahogy, bár a 2. versszak talán könnyebb volt mint az első.

Hát igen. Mit is gondoltak a szervezők? Hát azt, hogy hajnali fél 6-kor, csaknem 7 óra túrázás és esetleg pár kilométeres eltévedés után talpán vagy inkább bakancsán legyen az a túrázó, aki ezt szó szerint elszavalja. Az egész versből egy szó maradt meg igazán nekünk: a mamsi plény. Mi a fene az a mamsi plény? Ezen gondolkoztunk az egész hátralévő túra alatt. Mindjárt fel is rajzoltam a menetlevélre, én akkor, ott egy amőbának gondoltam. Szóval ennél az ep-nél nagyon lefáradtunk. Ráadásul kiváló túratársunk, Misó egész éjjel fárasztott bennünket a favicceivel. Pl. hogyan lesz fából vaskarika. Hát ezt nem tőlem fogjátok megtudni! Miután elhagytuk a mamsi plényes ep-t, átmentünk a Mánfa nevű falun és útközben azt döntöttük el, hogy megfogjuk az útba eső őrizetlen pontokat és szépen visszamegyünk a bázisra. Talán csak miattam, de talán a sok eltévedés miatt is, elment a kedvünk ettől a túrától. Az volt a legnagyobb szívfájdalmunk, hogy nem voltunk olyan ponton, ahol legalább egy szép kilátás lett volna a mecseki hegyekre.

Most, hogy már olvastam egy túrabeszámolót és láttam pár fotót tudom, hogy a Zengőről volt szép kilátás, de oda már nem nagyon akaródzott nekünk felmenni. Szóval iyen rosszul még nem teljesített a Zöld alakulat. De ilyen messzire nem is jövünk mégegyszer túrázni, az is biztos. Hosszú is volt az odautazás, hosszú volt a várakozás a rajtig. Fáradtak voltunk. Persze, ha én nem nyavalygok a fiúk biztosan mentek volna még több ep-hez is, de elhagyni meg nem akartak, amit becsülök bennük. Most a változatosság kedvéért nem a térdem ment gallyra, hanem a combbelsőmben meghúzódott egy ínszalag, ami már a végére iszonyatos fájdalmat okozott. Sajnos. Amúgy a mecseki erdőségek nagyon szemetesek, mi jártunk olyan helyeken, ahol több konténer sem lett volna elég, annyi szemét volt, így nem volt nehéz egy szemeteszsáknyit bevinni a bázisra. Miután leadtuk a menetlevelet – én egy frankó versikét is költöttem, amit már nem tudok, hogy leadtunk vagy elhagytam túra közben -, megkaptuk a színes és érdekes kitűzőnket, lezuhanyoztunk, aludtunk pár órát, majd olyan fél 5 körül, 6 órás autózás után hazérkeztünk a mi kis városkánkba éjjel fél 11 környékén.

 

Nagy Szilvia
Sziszó
Zöld alakulat

Nyomtatás
VII. HAMAHAMA TÚLÉLŐTÚRA - MECSEK
2010. május 07-09.
Az eddigi legszebb túlélőtúra

Eljött hát a nagy nap, hogy egy újabb őrületes túlélőtúrán vegyünk részt. Szokott módon nagy lendülettel, reményekkel telve indultunk útnak.
Száguldásunkat az M6-os autópályán egy baleset miatti elterelés törte meg. De mi nem adtuk fel ilyen könnyen! A régi 6-os főúton továbbhaladva lassan megérkeztünk a szálláshelyünkre: Hosszúhetény, Általános Iskola. Mivel az eligazítást és az indítás első felét lekéstük, így gyorsan megkerestük a szervezőket, elintéztük a szokásos adminisztrációt. Közben megkaptuk a pályakiírást, melyet Öcsi azonnal kezelésbe vett, és elkezdte a térképen a megadott pontokat bejelölni.

Mire befejezte rájöttünk, hogy ez az útvonal nekünk most kicsit nagy falat, ezért megbeszéltük, hogy csak a felét teljesítjük, és a bázis környékét járjuk be. Utólag visszagondolva ez egy nagyon jó döntés volt. A csapatfotó után rögtön el is indultunk az első őrzött pont felé a Koszonya- tetőre.

tovább a teljes cikkre

Nyomtatás
SZÖSSZENETEK EGY TÚLÉLŐRŐL,
AVAGY "AZ ESŐ A BARÁTUNK!"
Dream Team beszámolója a VI. Hamahama Túlélőtúráról
 
Mikor ez a jelmondat született, nem gondoltuk, hogy így bejön. Mármint, hogy lesz majd egy olyan túlélő, ahol a barátunk lesz estétől reggelig, vagy még tovább, és velünk túrázik. Vagy minket „túráztat”?

Azt szokták mondani, hogy az idő megszépíti az emlékeket! Egy hónap kellő idő ahhoz, hogy a „sohatöbbé”-ket átkonvertálja a „csakmégegyszer”-re.

Recept a túlélésre:
- Végy egy csapatot. Minimum 3 fő, mindenre elszánt, lehetőleg nem „beszari” embereket. Jó, ha van köztük olyan, aki ismeri a térképet, és a tájolót is tudja használni.
- Végy egy mottót. Ez csak fűszeresebbé teszi a lényeget. Nem szükséges, de a jó hangulat miatt elengedhetetlen.
- Végy néhány csapatpólót és zászlót. Szintén nem szükséges, de talán ez varázsolja eggyé a csapatot. És még plusz pont is jár érte.
- Végy egy csipet hangulatjavítót. Hogy mi legyen? Rád bízom. Mi az ágyas pálinkára esküszünk, de te döntesz!

Nos, ha ez mind együtt van, akkor indulhat a móka! Vagy épp az aggteleki túlélőtúra!
 
Nyomtatás
Krémestúra Karancslapujtőn,
avagy V. Hamahama Túlélőtúra - 2009. április 3-5.

www.hamahama.hu


Karancs-Medves. Rémlik valami túravezetői tanulmányaimból (nem, a gimnáziumi földrajzórákról nem), de inkább a térkép segítségét kérem, mielőtt belőném valahova délnyugatra. Áhá. Szlovákiától délre, Salgótarjánnál. Ide indulunk hát le nagy és kisebb hátizsákokkal (ugye, a fiúknak mégis több ruha kell, ki tudja, milyen rémségekkel kell megküzdeniük a túrán- erős szél, zuhogó eső, szikrázó napsütés). Óriás zsákjaik ellenére Zolinak a váltócipő, Zsoltnak pedig a törülköző még így is kimarad. Miután a busz berobog Salgótarjánba, tátott szájjal csodáljuk a szocializmus megannyi, máig funkcionáló vívmányát. Gyárkémények, lakótelepek; szerencsére legközelebb csak éjjel fogunk ezekkel találkozni, amikor a város valódi arcát majd jótékony homály borítja.

Családias hangulatban érkezünk meg a szálláshelyet biztosító (senki sem tudja a nevét) iskola elé, és miután lehömpölygünk a buszról, még ruganyos lépteinket a tornaterem felé irányítjuk. Itt már a hálózsákok anarchiája fogad minket, mi pedig betagozódunk a káoszba, és halászunk magunknak három kiváló helyet (amelyeknek később ugrásszerűen felmegy az értékük). És ekkor kezdődik az idegek próbája, ugyanis aludni nem nagyon lehet, viszont várni kell, még nincs meg az útvonal sem, szóval úgy teszünk, mintha pihennénk, hogy legalább a vízszintes testhelyzet egy órával kevesebbet hiányozzon majd. Azután fél fülünkben a magas irodalmi Hamahama-dal duruzsol, a másikban az eligazítás bölcs szavai visszhangoznak, és már az ideális pályán törjük a fejünket, ami nem hagy sokkal több alternatívát, mint az 1990 előtti választások. A fiúk térképet, tájolót ragadnak, a faluból kifelé caplatva már kigyúlnak a fények a (z ideális esetben fej) lámpáinkon (értsd: a hagyománytisztelőbbje régi jó bringalámpát lóbál), és már el is tévedtünk. Sebaj, sokakat félrevezetve – ez a mi taktikánk, lefárasztjuk az ellenfeleket -, kisebb kerülő úton mégis megleljük a helyes irányt jelző, hosszan elheverő illegális szemétlerakót. És most már fel is út, le is út, nyílegyenesen haladunk az első őrzött pont, Pécs-kő felé. Csakhogy nem mindig az egyenes út a legrövidebb… Egyszer csak feltűnően rossz oldalon van a hegy hozzánk képest, így nincs mit tenni, csúcstámadásba kezdünk. Szinte belefekszünk a koromfekete hegyoldalba, úgy kapaszkodunk egyre lassabban, már csak araszolunk, és végül a gerincen egyensúlyozunk. Majd valamivel gyorsabban lesznóbordozunk a bokáig érő avarban, és a bányából hazatérő törpék fényeit követve ismét az úton állunk. Lelkiismeretesen begyűjtjük az útba eső fakultatív pontokat, átvágunk az éjszaka is aktív, kisebbségiek által családi életet élő Salgótarjánon, Proust nyomán megcsodáljuk az eltűnt időt, és visszafelé járjuk végig a Kálváriát, így kerüljük el a primér szenvedéstapasztalatot. Az aszfaltot csokievéssel ellensúlyozzuk, és újra az erdőben találjuk magunkat. Mintha pásztortűz ég a kopár szik… ja nem, a tölgyerdő közepén, ide vezet az ösvény is, aminek a végén sorszámot téphetünk, egy pillanatra az okmányirodában érzem magam. De az érzést megcáfolni látszik a tény, hogy földre ülünk, és hamarosan már lelkesen ugrándozom felfelé, a feladathoz, amit egyedül kell megoldanom, de közös pontokért.

Üres kézzel haladunk tovább, ráadásul hajnali fél kettő múlt, és a fiúk amolyan fiús lelki támaszt nyújtanak, igyekszem a saját nyelvemre lefordítani a vigasztalásukat. Az idő lassan megszűnik, már csak az ágak, az avar, az éjszaka zajai férnek a tudatunkba. Néha keresgélünk, néha kérdéseket válaszolunk meg, de lassan ritkulni kezd a sötétség. A hajnali derengésben összefolynak a fák, már mindenhol fiktív madarakat és még fiktívebb árnyakat látok, ólomlábakon tévelygek jobbra-balra, csak egyenesen nem, le-lecsukódik a szemem. Ez kezd durva lenni. A tökéletesen utolsó pillanatban megállunk, és a kalória bevitel mellett döntünk. Eddig jó a terv, de én most lefeküdnék aludni, Zoli ellenben ötösbe vált, és irracionális sebességgel felszáguld egy emelkedőn. Egy túratársnak nyulazunk, fel is húzzuk szépen, hogy a következő emelkedőn már versenyt futhasson Zolival. Mi van?! Én örülök, hogy újra járok, a futásra kivételesen a legkisebb késztetést sem érzem. De a következő őrzött pontra, Szilvás-kőre már mindhárman frissen és fitten (na jó, ilyen durva túlzásokba azért ne essünk) érkezünk, ahol kiemelkedő tehetséggel megoldjuk a zokni párosítást, egyértelműen a legjobbak közé sorol az időnk. A nap egyre magasabbra hág, még fázom az álmosságtól, de már van remény. Főleg, mikor belebotlunk a tájfutó ob rendezvényébe, és arra gondolok, hogy inkább túrázom még tíz órát, minthogy időre, versenyt fussak a déli hőségben. Pláne vaddisznókkal. Ilyesmire szerencsére nem is kényszerít senki, szóval felvidulva folytatom az utamat. És már kacsingat is felénk a következő őrzött pont, Somoskő. Mivel nem nyerni jöttünk, végigjátsszuk a feladatot, úgyis szeretünk várakban elrejtett kincseket (é.:betűket) keresni, és míg egy nem várt válasszal zavarba hozzuk a rendezőséget (ugye Ki a fene az a Sárbogárdi Jolán?), ők rávezetnek minket a szerintük helyes és hatalmas meglepetést okozó megoldásra, ami a Hamahama induló. Na szóval. Ha legközelebb esetleg mégis nyerni mennénk, nem fogjuk végigszórakozni a feladatot, kérdés nélkül is rávágjuk, hogy a helyes válasz a Hamahama induló, és max ponttal mehetünk majd tovább, időveszteség nélkül. Így azonban egy kis pihenés, felfrissülés után a nem is oly távoli Salgóvárat célozzuk be, és egyik lábunk itt, a másik ott, már kapaszkodunk is felfelé a vár köves, murvás útján. A fiúk
lenyűgöző lelkesedéssel párosítják a transzfer feladat vonatait az útvonalakkal, örülök, hogy megkapták a nekik való játékot, igazán nem szeretnék belekontárkodni. Majd tabukártyákkal harcolunk a pontokért, több-kevesebb sikerrel. És bár túrázni jöttem, igen nagy örömmel konstatálom, hogy az utolsó őrzött pont van már csak hátra. Megint jöhet egy-két fakultatív pont, de most már csak amolyan rutinból, ha már útba esik, miért is ne gyűjtsük be. Egy darabig erdőben caplatunk, de aztán elérjük a somoskőfalui vasútállomást. Ennek örömére az evés mellett döntünk, és nyilván a vonatnál, hol máshol, két MÁV-os társaságában (mármint Zoli és Zsolt). A csokik és kekszek csoportosan tűnnek el a barlangokban, én pedig próbálom közben likvidálni a gondolatot, hogy Zoli Karancsra, eddigi legnagyobb egybe szintünkre is a már tapasztalt sebességgel kíván feljutni. Persze, végül is lemaradhatok, nem történik semmi, igaz, szétválni tilos, de öt perc belefér. De nem is az zavar, hogy lemaradok, hanem hogy nem fogom bírni. Márpedig ha nem megyek felfele egy jó tempót, akkor mi fog megakadályozni abban, hogy fél percenként megálljak pihenni? De legalább ott van mögötte a tudat, hogy onnan már csak „haza” kell jutni.

És nekivágunk.

Vicces hely ez a Karancs, de április elseje már elmúlt. Így nehezemre esik értékelni, hogy az első csúcs csak Kis-Karancs. A határsávon kapaszkodunk fölfelé, egyik lábunk Szlovákiában, a másik itthon, és az egyetlen, ami elterelheti a figyelmünket a mászásról az, hogy tényleg patakokban folyik rólunk a víz. Meg a só. Csak nehogy megbontsuk az élővilág biológiai egyensúlyát. Zsolt gondol egy merészet, és felrohan(!) az előttünk tornyosuló emelkedőn. Furcsán nézek, és a saját lassú, ám igen kiegyensúlyozott tempómban fejcsóválva haladok, így még pont meglátom az elkínzott arckifejezését, ahogy észreveszi, hogy ez nem az a csúcs. De már Közép-Karancsnál járunk, innen csak egy 100 méter körüli meredek választ el minket a tetőtől, és szép lassan mindhárman fenn vagyunk. Egy pont veszteséggel teljesítjük a feladatot, ami stopperelés vakon, a szálak Zoli kezében futnak össze, de kompromisszumos csapatmunka születik.
A fiúk kinyúlnak a tűző napon, hát engem nem igazán vonz ez az opció, és egyébként is, végre túl vagyunk a nehezén, most már semmiféle pszichikai nyomás nem nehezedik rám, tőlem aztán mehetünk is. Megegyezünk, hogy érdeklik a fenét a pontok, mi mostantól a lehető legkényelmesebben jutunk vissza a tornatermünkhöz, úgyhogy nem spórolunk sem az üldögéléssel, sem a jókedvvel, a szilárd só réteget meglazítjuk magunkon egy patak segítségével, és végre tényleg frissen már a cél lebeg a szemünk előtt. Ami nincs is messze, és még van erőnk a faluban megcsodálni a kerítésre aggatott tiszta(?) ruhát, egy vizslát, akit a gazdája lelkesen ajánlgat elvitelre, valamint a helység két társadalmi centrumát, a cukrászdát és a sörözőt. A fiúkat jobban vonzza a beígért meleg kaja, de végül hajlandóak a tisztálkodást is beiktatni az ütemtervbe. Én élvezem a mosdófüggöny nélküli zuhanyzóban a hideg víz és a meleg, késő délutáni napsütés keverékét, mintha csak a Balatonban lennék. De szólít a lebbencsleves, még repetázni is lehet belőle, azért én legközelebb valami haraphatóra szavaznék. És most jön a nap fénypontja: fellendítjük az idegenforgalom éves bevételét, vagyis több kör sütit eszünk a már kinézett nagyszerű cukrászdában. Csak üldögélünk, örülünk az életnek, és legfőképp annak, hogy nem kell egyhamar felállnunk a székből. Közben csapatok szállingóznak a bázis felé, mi jóindulatú mosollyal szemléljük őket, lám-lám, ti is végigcsináltátok valahogy, de hiába, a legjobb sütik már elfogytak. Aztán kidőlünk. Na, persze nem a fáradtságtól, hanem a 300 pár illatos bakancs aromája segít az ellazulásban. Még félig sincs a tornaterem, mikor eltűnünk a hálózsákunkban, és csak másnap hajnali ötkor látom, hogy teljes kapacitásban működik a szállás, párszáz horkoló, szuszogó, mocorgó ember tölti meg élettel a termet. Az eredményhirdetés is fontos, persze, de a reggeli sokkal inkább leköti az érzékszerveinket. Egy hosszabb túra után a teák aromája kifinomultan keleties, a zsíros kenyér hagymával fenséges, a lekváros kenyér pedig mennyei. Kritikai érzékünket valahol hajnaltájt hagytuk el, de igazságtalan vagyok, tényleg nagyon finom minden. Irány haza!
Nyomtatás
HOGY MINDEN JÓBAN BENNEVAGYUNK,
AZ EGYSZER BIZTOS!

Most is, mint minden kis túlélős kalandunkat hosszas levelezgetés és eszmecsere előzte meg. A legfájdalmasabb az volt mindezek közül, mikor Peti keresett, hogy azt hiszi, ez neki nem fog menni! Túl sok az elfoglaltság, mi vagyunk a második legfontosabb az összes közül, de van tőlünk sokkal fontosabb is, amit mindenki megért, amit úgy hívnak: család! 

Ezek után már csak egy hét volt az előkészültetekig, amiben benne volt április elseje is és ezt nem tudtam kihagyni! Bánatos levelet írtam a többieknek, hogy este elmentem rambósodni és egy kutyus velem tartott, vagyis azt hittem futni akar velem, de nem futni akart, hanem enni és megharapott. Először Robi, aztán Peti terveket kezdtek kidolgozni gondolatban, mi lesz, mit tegyenek, Kati csak este reagált, de a lényeg, akármilyen tréfa is, de hatásos volt, vagyis számítanak rám!  

A pénteki elutazás hamar megtörtént. Elmentem Gyöngyösre, ahol felvett egy kocsinyi csapat. Már 5 órára a karancslapujtői tornateremben voltunk, matracot foglaltunk, pizzát rendeltünk, előtte kaptam egy meglepit, nagyon-nagyon köszönöm kis csapattársaim, imádlak benneteket, öntöttünk a gyomrunkba egy kis nedűt és vártunk, hogy jöjjön a rajt. 

Eligazítás után megkaptuk a menetlevelet, gyors reagálással berajzoltuk a pontokat, az összeset és nem duplán, ahogy a Bükkben tettük, csapatfotózáshoz kiosontunk, majd közel az éjfélhez elrajtoltunk. Salgótarján felé vettük az utunkat, az aszfalton. Ez elég egyértelmű volt, hiszen a Karancs csak reggel nyitott ki, meg egyébként, a térkép és a valóság az előzetes hírek alapján nem teljesen értelmezhető, így sötétben inkább a biztos utat választottuk, tehát: aszfalt starjánba, barnult buliarcokkal fűszerezve. 

Itt felhajtottunk a Kálváriára, volt egy fakultatív pont, amit nem találtunk meg egyértelműen, de ehhez csak le kellett másznunk az aljába és a tábláról kicsemegéztük a megoldást! Az első őrzött pont a Pécs-kő volt, amit beterveztünk. Oda viszonylag simán eljutottunk, nem ért minket meglepetés útközben, de a pontnál annál inkább. Robink, mint egyetlen fiúnk, felrohant feladatot megoldani, a csúcsra, de nem oda kellett volna. Csak kicsit kellett volna felrohanni. Aztán visszarohant, de mi-nek?! Azért, hogy bedühödjön? Maradt volna inkább velünk! Na de a becsület és a kíváncsiság, hogy milyen feladat lesz, meg hogy mindent megpróbálunk megoldani! Hegymászó, vagy sziklamászó, vagy nemtom cuccokat kellett felismerni, ennyi erővel egy borzot is felküldhettünk volna! Ezt erősen diszkriminációnak éreztük, de a végén kiderült, másoknak sem ment a dolog!  

Erős véleménykifejtés után elviharoztunk Szilvás-kőre, ami nem is volt szívás! Közben az Inászó-bánya és Hosszú-bérc szakaszon olyan hideglelés jött ránk, a láthatósági mellényt már mindenhova magamra csavartam, egyetlen kis reményem volt a nefázásra, de hát annyira hideg volt, hogy még ilyet nem szenvedtünk. A nagy fázásban, a Bányász-körút után egyszer elkavartunk, de ez nem volt jelentős, szerény kis véleményem szerint! Kezdett virradni, Robi totál elaludt, szerintem azt sem tudta hol van! Bagó-kőnél kért időt, kávét, aztán már türelmet… majd feltekeregtünk a Szilvás-kőre! Zokni bugyolálás volt a feladat! Kati ment és jött, hogy kész a feladat! Közben megkaptuk a transzfert, egy rab ki akart jutni a cellájából, de annyi esze nem volt, hogy a vizet egyedül kimérje, nekünk kellett méricskélni, azt hiszem megoldottuk. Csendes bandukolások közepette agyaltunk, és egy-egy gondolat felvillanását rögtön papírra vetettük. 

Szilvás-kő után tehát nyomás a Salgó-vár, de előtte beiktattuk a Boszorkány-követ. A piros várrom jelzés, hm… élményekben hasonló az Ódor mászáshoz, de itt égetett a nap, szóval kínzó volt és maradandó. Egy piros pólós csapat megkért, hogy örökítsem meg őket, sok fiú piros pólóban, szépek voltak, jól mutattak a kövön.

Salgó-vár gyönyörű panorámája után fel is mentünk hozzá! Feladat: egy ember körülírja a szót, mi meg találjuk ki. Tetszett! És ami még tetszett, hogy időben nagyon el vagyunk eresztve, vagyis annyi az időnk, mint a tenger! De ami még jobban tetszett, a transzfer feladat! VONATOK, hangsúlyozom vonatok, kicsit másképp! És hogy ez csak a mi kedvünkért van… az egyszer biztos. Az üzifalra egyszer írtam, hogy ha nem lesznek vonatok legközelebb, komoly csalódás éri csapatunkat! És lettek vonatok, vagyis megállók és vasúti társaságok párosítása! Ez a feladat ért mindentől a legtöbbet, ez éltetett, vonatok nélkül nem élhetünk, nem mehetünk el a Salgó-vártól úgy, hogy ott rögtön meg ne oldjuk! 

A Vonatkatarzis után kényelmesen elindultunk Somoskő felé, de itt történt velünk egy komoly trauma. Tájfutó bajnokság volt Somoskő határában és a Losonczy-forrástól visszafelé sikolyt hallottak a többiek az erdőben. Mikor láttam, hogy elrohantok, kiáltottam, mi van, aztán rohantam oda, láttam, hogy Dórira támaszkodik egy csaj, Robi elfut, odarohanok a csajhoz, együtt lefektetjük, Kati rohan Robi után, hogy orvos kell, megnézem a csaj lábát, kicsit felhajtottam a nadrágját, ahol véres volt, hatalmas űr és vér, azonnal mentő kell, zihálva hívom őket, közben Robi visszaér, orvossal, aki messziről kiabál még ekkor viccesen, de mi már tök idegek voltunk, mit bratyizik ez itt, vérzik a csaj, mint állat, az orvos megnézvén legyint egyet... És mindezek közben tájfutók rohangálnak körülöttünk! Mi ekkor, azt hiszem, rájöttünk, egy csapat vagyunk, a szó szoros értelmében. Nem kell más, csak az, hogy Veletek legyek és akkor minden rendben!

Vaddisznó kontra tájfutó lány kaland után jött a Petőfi kunyhó, Miszivel! Betűket kellett hajkurászni a Somoskői-várban, egy híján mind meglett. Katival a vár lábánál egy szlovák házaspárral beszédbe elegyedtünk, kérdezték hova megyünk, mondtuk, hogy még a Karancsot megmásszuk. Annyit kérdeztek: még ma? Tehát ezekből a betűkből idézetet kellett kovácsolni. Már mindenre gondoltunk, persze kitől származtathattuk volna az idézetet, ha nem Petőfitől. Jaj, de hogy lehettünk ilyen naivak? Nem kérem, idézet miből lehet egy hamahama túrán? Teljesen egyértelmű: a hamahama dalból! Kati tudja a szöveget, mormolta és lám csodát, hát itt van a megfejtés. Kis csalafinta szervezők, hamahama rajongókkal nem lehet tréfálni! 

Ekkor már a nap keményen simogatta az arcunkat. Már csak a Karancs van, csak. Somoskőújfalu kis fakultatív pontjait bezsebeltük, és a vasútállomáson megpihentünk, vagyis rápihentünk a Karancs mászásra. Taktikai megbeszélés alatt a sárga keresztet választottuk, de annyira nem találtuk az elején, hogy kezdtük feladni. Ez annyira ideális útnak tűnt! Robi aztán útkeresésbe fogott, nem hiába. Voltak lábnyomok útközben, ezek szerint más csapat is próbálkozott ezen a szakaszon. Lassan közeledtünk a Karancshoz, a források útközben életet mentettek, de még mennyit! Ilyen meleget… az arcomat, a hajamat bevizeztem, teljesen megtáltosodtam, majd szippantottam párat és hajrá Karancs. Felértünk. Mátrabátrai adták a feladatot, sapiban a kéz, kézben az óra, majd egy gombnyomás 60 másodperc múlva. Robi nyomott és mentünk a Kápolnához. Ezt a mászást már nem kívántuk, de kihagyni sem tudtuk. 

És jött a várvavárt zöld kereszt, ereszkedhettünk le, közben kezdtünk szemetet gyűjteni, és berobogtunk  a célba, persze ez nem volt ilyen rövid, mint ez a mondat, mert a lefele út hosszú és fárasztó volt, de valahogy mégis jó volt, annyira szép volt ez a túlélés, kicsi kalandunkat leszámítva, hogy még bandukoltam volna, bárhova, ahova mondják. Nem tudom igazán elmondani mivel lettem gazdagabb a túlélés alatt és után, de a lelkem mélyén igazi felüdülés, nyugalom, boldogság, varázslat lapult, hogy ezt kívánom mindenkinek! 

És jött az este, a vacsi, az élmények rágcsálása, mert a lebbencsből nem szívesen rágcsáltam, ez nekem nem jött be. Ágyas barátunk hamar kiapadt, az üveg alján kiterült gyümiket bezsákmányoltuk, majd Dórival eléggé bátran kiruccantunk a helyi könyvtárba, de még előtte  a „szexi dögék” megkérdezték: kilométer hiányunk van? Itt végem lett. A krimóban artikulálva előadtuk igényünket, ezerért kérünk szilvát…

Aztán Katival most már tényleg bátran, csapatokat hajkurásztunk a tornateremből, persze azokat szólítottuk meg, akik még nem aludtak és meglepően lelkesek voltak, vagyis kijöttek néhányan az udvarra. Köszi mindenkinek. Bátor zölccségek felfedezni vélték bennem a zempléni túlélő második helyezett csapat egyik tagját, kétkedve kérdezték, én voltam az a fekete domina? Miért olyan meglepő ez? Itt próbáltam az elkövetkező túlélőre, ami már kicsit nem ide vág, de időben el kell kezdeni szervezkedni, társat keresni, mert a Dream Team teljes harci létszámban nem volt vevő a kalandra! 

A végeredmény: legsegítőkészségesebb csapat különdíj, 11. hely és felejthetelen élmények, pálya, emberek, szóval ezt érezni kell. Mindörökké Hamahama, és Dream Team, együtt meghódítjuk Aggteleket is! ...

cikk folytatása:www.tulelesrejetszunk.hu

Dream Team forever

Dream Team Györgyi
as Rambó
as Domina

Nyomtatás
 V. HAMAHAMA TÚLÉLŐTÚRA - SALGÓ
2009.04.03-05
AZ ÁGYASPÁLINKA AKCIÓ

Előkészületek

 

Már-már szokásosan hosszas előkészületek előzték meg az aktuális Hamahama túlélőtúrát. Kezdtünk januárban egy évnyitó Kékes TE mulatsággal, amit megfűszereztük egy markazi borospince látogatással, majd folytattuk ezt februárban egy összevont Dream Team közgyűlés és MTBT hagyományőrző est keretein belül. Itt Gyurka barátunk egyszemélyes stand-up-show-t tartott nekünk, amelytől aztán abszolút jókedvűen vártuk a Salgót, mivel témája a következő volt: „Amikor is a csirkelábak segélykérően állnak ki a kuktából”. Időközben elkészült a 2009-es „formaruhánk”, valamint csapatzászlónk is, valamint március 30-án beindult új honlapunk, a www.tulelesrejatszunk.hu is.

 

Az előkészületek során hosszas verselésbe kezdtünk, így született egy-két remekmű (bár lehet, hogy ez csak nekünk tetszett ott és akkor annyira, de azért egy részét megosztom most a nagy nyilvánossággal is). Szóval az első még a bükki túlélő emlékeiből idézett fel mozzanatokat, íme:

 

Itt a tavasz... mert már egy hete csak a Hamára gondolok...

 

Már egy hete csak a Hamára

Gondolok mindíg, meg-megállva.

Nyikorgó vonattal sötétben,

Ment ki a tájra, ment serényen.

 

Én még őszinte ember voltam,

Ordítottam, toporzékoltam.

Hagyja a Bélkő-mászást másra,

Engem vigyen föl ölében a Tar-kő csúcsára.

 

Csak ment és meredezett némán, bélán,

Nem szidott, nem is nézett énrám, bénán,

Csak fogyott a szintidő, suhogva, szuszogva,

Keringtek, "szép nóták" a magosba.

 

Nem nyafognék, de most már késő, megint megyünk,

Nade csak most látom, jó barátunk is eljő - ő, a nagy ő.

Hama nóta lebben az égen,

Ágyas csorgadoz az ég vizében.

 

Egyetlen sajnálatos tény került feljegyzésre az előkészületek margójára, miszerint Peti Apánk nem tudott velünk jönni egyéb elfoglaltságai miatt. Ezt nehezen viseltük, így a taktikai megbeszélést követően tollat ragadtam ismét, hiszen megihletett Peti Apu hétvégi programja:

 

Mátra szélén…

 

Mátra szélén kurta kocsma,

Ablaka nyílik a Salgóra,

Dream Team ott lohol,

Mászik a csúcsra,

Peti Apu meredten bámul

Fel, fel a magosba.

 

"Hejha én is ott lehetnék,

Felfelé oszt jól "beszívnék",

Menjenek csak tovább a lányok,

Karancsra fel berosálok,

Inkább a bokorban egyet hálok."

 

Éjjel van már, mindenki alszik,

Peti arca részegen az asztalra hullik,

Telefon csörren, "Ki az a némber,

Ki hajnalban engem költ fel?"

 

Ki lehet más, mint a Tangák,

Papírkutyát is már leszanálták,

Válasz kéne nekik gyorsan,

BZ-vonat hogyan moccan?

 

Hajtja őt a dízellötyi,

Vagy a sofőr lábbal löki?

Megy a válasz, galamb viszi,

Tisztára mint a FrédiBéni.

 

Megint hívnak, teló megint,

Kutyatárs hív, részeg megint,

Tangák őt már elhasználták,

A vadonban magára hagyták.

 

Dunsztja sincsen éppen hol van,

Délibáb is röpköd ottan.

"Hortobágyon hegyek nőttek?

Miért nem inkább fejen lőttek?"

 

"Semmi pánik, mondom neki,

Igyál ágyast, oszt eridj neki,

Nem messze van Serengeti."

 

Célból hívnak ismét engem,

Dream Team arca padlón reccsen,

Megitták az összes páleszt,

Ebből bizony "nagy répás" lesz.

 

Másnap reggel megint hívnak,

Eredményben voltak gazdag,

Elhozták a jó helyezést,

Hirdették a Kékes fényét.

 

De ez nem volt elég, az indulás napjára is jutott egy gyöngyszem, beleszőve friss tanulmányaimat a túravezetői tanfolyamról, előjelezvén a várható jó hangulatot:

 

Irány a Salgó!

 

Ma jó kedvem van, nem vitás,

Reszkessetek Csajok!

Még a tangáitokat is

Leverselem ma rólatok!

 

Távolban eMTéBéTé ülés van ma,

Sztendápot tart Gyurka úr ma,

Csirkelábak szalutálnak,

Salgó felé csárdást járnak.

 

"Uramisten mi lesz itten?

Tanfolyamos vezet éppen?

Mit szól ehhez Vizsgabiztos?"

"Szerintem meghúzzuk, ammá biztos!"

 

Térkép forog jobbra-balra,

Merre van az észak, te kutya?

Tök mindegy az nekünk éjjel,

Az irányszöget inkább mérjük kétszer!

 

Mi a szar ez, amit fogok?

Benne egy tű körbe forog,

Oldalán meg sok-sok számos,

Tán pálinka higítási arányok?

 

Ne szarozzál jó cimbora,

Tájolódat vágjad gallyra,

Menj inkább a Tangák után,

El nem tévedsz a hadak útján!

 

Node elég a verselésből, jöjjön a hétvége történése!

 

Pénteki leutazás

 

Kalandos utazásom volt, mert Pátyról a Blahára másfél óra alatt értem, innen újabb bő 15 perc az M3-as eleje volt, de itt úgy láttam, jobb lesz belehúzni, és újabb 30 perc múlva már Vámosgyörkön voltam Dóriért és Katiért, vagy ha úgy tetszik, az Ikrekért. Gyöngyösön még felvettük Györgyit (alias Rambó Domina), majd mulatószene és AC/DC kísérettel érkeztünk meg Karancslapujtőre, hogy bevegyük a szállást, ahol még csak a szervezők voltak, de már beengedtek is matracot verni. Mivel otthonhagytam a hálózsákom, így jól is jött, hogy egy nagy matracot kerítettünk magunknak, ahol egyszerre három jó csajjal hempereghettem (Pszt! Csak az asszony meg ne tudja!). Miután elrendeződtünk, megünnepeltük Rambó 18. születésnapját, amire gyorsan felnyitottuk az üveg ágyaspálinkát, mintát véve, hogy jó lesz-e az szombat estére, mikor visszaérkezünk a bázisra. Berendeltünk Salgótarjánból egy adag pizzát is, amit sokan lenyúltak volna a tornaterem bejáratánál, ha nem vagyunk elég figyelmesek. Jóllakottan, jólivottan vártuk az eligazítást, a pontok elhelyezkedését a pályán…

 

Eligazítás, pálya megszerkesztése

 

A közös agymosáson megkaptuk az érintendő pontok kordinátáit, amit átmásoltunk saját Cartographiás térképünkre, amit amúgy nyilvánosan el kéne égetni, hiszen annyira van a valóságtól mint a visszaérkezés utáni szombat esti állapotom a józanságtól. Ha Peti Apu nem lát el minket 1997-es és 2002-es tájfutó térképekkel, akkor sokkal nehezebb dolgunk lett volna, így viszont hamar képbe kerültük, hogy mit és hol, hogyan találhatunk meg. A pálya kirajzolása után látszott, hogy egy csillag egyik sarkában van a bázis, és a csillag közepét valamint a többi csúcsát is érintenünk kell majd. A fő pontokat az alábbi sorrendben terveztem meg (ezúton is köszi a Csajoknak, hogy vezethettem őket): Pécs-kő, Szilvás-kő, Salgóvár, Petőfi-kunyhó, Karancs. Peti már ekkor érdeklődött kilétünk felől, nameg hogy miből is maradt ki, majd abban maradtunk, hogy időnként helyzetjelentést kap felőlünk, hogy éppen hogyan haladunk. Kb. fél 12-kor úgy döntöttünk, hogy itt az ideje elrajtolni…

 

Karancslapujtő – Pécs-kő

 

Salgótarjánig a kalandos műutat választottuk, mivel a Karancs felé nem akartunk átkelni a hegyen. Útközben egy-két érdekes beszólás autóból, kocsma előtt, és csak úgy spontán az út széléről, de nem törődve velük hamar beértünk a városba, hogy némi helyismeret árán felmásszunk a Kálváriához az első fakultatív pontokért. A városban utána egy-két segítőkész ember irányba tett minket, így megfogtuk még a hotelt, valamint a templomot is. Innen felmásztunk a Pécs-kő nyeregbe, ahol a pont első fele várt minket, igazolást kaptunk, valamin útbaigazítást, hogy egy fő a csapatból menjen fel a pontra a feladatot megcsinálni. Na igen, ez nálam annyit tett ki, hogy irány a csúcs a jelzett úton... Hát majdnem, hiszem mint kiderült, egy ösvényen kellett volna elindulni, nem a jelzett úton… Így viszont felmásztam a csúcskőig, igaz már gyanúsak voltak a biztosítóhurkok a sziklába ágyazva, de megérte, mert meseszép panoráma nyílt előttem. Visszafelé megláttam, hogy hol van a feladat pontja, ahol egy nagy NULLA volt az elért eredményem, mert még a mai napig is halvány lila …-om sincsen, hogy mi az a biléj-sling, meg mászógép…stb. Nem vagyok hegymászó, egy karabinert még felismerek, de húsz hegymászócuccból ilyen ismeretlen megnevezéseket felismerni, na az nem megy. A kitérőmet a csúcsra nem honorálta a pontőrség, így gyorsan elhúzva a nótámat továbbálltunk, bár kissé dühösek voltunk, mert a csúcson való körbenézésem cirka 15 percünkbe került pluszban, mindez pont nélkül.

 

Pécs-kő – Szilvás-kő

 

Ez egy „unalmasabb” szakasz volt, hosszas éjszakai meneteléssel, útközben mindössze három fakultatív pont megfogásával, némi keveréssel-kavarással. A lányok csodálom hogy kibírtak engem hajnalban, mert bizony igen nehézkesen éltem meg az „ébredést”. Ezen kívül rövidgatyában bizony fagyosak voltak a csülkeim hajnaltájt, az összes létező ruhadarabomat magamra kaptam, de még az is kevés volt.  Józsiéknál az Ikrek jól szerepeltek, hiába, háziasszonyoknak való zoknipárosítás volt a feladat, amiben nem hibáztak, ellensúlyozva a hegymászós bénaságomat.

 

Szilvás-kő – Salgóvár

 

Na ez már kalandosabb szakasz volt. Először is a Medves-fennsík csodás látványa kápráztatott el minket, majd a Zagyva-forrás után úttalan utakon, de pontosan betájolva (szóval érted, betájolva!!!) az útirányt megérkeztünk Boszorkány-kő alá. Itt Rambó és Dóri robbantott, én hátramaradtam Katival, erősítve a lassan járj tovább érsz örök igazságot. Hát bizony, megizzadtunk mire feltoltuk a bevásárlókocsit, azt hiszem, ez az emelkedő bekerült valahova a Top 5-be a gyűjteményemben. Innen már csak egy ugrás volt a Salgóvár, ahol Tabuztunk egyet, ami elég jól sikerült. Kis pihenés, és a transzferfeladatok megoldása után továbbálltunk, célba véve a határt.

 

Salgóvár – Petőfi-kunyhó

 

Erről a szakaszról igazából a fakultatív pontok begyűjtésén kívül más nem maradt volna meg, hiszen könnyű és egyértelmű szakasz volt, azonban volt egy kalandos mentőakciónk, amit az alábbiak szerint éltünk meg (bemásolt levél, az első papírra vetett gondolataim, amit az ismerőseimnek írtam):

 

„Szombat dél körül voltunk Somoskőnél (itt volt most a tájfutó HOB), a Losonczy-forrást kerestük, útban a Petőfi-kunyhó felé. Ekkor egy nagy sikítás az erdőből (fiatalos, nagyon benőtt dzsindzsa), Dóri kiveszi a hangokból, hogy valaki azt sikította hogy SEGÍTSÉG... Futás a hang felé az úton, de a domboldalban semmit nem látunk, olyan sűrű, és további hang nem jött. Ekkor meglátunk egy tájfutó csajt, ahogy sántikálva megy az úttal párhuzamosan tőlünk vagy 30-40 méterre. Gondoltuk elesett valamiben...stb, de jól van, mert megy. Ekkor visszafelé indultunk mi is, de látjuk valami mégsem stimmel, és elindultunk felé, ő pedig felénk. Ekkor a látvány: deréktól lefelé vérben a lány. Futás közben kereste a pontját, és nem vett észre egy vaddisznót (nyilván bevackolta magát valahova a dzsindzsában). Felzavarta és nekiment a kan vaddisznó! Úgy tűnt, még el tudjuk vinni a futóközponthoz (600-800 méter), de én a többiektől elrohantam előre orvosért. Futók senki nem állt meg segíteni, de legalább akik éppen nem versenyeztek és elértem őket a pihenőnél, elfutottak dokiért (ők tudták hol az orvosi sátor), én közbe vissza, és látom, hogy a lányok (Dóri, Kati, Györgyi) már lefektették és hívtak mentőt. A jobb lábán a combjából jókora darab hiányzott, a bal sarkáról a cipő és a fél sarok hiányzott, valamint az agyarával még meg is bökte a lányt a disznó. Megint visszarohantam, hogy hol van már az orvos, jött is már, eleinte kérdezte, miért hívtunk mentőt amíg ő nem látta, de utána az első mondata az volt, hogy nagyon jól tettük, hogy már jönnek a mentők. Mi ekkor továbbálltunk, mert volt aki ellássa, valamint jöttek a mentők, mi pedig többet nem tehettünk. Annyit tudunk, hogy 15 perc múlva ott voltak érte, Salgótarjánba bevitték kórházba... Gyerekek! Életem meghatározó élménye, teljesen padlót fogtunk... Ha ott nem vagyunk mi négyen EGY CSAPAT, és nem hozunk pillanatok alatt jó döntéseket, akkor a csaj ott vérzik el az erdőben, mert a többi futó nem foglalkozott vel e, nem látta meg, hogy bajban van valaki. Ha minket nem lát meg, és nem indul el felénk, akkor még 40-50 métert megy valamerre (pont rossz irányban, nem a központ felé) múlva összeesik a sűrűn benőtt részen, és ki tudja, hogy mi lett volna vele (valószínű el is vérezhetett volna, mert dőlt belőle a vér...). Kemény volt, nagy szerencséje volt a csajnak... A túlélős szervezőktől kaptunk egy különdíjat, mint a LEGSEGÍTŐKÉSZEBB CSAPAT. Ez az elismerés sokkal többet ér minden eddigi eredményünknél és a kupáknál. Vigyázzatok az erdőben és máshol is, hiszem porszemek vagyunk a világ nagyságához képest!”

 

Utólag már tudjuk, hogy a tájfutó lányt megműtötték Salgótarjánban, 10 napot volt kórházban, és már a gyógyulás útjára lépett, igaz hosszadalmas lesz, mert a vádlijából bizony vannak hiányok, de örüljünk, hogy „csak” ekkora baja esett szegénynek, és nem történt ennél komolyabb baleset.

 

Visszakanyarodva a túrához, a kunyhónál Miszi adott nekünk feladatot, amit majdnem nem tudtunk megoldani, de a végén jött az „isteni szikra”, és megkértem Katit, a Hama-dal tudósunkat, hogy lökje a rizsát, és bejött! Meglett az idézet, maximális pontszám!

 

Petőfi-kunyhó – Karancs – Karancslapujtő

 

A történtek után már nem tudok miről beszámolni, mentük az utunkon, és folyamatosan a vaddisznós esetről beszélgettünk. Nem tudtunk a gondolattól szabadulni, hogy mi lehet a lánnyal. Útközben még begyűjtöttük a fakultatív pontokat, felmásztunk a Karancsra (a vége már kicsit nyögvenyelős volt ugyna), majd összestopperoltam 40 pontot. Lezúgtunk még a Kápolnához, ami gyönyörű volt, és célba vettük a célt, ahová egész korán beértünk magunkhoz képest.

 

Szombat esti matiné

 

Gyorsan rendbe szedtük magunkat a jéghideg zuhany alatt, majd betápoltunk Salgó lebbencséből (Sorry Salgó, ez most nem jött be!), és elkezdődött a móka. Vaddisznófelejtésnek indult, irdatlan móka lett belőle. Az elején benyomtuk az üveg ágyaspáleszt négyen vagy 20 perc alatt, majd a Csajok szereztek még egy üvegcsével a helyi krimóból. Közben Györgyi és Kati összecsődítette a népet, így vagy 20-an összejöttünk a suli udvarán a jobb szélső padnál. Aki ott volt, annak nem kell mesélni, aki nem tartott velünk, az bizony hatalmas élményekkel lett szegényebb!

 

Vasárnap reggeli ébredés, eredményhirdetés

 

A fejem nem fájt, de dörgésem nem volt hajnal 4-kor, hogy hol a fenében ébredtem fel. Körbenéztem, egy tornateremben sok ember durmolt, mellettem három csaj húzta a lóbőrt… Hova kerültem? Lassan összeraktam a történteket, a telefonomat is megtaláltam magam mellett vagy fél óra keresgélés után, és még visszaaludtam az ébresztőig. Bereggeliztünk, eredményhirdetést izgultunk, különdíjat kaptunk és 11. helyet zártunk, hazamentünk. Vámosgyörkön még kaptam egy ebédet az Ikreknél, amire még otthon rákontráztam, hiszem Hajni is gőzölgő terítékkel várt itthon.

 

Összegzés

 

Jó volt, mi több, talán az eddigi legjobb túlélőtúránk! Szuper, csodálatos, látványos pálya, hatalmas kalandok, nagy mászások, jókedv és irdatlan nagy party szombat este… Mi kell ennél több? Semmi! Hamasrácok, csak így tovább!

 

Petinek köszönjük az igulást és a térképeket, valamint köszönöm a Csajoknak, hogy bíztak bennem, és rám bízták az útvonaltervezést, a navigálást!

 

Hikerworm

Nyomtatás


V. Hamahama túlélőtúra - Salgó 2009.

Pénteken négy óra autókázás után érkeztünk meg a bázisra Karancslapújtőre. Ahogy a polgármester úr is elmondta a túra megnyitóján, ha eddig nem tudtuk, hol van ez a kis település, most már tudni fogjuk. Igaza volt! 22.47-kor elrajtoltunk és a Z jelzésű úton akartunk lefelé megindulni Pécs-kő irányába, de valahogyan a sok Z+ jelzésű utakon úgy eltévedtünk, mint a huzat. Azt sem tudtuk hol vagyunk. Közös megegyezés után visszabandukoltunk a bázisra. Többen értetlenül néztek ránk, hogy miért is visszafelé megyünk. Megvan a templom, főút, na akkor induljunk neki újra, most már a biztos úton haladva előre Salgótarján felé. Jó kis séta volt így lassan már éjfél felé járva, viszont nagyon kellemes idő volt. Viszonylag hamar beértünk a városba, ahova többen is ezen az útvonalon mentek.

Kis városnézés, egy-két őrizetlen pont felkeresése, majd a PS jelű út megtalálása után nekiveselkedtünk felmászni Pécs-kőre (542 m). Itt már elég sokan várakoztak, pihentek. Menetlevél igazolás után várnunk kellett picit. Viszont, ahogy meghallottuk a többiektől az 50 pontos kérdések témakörét, úgy döntöttünk haladjunk csak tovább. Nem vagyunk otthon a hegymászós alkatrészes témákban. Viszont! Ha valami klímaszerelős kérdés lett volna, nyert ügyünk lett volna! Na mindegy! Ezt buktuk!

Előbb a S majd a K turista útvonalon haladva tovább ismét jó kis séta elé néztünk. Próbáltam diktálni a jó kis tempót, de Robi - mivel aznap hajnal 4-kor már Pest felé tartott melóügyben - elég fáradt volt, mindenáron aludni akart volna legalább egy órácskát. Nagy nehezen rábeszéltem, hogy legalább várja meg, amíg felkel és sütni kezd a nap, kb. addigra elérünk a Szilvás-kői ep-hez és ott majd kollektíve alszunk egy keveset. Persze közben Misónak és nekem is jöttek - mentek a holtpontok, már a végén én is azon kaptam magam, hogy csak megyek lassan lecsukódott szemekkel, monoton tempóban.

Ezen a szakaszon nem is nagyon beszélgettünk. Végigbotorkáltunk a K jelű úton, át a Hosszú-bércen, fel a Hosszú-bérc-tetőre, át a Kis-Őr-hegyen, és a Bányász körúton az Őr-hegy lába alatt megérkeztünk Szilvás-kőre (625 m). Megtaláltuk a Bagó-követ és a sziklahasadékokat is, de a pontőröket nem. Már vagy 10 perce bolyongtunk a hegytetőn, közben többen is odaértek, de nem találtuk a Hamahamásokat. Aztán jött egy csapat a hegy egyik oldalán és ők mondták, hogy teljesen a másik végében vannak a pontőrök, kissé el vannak bújva. Kis keresgélés után rájuk találtunk. F.J. fiatalkorú lazán feküdt a sátorban és úgy osztogatta a feladatot, ami nagyon testhezálló volt: zoknikat kellett összepárosítani! Nem is kellett egy perc a feladathoz, 50 ponttal gazdagabbak lettünk! Viszont, ha már közben feljött a csodálatos napocska, megpihentünk kicsit, Robi is alhatott végre egy órácskát. Misó a transzferfeladatként kapott barlangba zárt turistás feladaton törte a fejét. Hát nehéz volt így hajnaltájt, csaknem 7 óra gyaloglás után. Én zoknit cseréltem, majd sütkéreztem a hajnali napsütésben.

Miután Robi magához tért, nekivágtunk lefelé a hegyről a S jelű úton. Rónabányát elhagyva, Rónafalu alatt folytattuk utunkat a műúton. Megérkeztünk Zagyvarónára. Azt hiszem itt volt az a feladat, ahol össze kellett számolni, hány Angyalt áldoztak fel a helyiek a világháborúban. A PL jelű úton haladtunk tovább. Buta módon így utólag lehetett volna annyi eszünk, hogy jobban megnézzük a térképet. Mert valahogyan csak ki lehetett volna hagyni a Kis-Salgó megmászását is, de mikorra erre rájöttünk, már a csúcson voltunk! Ezt a cselt! Le kellett ülnünk szuszanni és rákészülni arra, hogy a Salgóra is fel kell mászni.

Úgy tűnt ez majd beletelik egy kis időbe. Pár fotózás és kajaügyileg való feltankolás után nekiláttunk a le- majd felmenetelnek. Lefelé menet fogtunk megint egy őrizetlen pontot. Csodával határos módon kevesebb, mint 10 perc alatt feljutottunk a Salgó csúcsára. A kilátás itt is csodálatos volt és milyen szépen sütött a nap! Itt Tabuztunk egy jót, bár nem sok pontot szereztünk, ismét pár fotókészítés és irány tovább a Petőfi kunyhónál lévő ep-hez. Útközben megszereztünk pár őrizetlen pontot, ivós zsákunkat megtöltöttük a Bodzás kút friss, hűs vizével, pár km. műúton való séta, és viszonylag jó tempóban megérkeztünk Somoskőre. Találkozás egykori tájfutós szakosztályvezetőmmel (mert még ifjú leánykoromban én is tájfutó voltam), akiknek akkor volt valami nagy tájfutóversenyük épp ott Somoskőn és környékén. Elérjük a Petőfi kunyhót. Nem úsztuk meg.

Csak felküldtek minket a pontőrök a somoskői várba a feladat gyanánt, amit szintén buktunk, mert nem bírtunk rájönni, hogy a 14 betűből álló idézet honnan is volt. Mivel a Petőfi kunyhóban voltunk, azt gondoltuk, hogy valamelyik Petőfi versből van az idézet. Persze azt nem árulták el a kedves pontőrök, hogy ez a Hamahama Dalból van. Persze gondolhattuk volna, hiszen általában, ha idézet, az csak a Hamahama Dalból lehet. Most már megtanulom kívülről a szövegét! Kevés pihenő után elindultunk a somoskői műúton Somoskőújfalu irányába. Megérkeztünk a vasútállomásra, ahol többen ültek a padokon és nézték az előttük álló utolsó ep-t, a Karancs csúcsán található kilátót. Mi is leültünk, kissé nekivetkeztünk és lélekben felkészültünk. Nagy levegő és irány fel a csúcs! A Kis-Karancsra (660 m) való felmenetel során is többször meg kellett állni. Egyrészt, mert azért ez is elég meredek volt felfelé, másrészt annyira meleg volt már ilyenkor, hogy csak na.

Én diktáltam a tempót (általában minden túrán én diktálom), nem mentem lassan se, de azért ez a rész nekem is sok volt, pláne így 16 óra gyaloglás után. A vizünk fogyóban volt és már a kajánk is elfogyott. Felfelé menet két fiú csapatot is lehagytunk. Aztán előttünk is volt már a Karancs meredek oldala. Nem volt mit tenni, neki kellett vágni. Egyszer csak felérünk! És felértünk! Itt is sokan napoztak, pihentek már. Menetlevél igazolás után elvégeztük a feladatot, pihentünk egy kicsit, aztán elindultunk a bázis felé. Biztosan nagyon szép volt a kilátás a kilátó tetejéről, de ekkora már olyan szinten görcsölt az egyik ínszalag a lábamban, hogy nem bírtam volna felmászni még olyan magosba. Amilyen tempóban jöttünk, olyan tempóban indultunk el a bázis irányába a Z jelzésű úton haladva, ami kezdetben nagyon meredek volt lefelé is.

Ezen a szakaszon kezdtük el megtölteni a korábban az egyik ep-n kapott szemeteszsákot is. Hát volt mivel! Valamikor fél 5 körül érkezhettünk meg a bázisra. Éhesen, fáradtan, kimerülten. Alig vártuk, hogy a hálózsákot magunkévá tehessük. Rákészültünk, hogy a zuhanyozás során a meleg vízről csak pusztán elképzeléseink lehetnek! Ez bejött. De jól esett még a hideg víz is, bár teljesen én sem álltam a tus alá, de azért jól esett végre megtisztálkodni.

A vacsora az egyenesen isteni volt!!! Többszörös dicséret a szakácsnak. Szerintünk ez volt a legjobb vacsi, legalábbis mióta mi Hamahamások lettünk azóta. Fél 6-kor már vízszintesben voltunk és úgy bealudtunk, hogy legközelebb mire felébredtem már sötétség borult a tornateremre. Visszafogott, halk horkolások és szuszogások közepette eszméltem rá, hogy talán már éjszaka lehet. Jól bealudtunk. Abból a zajból sem vettem észre semmit, amit a visszaérkező csapatok csaphattak, ha csaptak. Próbáltam visszaaludni, de egy kissé illuminált állapotban lévő fiatalember hangosan kezdte osztani az észt a mellette lévőknek. Eltelt pár perc mire rászóltak a szervezők, hogy nem itt kéne hangoskodni, ahol körülötte pár száz ember szeretne aludni! Hogy erre magától miért nem jött rá???

Összességében ismét egy nagyon jól megszervezett, csodálatos időben lezajlott túrán vehettünk részt. Az első Hamahamás túra után, ami a Bükkben volt, megfogadtuk, hogy amennyiben módunkban áll, minden rákövetkező túrán ott leszünk. Nagyon megfogott minket a túrák hangulata, a szép helyek, ahová a szervezők akarva-akaratlanul elkalauzolnak minket, és az a nagyon jól eső fáradtság és kimerültség, ami 17-19 óra gyaloglás után ránk tör! Ez talán a legjobb dolog, ami teljesen kikapcsol a mai zűrös világban. Nagyon jó látni, hogy több száz túratársam osztja ezt a véleményt, hiszen ők is eljöttek és végig csinálták! Ahogy látom, túráról túrára többen jönnek, vagy csak mert most jó idő volt? A TTTTT-n -10o-ban túráztunk, most volt, hogy +25 o is volt!

A többiek nevében is köszönöm a szervezőknek, hogy ott lehettünk, hogy ismét feszegethettük fizikai korlátainkat, hogy megszerveztétek nekünk ezt a csodás 7végét! Ha hamarabb nem Aggteleken biztosan találkozunk!
Ja! És arra a bizonyos kérdésre is tudjuk már a választ, amit ha már felkelt a nap valamikor utána tehettünk (volna) fel magunknak:

Mit keresek én itt?
Munkát adunk a Hamahama szervezőknek, nehogy ellustuljanak és a nagyszámú érdeklődésre tekintettel újabb és újabb nagyszerű túlélőtúrákat szervezhessenek!!!

Legyen béke a szívetekben!

Üdv. minden résztvevőnek a Zöld alakulatból - Nagy Szilvia

Képeket a túráról itt találtok

Nyomtatás
Parafittesek a Zemplénben
Április 11-13 között Sátoraljaújhelyen jártunk... óh a Zemplén...
Csak nem? DE!!! Hamahama túrán voltunk újfent.

A Keletiből vonatoztunk 4 órát, majdnem lekéstük a miskolci csatlakozást, szóval kaotikus volt érkezésünk, de odataláltunk.
Mire a rajt elindult éjjel 11-12 táján, addigra az eső is derekasan megeredt. Ez egy csöppet sem zavart minket, hajnali 2-ig, gyűjtögettük a pontokat. A társaság nem vízálló és vízhatlan ruhája egyaránt beázott.
Teljes cikk a weblapon
Nyomtatás

HUN-ok a BÜKK-ben

 

Utólag visszanéztem a Sátoraljaújhelyes képeket, hát lekönnyeztem rajta, eszméletlen, mennyi hülyeség volt. De most imázst váltottunk, a bükki túlélésre hat csapattal és 19 fővel jelentkeztünk, hogy most aztán igazán megcsináljuk!

Emlékezzünk vissza, hogy amaz túléléskor éjjel a hegyről lejövést alvást gyakoroltunk magunkra, amelytől nem lett szakmailag teljesen kerek a történet, most tehát azt a dicső célt tűztem ki magam elé, hogy túlélek a javából, tehát éjféltől másnap este hatig (18 órán keresztül) a Bükk-hegység oltalmában menetelek. Egyébként Felsőtárkányon volt a bázis, ahonnan különjárat kisvasúttal utaztattak fel minket a hegyre, hogy szinte in medias res kezdjük meg a talphasználatot.

Sajnos az emberek különbözősége miatt eleinte gondot okozott az értelmes haladás, mindig meg kellett állni valaki miatt, és ahogy teltek az órák, a helyzet nemigen javult, a verseny szempontjából nem sokmindent tettünk le az asztalra az éjszaka folyamán. A túra nagyrészét amúgy mérsékelt alkoholfogyasztás jellemezte, Jocót emelném ki, aki már odafelé a vonaton (délután 3-kor) kész volt, és legalább 25 órán és 40 km-en keresztül szinten tartott, ami azért valljuk be, elismerésre méltó teljesítmény! Kora hajnalban Orsi állt rá Gábor Becher-ére, csak a bizsergés kedvéért, később egy időre ő is kipontozódott emiatt.

 Nagynehezen elmúlt az éjszaka, új erőt kezdtünk gyűjteni a nap első sugaraiból, sajnos ez a fél csapatnak csak az azonnali visszafordulásra volt elég. Kora reggel kiértünk egy hegytetőre, és csodás kilátásban volt részünk: fentről a Bükk nagy részét be lehetett látni, sok-sok dombot-hegyet egymás után, a völgyekben köd húzódott vissza, és mindez az ősz tarka-barka színeiben! Eddig nem sok fogalmam volt a Bükkről, de most már mindig erre gondolok, ha Bükkről van szó... Egy jó órát pihent a csapat fent, aztán rövid vajúdás után szétváltunk egy továbbmenő és egy visszaforduló csapatra, mi persze a továbbmenőben, most tényleg ezért jöttem, mint azt már az elején leszögeztem.

Némileg feszítettebb tempóban folyattuk utunkat, de azért belefért egy-egy pihenő vagy fénykép, főleg a természetet fotóztam aznap, sajnos legtöbbször csak kutyafuttában. Közben sikerült pár pontot is szereznünk, de továbbra sem a verseny volt a lényeg, inkább most az, hogy végigérjünk, de ha így folytatjuk, akkor egyszer talán versenyezni is fogunk...

Az utolsó néhány óra mindig kritikus, kedvenc csapattársaim ezért mindig tartogatnak erre az időre némi szeszt, mindössze az Ábel nevű srác házi főzetére nem volt senki felkészülve, sokan kellettünk hozzá, hogy legyűrjük. Gáborék is lehúzták, amit kellett, ebből alakult ki a "szokásos" bakancs-nem-ázik-be próba (Made in Mariazell), Gábor nagyon kereste a pocsolyákat, de nem ettől lett vége, hanem a térde állt be, és innen kezdett ronda lenni a dolog...

Lefelé tartottunk a hegyről ugyanazon a piros úton már órák óta, az eső is elkezdett esni, mindenki egyre jobban a végét járta, monoton és már-már idegölő volt, ahogy nem jutottunk ki az erdőből, volt, aki futni kezdett kínjában, csak hogy leküzdje ezt a távot. Egyszer végre kiértünk az erdőből, ekkor jött csak a hajrá, amit Gábor magán kívül kezdeményezett, nem tűrve a fájdalmat, az utolsó kb 4 km előtt nagyot ordítva iszonyú tempót kezdett el diktálni! Alig bírtuk követni, de amikor bírtuk és ő került mögénk, akkor meg azt hitte, hogy mi diktáljuk a tempót, és újra belehúzott. De ez mind csak utólag derült ki, ott szótlanul tettük meg az utolsó km-eket, hogy aztán végül, magunkból mindent kiadva célba érkezzünk!

Teljesen nem merültem ki, mert az a tudat új erőt adott, hogy ez alkalommal meg tudtam csinálni. Éjféltől 18 óra túrázás! Ez már valami! Egy korsó sör után nyugodtan aludtam el a felsőtárkányi általános iskola egyik osztálytermének kemény padlóján... Az embernek (nekem legalábbis) szüksége van efféle megmérettetésekre, hogy lássa, hogyan áll a szénája saját magával, és egy ilyen sikerélmény után talán olyan dolgokra is képesnek tartja magát és bátran belevág, amiről eddig álmodni sem mert... :)

(...to boldly go where no man has gone before. - Start Trek)

- Józanodom, kiugrok az ágyból, egy pohár sör már vár reááám...
- Magas fák között vodkaházakban lakunk...
De a HUN-ok élete nem csak játék és mese, hallotál már a Kócosról, a csúf, kopasz Galambos Gergőről?
- Sééétálunk, sééétálunk, kiskocsmába becsücsülünk, fröccs!

Még a túra előtt teáztunk egyet Andee-val, és (véletlenül?) épp a következő üzenetet találtam a szerencsesütimben:
Amikor az önfegyelem és a türelem egyesítik erejüket, olyan állhatatossággá változnak, ami kitart hegyeken és völgyeken is túl és beteljesülésig viszi a szándékokat. A lelkesedés diktálja az iramot, de a kitartás éri el a célt.

 

 

Nyomtatás
 

Hogyan lehet egy kossal túrázni,
hogy ne menjen fejjel a fennsíknak


"...Mi azt hittük ez mind-mind őrizetlen bónusz lesz, néztük is, ez nem sok egy kicsit, de hát ki számolta azt meg???!!!! Persze a szervezők szervezője ezt tudtunkra is hozta volna, ha rájövünk mire gondol! De nem jöttünk rá! Csak mentünk, míg egy olyan pontot próbáltunk keresni, ahol feladat nem volt, de hát a térképen ott volt  a karikánk!!!!! Akkor most mi van?..."

Teljes élménybeszámoló a Dream Team csapat saját weboldalán: link
Nyomtatás
 

Dream Team csapat
és a IV. Hamahama Túlélőtúra

"...Úgy kezdődött, hogy rossz felé indultunk, de kb. 200 méter után rájöttünk és korrigáltunk, hamar megtaláltuk a PL jelzést, mellyel a Völgyfő-ház elérése volt a célunk. Innen a Török úton csörtettünk a Kövesdi-kilátó felé, hogy utána lezúghassunk a Várkúti-turistaházhoz. Hosszú volt az emelkedő, már nyögvenyelősen ment csak, de egyszer csak felértünk, majd máris a golyózós pontnál voltunk. Itt elég jól szerepeltünk, de nem időztünk nagyon, mert még le kellett érni a faluba, és már elkezdett sötétedni is..."

A teljes beszámoló elolvaható a Dream Team csapat saját weboldalán: itt

 

 


 

Nyomtatás

Patai Palóc Napi Bakancsos Barangolás

Gyöngyöspata, 2008. 06.27-29.
Dream Team csapat


Immár hagyományosan, harmadjára vesz részt a csapat a Hamahama Természetjáró Egyesület által szervezett túlélőtúrákon. Igaz, nekem ez egy kicsit másabb volt, mint a decemberi túlélő, mivel itt rögtön megadták, hogy mit is kell „túlélnünk”.

Most is 5 őrzött pont volt (ahol pontőrök és kötelező feladatok várták a csapatokat), ezek felkereséséért 20 pont járt, valamint 40 olyan pont, amit én csak „bónusz pont”-nak hívok. Ezeknek a felkutatásáért különböző értékű pontok jártak. Adott a hely és egy hozzá tartozó kérdés, pl: Hány foka van az itt meg itt található vadászlesnek, vagy milyen színű a valami kerítése? Kicsit tájékozódási, kicsit verseny, mivel 12 óra volt a szintidő. Ha valaki túllépte az időt, akkor azért pontlevonás járt. A végén az nyer, akinek a legtöbb pontja van.

A gyülekező hagyományosan Gyöngyöspatán, az Általános Iskolában volt. Miután visszatérő csapat vagyunk, már régi ismerősként üdvözöltek bennünket a szervezők. Regisztrációs lap kitöltése után feltűnt egy másik ismerős csapat, a gyöngyösi tájfutó-fiúk. Barátságos üdvözlés és az általuk kínált erjedt szőlőnedű megkóstolása után lassan kezdtünk ráhangolódni az éjszakára. A túra előtt barátságos focimeccs a Csomagolungma csapattal. A polgármesteri köszöntő és rendezvény-megnyitó után következett az útbaigazítás és a szokásos tudnivalók ismertetése. Az indulás a NANDI vendégháztól 23:00-kor volt, egy kis borkóstolás is belefért még az időnkbe. A levegő meleg volt iszonyatosan magas páratartalommal (olyan, hogy lépsz kettőt, és már egy liter vizet is meg tudnál inni). A csapatfotó után megkaptuk a menetlevelet, ahol fel voltak tüntetve az érintendő pontok. Szolíd taktikai megbeszélés után „kilőttük” magunkat.

A sárga sávon indultunk el, mert az első pont a János vára volt. Ballagunk a szőlők között, közben jókat röhögünk Sanyi viccein (-Mit mond a vak, miközben a reszelőt tapogatja? – Ezt az unalmas történetet! J) Ez olyan éjféltájt lehetett, miközben mellettünk egy traktoros bőszen dolgozik. Elfilozofáltunk ezen a dolgon, hogy miért most, ekkor, de a valós választ csak ő tudja.

János vára előtt pillanatnyi áramszünet következett be a csapatnál, majd miután „behúzódtunk a sűrűbe”, derülten tapasztaltuk, hogy másoknál is. Pár fejlámpát láttunk világítani erre is meg arra is. De azért meglettek a pontőrök. Itt a feladat egy palócos szöveg magyarul történő felolvasása volt.

Nyargaltunk tovább a Hidegkúti turistaházhoz. De előtte még megvívtunk a sok kis apró bogárszerű lénnyel, akik letérítettek minket a helyes útról. Azért csak megtaláltuk a turistaházat, bár én már azon gondolkoztam, hogy ha így megyünk végig, vasárnap el sem jövök az eredményhirdetésre. Szóval a feladat: a palóc leves összetevőjének felsorolása, valamint ki kellett találni, hogy a különböző méretű, fajtájú kerámia köcsögökben régen mit tároltak.

Rövid pihenő után Kaszab-rétre mentünk. Közben a közel eső bónusz pontokat igyekeztünk megtalálni, és felírni a jó választ a kérdésre. Hangulatfelelős Sanyi társunk ontotta magából a jobbnál-jobb vicceket. Olyan szinten, hogy alig bírtunk menni a nevetéstől. A réten a feladat az ostorcsattogtatás volt. Nem volt egy egyszerű feladat, de azért itt is bezsákmányoltuk a pontokat. Ekkor már világos volt, és kezdett melegedni az idő.

Következő megálló a Világosvár volt, de előtte még „kolbászoltunk” egyet a Tót-hegyes, Babik kút, Vaskapu-rét, Kunszállás környékén, mivel itt egyrakáson sok bónusz pont volt. Szóval reggel 7 felé értünk fel a Világosvárhoz. Találkoztunk egy csapattal, akik a panorámában gyönyörködve reggeliztek. Nekik ez volt az első pontjuk. Itt Patáról, a Mátráról és a várról volt egy kérdőív. Utána megreggeliztünk mi is – persze a viccmesélés ment tovább.

A környéken szintén sok bónusz pont volt található, így egy kicsit azoknak a keresésére indultunk. Voltunk a Sósiréten, Kisdombi erdészháznál, Fajzatpusztán… Itt viszont Peti azt mondta, hogy ő kiszáll, nem jön el velünk a Kecske-kőre. Ez a szabályok alapján megengedett.

A hőmérséklet ekkor már rég túl volt a harminc fokon. És Sándorunk viccei is elakadtak. Előkerült a tartalék víz és tea készlet. Csendben ballagtunk a Kecske-kő felé. Közben azon gondolkoztunk, hogy hogyan is juthatnánk fel oda a leghamarabb. Fűn, fán, bokron keresztül, de megmásztuk. Féltávnál lehettünk, mikor lentről füttyszóval és integetéssel jeleztek a többiek. Később megtudtuk, ez gratuláció volt, mivel ők is próbálkoztak arra, de feladták, és inkább az aszfaltot választották. Felérve egy kicsit szakadozott a beszédem és alig kaptam levegőt, de így volt ezzel Andi és Sanyi is. Egy tréfás versikét kellett volna elénekelni, de helyette inkább felolvastuk. Itt viszont már túlléptük a szintidőt.

Visszafelé már az összes vizünk elfogyott, de az a tudat vígasztalt, hogy mindjárt ott vagyunk. Peti már beért, csak minket várt. Beértünk, és utána vettem észre, hogy a karom, a nyakam és az arcom leégett a tűző naptól. Alig két óra alatt történhetett mindez. Leadtuk a menetlevelet, és leültünk megpihenni. Kaptunk ebédjegyet, ami a művház udvarában tálalt gulyást foglalta magában. Nagyon finom volt. Majd a többiek mentek haza, én még maradtam egy kicsit nézelődni, szórakozni, mivel most volt a Patai Péter-Pál napi rendezvény.

Vasárnap 9-től volt az eredményhirdetés.

Valamit lehetett sejteni a helyezésünkről, mivel az előző napi túra során azért olyan sok emberrel nem találkoztunk, de még a Szupercsapattal sem. (Általában ők az elsők.) Nem csoda, mivel kiderült, hogy kicsit lazára vették a figurát, és beiszogattak még péntek este folyamán. Azért elindultak, de útközben elfáradtak, és úgy gondolták megpihennek egy bokor árnyékában. Ledőltek, de a fejlámpát elfelejtették leoltani. Azért megnéztem volna a szituációt!

Szóval sorolják a csapatokat, hogy kinek mennyi pontja lett, és ez mire volt elég helyezés szempontjából. A vége az lett, hogy mi nyertük meg!!! Ez hihetetlen! Elhoztuk a pálma helyett a kék színű kerámia túrabakancsot. Ezt egyébként is kinéztem magamnak még pénteken! Gratulációk és fotózkodás után én lettem a bakancs őre!

Megbeszéltük, hogy a következő „nagyderbire” megyünk!
Már biztos, hogy ott leszünk a Bükki túrán!
Kati
 

Ha találkozni szeretnél velük, gyere el a turistaút-festő táborba!
Részletek!
Nyomtatás

HUN beleugrik a Zemplénben

Gábor mindig zaklatott, hogy menjek már egyszer én is túlélni, mert az milyen jó, könnyelműen azt mondtam, hogy a következőre elmegyek, hát nem szavamon fogtam magam! Így történt, hogy hirtelen a HUN beleugrik, HUN meg nem csapat színes egyéniségei (=komplett idióták) között találtam  magam, felfegyverkezve a III. Hamahama túlélőtúrára. Csupa rossz előjellel találkoztam felkészülésem során, többször bevertem a térdem, összeragasztóztam az ujjaimat pillanatragasztóval, otthon hagytam az esőcuccomat, de tántoríthatatlan voltam (lásd a 2-es számú teabölcsességet).

Sátoraljaújhelyre 4 és fél óra az út Budapesttől, és csak fejenként egy sörünk volt. Az első csapatok úgy estek ki, hogy Sárbogárdra, Sárospatakra vagy Salgótarjánra váltottak jegyet tévedésből, sokan nem vagyunk ismerősek ezen a környéken. Persze ülőhely órákig nem volt, MÁV másodosztály nemdohányzó, csúcsidőben 8-an voltunk az egyik előtérben, amely azért volt népszerű, mert az ottani ajtót nem lehetett kinyitni, nem azért mert beszorult, hanem mert be volt drótozva. A tömeg jól tartotta magát, mint kiderült azért mert mindenki túlélni jött.

Elfoglaltuk a szállást, majd elindultunk a teszkóba, csak hogy gyalogoljunk néhány kilómétert a túra este 10 órás kezdete előtt, közben megismerkedtünk a város nevezetességeivel: fás fa, véges végtelen járdák, teszkó a misztikus ködben, lesz még. A létfontosságú vodka és gumicukor megvásárlása után (szigorúan teszkó veljú) visszatértünk, beneveztünk, bejelöltük a térképen az 53 őrizetlen pontot, amiből 5 őrzött (!), majd elindultunk. Volna, de inkább vártunk másfél órát, mert leszakadt az eső, nekem eleve nem volt esőcuccom, a többieknek se fullos, később aztán elindultunk, kiválóan felszedtük a városi pontokat, majd a vasútállomásnál ért minket a második front, ami annyira visszafogott minket, hogy ráfordultunk az egyik másfélliter borra, kb egy óra múltán folytattuk utunkat. Mert Gábor szerint: Ha már egyszer eljöttünk, akkor csináljunk is valamit!

Fel az első hegyre, ami szembesített minket néhány apró problémával: bokáig érő sár van, nem lehet haladni, Gábornak ráadásul csak sima talpú cipője volt, seggén csúszott felfelé, leszállt a köd, ez megnehezítette az éjszakai tájékozódást, nincs erőnk, mert nem ettünk rendes kaját, és keserves de izgalams dagonyázás után be kellett látnunk, hogy a bor hatása is elszállt, éjszakai esélyeinkkel együtt. (Gábor szerint: Ki a f@sz találta ki, hogy feljöjjünk a hegyre? :) Visszafordultunk hát a bázisra, hogy öt órányi lötyögés/dagonyázás után aludjunk egyet, és majd nappal folytassuk a túrát.

Kicsit tovább aludtunk, mint kellett volna, verőfényes nap, innen persze csak kirándulásnak fogtuk fel a versenyt, két célt túztünk ki, melyekért nem jár pont a verseny szerint: a Tengerszem, és a kilátó a Magas-hegyen. Felkerekedtünk, és egy normális túrányit gyalogoltunk, láttunk szép helyeket, nem siettünk sehová, de azért annyi pontot felszedtünk, hogy a szabályok szerint túléljünk. A környész kollégáknak nagyon jól ment a növényfelismerés az őrzött pontnál. Kisebb dagonyázás, szélfúvás, hegy-völgyezés után felértünk a kilátóra, innen leindulva a városba értük el a hangulati maximumot a nálunk lévő összes szesz elfogyasztásával, miután a "Már úgyse érünk be időbe..." felfogás lett úrrá rajtunk. Megalkottuk a "Most mindenki dobja be középre ami kajája van!" mondást, alternatív piknik zajlott le némi hömbölgéssel és fetrengéssel megkoronázva és szédüléssel megfűszerezve.

(Intermission: Mikor éjszaka jöttünk le a hegyről, az út mellet folyt egy patak, aminek egyik ismertető jele egy vízesés volt. Másnap ugyanarra jöttünk vissza, de ez nem volt egyértelmű a Kócosnak, mutatom, hogy itt a vízesés, amit éjjel is láttunk! Ez nem az a vízesés, b@zmeg! - Kócos. Tényleg nem az volt, kicsit lejjebb volt az a vízesés, amit előző este láttunk. Esse az a vízesés, b@zmeg! - Kócos. Tényleg ez sem az volt, de már látszott a következő vízesés, lehet sejteni a folytatást, öt (!) vízesést vitatkoztunk sorra, és a hatodik lett az a vízesés, amit láttunk, ami azt jelenti, hogy éjjel ötöt nem vettünk észre, ami azért nem kis teljesítmény! :)

Ezek után tényleg késtünk több, mint két órát, jól megérdemelt babgulyás, összegeztük az elmúlt kb 22 órát: a legjobbat hoztuk ki belőle, amit ebből ki lehetett! Alvás, valahogy az jobban aludt, aki két napja folyamatosan fent volt és közben párszor elázott, reggel eredményhirdetés, a levonások után a korántsem előkelő 84. helyzést értük el a 105-ből, amúgy nagyon jól tájékozódtunk Kócosnak hála, csak hát kicsit más felfogással vettünk részt, mint a többség, de nem bánom! :)

Mi így élünk túl!

 

Nyomtatás
 Csabi, Meg fogunk halni!
III. Hamahama Túlélőtúra
2008. április 20.
Már március végén annyira összesűrűsödtek az egyesületi programok, hogy egyiket érte a másik meg a harmadik. Még ki sem pihenhettük a korábbi túrák fáradalmait, élményeit, már nyakunkon volt a következő: Hamahami Zemplén. Füli javaslatára végül kezdett testet ölteni régi vágyam: eljutni egy túlélőtúrára. Csabinak kötelező tantárgy a teljesítménytúra, úgyhogy ő fix, hogy jön, Tomi a Kinizsin szeretne indulni, neki meg illik, míg Füli egyre több túra szervezésében aktivizálja, és teljesítésében kínozza magát, ő is elég komoly csapattársnak bizonyul. Jómagam minden baromságban benne vagyok, amitől kicsit is érezzük, „Nem vagyunk normálisak” (Szerző: Kósa Levente).

Bővebben...

Nyomtatás

 

A Mátrabátrai csapat élménybeszámolója
III. Hamahama Túlélőtúra
Zemplén, 2008. 04. 11-13.
Én nem felejtem soha el a HAMAHAMA túrát. És minél több HAMAHAMA túrán leszek, annál jobban nem felejtem el. Kár, hogy ez még csak a második volt, és hogy ennek is ilyen hamar vége lett. Persze amikor Sárospatakról Sátoraljaújhely felé vánszorogtunk a kerékpárúton, akkor nem egészen így gondoltam. Akkor már gondolkozni sem tudtam. De kezdem az elején.

Bővebben...

Nyomtatás
 Gyéték és a Zemplén

Heló- szia -szeg -szegál Mindenkinek! Szeretnénk megosztani az élményeinket veletek! Minden egy plakáttal kezdődött , a többi már történelem....Na, már a vonaton remek volt a hangulat...lapozzunk, megérkeztünk a bázisra, ahol kiváló helyet sikerült szereznünk, a tornaterem egy szegletében...ekkor még nem sejtettük, hogy a mellénk telepedő csapat milyen fontos szerepet játszik majd a túránkban. Örültünk ott magunknak, aztán villámcsapásként ért minket, mikor Józsi közölte, hogy mell-lényt kapunk, pedig nekünk már volt egy-egy. Aztán picit megfáradtunk a csalódásban, hát nyakunkba vettük a várost, hogy szerezzünk egy kis energiaitalt.

Bővebben...

Nyomtatás

Dream Team csapat élménybeszámlója a
III. Hamahama Túlélőtúráról
 

"Álomként neveztük, és egy megvalósított álommal zártuk le a hétvégét. 40 km-t terveztünk előzetesen túrázni, ezt bőven túlszárnyaltuk. Utólagos mérésem alapján Peti 57,9 km-t tett meg 1470 m szintemelkedéssel, Györgyivel ketten pedig 65 km-t mentünk 1750 m szinttel fűszerezve. Györgyi és Peti hatalmas egyéni csúcsot tettek meg távban, ezért külön gratulációt érdemelnek meg. A Dream Team kimondhatjuk, nagyon jól muzsikált, jó kis formációt hoztunk össze. Lesz még folytatás! Már nincs is messze az őszi „túlélési kényszer” a Bükkben! Találkozzunk ott!"

Nyomtatás

 

Hamahama túlélő túra
Második felvonás a Bakonyban
2007.10.20-21.

Mínusz 1, szórványos eső, esetleg hó és feledhetetlen élmény - ez várt minket az előrejelzések szerint a Zirci esti 10 órás rajt után.

A tavaszi jól bevált csapataink kicsit kibővülve vágtak neki az újabb kihívásnak, mely a tapasztalatok alapján nem csak az izomerőt, hanem az agykapacitást is kellőképpen próbára teszi (hála a furfangos szervezőknek).

 Az indulók:
 

 

3w.622gg.hu-1 csapat
Csobor Tünde
Lázár István
Ilyés István (Putka)
Lóth András (Kitku)
Gergye Balázs
Deme Sebestyén (Sebi)

 

3w.622gg.hu-2 csapat
Orbán Zoltán

Oláh Dániel
Kovács Péter
Márton Sándor
 

 


Bővebben...

Nyomtatás

A Hamahama Természetjátó Egyesület gőzerővel nekilátott a
II. Bakony Hamahama Túlélőtúra megszervezéséhez

 

A pünkösdi hétvégéjüket feláldozva egy 9 fős társaság állította maga elé azt a célt, hogy a lehető legnagyobb részletességgel bejárja, és kijelölje a túra pontjait. A kis csapat eredményességét, ahtékonyáság, és rutinját tökrözi, hogy a négy csoport lényegében már a szombati nap során akkora területet bejárt, hogy másnapra már csak délelőttre maradt felmérendő rész.

Péntek esti érkezéssel, sátortáborállítással vette kezdetét a pályabejárás. Majd a tábortűz mellett átbeszélésre kerültek a pályakialakítás főbb stratégia kérdései.

Másnap a reggelit követően további tervezésre került sor, ahol az alábbi témákban alakítottunk ki közös elképzelést:

  • - Behatároltuk azt a területet, amelyen a pálya kialakításra kerül
  • - Térkép alaján elosztásra kerültek a leendő őrzött objektumok tervezett helyei
  • - Kialakításra kerültek a két fős csoportok, és az általuk bejárni tervezett utak, területek
  • - Megegyeztünk a kérdések és válaszok, valamint a pontokról készülő fényképek szükséges minimum feltételeiről

Majd mindezek után autókba ültünk és szétszóródtunk a Bakonyban. Napközben a kapcsolattartás lényegben a mobiltelefonokra korlátozódott, a CB-éket csak a párosok egymás közötti beszélgetésre tudták használni. De mindenki tudta a feladatát, és igyekezett a legalaposabban véghezvinni azt.
Az időjárás tekintetében maximum a kánilkulai melegre lehetett panaszunk, amit a hegység forrásokban szegény adottsága nem kompenzált megfelelően. Magyarán szomjas volt a banda egész nap. Ezt leginkább saját bőrömön éreztem, amikor is a Bakony legmagasabb hegycsúcsa felé menet egy fél perc kiesett az léetemből. Tiszta szerencse, hogy Hornok Sanyi barátom képben volt, és fellocsolt a szó szoros értelmében.

Szombat késő estére aztán csak visszaérkezett mindenki a táborba, és hulla fáradtan gyors zuhanyzás után szinte mindenki beesett a sátrába.

Vasránap délelőtt a Hamahama Természetjáró Egyesület Közgyűlését követően összegyűjtöttük egy térképre az előző nap bejárt terület ponjtait. Gyors analizálás után kiderült, hogy ha kicsit belehúzunk, akkor még aznap készen lehetünk a pályával és nem kell még egy éjszakát táborozunk. Egy gyors tervezés után sátorbontás, pakolás és teljes cuccal fullos autókkal irány a pálya hiányzó részei.

A Sanyika féle autó utasai élőben is kipróbálhatták mit tud egy Opel az erdőben. De szerencsére minden akadályt leküzdöttek és épségben hazaért minden pályabejáró.

Összeségében a pálya összeállt. A Környezetvédelmi Hatóság engedélyezte a rendezvényünket, a Bázis lefoglalva! Érkeznek az első nevezések!

Vigyáz, hogy beleférj kis csapatoddal az első 300 jelentkezőbe!
Jelentkezz Hamahama!

Debrei Attila
főszervező
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

{moscomment}

 


Nyomtatás

I. Hamahama Túlélőtúra
Börzsöny, Nagyoroszi

2007.03.30-04.01
Csobor Tünde
 
 Elkezdődött a szervezkedés, melynek eredményeként Sanyi-bá 2 négy fős csapattal nevezett minket:

Mivel aznap suli és meló is volt a csapattagoknak, kicsit későn tudtunk csak elindulni Nagyoroszi felé, de jó tempóban háromnegyed 9 körül megérkeztünk a HEMO-ba és beregisztráltuk magunkat.Az épület és környéke zsúfolásig telt túrabakancsos, hátizsákos fiatalokkal  nagy sikere volt a programnak, mivel 86 csapatban 329 főt számlált a mezőny.A regelést követően megkaptuk az éltető Red Bull adagunkat, valamint a túra pólóját (így jár aki későn jön: már csak L és XXL  méret volt&) és a túra kitűzőt. A nagyteremben épp a Drégelyvár Alapítvány előadása folyt, amibe belehallgattunk egy kicsit, majd átöltöztünk túrás ruhába és az eligazítás végén az elsők között rajtoltunk el.Az elrajtolás igazából annyi volt, hogy a kapott menetlevéllel és az érintendő pontok helyét felsoroló lapocskával együtt kerestünk egy szabad asztalsarkot, ahol bejelöltük az összes pontot (5 kötelező + 56 szabadon választható) a térképen, és felvázoltunk egy körülbelüli útvonalat, hogy ne csak az orrunk után bolyongjunk az éjszakában.Mivel Kitku (Lóth Andris) kikötése volt, hogy Drégelyvárat nappali fényben szeretné látni, úgy terveztük, hogy az lesz az utolsó állomás, mint később kiderült, jó, hogy ezt az utat válsztottuk.
 

Bővebben...

 


GDPR szabályzat